Domů
Jaderné elektrárny
Westingouse plánuje dodávku reaktorů AP1000 do Bulharska
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

Westingouse plánuje dodávku reaktorů AP1000 do Bulharska

Společnost Westinghouse podepsala memorandum o porozumění při výstavbě nového bulharského jaderného bloku v elektrárně Kozloduj. Cílem memoranda je ověření regulatorních podmínek a příprava na stavbu jednoho či více reaktorů AP1000 v zemi. Bulharská energetická strategie počítá s čistými zdroji a mimojiné čtyřmi novými jadernými reaktory.

Americká společnost Westinghouse oznámila podpis memoranda o porozumění s bulharskou společností Kozloduy-NPP Newbuild. Společnosti se dohodly na vytvoření nové pracovní skupiny, která zahájí plánování potenciální výstavby jednoho nebo více reaktorů AP1000 v Bulharsku. Skupina také vyhodnotí regulační, licenční a návrhové podmínky, aby mohla splnit platné předpisy.

„Společnost Westinghouse oceňuje partnerství a dychtivě podporuje bulharskou čistou energetickou budoucnost. Tato dohoda o spolupráci nás nasměruje k poskytování ekonomických i ekologických výhod pro bulharský lid a zároveň k posílení energetické bezpečnosti země," uvedl David Durham, prezident pro energetické systémy společnosti Westinghouse.

KNPP-Newbuild je projektová společnost, která má za cíl výstavbu jednoho nebo dvou jaderných reaktorů v lokalitě elektrárny Kozloduj. V současné době jsou v elektrárně v provozu dva ruské reaktory VVER-1000, do kterých začne Westinghouse dodávat palivo od roku 2024. Další čtyři bloky VVER-440 v elektrárně sloužily mezi lety 1974 a 2006.

Čistá strategie

Bulharsko si od spolupráce s Westingouse slibuje zvýšení energetické bezpečnosti a podporu při dosažení klimatických cílů. Země letos v lednu představila energetickou strategii do roku 2053, v níž počítá s ukončením využívání uhlí v roce 2038 a se stavbou čtyř nových jaderných reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Richard Vacek
6. březen 2023, 08:12

Plánuje, plánuje. Už aby taky ukázal, že něco umí dostavět za konkurenceschopných podmínek. To, že se někam dostane jen tehdy, když se podaří ostatní vyštípat, není moc dobrou vizitkou.

Zdeves Pavel
6. březen 2023, 14:13

Už stavěli Belene. Tam jsme vyrobili reaktorové nádoby, ale Bulhaři vždy vycouvali a nakonec museli platit RF soudní kompenzace asi 500 mil. USD. Tady to skončí stejně, stejný výkon, ale min třikrát draze.

Karásek
7. březen 2023, 21:55

S jadernou energetikou jsou problémy. V roce 1988 se vezl do Belene VVER 1000 z Plzně do Bratislavy na loď.

Ivan Novák
7. březen 2023, 11:05

Aby řeč nestála - ve Vogtle 3 byla rozběhnuta řetězová reakce.

Karásek
7. březen 2023, 21:51

A jeden blok stál přes 15 mld. USD.

Antonín Mikeš
7. březen 2023, 22:17

Čekám kdy nám z toho vypočítáte ten bilion korun, kterým se tady tak často oháníte.

Karásek
8. březen 2023, 23:35

S inflací která od začátku výstavby byla a která by byla i při výstavbě v ČR přičemž by nebylo hotovo dřív, než v roce 2040 bychom se této částky mohli dočkat.

Karásek
7. březen 2023, 21:49

Chudáci Bulhaři. To se jim prohne státní rozpočet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se