Praha se hodlá připojit mezi další česká chytrá města

DomůEnergetika v ČRPraha se hodlá připojit mezi další česká chytrá města

Hlavní město Praha v minulém týdnu spustilo iniciativu Smart Prague, která má Prahu přeměnit v chytré město. Podle zástupců města má koncept Smart Cities pomoci Praze v lepším hospodaření a zajistit jejím občanům vyšší komfort.

Přeměně v chytré město by mohl Praze pomoci například systém „inteligentního“ veřejného osvětlení, který by monitoroval volná parkovací místa v rezidenčních i parkovacích zónách. Ta by si poté řidiči hledající místo k zaparkování mohli jednoduše vyhledat pomocí aplikace.

„Chci, aby se o tématu Smart Cities jen nemluvilo, ale aby se Praha chytrým městem opravdu stala. Ty technologie jsou už k dispozici a my se je musíme naučit smysluplně využívat.“

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy

Využití chytrých technologií má pomoci v rozvoji energetické efektivity či mobility a přispět k ochraně životního prostředí. Větší pozornosti by se měla dočkat i síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyšší komfort by cestujícím v pražských tramvajích měla přinést možnost koupě jízdenek přímo v tramvaji pomocí bezkontaktních platebních karet.

Svými nápady mohou přispívat i samotní občané skrz webové stránky projektu Smart Prague.

Ani první, nejspíš ani poslední

Praha není prvním městem či regionem v ČR, který se zapojil do implementace smart technologií. Rozvoj první české chytré sítě začal již v roce 2010 v rámci celoevropského projektu Grid4EU v regionu Vrchlabí. Dalšími městy, která si od konceptu chytrého města slibují zejména rozvoj alternativních paliv v dopravě a snížení emisí oxidu uhličitého, jsou Písek či Třinec.

Zdroj úvodní fotografie: publicdomainpictures.net