Domů
Energetika v ČR
Havlíček jedná s ERÚ o možném stanovení stropu záloh pro klienty v režimu DPI
Zemní plyn
Zemní plyn

Havlíček jedná s ERÚ o možném stanovení stropu záloh pro klienty v režimu DPI

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jedná s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o možném stanovení stropu zálohových faktur pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Havlíček dnes ČTK napsal, že tím chce pomoci ohroženým rodinám. Jednání bez dalších podrobností potvrdil mluvčí úřadu Michal Kebort. Vyjádření dodavatelů poslední instance ČTK shání.

„Jedná se o zastropování zálohových faktur pro DPI, nikoliv ceny. V tuto chvíli řešíme s ERÚ, jak to rychle udělat. Chceme tím pomoci ohroženým rodinám, současně se ale musí najít optimální hranice, neboť cesta není zůstat u DPI, ale přejít ke standardním dodavatelům,“ uvedl Havlíček.

Standardní dodavatelé podle Havlíčka nabídnou nejen lepší cenu, ale i nižší zálohy na energie, a to o 30 až 60 procent. „Paralelně chystáme mimořádnou okamžitou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou, odpuštění DPH a odpuštění plateb za obnovitelné zdroje,“ uvedl Havlíček.

Havlíček již dříve uvedl, že asi desetina českých domácností ohrožených energetickou chudobou kvůli růstu cen energií bude mít nárok na jednorázové dávky. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) to ale není možné a řešení musí navrhnout ministerstvo průmyslu a obchodu. Premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli tomu Maláčová žádá o svolání schůze vlády.

Dvaasedmdesátiletá žena ze Svitavska obdržela od DPI innogy dopis s rozpisem záloh za plyn v minulých dnech. Innogy požaduje měsíční zálohu 14.110 korun, přičemž první za říjen má uhradit do neděle 31. října. Donedávna platila zálohu společnosti Bohemia Energy ve výši 3000 korun. Její důchod včetně vdovského činí zhruba 18.000 korun. Od ČEZ Prodej, který je jejím DPI pro elektřinu, má dostat rozpis záloh dodatečně. Dosud za ni platila Bohemia Energy měsíčně 900 korun, u DPI bude podle ceníku za říjen záloha zhruba o 4000 korun vyšší.

Kolem 900.000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisíci odběrateli. Přebírají je pak jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie. Zhruba deset procent domácností, které by kvůli tomu mohly být ohroženy tzv. energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc, řekl Havlíček. Týkat by se to podle něj mohlo 400.000 až 500.000 domácností.

Ministerstvo průmyslu a ERÚ doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle Havlíčka pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
mart
29. říjen 2021, 18:51

Takže teď nemají na zálohy a pak budou mít na finální vyúčtování? Pokud tedy je stát nezadotuje z pěněz ostatních, tak to naopak potom bude v sumě ještě horší.

Antonín Mikeš
1. listopad 2021, 15:29

Hlavně nerozumím tomu jak může DPI chtít třeba i sedminásobné zálohy.

V našem domě platíme cca 20k kč, z toho asi polovina je za silovou elektřinu, když porovnán ceník DPI je za silovku 3,5 vyšší, ostatní platby se nezmění.

Tedy u DPI bych platil ročně cca 10k kč*3,5 + 10k kč = 45k kč tedy asi 2,25x více, řekl bych že záloha vyšší jak 3x je lichva, respektive bezdůvodné dočasné obohacení a proti tomu by měl stát zasáhnout.

K čemu je dobré že si teď lidi půjčí za 10% na zálohy aby za půl roku dostali půlku peněz zpět ale museli vysolit bance úroky.

Je pravda že u odběrů na vytápění dělají poplatky asi menší část ale na druhou stranu je tam menší skok v ceně elektřiny.

Ivan Novák
29. říjen 2021, 21:22

Po projevu Vladimíra Vladimíroviče se růst evropské ceny elektřiny zastavil, cena day ahead dokonce snad klesá. Grosisti reagují na signály vždy velmi citlivě a rychle, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, i když je trh poškozený velmi.

Chtělo by to pravidlo, že kdo zálohy přestřelí o víc než 15%, má nárok na "oprávněný" zisk ve výši nula. Stejně dodavatelům PI ERÚ jako notorický rohlíkový opilec jistě uzná do nákladů vše, o co si řeknou.

mart
29. říjen 2021, 21:43

Vysoké zálohy (ne nesmyslně) mají bohužel i smysluplné opodstatnění. Jednak část lidí při nízkých zálohách bude mít nakonec problém uhradit doplatek, protože mají obecně problém něco uspořit. A za druhé jim dávají signál, že zůstávat u DPI není moc vhodné. Na druhou stranu vlastně mohou být rádi, že vůbec nějaký DPI existuje, protože by jinak také mohli být bez dodávek úplně, pak bychom ale nemuseli vůbec řešit, co uznat do nákladů.

Ivan Novák
29. říjen 2021, 23:08

Hlavně by z toho neměli beztrestně vyváznout Pisaříkovi, precedens do budoucna pro jim podobné. Peníze na placení podomních akvizitérů důchodců byly, ale na plnění smluv ne... Institut DPI koncipovat jinak, totiž socializovat jeho apriorní i aposteriorní náklady na celý stát, jenž by se uměl hojit na původci problému snáze, než jednotliví postižení. To by vytvořilo tlak, aby se obchodníci chovali seriózně a obezřetně, předtím, než zahodí licenci.

Petra Soukupová
30. říjen 2021, 09:33

Já mám energetického specialistu a vřele ho doporučuji, ušetřil mi za těch 6 let hodně, pomohl s přepisy a poradil jak snížit i spotřeby. Skvělá služba v každé době.

mart
30. říjen 2021, 10:05

DPI zajišťuje, že ti lidé alespoň nějaké dodávky mají. Už tak je to nějaká jejich ochrana. Musejí i sami nést nějaké následky své volby a ne pořád jen chtít socializovat všechny ztráty za chybná rozhodnutí. Tím rozhodně nijak nevyviňuji BE a Písaříka. Volili ale sami nižší cenu s vyšším rizikem. Nižší cenu by si rádi nechali pro sebe a vyšší riziko by rádi socializovali, takže takoví jsou vlastně stejní jak ten Písařík. Není důvod, aby to za ně platil někdo jiný, který se takto nerozhodl.

Ivan Novák
30. říjen 2021, 21:51

Jak měl osmdesátiletý penzista před 10 lety poznat, že BE teď uteče od práce, dokonce aniž udělá úpadek, na který by účetně dohlížel někdo zvenku? Neříkám, že odběratel nemá být za své příliš riskantní chování vystaven riziku vyšší ceny, ale je nutné předem stanovit pravidla, aby každý věděl, do čeho jde, průběžně aktualizovaný dodavatelský rating od A+ do Z-. Mimochodem, proč by mělo být jisté, že to, co BE, neudělá příště třeba ČEZ-Prodej, a co pak?

Michal K.
30. říjen 2021, 10:49

som cital, ze v CR ludia co platili za plyn alebo elektrinu 6000 korun, musia teraz platit u DPI aj 24000 korunove platby.

Stavil by som sa, ze to zrovna nebudu velki fanusikovia green dealu a OZE :)

energetik
30. říjen 2021, 14:31

Ti co nebyly, teď už jistě boudou "velki fanusikovia green dealu a OZE"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se