Domů
Energetika v ČR
Pokles cen energií opět rozhýbal nabídky dodavatelů, řada z nich zlevnila tarify
Elektroměr
Elektroměr

Pokles cen energií opět rozhýbal nabídky dodavatelů, řada z nich zlevnila tarify

Pokles cen energií na trzích opět rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů. Nové ceny po vládnou stanoveným cenovým limitem dnes představil ČEZ, v týdnu zveřejnily nové nabídky také Moravské naftové doly (MND) nebo Tedom Energie a od května snížila ceny i Pražská plynárenská. V předchozích týdnech a měsících zlevňovali i další velcí dodavatelé. Vyplývá to z informací dodavatelů pro ČTK.

Vláda od začátku letošního roku stanovila cenový strop na energie. Spotřebitelé tak za megawatthodinu (MWh) elektřiny mohou zaplatit maximálně 6000 korun s DPH, za MWh plynu 3000 korun. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

ČEZ dnes oznámil další úpravu tarifu s jednoroční až tříletou fixací. Ceny elektřiny a plynu v něm postupně každý rok závazku klesají. Nově společnost v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za MWh a plyn o 300 korun za MWh. Obě komodity tak v prvním roce fixace nabízí o 510 korun levněji, než jsou vládní limity. V dalších letech jejich ceny dál klesají.

„Ukazuje se, že neměli pravdu ti, kdo říkali, že vyhrocená situace v energetice na konci loňského a na začátku letošního roku omezí konkurenci. Je vidět, že konkurence naopak funguje a motivuje dodavatele nabízet zákazníkům výhodné produkty,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Společnost podle něj bude ceníky dál pravidelně vylepšovat, pokud budou velkoobchodní ceny energií dál klesat.

Potřetí od letošního února snižují ceny energií také MND. Od tohoto týdne společnost nabízí bez fixace plyn za 2289 Kč za MWh s DPH a elektřinu za 5190 Kč za MWh s DPH v nejčastější distribuční sazbě D02d. Podle ředitele marketingu a komunikace MND Energie Jana Sýkory umožňuje další zlevňování příznivý vývoj cen energií na trhu. Očekává přitom, že podobný vývoj cen bude ještě nějakou dobu pokračovat, proto lze podle něj očekávat i další snižování cen u dodavatelů.

Nové ceny v tomto týdnu představila také společnost Tedom Energie. Ta nabízí tarif s měsíční fixací. Květnové ceny u ní vychází u elektřiny o 40 procent níže a u plynu o 44 procent níže, než jsou ceny stanovené vládním stropem. Od začátku května snížila své prodejní ceny zemního plynu a elektřiny pod vládou stanovený limit také Pražská plynárenská. Zlevnění platí pro základní tarify i roční smlouvy s fixací, zákazníci podle společnosti oproti limitům ušetří stovky až tisíce korun za rok.

Ceny energií pod vládou stanovenými limity nabízí většina velkých dodavatelů. Už v prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop například E.ON, innogy nebo Centropol. Firmy zároveň od té doby představily několik dalších nových produktů se zlevněním, a to pro nové i stávající zákazníky. Zároveň přiznávají, že v případě pozitivního vývoje na trhu budou dál reagovat. Nový fixovaný produkt od poloviny března nabízí dále Pražská energetika.

Velkoobchodní cena elektřiny se v posledních dnech pohybuje kolem 144 eur (asi 3384 Kč) za MWh bez DPH. Plyn se nyní na trhu obchoduje za 58 eur (zhruba 1363 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem. Podle analytiků se velkoobchodní ceny v posledních týdnech ustálily a výrazněji by se nyní měnit neměly.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pravoslav Motyčka
4. květen 2023, 19:40

Cena elektřiny klesla kvůli poklesu spotřeby , ta přišla díky úsporám obyvatelstva a poklesu hospodářství. Ceny elektřiny takto nízké dlouho nevydrží. Dochází totiž k růstu cen povolenek a řízené likvidaci levných zdrojů elektřiny přitom dochází k přechodu dopravy a vytápění budov na elektřinu. Růst spotřeby elektřiny se obnoví už za 4 měsíce a tím porostou i ceny. od 1.1. 2024 dojde k zákazu instalace kotlů v Německu ( kromě hybridních ) což povede k praktickému přechodu milionů Němců na vytápění budov tepelnými čerpadly. Spolu s odchodem od jaderné energetiky a prudkému rozvoji elektromobility to nemůže dopadnout jinak než růstem spotřeby el. energie a tím i růstem cen v celém regionu střední Evropy a nuceným prodlužováním provozu uhelných elektráren.

