Domů
Energetika v ČR
Energeticky náročná odvětví apelují na vládu, že hrozí krach a propouštění
železárna

Energeticky náročná odvětví apelují na vládu, že hrozí krach a propouštění

Podle energeticky náročných průmyslových odvětví hrozí firmám kvůli drahým energiím krach a propouštění. V otevřeném dopisu, který má ČTK dispozici, doporučují šest konkrétních opatření. Jde například o co nejrychlejší zastropování ceny energií. Dopis společně minulý týden zaslali premiéru Petru Fialovi (ODS) zástupci chemiků, ocelářů, cementářů, vápeníků, cihlářů, papírníků, sklářů, keramiků a podnikatelů ve stavebnictví. Devět podepsaných asociací sdružuje 932 kolektivních a individuálních členů.

„Hrozí krach mnoha firem a masivní propouštění, ale vláda reaguje bohužel velmi pomalu. O skutečně účinných zásazích na trhu s plynem a elektřinou včetně zastropování ceny začala diskutovat až na konci srpna, což je pozdě,“ uvedl Petr Mazzolini z AGC Flat Glass Czech, výrobce plochého skla.

Sdružení upozorňují, že jejich problémy budou mít dopad na další odvětví, jelikož dodávají produkty tisícům firem od stavebnictví přes zemědělství až po strojírenství.

Pro skláře, cihláře či keramiky jsou ceny elektrické energie a zemního plynu podle jejich vyjádření dlouhodobě likvidační a hrozí přerušení či omezování jejich dodávek. „Firmy čelí hrozbě ekonomické nerentability a neschopnosti konkurovat firmám ze třetích zemí mimo EU i zemí EU, které již přistoupily k zastropování cen energií či přijaly jiná opatření na podporu průmyslu,“ píšou.

Podobně se dnes vyjádřila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Uvedla, že konkurenceschopnost českých firem bez státní podpory, kterou jiné země poskytly a dále rozvíjejí kvůli rostoucí inflaci a drahým energiím, prudce klesá. Ztráta konkurenceschopnosti znamená pro otevřenou ekonomiku, jakou ČR je, zdrcující ránu, dodala.

V dopisu energeticky náročná odvětví navrhují vedle zastropování ceny energií zavedení motivačního prvku pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu tak, že bude formou aukcí nabízet finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby, aby bylo více zemního plynu k dispozici pro domácnosti, nemocnice či školy. Tlumit následky současných ceny by podle nich mohla evropská debata o pozastavení či změnu systému obchodování s emisními povolenkami, schválení programu pomoci firmám podle dočasného rámce státní podpory EU, předběžná aktivace kurzarbeitu a zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva.

„Musíme být aktivní i na evropské úrovni a podporovat rozumnou a postupnou cestu k nízkoemisní ekonomice,“ dodal Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie s tím, že důležité budou výsledky jednání energetických ministrů v pátek 9.

září.

Ministr průmyslu a obchodu Jozefa Síkela (za STAN) minulý týden řekl, že chce zavést program kompenzací pro firmy ze zpracovatelského průmyslu. Náklady odhaduje na 25 až 28 miliard korun. Firmy, které prokážou provozní ztrátu kvůli drahým energiím, budou moci žádat o náhrady až do 70 procent způsobilých nákladů v závislosti na energetické náročnosti provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
Martin
5. září 2022, 14:35

Ten nápad s motivačním programem na dobrovolné snížení spotřeby, kdy zbyde v oběhu více plynu, čímž by zákonitě měla cena začít klesat a taky to firmy udrží jakž takž nad vodou, je prvním rozumným nápadem, co jsem kde četl.

Ikdyž je asi všem jasné, že k omezení výroby a tím i poklesu spotřeby dojde k ekonomickým důvodů tak či tak.

Milan Bačík
5. září 2022, 15:15

Socializace ztrát.... aneb převedení ztráty firem na daňové poplatníky.

Martin
5. září 2022, 16:28

Nečtete správně mezi řádky. Kde tady vidíte převedení ztráty firem na daňové poplatníky?

Já vidím rostoucí nekonkurencischopnost velkých firem v důsledku nesmyslných nařízení a omezení z díly EU. takže to co těmto firmám EU vzalo, by jim teď konečně mohlo taky vrátit.

A ty peníze přece nebudou sanovat ztrátu firem ale zachraňovat pracovní místa. Nebo byste raději nechal padnout hutě, ocelárny, chemičky atd.?

