Domů
Komoditní trhy
Analytici: Nové sankce proti ruskému LNG nebudou mít tuto zimu vliv na dodávky
Terminál na zkapalněný zemní plyn Yamal.
Zdroj: Yamal LNG

Analytici: Nové sankce proti ruskému LNG nebudou mít tuto zimu vliv na dodávky

Vláda USA v minulém týdnu představila nové sankce, které mají omezit příjem Ruska z prodeje energetických komodit. Na sankční list tak přibyl i projekt Arctic LNG 2, který má navýšit kapacitu Ruska pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Případné komplikace v tomto projektu by však neměly nijak zvlášť zasáhnout globální trh s LNG během této zimy, jelikož první zkapalňovací linka má zahájit provoz až v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

Americké ministerstvo financí představilo minulý čtvrtek nové protiruské sankce, které zahrnují i provozovatele ruského projektu Arctic LNG 2. Podle serveru Montel ministerstvo uvedlo, že sankce mají za cíl omezit budoucí produkci energetických komodit v Rusku. Podle Jasona Durdena, vedoucího analytického týmu u NUS Consulting, by však nové sankce neměly mít žádný zásadní vliv na trh během této zimy.

"Rozumím tomu tak, že pouze jedna ze tří zkapalňovacích linek má být v provozu v průběhu prvního čtvrtletí, takže dopad na tuto zimu je omezený," uvedl Durden.

Projekt Arctic LNG 2 má po svém dokončení disponovat celkem třemi zkapalňovacími linkami, každé o kapacitě 6,6 milionů tun LNG ročně (zhruba 9 miliard metrů krychlových plynu). První zkapalňovací linka by podle serveru Montel měla zahájit provoz do konce letošního roku, přičemž plného výkonu by měla dosáhnout v průběhu prvního kvartálu příštího roku. Další dvě linky by podle agentury Reuters měly být spuštěny v roce 2024, respektive 2026.

Velká část plynu bude zřejmě směřovat do Evropy

Podle analytiků oslovených serverem Montel řadu z kontraktů na novou exportní kapacitu drží asijské firmy. Nicméně vzhledem ke kratší vzdálenosti terminálu k Evropě by velká část exportu měla směřovat právě na místní trhy.

Tato situace by se však mohla změnit, pokud by EU přistoupila k zavedení sankcí na ruský zkapalněný plyn. Právě otázka případné účinnosti těchto sankcí je zřejmě důvodem, proč se tomu tak ještě nestalo, jelikož by Rusko mohlo export odklonit do Asie.

"Co se dívám na pohyb cen, řekla bych, že trh (z důvodu nových sankcí) včera trochu znervózněl," uvedla minulý pátek Marina Tsygankova, vedoucí analytička pro trh s plynem u společnosti LSEG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se