Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Stanjura: Kompenzace cen energií letos převýší mimořádné příjmy rozpočtu
Kompenzace vysokých cen energií letos převýší výnos z daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) a odvodu z nadměrných příjmů při výrobě elektřiny. Na síti X to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Pokud příští rok příjmy z windfall tax (WFT) tento rozdíl vyrovnají, vláda zváží, že by ji zkrátila a už neuplatňovala v roce 2025, doplnil. Zdůraznil, že o prodloužení platnosti daně za rok 2025 kabinet neuvažuje.
„Pro rozhodnutí vlády o budoucnosti windfall tax je klíčová celková rozvaha všech mimořádných příjmů a výdajů. Za rok 2023 určitě převáží mimořádné výdaje na kompenzace cen energií a rozdíl účtu obou mimořádných položek tak bude deficitní. Pokud se ale v roce 2024 díky dodatečným příjmům z WFT přiblížíme v souhrnu rozpočtově neutrálnímu dopadu, zvážíme zkrácení tříletého období daně,“ uvedl Stanjura.
2. V bulharské elektrárně Kozloduj bude další jaderný blok. Dokončen má být za 10 let
Bulharská vláda zahájila výstavbu sedmého bloku jaderné elektrárny Kozloduj. Termín dokončení projektu byl stanoven na rok 2033. V bulharské elektrárně má vyrůst blok od americké společnosti Westinghouse.
Na světě jsou v provozu pouze dvě jaderné elektrárny využívající technologii AP1000 společnosti Westinghouse. Jedna se nachází v Číně a druhá v USA, přičemž zájem projevila i Ukrajina. Nyní přibyde i Bulharsko.
3. Cena uranu roste díky zájmu o jadernou energetiku. Jeho ceny se téměř zdvojnásobily
Rostoucí zájem o jadernou energii v globálním měřítku žene v posledních měsících vzhůru tržní ceny uranu. Trendu si všímají i hedgeové fondy, které zvyšují svojí expozici vůči akciím uranových společností. Podle portfolio manažerů z vybraných fondů může pozitivní výhled cen uranu znamenat významný růst ceny akcií a otevírání nových dolů.
Spotové ceny uranu se v březnu tohoto roku pohybovaly okolo 110 USD za kilogram, mezitím co v říjnu směřovaly ceny až k hranici 154 USD za kilogram. Za poslední roky se ceny přitom téměř zdvojnásobily. Ještě před rokem 2022 se jeden kilogram prodával za zhruba 66 USD. Takový vývoj vyvolal nový zájem investorů o těžbu a zpracování uranu. Podle některých analytiků to může vést ke znovuotevření vybraných dolů.
4. Gazprom hledá nové trasy pro ruský plyn. Spolupracovat chce i s Uzbekistánem
Ruský plynárenský gigant Gazprom uzavřel v minulém týdnu memorandum o strategické spolupráci s vládou Uzbekistánu. Spolupráce se bude týkat těžby fosilních paliv, stejně jako dodávek a přepravy zemního plynu. Uzbekistán sice domácí těžbou pokrývá většinu svých potřeb v oblasti zásobování plynem, dovoz z Ruska však zemi pomůže během špičkového odběru v zimě.
Ruský Gazprom podle serveru S&P Global zahájil novou strategickou spolupráci s uzbeckým ministerstvem energetiky v průběhu mezinárodního plynárenského fóra, které se konalo v Petrohradě. Gazprom přitom začal zemní plyn do Uzbekistánu dodávat již minulý měsíc.
5. Druhý běloruský jaderný blok VVER-1200 zahájil komerční provoz
Druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovets zahájil komerční provoz. Od připojení k síti blok VVER-1200 od ruského Rosatomu vyrobil již 2 TWh elektřiny. Dva bloky v elektrárně s celkovým výkonem 2400 MW pokryjí zhruba 40 % spotřeby země.
Ruský dodavatel jaderných reaktorů Rosatom oznámil, že druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovets dne 1. listopadu úspěšně zahájil komerční provoz. Podle smlouvy tak nyní Rosatom přebírá odpovědnost za provoz bloku během záruční doby.