To by bylo nezaměstnaných více než 10% a to nemluvím o tom, že by začaly chybět základní suroviny .......

intfor
5. září 2022, 15:16

Tak podobnou motivaci přeci přináší sama vysoká cena. Jenže při vysoké ceně někdo odejde bez peněz, zatímco tímto způsobem z toho chce ještě na konci něco dostat z ostatních. Mimochodem kdo by měl platit ten motivační příspěvek? Stát? Nebo ostatní spotřebitelé plynu?

Martin
5. září 2022, 16:22

Tak je to přece lepší než jim je dát stejně a za nic.

V tomto případě určitě stát. Je důležité zachovat strategické pracovní místa. Je to levnější varianta než ty firmy nechat padnout a pak mít nezaměstnanost přes 10% a pak by to stát stálo daleko daleko více. A to nemluvím o rostoucí kriminalitě atd....

intfor
5. září 2022, 17:04

Ale vždyť ono to vlastně bude za nic. Oni by ukončili spotřebu tak jako tak. Navíc minimálně v tomto článku není nic o tom, že za ty peníze udrží pracovní místa. A jak dlouho jim ty peníze bude stát dávat? Měsíc, rok, deset let? EU bez Ruska pravděpodobně v následujících letech nebude mít tak levné energie jako dříve, takže logicky nebude moci mít ani takový průmysl proti konkurenci ze světa. Stejně tak inflace se neřeší dalším a dalším rozdáváním. Bez časového rámce, jasné cesty a koncepce je to prostě jen další snaha podojit stát.

Martin
5. září 2022, 18:56

Já samozřejmě vím, že inflace se nedá hasit penězma. Ale já to prostě vidím takto a když tyto odvětví zrušíme a i toto už budeme komplet dovážet z Číny, tak nikdo nám nezaručí, že si s námi časem Čína taky nevytře pr..l.

hellokitty
6. září 2022, 09:09

cina ma dost svojich ekonomickych a energetickych problemov, u nas zatial narozdiel od ciny k blackoutom nedochadza, tam je to denna realita, lebo im vysychaju rieky a tak hydro nema vykon

Richard Vacek
5. září 2022, 15:01

Za krachy firem může politika vlády, která aktivně pracuje na tom, aby nás zbavila levných zdrojů energie.

Jiří
5. září 2022, 15:24

A co by z toho vláda měla, pokud by lidi zbavila levné energie? Jaký máte návrh řešení, bez toho, aniž by vláda prohlubovala schodek rozpočtu - tzn. aby se zadlužovala?

Ivan Švančara
5. září 2022, 16:20

moj navrh riesenia je:

- sucasna vlada musi od valova,

- socializmus, komunizmus a fasizmus aj s filialkami strany zelenych musia byt postavene mimo zakon,

- zavedenie hmotnej zodpovednosti politika do tretieho kolena,

- okamzite zrusenie netrznych opatreni ako dotacie, kvoty, energiewende, fit for 55,…

Aj tak ekonomika statu zaplace, dochodca sa prehne, ale bude to posledny raz.

Martin
5. září 2022, 16:31

Řešení je přece jednoduché:

- zrušit platby za emisní povolenky

- vykašlat se na nějakou ekologii a pustit výrobu elektřiny a tepla ze všech dříve uzavřených výroben

- zrušit sankce a pustit NS2

hellokitty
6. září 2022, 09:10

pozrite sa ake financne straty nam prinieslo oteplenie o 1 stupen celzia a vy tu chcete palit dalsi uhlik, to mi hlava nebere

Richard Vacek
6. září 2022, 14:05

Vláda totiž upřednostňuje ideologii před ekonomikou - obdobně se chovali komunisté a všichni víme, kam to dotáhli. Tady to skončí stejně, protože ekonomika je základ a bez (levných) energií EU jako nekonkurenceschopná půjde ke dnu. USA už nejsou schopny pro EU zajistit dostatek energií i když se snaží kde mohou.

Mirek
5. září 2022, 15:56

Máte pravdu. Ale přece nebudeme používat levný ruský plyn a nenecháme si postavit jadernou elektrárnu Rosatomem jako Maďarsko. Sice zhyneme hospodářsky ale radostně s pocitem, že nám to správně politicky myslí :-) :-)

PetrD
5. září 2022, 16:15

Neexistuje nic jako levný ruský plyn. Jeho skutečnou cenu nyní vidíme na Ukrajině.

