Domů
Energetika v ČR
Handelsblatt: RWE příští rok prodá své zásobníky plynu v Česku
Zdroj: RWE Gas Storage

Handelsblatt: RWE příští rok prodá své zásobníky plynu v Česku

Energetika v ČR
2 komentáře
16. prosinec 2021, 23:18
ČTK

Německý energetický koncern RWE chce příští rok prodat šest zásobníků plynu na českém území. Očekává zisk kolem 500 milionů eur (12,7 miliardy korun), uvedl dnes na svém webu deník Handelsblatt s odvoláním na osoby obeznámené s chystanou transakcí. Na zprávu upozornil server Hospodářských novin.

Podle Handelsblattu už RWE pověřila investiční banku Barclays, aby na první pololetí 2022 připravila aukci zásobníků, které pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě Česka za dva zimní měsíce.

Zajímavou investicí by zásobníky, které patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, podle listu mohly být především pro společnosti, jež zemní plyn nakoupený za nižší cenu skladují, aby ho pak při zvýšení ceny prodávaly dál. Konkrétně zmiňuje třeba rakouskou OMV, německý Wintershall a český ČEZ.

RWE Gas Storage CZ je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Začátkem října informovala o tom, že její podzemní zásobníky jsou plné z 88 procent a tedy připravené na nadcházející topnou sezonu.

Cena klíčového evropského termínového kontraktu na zemní plyn zakončila dnešní obchodování na 145 eurech (téměř 3700 Kč) za megawatthodinu. Informovala o tom agentura Reuters, podle které to představuje nejvyšší závěrečnou úroveň v historii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PETR
17. prosinec 2021, 00:01

Ze by to koupila prednostne ceska vlada,abychom alespon jedno vlastnili v nasi zemi!!! Mozna jsou nase jeste hranicni patniky.../z jedne strany/

Novez
17. prosinec 2021, 07:34

První vlašťovka. Ještě zbývá prodat GasNet a NET4GAS :-), ať se nám ta dekarbonizace rozhýbe. Před prodejem by to ale chtělo ještě rozehrát hru na přepravu vodíku, to mají starý trubky rády a nafoukne to prodejní cenu. Možná si to někdo z východu vezme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se