Domů
Energetika v ČR
Praha zvažuje přípravu vyhlášky omezující spalování tuhých paliv
kotel

Praha zvažuje přípravu vyhlášky omezující spalování tuhých paliv

Pražský magistrát uvažuje o přípravě vyhlášky, která by omezovala topení tuhými palivy. Jak vyplývá z dokumentu, který dnes obdrželi pražští radní, spalování tuhých paliv v domácnostech vede k překračování limitů škodlivých látek. Lidé podle úředníků magistrátu nejeví velký zájem o výměnu kotlů, ačkoli na to mohou získat dotaci. Vyhláška by mohla omezit kotle s nejhoršími parametry. Mohla by se vztahovat i na krby či kamna buď celoročně, nebo v době vyhlášení smogové situace.

Podle materiálu, který zpracovalo magistrátní oddělení ochrany ovzduší, se při vytápění domácností nedaří snižovat emise. „Důvodem je malý zájem veřejnosti o výměnu nevyhovující kotelní techniky v domácnostech,“ píše se v dokumentu. Lidé mohou na výměnu kotlů čerpat tzv. kotlíkové dotace, které z evropských peněz rozdělují všechny kraje.

Právě domácnosti jsou podle magistrátu zdrojem drtivé většiny karcinogenní látky zvané benzo(a)pyren, jejíž koncentrace v ovzduší metropole dlouhodobě překračuje limity. Škodlivá látka vzniká spalováním pevných paliv, zejména uhlí, v kotlích staršího typu. Dále pak také spalováním dřeva v krbech a krbových kamnech, které jsou mezi lidmi čím dál populárnější.

V úvahu proto podle magistrátních úředníků připadá i regulace, která by mohla výrazně zlepšit ovzduší v metropoli. Od září 2022 bude zákonem o ochraně ovzduší zakázáno topit kotli spadajícími do nejnižších dvou z pěti emisních tříd. Město nicméně může k podobnému zákazu přistoupit i před tímto termínem, stejně jako může omezit další zdroje tepla v domácnostech s vysokou zátěží pro životní prostředí. Parametry vyhlášky by záležely na dalším projednání. Omezení by mohlo platit celoročně či pouze v případě, že Český hydrometeorologický ústav vyhlásí na území města smogovou situaci.

Praha je po Ostravě druhým nejvíce znečištěným městem. Zatímco v Ostravě je smog dán především výrobou, v metropoli drtivou většinu zplodin produkuje doprava.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Emil
11. únor 2019, 15:22

Počítám, že stejně jako je "malý zájem veřejnosti o výměnu nevyhovující kotelní techniky", bude i malý zájem veřejnosti o respektování této vyhlášky.

Milan
11. únor 2019, 15:32

1/ Právě domácnosti jsou podle magistrátu zdrojem drtivé většiny karcinogenní látky zvané benzo(a)pyren, jejíž koncentrace v ovzduší metropole dlouhodobě překračuje limity.

2/ Zatímco v Ostravě je smog dán především výrobou, v metropoli drtivou většinu zplodin produkuje doprava.

Nemáte v tom trochu zmatek? Neprodukují nakonec"drtivou většinu znečištění" kuřáci na zastávkách MHD?

Nebo snad nakonec pejskaři krmící svoje zviřátka nevhodnými granulemi?

Velmi vřele doporučuji autorovi článku, případně k tomu může přibrat magistrátní úředníky, udělat si v topné sezóně výlet za hranice "metropole", třeba do Štěchovic. Tam je vzdoušek, že po půlhodině cesty si na Barrandovském mostě připadáte jako na alpské vyhlídce.

Nebo třeba šumavské Volary. Případně většina jiných vesnic a malých měst.

Tím rozhodně nechci tvrdit, že v Praze nesmrdí XXX dieselů s vykuchanými filtry. Ale to by taky museli policajti, jedoucí mnohokrát denně za nejrůznějšími podobnými dobytky, projevit alespoň základní iniciativu a ne si jen ve služebním autě nachvilku zavřít přisávání vzduchu do topení zvenku.

energetik
11. únor 2019, 19:59

Zakazovat spalovat pevné látky a tuhá paliva je hloupost. Zakazovat by se mělo pouze to co škodí a tedy vypouštění škodlivin, ale že někdo spaluje tuhá paliva nebo i odpady ještě neznamená že vypouští nějaké škodliviny.

Nevidím důvod proč bychom doma nemohli používat třeba plazmový kotel cca 3000°C s odsířením který rozloží vše i odpady na základní neškodné látky.

Je to vylobované a hloupé nařízení které si vylobovali ti, kteří chtějí tuhá paliva a odpady spalovat a ostatní to dělat nemohli.

Zastaví to technologický pokrok.

Je to podobný nesmysl jako když města dotují sběrny surovin (říkají tomu odpadů) a přitom tam ty suroviny nesmíte ani zadarmo odevzdat, protože v daném městě kde tyto suroviny vznikly nemáte trvalé bydliště. Přitom soukromá sběrna surovin o kousek dál se musí uživit i bez dotací a ještě za suroviny vyplácí odměnu.

Ale v té městské dotované sběrně sedí znuděný neochotný chlap v přetopené budce. Kdyby to bylo bez dotací to by se tam musel jinak ohánět a nevyhazovat zákazníky.

Petr
12. únor 2019, 01:38

Teoreticky máte pravdu, ale prakticky je to absolutní nesmysl, a topit se má v domácnostech nejlépe jen plynem nebo elekřinou.

A čím dřív se určí nějaká dostatečně dlouhá doba na změnu vytápění a zákaz spalování tuhých paliv s vypouštěním dýmu v domácnostech tím líp. 2030 pro města a 2038 pro vesnice je při přijetí zákona roku 2020 snesitelně zvládnutelných.

energetik
12. únor 2019, 06:24

Některé spalované odpady mají větší výhřevnost než hnědé uhlí, nevidím důvod proč bych ho měl toto palivo zadarmo odevzdávat nebo dokonce za něj ještě platit několika vyvoleným který si prolobovali takové zákony.

Ať si město vyhlásí nízkoemisní zónu, má na to spoustu možností jak zamezit tomu co skutečně škodí. Nemám problém splnit emise i pro nízkoemisní zónu i při spalování odpadů.

Petr
12. únor 2019, 13:21

Domácí kotle účinnou filtraci nikdy nezvládnou.

energetik
12. únor 2019, 19:36

To je nesmysl, už teď natož v budoucnu. Nesmysl podobný těm co tvrdili že ve výrobě energie z OZE už nikdy nedosáhneme ani 10% a jádro bude hlavní zdroj energie. A že elektrizační soustava nezvládne více jak 800MW ve FVE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se