Michal K.
5. září 2022, 16:32

a preto dovazame Rusky plyn cez Cinu, pretoze len tak je to spravne.

PetrD
5. září 2022, 17:09

Nevim, jestli doopravdy dovážíme Ruský plyn přes Čínu. My bychom ho klidně vzali i potrubím. Dneska rusáci přiznali, že zase celou dobu lhali, jediný důvod proč nedodávají jsou sankce, nikoliv turbíny. Což také znamená, že ani otevření NS2 by nic nevyřešilo.

Michal K.
5. září 2022, 19:18

no ono je vela toho co neviete. O tom dovazani sme sa uz bavili aj na tychto strankach.

Proste kocurkovo na entu. NS2 sa da sprevadzkovat. Stacilo by vypnut sankcie.

Kazdopadne spustenie NS2 nedovoli strycko Sam. To uz je asi ta prava americka sloboda, kedze o nas a za nas rozhoduje niekto iny

PetrD
5. září 2022, 22:17

Vám asi kus rozhledu chybí úplně, jinak byste nemohl zastávat dezinfo sektářské názory.

Sankce se zruší snadno, stačí, když se Rusko vrátí odkud vylezlo.

Ale všichni dezinformátoři pořád tvrdí, že sankce Rusku neškodí, tak si to ujasněte.

Michal K.
6. září 2022, 10:08

Vobec vam nerozumiem.

Aj tu na tomto serveri je clanok, ze ak sa zrusia sankcie plyn potecie.

Takze ziadne dezinfo.

PetrD
6. září 2022, 11:13

Dezinfo sektářské názory zastáváte na tomto serveru vytrvale.

Martin
5. září 2022, 16:33

a Saudsko Arabská ropa a plyn Vám nevadí? Aha .... to je vlastně daleko, takže je to v poho ....

PetrD
5. září 2022, 17:07

SA - to je pořád dokola, už jsem to tu psal x-krát. SA rozhodně nekrade nikomu cizí území, neohrožuje celou planetu a neohrožuje nás. Jestli bude Rusko-Slovenská hranice, pak teprv budeme mít problémy. A není důvod si myslet, že by po úspěšném dobytí UA car vyměkl.

intfor
5. září 2022, 17:30

Je to pořád dokola, protože si musíte vybrat, buď jde o morálku a pak je příklad SA naprosto na místě. A nebo o morálku nejde a jde o náš pocit ohrožení, pak ale je na místě i pocit Rusů ohledně ohrožení z naší strany. Pokud se argumentací do kříže snažíte vyhnout obému, tak to nebude fungovat.

PetrD
5. září 2022, 17:37

Ale prd. V geopolitice není nic ideální, je to volba mezi zlem, a extrémním zlem.

intfor
5. září 2022, 17:48

Geopolitika je o prosazování něčích zájmů. Tak abychom v něčích zájmech nepomáhali to zlo rozdmýchat...

PetrD
5. září 2022, 17:52

V našem zájmu je rozhodně to, aby si silnější státy nepřivlastňovaly cizí území, a státy, usilující o demokracii nebyly likvidovány autokratickými, polofašistickými mocnostmi.

intfor
5. září 2022, 18:47

To ano, zároveň ale v našem zájmu není válka v Evropě, ani velká ekonomická krize. Tomu všemu se možná dalo vyhnout jiným přístupem. Třeba dodržováním slibů západu o respektování bezpečnostních zájmů Ruska, neposilováním bezpečnosti jednoho státu na úkor jiného, neútočením NATO a jeho členů na jiné země v posledních 30 letech atd.

Mimochodem když silnější stát zničí slabší stát, odtrhne z něj kus a udělá si tam vojenskou základnu, tak je to příklad hodný následování? Takový precedens jsme také pomohli v Evropě před pár lety zavést.

Michal K.
5. září 2022, 19:19

@PetrDezinformator:

K tomu privlastnovaniu cudzie uzemia. Mohli by ste skocit na Americku ambasadu nech prestanu s okupaciu Syrie ?

A potom skocit na Cesku vladu aby sa prestala bavit s agresorom, okupantom a aby boli uvalene sankcie ?

PetrD
5. září 2022, 21:07

Mikhail K - ruský agent a dezinformátor:

Usa neokupují Sýrii. Podporují syrskou opozici místního diktátora. A už vůbec neusilují o připojení území, nebo netvrdí, že Syřané neexistují a nikdy neexistovali.

Michal K.
6. září 2022, 10:09

Tak to uz vylozene klamete alebo nevedomky sirite nepravdu.

