Domů
Energetika v ČR
MŽP odmítá kritiku Modernizačního fondu, počítá i se soláry na brownfieldech
Letecký pohled na část solárního systému. Zdroj: SUNSTORE

MŽP odmítá kritiku Modernizačního fondu, počítá i se soláry na brownfieldech

Energetika v ČR
4 komentáře
24. listopad 2020, 17:55
ČTK

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá. Resort to dnes sdělil ČTK. I přes to, co říká nyní ministerstvo, tak je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude, reagoval následně svaz.

„Pokud MŽP neupraví pravidlo tak, aby se jednalo pouze o vynechání skutečně cenné zemědělské půdy, tak Modernizační fond fungovat nebude a my musíme na této připomínce trvat. Naší snahou je, aby byly podpořeny nové obnovitelné zdroje na výsypkách, rekultivacích a brownfieldech, což bez úpravy dokumentu nebude možné. Svaz moderní energetiky nikdy nenavrhoval, že by solární parky měly vznikat na kvalitní orné půdě,“ řekl dnes ČTK výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Podle ministerstva konflikt dotačních možností solárních elektráren na území brownfieldů vůbec neexistuje. „V návrhu Modernizačního fondu, který jsme poslali do meziresortního připomínkového řízení, výslovně uvádíme, že budeme podporovat fotovoltaické elektrárny na jinak obtížně využitelných územích zasažených průmyslovou, těžební či obdobnou činností,“ uvedl dnes náměstek MŽP Jan Kříž.

Spor mezi ministerstvem a svazem vyplývá z části programového dokumentu fondu, kde MŽP uvádí, že na podporu z Modernizačního fondu nebudou mít nárok fotovoltaické elektrárny na plochách zemědělského a lesnického půdního fondu. Na druhou stranu však bude podle ministerstva podporována stavba obnovitelných zdrojů na jinak obtížně využitelných místech zasažených průmyslovou a těžební činností. ČTK má dokument k dispozici.

„Od začátku jsme naše projekty obnovitelných zdrojů připravovali s vizí, že je bude možné umístit primárně na brownfieldech, znehodnocených průmyslových plochách, na výsypkách dolů. Je však třeba si uvědomit, že tyto zmíněné plochy jsou součástí zemědělského půdního fondu. Pokud by skutečně začal platit zákaz stavět fotovoltaiky na všech plochách zemědělského půdního fondu, včetně výsypek a podobně, tak je možné prakticky rovnou říci, že skoro žádné relevantní nové obnovitelné zdroje v Česku z modernizačního fondu nevzniknou,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes uvedl, že limity pro stavění fotovoltaických elektráren na nejkvalitnější půdě jsou dány obecnými pravidly a legislativou pro jakékoli dotace resortu životního prostředí. „V tomto případě to znamená, že si investor může standardně požádat o vyjmutí půdy ze zemědělského půdního fondu, a to i dočasné. A pokud mu bude udělen souhlas, může elektrárnu postavit,“ sdělil Brabec.

„Je naprosto logické, že pro MŽP je stěžejní, aby nedocházelo výstavbou fotovoltaických elekráren k záborům kvalitní zemědělské půdy, jak se to stalo před deseti lety, a ještě dnes na to doplácíme, k tomu snad nikdo nemůže vznášet seriózní námitky,“ dodal s odkazem na takzvaný solární boom ministr.

Podle Svazu moderní energetiky však stále platí pravidlo, že z půdního fondu nelze vyjmout pouze část pozemku pod panely, ale je potřeba vyjmout celý areál elektrárny.

„Ministerstvo si také zřejmě neuvědomuje, že nepůjde realizovat inovativní projekty takzvané agrivoltaiky, dokud nebude umožněno dvojí využití půdy v zákoně o ochraně zemědělského půdního fondu. Opět zde platí zákon, který by realizaci agrivoltaiky, tedy instalaci solárních panelů nad plodinami umožnil pouze s podmínkou vyjmutím půdního bloku ze zemědělského půdního fondu. Při uplatnění současné legislativy by tak nebylo možné podobné projekty vůbec realizovat a podpora pro agrivoltaiku má jen papírový charakter,“ dodal Sedlák.

Výtky k připravovanému Modernizačnímu fondu má také Komora obnovitelných zdrojů energie. Její zástupci minulý týden na tiskové konferenci uvedli a zkritizovali, že převážnou většinu ze 150 až 200 miliard korun z fondu získají hlavně polostátní ČEZ, EPH podnikatele Daniela Křetínského, Sev.en podnikatele Pavla Tykače a další velké elektrárenské a teplárenské společnosti. Vyplývá to podle nich z podkladů ministerstva životního prostředí, které mají k dispozici.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
24. listopad 2020, 18:55

Připomnělo mi to historku, kterou jsem tu už možná k lepšímu dal, ale opakování matka atd.: JUDr. Mazanec coby pražský soudce před 20 lety zrušil pravomocné povolení jedné dílčí stavby ETE s tím, že závazný metodický pokyn MŽP, podle kterého stavební úřad tehdy postupoval ohledně EIA, je v rozporu se zákonem. Že sice důvodová zpráva, která k tomu byla ve sněmovně, říká něco ve smyslu toho metodického pokynu, ale znění zákona, i když nebylo v té pasáži oproti vládní předloze pozměněno, takový výklad neumožňuje.

Stavební řízení na tu část se muselo dělat znovu, šlo to spravit a dokonce to ani nespadlo na kritickou cestu, ale tak tomu nemusí být vždy, že.

Napsat předpis jasně, stručně, přesně a konzistentně, to je, oč tu běží. Podmínkou státní služby v legislativě by pro neprávníky měla být maturita z matematiky.

Carlos
24. listopad 2020, 19:55

Podmínkou státní služby v legislativě by pro neprávníky měla být maturita z matematiky.

Nesouhlasím, to není spásné řešení, informatika je na jasnou formulaci lepší a pochopitelnější než matematika. Hlavně už na té SŠ potřebujete základní algoritmizaci tedy si to rozhodit do funkcí (když už nejedete OOP) a i když to zbastlíte v mainu, a narvete tam věci za které by vás každý programátor nejraději kopl do zadku, tak musíte držet nějaké bloky podmínek, cyklů atd. a na to si to musíte rozdělit. S tím se skamarádí více lidí než s matikou a rychleji. Naopak znám lidi co se kamarádí s matikou a jejich kód je absolutní zvěrstvo. Není jasný, není čitelný a udržovatelný.

Například pojmenování proměnných a částí kódu. Pokud máte v kódu int a1, a, a3, a4, a5; float a6, a7, a8; char* a9; tak se v tom ani p-e nevyzná, standard je dneska pojmenovávat třeba:

int pocetSchodu, pocetKresel, pocetVyrostkuNaplochuVeznice; Tak aby bylo každému jasné o co jde a nemusel pořád hledat komentář kdesi nahoře.

Co by se dalo je přidat požadavek na nějakou úřednickou zkoušku při přijímání, to je celkem běžné v IT, dát nějaký menší test. A do toho by se dala dát základní zkouška výrokové logiky.

Bizon
25. listopad 2020, 20:26

Souhlasím. Matika člověku stejně pořádně zacvakne až na vysokoškolské úrovni. Ta informatika dává asi větší smysl, já jsem zjistil co je int pocetSchodu až tento rok, konečně jsem se díky karanténě naučil (základně) programovat mikrokontroléry.

Kamil Kubů
24. listopad 2020, 22:15

Vzduchem letí kost a psi už se rvou, aby na ně zbyl co n největší kus masa co na ní visí :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se