Ivan Švančara
5. květen 2023, 08:27

statistik blaha ta presvedci o omylu.

Jirka94535
5. květen 2023, 08:52

Cena byla naprosto ustřelená a vládní reakce na ní ještě ustřelenější. Osobně to vidím na další mírné zlevňování, ale pod 100€ by mě (na rozdíl od Bláhy/Karáska) dost překvapilo. Až zima 23/24 ukáže, více než ceny bych se obával kolapsu(ů) sítě. Záložní zdroj a centrálu do každé rodiny.

Petr
7. květen 2023, 13:12

Nesmysl. Jede boom levných a rychle realizovatelných zdrojů - slunečních a větrných elektráren. Nemalá část výroby se spotřebuje přímo na místě. Trh bude více kolísavý, ale ve výsledku budeme zažívat jak zápornou cenu elektřiny, tak chvíle, kdy bude nad 150 eur za MWh. Cena povolenek je poměrně stabilní a naštěstí se nestaví nic jaderného, aby nám to zdražilo elektřinu na desetiletí.

Pravoslav Motyčka
6. květen 2023, 11:50

Jinak s těmi tarify teď hodně lidí utíká od drahých dodavatelů a hledá takové jako jsou TEDOM , kdy nabízí měsíční fixace - prakticky burzovní ceny. Dnes je to super výhodné a může to využívat každý , jenže uhelné el. dnes na burzu nedodávají protože cena je příliš nízká berou od nich ti co platí za elektřinu hodně. Jenže mnoho odběratelů se bude přidávat k burzovním tarifům a tím poroste poptávka na burze to povede nevyhnutelně k útlumu výroby el. energie z uhlí a volná elektřina na burze zase nebude stačit , proto dojde k růstu burzovních cen minimálně o 50 eur /MWh a pak už to tak výhodné nebude , kdo tam ale přejde v čas pak asi bude minimálně rok vydělávat budou ho dotovat ti hlupáci co si zafixují vysoké ceny od ČEZU. Zejména u firem co zůstanou u drahých dodavatelů to může být až likvidační , protože konkurence co má levnou elektřinu je bude válcovat, proto tolik podnikatelů chce FVE na střechy.

Martin
6. květen 2023, 14:15

Měsíční fixace vypadá na první pohled skvěle. Jenže spotřeba spotřebitelů je teď minimální a následující zima je cenově pořád vysoká. Když si k tomu přidáte marži dodavatele tak v zimním období jste zpátky kde jste byl na začátku. Tohle je jen fígl dodavatelů, jak veškeré rizika s cenovým výkyvem přehodit na spotřebitele. Oni tak mají svoji marži jistou a když půjde cena nahoru, tak jenom zvednou cenu a spotřebitel jim to zaplatí.

Dneska už je na trhu celkem dost menších dodavatelů, kteří nabízejí fixní cenu na rok mnohem níže než velká trojka. Což je za mě ideální volba si zafixovat cenu na následující zimu a mít klid, pže budu vědět kolik zaplatím. S měsíční cenou se budu třást jestli se něco nepokazí nebo EU zase něco nevymyslí nebo nebude jednou za x let tuhá zima ....

Ale samozřejmě je to volba každého. Ale pak ať ti lidi se spotovou (měsíční cenou) nebrečí že platí hodně .... i když si přeju, aby jim to vyšlo a my se alespoň trochu přiblížili ceně z před dvou let .....

Pravoslav Motyčka
6. květen 2023, 21:20

míra rizika je osobní věc každého člověka, podle mě letošní zimu problém nenastane. Ceny sice půjdou vzhůru jenže zase ne tolik hospodářství je v útlumu mnoho spotřebitelů má ještě staré ceny a jak jim skončí fixace začnou šetřit a ty úspory absorbují pro letošek spotřeby nově instalovaných tepelných čerpadel. Spotřeba elektřiny se bude v našem regionu zvyšovat až od roku 2024 a to hlavně kvůli tomu , že Německo zakázalo instalovat nové kotle na plyn o olej. Což prakticky znamená nucený přechod na tepelná čerpadla. To zvedne spotřebu el. energie v Německu za zásadním způsobem to ovlivní cenu elektřiny u nás. Ale první efekty tohoto rozhodnutí nastanou až někdy v roce 2026 a minimálně do roku 2027 se bude žít z těch úspor co byly udělány kvůli cenovému šoku

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se