USA Syriu okupuju a zrovna tu cast, kde je ropa. Aka nahodicka.

A tu ropu veselo kradnu.

No a my vieme, ze kto okupuje, je okupant

PetrD
6. září 2022, 22:03

Tak odpověď byla schválena, přesto se nezobrazila. Tak jinak: 900 vojáků nemá sílu nic okupovat. Žádnou správu území, ani kontrolu těch, co území kontrolují, nevykonávají. Aspoň podle zdrojů, které jsem k tomu našel.

Antonín Mikeš
5. září 2022, 15:51

Návrh je jasný, ačkoliv třeba není pro většinu populace morálně přijatelný (naštěstí), kolaborace s Ruskem.

Ivan Švančara
5. září 2022, 16:24

Dolar a Rubel silneju a ty sa tesis zo smrti nevinnych.

Xoor
5. září 2022, 17:31

TVL NIKDY!

Ivan Švančara
5. září 2022, 16:31

Pockat, to mi tu chcu roztlieskavaci, menovite Vanecek, blaha,, kitty, Cerny, Karasek, povedat, ze opity muzik zo zemlanky so spolocnymi zachodmi na chodbe a s ekonomikou niekde na urovni Talianska vie polozit ekonomiku zapadnej Europy? Citam si ich prispevky z minuleho roku a se…riem bobky od smiechu na akych nadludi sa hrali.

Michal K.
5. září 2022, 16:46

Európsky trh s elektrinou prestal fungovať. Neustál súčasnú krízu, v ktorej sa stretol nedostatok stabilných zdrojov výroby elektriny, tvrdá regulácia a umelé zdražovanie Green Dealu a ruská invázia na Ukrajinu.

intfor
5. září 2022, 17:09

Co myslíte tím, že trh přestal fungovat? Vysoká cena sama o sobě rozhodně není ukázkou nefunkčnosti trhu, i když se to některým nelíbí. Vysoká cena je naopak logickou reakcí na nedostatek. Jednak odstraní část spotřeby a jednak motivuje k investicím do nových zdrojů, úspor a cest.

Michal K.
5. září 2022, 19:24

No to boli citat od Ursuly. Tazko povedat co tym myslela.

Predpokladam, ze jej predstava (naivna ako inac) bola, ze trh zakazdym vygeneruje lacnu cenu elektriny bez ohladu na to, aku blbost slnieckari a popieraci reality v Bruselu spravia.

No a hla, naraz na realitu. Ono to tak neni.

Takze zaver velkeho genia ala Ursula: trh nefunguje

Zdeves Pavel
5. září 2022, 18:40

Je až neuvěřitelný kolik hlupáků se tu realizuje. Poslechněte si p. Novomeského, nebo Štěpána jak to s námi dopadne. Jak to bude vypadat např. v Praze až nebude plyn do krematorií a budou na zápaly plic z chladu umírat tisíce lidí nad plán. To pak

i PetrD vychladne.

Karel Salaj
5. září 2022, 18:50

Jak málo stači, aby bylo všeho dost. Udělat smlouvy přímo s Gaspromem, nikoli s Německem, jako mají Maďaři, nebo Bulhaři.

Zbyněk Poisl
5. září 2022, 19:46

Pokud je nutné vládu na takovou věc upozorňovat, pak je ve vládě něco zásadně špatně! Tohle si vláda měla uvědomit už loni na podzim, když krize začala!

Přemek z Mělníka
6. září 2022, 07:57

Na té sobotní demonstraci jsem byl a tam byli hlavně občané nespokojení s naší vládou, která to ekonomicky a politicky vede....Lesy českých vlajek, také moravské orlice, sem tam slovenská nebo maďarská vlajka. Ruskou vlajku jsem tam viděl jen na tričku starší ženy, asi ukrajinky ruského původu, protože mluvila špatně česky....

Tedy nic proruského, ale ani protiruského tam nebylo....,snad jen pár "chvilkařů" , kteří měli být původně protidemonstrací, tam sedělo na schodech u Muzea ("tzv. za ocasem koně")

Jakmile primátor vypmul webkamery, tak lidi začli mohutně pískat a křičeli "demisi" ....,a někdo citoval na podiu větu hudebníka Ringo Čecha: měli jsme špatnou vládu (babiš) a máme nyní ještě horší (pětikolka).....

Škoda, žádný světlo na konci politickýho tunelu není vidět, snad jen trochu občas blikne.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se