Domů
Energetika v ČR
Návrh MPO: Lidé by si mohli pořídit solární elektrárny s pětkrát větším výkonem
Solární panely na střeše

Návrh MPO: Lidé by si mohli pořídit solární elektrárny s pětkrát větším výkonem

Z deseti na 50 kW by se mohl zvýšit limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. V novele energetického zákona to navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Upozornily na to Hospodářské noviny (HN). Zákon nyní míří do připomínkového řízení, které potrvá do 21. září.

Domácnosti či firmy by si tak snadněji mohly pořídit elektrárny s až pětkrát větším výkonem než nyní. Majitelé také nebudou muset žádat o stavební povolení, což je v současnosti nutné u elektráren s výkonem nad 20 kW. „Pro stavební úpravy pro instalaci obnovitelného zdroje energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, která je součástí stavby, pokud se jí nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, nebude nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu,“ uvádí předkládací zpráva k novele.

Ministerstvo píše, že důvodem k předložení novely a větší podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie je aktuální situace na trhu s energiemi a snaha snížit závislost na dovozu paliv z Ruska.

Po zvýšení limitu výkonu malých elektráren, které si pořizují například domácnosti a firmy, volali podle HN dlouhodobě odborníci. Podle odhadů Solární asociace se letos k síti připojí přes 9000 majitelů solárních elektráren, kteří se drží pod limitem deseti kW. „Pro spoustu z nich je stávající limit nedostatečný a chtěli by si na střechy dát víc solárních panelů. Zejména pro bytové domy je deset kilowattů zcela nedostatečných, stejně tak je to málo pro sdílení energie v rámci komunitní energetiky nebo pro domácnosti s elektromobilem,“ řekl HN ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Podle něj je návrh vlády na zvýšení limitu dobrou zprávou, ale k většímu rozvoji výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nestačí.

Také podle Unie komunitní energetiky, která nynější novelu vítá, je třeba odstranit další bariéry v připojování obnovitelných zdrojů do sítě a zavedení součtového měření. Podle unie chybí zásadní změna, která by umožnila zakládání energetických společenství a sdílení lokálně vyrobené elektřiny.

Unie také v tiskové zprávě upozornila na to, že výrobny do 50 kW budou muset splnit požadavky stanovené vyhláškou, ale dosud není jasné, o jaké požadavky se bude jednat. „Úlevy v oblasti stavebního povolování se mají vztahovat jen na výrobny, které ‚jsou součástí stavby‘. To by ale v praxi vylučovalo, aby si vlastník výrobny například pronajímal cizí střechu, na které by instaloval vlastní solární panely, což by velmi komplikovalo například rozvoj komunitní energetiky,“ upozornila unie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Rejpal
15. září 2022, 20:31

Na druhou stranu , když si někdo bude chtít dát panely místo plotu a nebo když je má někdo na střeše a bude si z nich chtít udělat ještě přístřešek na auto tak podle předlohy už potřebuje stavební povolení no není to na hlavu ? Z technického hlediska je pak nesmysl měření po fázích dnes to vede akorát k podvodům ,protože kdo prodává na burze a má fixovanou cenu no tak z jedné fáze odebírá a z druhé prodává tomu říkám legální tunel. Další věc je podle mě nedořešená je velikost přetoků kdo má hypoteticky třeba nějaká fabrika FVE na střeše >50kW, ale nemá dovolené přetoky pak na co licenci oni nic neprodávají je to jen zbytečná byrokratická zátěž , licenci má mít jen ten , kdo skutečně prodává - je to skutečný výrobce co vyrábí elektřinu pro zisk a pak je třeba se bavit ne o výkonu , ale o výši přetoků. To je důležité také u komunitních projektů - velký bytový dům FVE třeba 60kW, ale připojených 60 bytů a povolené přetoky jen 10kW. Na druhou stanu instalovaná 50kW FVE na budově kde nikdo nebydlí a slouží jako seník a kde je jasné že veškerá výroba půjde do sítě , tam by licence měla být požadována , protože to není pro vlastní spotřebu majitele , ale je to podnikatelský projekt - komerční elektrárna. Podle mě licenci by měl určovat ne instalovaný výkon , ale pouze velikost přetoků.

energetik
15. září 2022, 23:49

Tak to ale funguje. Ti co nemají licenci nedostanou od ČEZ Distribuce výrobní EAN a nemohou tedy prodávat nikomu jinému než svému obchodníkovi nebo využívat jeho virtuální akumulátor a obchodník přepírá zodpovědnost za odchylku kterou si zohlední ve výkupní ceně..

Tedy kromě těch co jsou připojeni do EG.D, tam dostane výrobní EAN každý.

Kdo projde procesem standardního připojení (jeho výrobna má funkce dynamické podpory sítě) může dodávat energii do distribuční stě. Kdo má pouze zjednodušené připojení tak do sítě nic dodávat nemůže a případné sankce za nevyžádanou dodávku platí dle dodaného maximálního měsíčního čtvrthodinového maxima.

Kdo je připojen standartě a pořídí si licenci (cca 1000Kč) na výrobu tak, dostane výrobní EAN a může dodávat libovolnému obchodníkovi.

Já osobně bych licenci na výrobu chtěl a těch 1000 Kč za to dal. Sice to má spoustu nevýhod, ale i výhod, to si už musí každý zhodnotit sám.

hellokitty
16. září 2022, 08:40

ja u eg.d ziadny ean nemam, vyrobu im posielam zadarmo, ale tie prebytky su tak male, ze by sa mi to ani neoplatilo, lebo viac by som zaplatil na distribucnych poplatkoch

energetik
16. září 2022, 09:38

EAN u EG.D máme, ale nevíte o tom. A distribuční poplatky se za dodanou energii do sítě neplatí, to by v Temelíně a Dukovanech nevydělali ani na suchý chleba. Na distribuční poplatky nemá dodávka do sítě vliv.

Emil
16. září 2022, 10:00

Temelín ani Dukovany nedodávají energii do distribuční sítě, rádobyenergetiku. Těžko za to tedy mohou platit.

energetik
16. září 2022, 13:55

Emil

to nic nemění na tom že za dodávku do jakékoliv sítě a napěťové hladiny nikdo neplatí distribuční ani přenosové poplatky i pokud je připojený do přenosové sítě.

Ty se platí pouze za odběr a to i z přenosové sítě.

Emil
16. září 2022, 14:09

No to je "zvláštní" asi tak stejně jako že když si něco objednáte z e-shopu, tak platíte poštovné jen vy a ne ještě k tomu ten e-shop.

energetik
16. září 2022, 22:36

Ano je to zvláštní, protože tu dopravu potřebují oba subjekty stejně jak výrobci tak i spotřebitelé, ale tak to bylo zvoleno a nastaveno. Spravedlivější by bylo kdyby se doprava dělila na půl mezi výrobce a spotřebitele. Potom by také spotřebitelé nemuseli sponzorovat vývoz energie do zahraničí.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kazdy-cech-dotuje-vyvoz-elektriny-celkem-2-miliardami/r~i:article:663291/

Karel Salaj
16. září 2022, 07:14

Každý by měl mít povinnost na baráku nainstalovanou fotovoltaiku aby se stát nemusel o nic starat. No a podle výkonu jen od lidiček vybírat daně, ať svítí slunce nebo nesvítí.

Richard Vacek
16. září 2022, 18:23

Zbytečné zákony se mají rovnou rušit a ne měnit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se