6. EG.D letos zdvojnásobila počet připojených fotovoltaik, zrychlilo připojování
Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON v letošním roce připojila do své sítě přes 26.000 fotovoltaických elektráren o výkonu přibližně 211 megawattu (MW). V obou případech jde o více než dvojnásobek zdrojů připojených za celý loňský rok. Jedním z hlavních důvodů je zrychlení připojování. Novinářům to dnes v Praze řekli zástupci EG.D, která distribuuje elektřinu na jihu Čech a Moravy, Vysočině a částech Olomouckého a Zlínského kraje.
EG.D měla na začátku problémy s delšími termíny pro připojování nových fotovoltaik do distribuční sítě. Místopředseda představenstva společnosti Pavel Čada uvedl, že počet žádostí místy až překračoval limity, které distributorovi ukládá zákon. „Nebyli jsme na to připraveni,“ přiznal Čada. „Lidé chtěli optimalizovat své náklady na energie a zároveň chtěli zvýšit svoji energetickou soběstačnost. Abychom zvládli takový nápor, který byl v té době těžko predikovatelný, museli jsme zavést řadu opatření,“ řekl.
7. Volkswagen v Česku gigafactory nepostaví. Námluvy s dalšími investory pokračují
Generální ředitel Volkswagenu oznámil, že automobilka nebude nadále postupovat v plánu na výstavbu velkovýrobny baterií v České republice. A to i přesto, že česká vláda investici ještě před několika měsíci označovala za klíčovou.
Šéf automobilky Volkswagen Oliver Blume mimo jiné prozradil, že skupina nebude iniciovat stavbu dalších evropských giga továren na výrobu baterií pro elektromobily. Dle webu Euractiv to odůvodnil mimo jiné tím, že trh s elektromobily a tedy i bateriemi neroste tak, jak se očekávalo. Česko přitom v očekávání investice automobilového gigantu již započalo výběr vhodné lokality a následně vyjednávání s vlastníky pozemku starého letiště v Líních na Plzeňsku.
8. ČEZ: Analýza nabídek na blok v Dukovanech se uskutečňuje za zvláštních opatření
Vyhodnocení finálních nabídek na stavbu jaderného bloku v Dukovanech se uskutečňuje za zvláštních bezpečnostních opatření. Vznikly například týmy lidí pro jednotlivé sekce, které budou pracovat specializovaných místnostech. Vyhodnocování by mělo trvat do konce února příštího roku, kdy konečné pořadí nabídek dostane vláda. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl finanční ředitel energetické skupiny ČEZMartin Novák. Podle něj mají všechny tři nabídky dohromady přes 90.000 stran.
Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vyhodnocení bude provádět ČEZ, který má celý tendr na starosti. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.
9. Analytici: Nové sankce proti ruskému LNG nebudou mít tuto zimu vliv na dodávky
Vláda USA v minulém týdnu představila nové sankce, které mají omezit příjem Ruska z prodeje energetických komodit. Na sankční list tak přibyl i projekt Arctic LNG 2, který má navýšit kapacitu Ruska pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Případné komplikace v tomto projektu by však neměly nijak zvlášť zasáhnout globální trh s LNG během této zimy, jelikož první zkapalňovací linka má zahájit provoz až v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.
Americké ministerstvo financí představilo minulý čtvrtek nové protiruské sankce, které zahrnují i provozovatele ruského projektu Arctic LNG 2. Podle serveru Montel ministerstvo uvedlo, že sankce mají za cíl omezit budoucí produkci energetických komodit v Rusku. Podle Jasona Durdena, vedoucího analytického týmu u NUS Consulting, by však nové sankce neměly mít žádný zásadní vliv na trh během této zimy.
10. Ocelářská unie: Zdražení energií fatálně ohrozí konkurenceschopnost firem
Skokový růst regulovaných složek ceny energií může fatálně ohrozit konkurenceschopnost tuzemského ocelářství, tvrdí v dnešní tiskové zprávě Ocelářská unie. Podle ní hrozí růst nákladů firem o desítky až stovky milionů korun za rok a zvýšit je mohou ještě úsporné kroky vlády nebo případné sanování dluhů společnosti NET4GAS, kterou stát kupuje.
Energetický regulační úřad (ERÚ) pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií, která se na konečné ceně energií podílí v desítkách procent. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se