Domů
Energetika v ČR
MPO navrhuje, ať stát hradí vícenáklady obnovitelných zdrojů i v příštím roce
Systémy solárních elektráren

MPO navrhuje, ať stát hradí vícenáklady obnovitelných zdrojů i v příštím roce

Energetika v ČR
9 komentářů
21. září 2023, 12:11
ČTK

Vícenáklady spojené s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a některých tepláren by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měl i v příštím roce platit stát. Návrh odeslalo MPO na vládu, kabinet by ho měl projednat 27. září. Dnešnímu Ekonomickému deníku to potvrdil pověřený ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. Celkem jde podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o částku 36 miliard korun. S návrhem nesouhlasí ministerstvo financí, jedná se tedy o materiál s rozporem, podotkl server.

Podle návrhu MPO by vícenáklady, podobně jako v letošním roce, neměli lidé a firmy hradit v cenách elektřiny. Resort podle serveru překvapivě ustoupil z červnového plánu, kdy navrhoval, ať polovinu nákladů v příštím roce uhradí stát z rozpočtu a druhou polovinu platí spotřebitelé v cenách elektřiny. I tento návrh napadlo ministerstvo financí s argumentem, že je pro těžce deficitní státní rozpočet příliš nákladný.

Ilustrační foto

Vláda musí objem peněz určený na financování podporovaných zdrojů energie schválit do 30. září, aby následně mohl ERÚ stanovit výši poplatku, který budou v následujícím roce zákazníci hradit, píše server. Pokud vláda schválí návrh ministerstva průmyslu beze změny, tak zákazníci nebudou doplácet nic. Zůstane tedy zachován „protikrizový“ stav zavedený v říjnu 2022, kdy náklady zcela hradí stát z rozpočtu.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) však chce objem podpory pro obnovitelné zdroje energie pro příští rok snížit. Na konci srpna v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že v příštím roce by se měl vrátit systém z předchozích let, kdy byly platby rozděleny mezi stát a odběratele. Dodal tehdy, že zatím však není zřejmé, jakým to bude systémem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zdeněk
21. září 2023, 12:57

Momenty, vždyť obnovitelné zdroje jsou to nejlepší a nejlevněší, nebo ne?

Tak co je potřeba jim dávat 36 mld. ročně ? To je 360 mld. za 10 let !

To je nikomu nevadí ?

Lukáš
21. září 2023, 14:02

Podla miestnych odbornikov bude uz coskoro elektrina z OZE takmer zadarmo.

No chcem vidiet investora, ktory vlozi desiatky milionov € do projektu aby potom predaval elektrinu za almuznu.

To mozno aj moze ale potom pridu na radu dotacie, ktore su samozrejme z verejnych zdrojov.

Investor chce hlavne zisk, o tom to je a nikoho nezaujimaju emisie ani dobro planety ale €€€ a tak to je.

Ked pojde cena EE dole pod urcitu hranicu, skoncia alebo sa znizia dotacie + rastuce naklady na prevazdzku tychto zdrojov a rozvoj sa takmer zastavi.

Petr prochaska
21. září 2023, 15:45

Těch 36 mld Kč je za solární tunel z let 2009-2010 a ještě 7 let platit budeme.

Omega
21. září 2023, 14:51

No ono to je to nejlevnější a proto na to platíme částku, za kterou by šel v klidu postavit jaderný blok.

S tímhle způsobem financování by se dalo postavit kolik chceme jaderných bloků - prostě by se nastavil poplatek 500 za spotřebovanou MWh a z toho by se postavila nová elektrárna.

Si to představte - 1GW jaderná elektrárna - výroba 7TWh za rok - to by měl každý obyvatel nárok na 0.7MWh elektřiny za nákladovou cenu (předplacené z té 500). Za 20 let by byli postavené 2 bloky. Nejlepší na tom je, že by se to tímto postupem dala udržovat elektroenergetika celé země po neomezenou dobu - skončili bysme na 8 reaktorech, každých 10 let by se jeden obměnil, byli bysme soběstační, naši lidé by měli energii za nákladovou cenu (bez stavebních nákladů), přebytek by se prodával na burze za tržní ceny a všichni by byli šťastní (tedy až na ČEZ)

Milan Vaněček
21. září 2023, 16:26

Ve Francii už s tím mají zkušenost, cituji z E15

e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/francie-a-nemecko-svadeji-boj-o-prumyslove-zajmy-jadrem-sporu-je-energetika-1410592

"Francie naproti tomu jde výrazně odlišnou cestou a jejím hlavním zájmem je prodloužit životnost zastaralé a nespolehlivé sítě 56 reaktorů a pomoci zadlužené státní firmě EDF. Ta tvrdí, že bude muset investovat 25 miliard eur ročně, aby modernizovala stávající bloky, postavila nové, přidala větrnou a solární kapacitu a vylepšila přenosovou soustavu."

"Paříž ale chce, aby se týkal /pozn kontrakty CfD/ i stávajících reaktorů a zaplatila se jím jejich modernizace. Proti tomu se staví Německo a další členské státy EU jako Rakousko, Lucembursko, Belgie a Itálie, které tvrdí, že jde o státní podporu a povede to k narušení vnitřního trhu EU. Zejména největší evropská ekonomika se obává, že Francie bude v pozici, kdy bude moci nabídnout nižší ceny elektřiny"

doporučuji, přečtěte si to celé.

Omega
21. září 2023, 16:42

Ano četl jsem to - Němci a další v Bruselu lobují aby elektřina byla drahá i pro ostatní. Místo toho, aby se snažili, aby elektřina byla levná.

Ona by elektřina mohla být levná a i ekologická - ale to by se místo těch tunelů na stavbu Občasných Zdrojů Energie musela dotovat výroba syntetických paliv - metanu/metanolu - a jednotek, které by to dokázali vyrábět ze vzduchu.

Potom by VTE a FVE vznikali jaksi sami - jen na základě ekonomické výhodnosti, dlouhodobá cena energií by se ustálila někde na 70EUR/MWh, celosvětově by se stabilizovala i cena ropy a plynu.

Místo toho máme EU lobbing na zvýšení cen energií na minimálně 150 EUR/MWh podporovaný masivním plýtváním (obrovská nadvýroba).

Galipoli
23. září 2023, 11:45

„výroba syntetických paliv - metanu/metanolu - a jednotek, které by to dokázali vyrábět ze vzduchu.." Zkusil jste si spočítat jaké objemy vzduchu bysta musle zpracovat na výrobu 1 tuny synt. benzinu/nafty/CH4/MeOH? Není lepši vyrábětt tato paliva hydrogenací uhlí resp CO? Než pracně zachytávat CO2 ze vzduchu, kde je ho tak málo (cca 400 ppm)?

Pravoslav Motyčka
21. září 2023, 20:47

Podle mě by stát neměl platit nic, protože takto dotují všem elektřinu daňový poplatníci. Vlastně to vede k plýtvání a ten kdo nejvíce plýtvá tak nejvíce dostává.

Baton David
22. září 2023, 17:13

Dotace, dotace, dotace, aby to bylo výhodné realizovat, a to to nemá ani akumulaci aby to bylo schopné elektřinu dodávat když je potřeba. Tento systém nevoní, není zelený, je spíše hnědý

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se