Domů
Energetika v ČR
Česko je podle Fialy připravené na možné výpadky dodávek z Ruska

Česko je podle Fialy připravené na možné výpadky dodávek z Ruska

Česko je připraveno na výpadky dodávek surovin, jako jsou ropa či zemní plyn, řekl po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Petr Fiala (ODS). Země má dostatečné zásoby a na unijní úrovni existují dohody se třetími zeměmi, jak dodávky z Ruska případně nahradit, doplnil. Fiala stejně jako ve svém dopoledním vystoupení ubezpečil, že aktuálně v souvislosti s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu neexistují signály o bezprostřední hrozbě pro Česko a jeho občany. ČR podle něj nemá ani signály o krácení dodávek surovin.

ČR uvolní přes 300 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině, řekl Fiala. Spustí také informační servis pro ukrajinské občany v Česku. Fiala se kvůli dění na Ukrajině zúčastní večerní mimořádné schůzky prezidentů a premiérů zemí EU v Bruselu, na pátek svolal mimořádné zasedání vlády. Po něm počítá s účastí na on-line summitu NATO.

BRS dnes zasedala druhý den v řadě. Podle Fialy se zabývala i dalšími politickými kroky, které vyjádří podporu Ukrajině a odsoudí agresivní politiku Ruska. „Opět jsme také prověřili připravenost všech složek státu na další možné scénáře vývoje. Chci občany ujistit, že ČR je připravena,“ uvedl Fiala.

V případě ropy má stát reálné zásoby na 94 dnů, řekl premiér. U zemního plynu nejsou zásobníky státní. „Ale máme představu o zásobách, obchodníci mají povinnost mít zásoby na 30 dní,“ uvedl. Na případné výpadky je tak ČR připravená, podle Fialy jí nahrálo i to, že nebyla tuhá zima. „Nemáme významné signály, že by výpadky měly nastat, ale bylo by nezodpovědné s tím nepočítat,“ řekl.

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové jsou připravené dohody s dodavateli ze třetích zemí, které by v případě omezení či výpadku dodávek z Ruska výpadky pokryly, řekl Fiala. „Kdyby došlo k výraznému oslabení dodávek, byla by možnost je nahradit zdroji z jiných zemí, ať už jde o zkapalněný plyn nebo další podobné věci,“ doplnil.

Fiala bude na unijním jednání večer prosazovat co nejtvrdší sankce. „Balík tvrdých sankcí je rámcově připraven, jednání se povedou ještě během dne,“ uvedl. K podrobnostem se zatím vyjadřovat nechtěl. Přeje si, aby sankce zasáhly Rusko ve finanční i ekonomické oblasti. „Je ale potřeba ještě dosáhnout shody a přesné podoby sankcí, aby dopad byl takový, jak si slibujeme,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karásek
24. únor 2022, 23:06

Je nejvyšší čas začít u nás více budovat OZE. Kdy si to konečně už establišment uvědomí a přestane posluhovat jaderné mafii.

Zbyněk Poisl
25. únor 2022, 10:12

Jako vtip nic moc.

miro novak
25. únor 2022, 16:36

ja som sa napriklad schuti zasmial. Nie na textu, ale na…

Maly Jarda
25. únor 2022, 04:19

zničená ekonomika nefunfujícími lockdowny, rozpočet ve fázi expanzivního dluhového kolapsu, veškeré projekty levné energie (JE) zesabotovány .. a perspektiva kupování amerického plynu za 5x cenu (nebo spíš brzy 10x)

..hlavně že se klaníme na tu správnou světovou stranu ( která z nás má jen dojné krávy a legraci).. to je výsledek činnosti našich politiků

Jan Veselý
25. únor 2022, 10:56

Á, tady někdo prodává nesmysly. A ano, Putin právě sabotoval projekty JE v Finsku a v Maďarsku. A o těch ostudách na Slovensku, ve Finsku a ve Francii taky radši pomlčíme, co?

Petr prochaska
25. únor 2022, 08:32

Příští týden má přestat tolik foukat a má být i chladněji. Nicméně plynu v zásobnících je dost a z Ruska plyn stále proudí, i když ho není tolik jako loni. Uvidíme jak dopadne válka na Ukrajině, je možné, že NS2 nakonec potřeba nebude, protože Ukrajina bude již pod ruským vlivem.

hellokitty
25. únor 2022, 10:20

to je teda myslenie, nech si rus vezme ukrajinu, hlavne aby sme tu my mali levny plyn... zavislosti na plynu sa musime zbavit tak jako tak, inak sa extremne vykyvy pocasia stanu standardom a financne skody budu nasobne vyssie nez docasne zvysenie cien energii

Jaroslav Studnička
25. únor 2022, 11:56

Kitty, no nevím, ale zatím to vypadá, že hlavně Německo chce s Ruskem obchod zachovat, tak si běžte stěžovat tam.

Němcům je evidentně Ukrajina někde zezadu pod úrovní pasu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se