Domů
Energetika v ČR
Plán: Podíl OZE do r. 2030 vzroste v ČR na 30 procent; podle kritiků je to málo

Plán: Podíl OZE do r. 2030 vzroste v ČR na 30 procent; podle kritiků je to málo

Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě v Česku by do roku 2030 měl stoupnout ze současných přibližně 18 procent na 30 procent. Počítá s tím aktuální návrh Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. Ten však zatím nereflektuje novou směrnici EU, podle níž by průměrný podíl obnovitelných zdrojů měl být v celé EU 42,5 procenta, vyplývá ze zjištění ČTK. Podle kritiků návrhu by tak měl být tuzemský cíl vyšší. Plán také počítá s koncem spalování uhlí v roce 2033.

Návrh je v současnosti v meziresortním připomínkovém řízení. Během října by ho měla projednat vláda a následně odeslat k posouzení Evropské komisi, s níž by ho měla poté dál konzultovat a případně opravovat. Nejde však zatím o definitivní podobu tuzemskému Klimaticko-energetického plánu, tu by měl stát komisi odeslat do léta příštího roku.

Návrh obsahuje několik možných scénářů. V preferovaném scénáři chce navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie stát dosáhnout zejména rozvojem solární a větrné energetiky. Plán proto předpokládá výstavbu nových 10,1 gigawattu (GW) instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren připojených do sítě a nových 1,5 GW výkonu větrných elektráren do roku 2030. Vzniknout by tak měly stovky nových větrných elektráren.

Ilustrační foto

Plán ovšem zatím nezahrnuje cíle nové směrnice, kterou nedávno schválily unijní instituce. Směrnice počítá do roku 2030 s podílem čisté energie na celkové evropské spotřebě v EU ve výši 42,5 procenta. Tento cíl by měl být průměrem celé EU, nevztahuje se na jednotlivé státy. V současnosti je celounijní podíl kolem 22 procent. Nový unijní cíl chce stát v plánu zohlednit až po schválení platnosti směrnice.

Podle kritiků však podíl 30 procent není dostačující. Komora obnovitelných zdrojů energie v v minulých dnech představila vlastní analýzu, podle níž je možné navýšit podíl spotřebované elektřiny a tepla do roku 2030 na více než 35 procent. Po navýšení vnitrostátního cíle podílu obnovitelných zdrojů volá také Hnutí Duha. Podle hnutí návrh zahrnuje zbytečné stropy pro obnovitelné zdroje a nevyužívá jejich tuzemský potenciál. „V důsledku toho nepřináší cestu ke splnění férového podílu České republiky na novém celounijním cíli pro obnovitelné zdroje,“ uvedl vedoucí energetického programu hnutí Jiří Koželouh.

Návrh Klimaticko-energetického plánu kromě obnovitelných zdrojů počítá také s budoucím posilováním jaderných zdrojů, které by měly být v příštích desetiletích klíčovou složkou tuzemské energetiky, a s odklonem od uhlí do roku 2033. V souvislosti s odklonem od uhlí ovšem upozorňuje mezidnárodní think-tank Ember, že tuzemské doly se začnou postupně uzavírat už od příštího roku a stát by v takovém případě musel v případě uhelných elektráren přejít na plyn. Podle zástupců think-tanku navíc návrh nezohledňuje řadu dalších eventualit.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Zbyněk Poisl
10. říjen 2023, 15:33

Je to "málo" ale bude to HODNĚ drahé! Hlavně je to nesmysl!

Omega
10. říjen 2023, 16:02

No ČR - průměrná potřeba výkonu je pod 9GW.

Tady v tom plánu chtějí mít 10GW soláry a 1.5GW větru - takže víc, než kolik dokážeme spotřebovat.

Na druhou stranu v zimě máme reálnou spotřebu 14GW a obvykle v době, kdy jsou inverze a bezvětří a klidně i dva týdny v kuse - kdy tyhle zdroje nedodají ani 1GW

Takže budeme mít 14GW špinavých zdrojů (no odečteme jádro, takže jen 10GW), k tomu 11.5GW čistých zdrojů a všechno to budeme platit.

