Domů
Energetika v ČR
Dodavatelé dál snižují ceny energií, nový tarif pod stropem nabídne i ČEZ
Elektroměr
Elektroměr

Dodavatelé dál snižují ceny energií, nový tarif pod stropem nabídne i ČEZ

Společnost ČEZ nabídne nový koncept fixovaných tarifů s cenami elektřiny a plynu pod vládním cenovým stropem. Cena energií v nich bude spotřebitelům postupně klesat, například u plynu až o 40 procent proti stropu. Podmínkou je však dlouhodobý závazek. Snížení cen tarifů bez fixace naopak společnost na rozdíl od konkurence zatím nechystá. Dnes o tom ČTK informovala společnost ČEZ. Nové tarify firma nabídne novým i stávajícím zákazníkům včetně těch se smlouvami na dobu neurčitou.

Ceny energií na energetické burze v posledních týdnech klesají. Zlevnění ceníků elektřiny a plynu už v minulých dnech ohlásili i další dodavatelé, jako například E.ON, innogy, Centropol či MND, někteří z nich i bez nutnosti fixace.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

ČEZ v rámci nabídky vytvořil nový koncept tarifů s dvou až tříletou fixací, do nichž se během závazku postupně promítne očekávaný pokles cen na trzích. Například u plynu bude první rok na cenovém stropu, ve druhém roce závazku klesne o 16,4 procenta a ve třetím roce fixace bude cena plynu o 40 procent nižší než je aktuální strop. U elektřiny je pokles během let nižší.

„Úspora oproti stropu bude opravdu výrazná. V případě tříleté fixace se zákazník topící plynem dostane až na 1500 korun za MWh, což je o 1000 korun a 40 procent níže, než jsou zastropované ceny. Domácnost bydlící v rodinném domě, která topí plynem, takto ušetří oproti stropu asi 10.000 korun ročně. U elektřiny bude úspora proti stropu až 700 korun na megawatthodinu. Ceny elektřiny nejdou dolů tak rychle jako ceny plynu, ale my doufáme, že to je jen otázkou čas,“uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Podle něj má ČEZ nyní kolem 1,5 milionu klientů s dlouhodobým závazkem, fixace pak brzy skončí stovkám tisíc z nich. Nový tarif proto bude pro tyto klienty i nové zákazníky. „A produkt je samozřejmě otevřený i zákazníkům s ceníkem na dobu neurčitou,“ dodal Kadlec.

Změny ceníků bez fixace společnost zatím nepřipravuje. Důvodem jsou podle ČEZ nákupy dlouho dopředu. Zároveň upozorňuje, že ceníky chce pravidelně aktualizovat. Při případném dalším poklesu velkoobchodních cen se tak podle firmy budou ceny pro koncové klienty dál snižovat.

Ceny energií pod vládou stanovené stropy už začali nabízet i další dodavatelé. Někteří z nich přitom zlevnili i tarify bez fixace. Například E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent. Části klientů snížilo ceny plynu bez fixace také innogy, a to o zhruba 240 Kč za MWh. Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámily také firma Centropol nebo společnost MND.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 165 eurům (asi 3900 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 66 eur (zhruba 1570 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jimi
10. únor 2023, 08:14

Zásobníky se přes léto v pohodě naplní a na podzim prázdné nebudou

De Carbon
11. únor 2023, 21:06

Cena silove elektriny kterou si obchodnici aktualne uctuji je neco pres 10kc/kWh. Pak je vladni strop 6,05kc/kWh. Pokud teda bude cena nizsi nez strop, pak musi zlevnit cenu o vic nez 40% aby se dostali z 10kc na mene nez 6kc. Pokud tomu tak je, pak je to i dobra zprava pro statni rozpocet. Bohuzel z tech vypoctu v clanku to neni zcela jasne jake ceny budou platit u elektriny v prvnim, druhe a tretim roce. Mozne take je, ze se snizi pouze cena z 10kc na treba 8kc a zakaznik z toho bude mit kulove a bude porad platit cenu stropu. Akorat to usetri statni rozpocet. Takove zpravy s procentama a spojenim "az 40%" je vzdy trochu klamave.

Vlastimil Novák
9. únor 2023, 16:38

Jsem dost zvědavý co se s cenami tarifů stane na podzim 2023. Zásobníky plynu budou poloprázdné a řešení, které by plyn nahradilo stále nebude. Zachrání nás tankery s plynem v Německu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se