Elektřinu pro železniční dopravce zajistí i příští rok ČEZ ESCO

DomůEnergetika v ČRElektřinu pro železniční dopravce zajistí i příští rok ČEZ ESCO

Dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na železnici bude v roce 2021 stejně jako letos energetická společnost ČEZ ESCO. Správa železnic ji vybrala z elektronické aukce. Dnes o tom informovala energetická burza PXE, na níž se aukce uskutečnila. Výslednou cenu za elektřinu ovlivní až vývoj na trhu.

Správa železnic zajišťuje trakční elektřinu pro železniční dopravce od roku 2019, kdy tuto roli převzala od Českých drah. „Poptávali jsme přibližně stejné množství elektřiny jako v předchozích letech. Výsledná cena elektřiny pro dopravce bude především ovlivněna postupnou fixací ceny elektřiny v závislosti na cenovém vývoji na velkoobchodním trhu,“ uvedl generální ředitel správy železnic Jiří Svoboda.

Do soutěže o dodávku na rok 2021 se přihlásilo sedm zájemců. Poptávaný objem byl 1,33 terawatthodiny (TWh), což podle energetické firmy vystačí za celý rok více než 400.000 domácnostem.

„Správě železnic dodával ČEZ elektřinu historicky, pouze v loňském roce zajišťovala dodávku konkurence. Správa železnic je největším odběratelem elektřiny v České republice a současně největším zákazníkem ČEZ ESCO,“ řekl generální ředitel energetické firmy Kamil Čermák.

Správa železnic vybírala dodavatele elektřiny formou elektronické aukce na PXE třetí rok po sobě. Pro loňský rok vybrala společnost Amper Market, kterou následně krátce po oznámení zakázky koupila společnost Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy. Pro letošní rok bylo vítězem ČEZ ESCO.

PXE, která sídlí v Praze, umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Energetická burza Praha byla založena v červenci 2007. V květnu 2016 se většinovým vlastníkem PXE stala evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Vlastní dvě třetiny akcií PXE, zbylá třetina patří Burze cenných papírů Praha.