Celkově nejlevnější a nejčistší by bylo vybudovat flotilu jádra s výkonem 8GW. Reaktor spotřebuje 3 kg uranu denně, takže za rok máte 1.2 tuny odpadu (to je asi 0.1m3), těch 8 GW by produkovalo 1m3 jaderného odpadu ročně. Navíc by bylo dost přebytků elektřiny na pohon elektrolyzérů v zimě by byl k dispozici vodík - takže by se nepotřeboval ani plyn, ani uhlí. Plyn na vaření by stačil z bioplynových stanic - tam ho tolik nepotřebujete. Průmysl by přešel v klidu na vodík - firmy si bezpečnost práce ohlídají (narozdíl od domácností).

richie
12. říjen 2023, 10:55

staci sa pozriet k susedom do Nemecka - ich potreba vykonu je v rozsahu cca 50~75GW (podal dennej a rocnej doby) a uz teraz maju instalovane:

FVE ~74GW (~100~150%)

VTE ~68GW (~90~135%)

a samozrejme kedze to su nahodne zdroje, tak maju este aj fosilne ~77GW (~100~150%)

teda uz teraz maju instalovany vykon viac ako 3-nasobne vyssi ako potrebuju (teda ak by dokazali vsetky zdroje dodavat naraz)

aktualne z nich vedia zabezpecit menej ako 50% priemernej spotreby a na to aby sa dostali na 80% budu musiet postavit este 3~5x tolko nahodnych zdrojov

Cesko ma vyhodu, ze je blizko -> staci investovat do prenosovky smerom k nemecku a pri takom objeme nahodnej vyroby bude dost prebytkovej lacnej elektriny, bez potreby nicit si este viac ekonomiku ci zivotne prostredie stavanim vlastnych OZE (co by bolo aj velmi neefektivne, kedze je vysoka korelacia vyroby z nahodnych zdrojov v ramci europy) - a takto ziska mozno aj viac ako 30%-tny podiel na domacej spotrebe

CarlosEV
10. říjen 2023, 17:58

1.5 GW v VtE ? To si můžou rovnou škrtnout, ve větru nepostaví vůbec nic, každé referendum o 50-100 hlasujících to shodí obratem že stolu a 10GW v FVE 3 měsíce v roce vyrobí strašně málo a v létě co s tím ? Akumulace není, chybí zákon a elektrolyzéry na vodík taky žádný navíc strašně drahý

Vladimír Šťastný
10. říjen 2023, 18:57

Tak kritici by měli jít osobním příkladem. Odhlásit odběr elektřiny a zrušit své odběrné místo. \svou nemovitost by měli za vlastní prostředky vybavit samozásobitelným systémem z OZE. Třeba by se jim pak rozsvítilo, jak jsou OZE "úžasně levné" a co to znamená, žít v nemovitosti bez nepřetržité dodávky energie.

hlpb
10. říjen 2023, 20:21

A zahrádkáři už by nikdy neměli nakupovat zeleninu a ovoce v obchodech. Nebo majitelé studní by neměli mít přístup k veřejným vodovodům. Naopak v budoucnu bude mít většina firem, městských a obecních budov, parkovišť, RD, bytových domů atd. atd. atd. vlastní FVE + baterii a budou si většinu elektřiny vyrábět sami. Zbylou menší část budou odebírat ze sítě.

Michal K.
11. říjen 2023, 13:53

lenze zahradkari nikomu neprikazuju kolko % maju ludia nakupovat zo sklenikov, narozdiel od mimonov z bruselu

Zbyněk Poisl
11. říjen 2023, 18:38

A ta menší část ze sítě bude stát 300Kč./kWh. A to se vyplatí! Každých deset roků pořizovat vlastní solární systém za půl milionu, a 3 měsíce v roce, kdy je největší spotřeba, nakupovat elektřinu za astronomické částky. To je prostě blaho nebeské!

Vladimír Šťastný
12. říjen 2023, 07:20

Jestli v té síti ovšem něco bude. Komu se bude chtít provozovat zdroj, kvůli kterému do něj nepřetržitě šijí všechna ekopaka, který je zatěžován vymyšlenými emisenkami?

Vy byste si držel celoročně personál, pro který byste měl práci na čtvrt roku? A na kolik by vás vyšla cena energie, vyráběné v takovémto zdroji? Byl byste ji ochoten v této výši platit?

Já nemám problém s OZE, já mám problém s prasením trhu.

Miroslav
11. říjen 2023, 08:20

V článku se píše o 30% a vy hned mluvíte o odpojení kritiků? Za ještě přijatelné peníze se dá využívat cca 50% OZE (občasných zdrojů energie). Já měl původní spotřebu 18MWh (topení elektrokotlem, TUV, běžná spotřeba a vaření), po nainstalování TČ země-voda + solární kolektory s podporou přitápění spotřeba klesla na 8,5 MWh. No a po instalaci FVE 4,88 KWp mám spotřebu 3,5 MWh. TČ a solární kolektory a výstavba pasivního domu byla bez dotací, FVE byla s dotací NZÚ. Peníze které jsem do toho investoval, mám při současných cenách zpět za 4 roky. Snížení množství spotřebované elektrické energie je 14,5 MWh, celková úspora energií je 80%. Samozřejmě ne každý musí mít tak radikální úsporu energií jako mám já, ale za rozumné peníze se dá dosáhnou 50% úspory energií.

Vladimír Šťastný
11. říjen 2023, 10:12

Já mám spíš problém s tím, že zastánci OZE vypráví o tom, jak jim to 8-9 měsíců v roce úžasně funguje, ostatní zdroje jsou fuj a měly by se zrušit. Ale samozřejmě předpokládají, že ve zbývajícím období, až jejich systém přestane stíhat, si přicucnou ze sítě. Takhle ale budou klasické zdroje fungovat buď velice draze, nebo vůbec.

Miroslav
12. říjen 2023, 11:21

To vyřeší nové tarify na distribuci podle ročního období a velikosti jističe.

richie
12. říjen 2023, 12:40

Ano, vas pripad je pekny, zial skor vynimocny (blahozelam k dobrym podmienkam) - teda na jeho zaklade sa neda generalizovat.

- nie kazdy ma moznost si postavit dom nie to este pasivny

- nie kazdy ma moznost si dat TC a este menej z nich TC zem-voda

- nie kazdy si ma moznost dat FV panely

a samozrejme je tu este vysledna cena, moja FVE s baterkami (bez dotacie) ma pri sucasnych cenach navratnost ~20rokov

Ale ano, OZE ma zmysel v rozumnom mnozstve a pri rozumnych instalaciach, nie hura system bez rozmyslu a co najviac co najrychlejsie (ja to odhadujem skor tak do 30~40%).

Jan Stehlik
10. říjen 2023, 20:07

Tak ono to bude více . Je to logické. Emisenky vyeliminují za pár let uhlí a zbyde jen atom s OZE které bude draho doplnovat plyn . A protože u nás je vše na dlouhé lokty , tak s tím plynem bude problém . Tedy bude se elkektřina dovážet . To znamená nedostatek a čeho je nedostatek to bude zdražovat . Ještě budem vzpomínat na současnou láci .

Prumysl bude odejit do levnějších destinací a na výrobky bude ekoclo . Nezávidím budoucnost mladším.

Pravoslav Motyčka
10. říjen 2023, 20:35

Největší potenciál bezemisní energie v ČR má teplo z jaderných elektráren zatím ho pouštíme prakticky všechno do vzduchu , protože výkon JE klesá jen o 1/7 odebraného tepla je tento zdroj velmi efektivním , dalším velkým zdrojem jsou tepelná čerpadla reálný topný faktor je něco mezi 3,5-4 u nových strojů. Což je zhruba poloviční účinnost proti odvádění tepla z JE a závislost na teplotě vzduchu , protože 97% čerpadel využívá energii vzduchu. FVE mají také velký potenciál jenže vyrobená energie je nárazová v létě přebytky v zimě nedostatek ve srovnání s teplem z JE , s rozvojem akumulace lze nahradit spalování uhlí v létě a na jaře při dobrém počasí , ale v zimě jsou slabým zdrojem. Vítr má potenciál teoreticky také velký, jenže VTE ničí krajinu a vyvolávají odpor těch , kteří vedle nich mají žít. Proto se u nás prakticky nestaví.

Petr Hariprasad Hajič
11. říjen 2023, 05:34

Je to opravdu hodně málo. Stává se z nás druhořadá země baz ambic a pomalu se začneme řadit mezi rozvojové země. Ale zatímco rozvojové země se snaží a dotahují, tak my jsme v útlumu. Čína chce být plně bezemisní v roce 2050. Indie 2070. Takže my to vidíme jak?

Vladimír Šťastný
11. říjen 2023, 06:38

:-))))))))))))))))))

richie
12. říjen 2023, 12:43

".. Čína chce být plně bezemisní v roce 2050. Indie 2070. .. "

:D

richie
12. říjen 2023, 12:46

"..Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě v Česku by do roku 2030 měl stoupnout ze současných přibližně 18 procent na 30 procent..."

ja som optimista, vzhladom na tempo a usilie ako to tlaci Nemecko, tak do roku 2030 tych pretokov z OZE (ktore v case dobry podmienok tlacia kam sa len da) bude vyrazne viac, teda aj ich podiel na spotrebe Ceska bude vyrazne vacsi .. len by som asi posilnil prepoje na Nemecku sustavu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se