Domů
Energetika v ČR
Předseda ÚOHS varuje dodavatele: cenový strop není příležitostí ke kartelům
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Předseda ÚOHS varuje dodavatele: cenový strop není příležitostí ke kartelům

Energetika v ČR
3 komentáře
15. září 2022, 16:54
ČTK

Stanovení cenových stropů pro energie neznamená zvýšenou toleranci ke kartelovým dohodám nebo jiným praktikám. Obchodníkům s energiemi to dnes vzkázal předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Upozornil, že antimonopolní úřad žádné protisoutěžní jednání nebude tolerovat. Stanovení maximálních cen pro domácnosti a podnikatele, o kterém vláda rozhodla v pondělí, je z hlediska hospodářské soutěže považováno za značný zásah do standardního fungování trhu, ale v tomto případě je podle ÚOHS zcela opodstatněné.

„Cenový strop neznamená, že by obchodníci s energiemi jakkoliv mohli koordinovaně slaďovat své ceny, a nemá nijak usnadňovat či nabádat subjekty k cenovým dohodám ani jiným protisoutěžním praktikám,“ uvedl Mlsna v tiskové zprávě.

Mlsna zdůraznil, že cenový strop stanoví maximální možnou cenu, ne jedinou možnou cenu. „Dodavatelé elektřiny a plynu proto mají a budou moci i přes toto opatření zcela svobodně soutěžit a nepochybně stanovit i cenu nižší než stanovený cenový strop. Zavedení cenového stropu by současně nemělo mít vliv na stávající spotřebitele, kteří mají ceny za dodávky elektřiny a plynu nasmlouvány nižší než stanovený cenový strop,“ uvedl úřad ve zprávě.

Vývoj na energetických trzích bude úřad nadále sledovat a bude připraven tvrdě zasáhnout proti případným narušením, omezením nebo vyloučením soutěže na těchto trzích, uvedl Mlsna.

Vláda v pondělí oznámila, že domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně 6000 korun za megawatthodinu (MWh), plyn bude stát maximálně 3000 korun za MWh. Jde o opatření proti rekordně vysokým cenám energií. Ve středu vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla, že velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci od listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun. Kabinet zvažuje daň z neočekávaných zisků u bank, energetických firem a rafinérií. Přesné podmínky dotací by měly být jasné do 1. listopadu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Prokš
15. září 2022, 21:34

Dobrý den,

Pár hloupoučkých dotazů od obchodního/účetního/daňového neználka:

Cenový strop na silovinu je 6000,- Kč/MWh. A kolik bude stát ten zbytek? Neboli cena za síťové služby plus zelené výpalné a ostatní složky? A DPH se předpokládám nijak stropovat nebude, prostě procenta jsou procenta, že? Stejně tak daň, že? Takže ve výsledku to pro koncáka znamená cenu kolik cca? (Stejně jako u ropných paliv a plynu, DPH jsou prostě procenta a spotřební daň je také fixní pro dané účetní období, ať je výsledek jakýkoli. Vlastně spotřební daň rop. pal. se od října zvedá zpět na před-červnovou, asi ta cena na čerpačkách moc klesla a stát málo rejžuje.)

I my co jsme u stabilního dodavatele, který nakupuje s předstihem a dává nám na příští rok bez problémů cenu za silovinu pod 6kč/kWh, tak ty ostatní složky se nás po novém roce (nebo k jakému datu dochází k úpravě) budou týkat také. A vzhledem k tomu, že už na tento rok je silovina jen asi 30% celkové ceny, tak ...

Jak tu někdo správně poznamenával (včera nebo předevčírem), při roční spotřebě ČR 74tWh každá jedna koruna/kWh dotování znamená pro státní rozpočet (naše daně a zadlužení) 74 miliard kč.

Takže ve finále v prvním roce to je jen taková symbolická náplast pro koncáky, ale v dlouhodobějším a méně osobním dopadu torpédo pod čáru ponoru státního rozpočtu. Ať si do médií plácají o 130 miliardách co chtějí, prostě to bude rychta a nikdo teď seriózně neví až jaká. Těch 130 je spíše spodní hranice, ne-li hluboko pod ní...

Takže nezbývá než zvolat:

Viva brave New World!

Heil Gréta!

Kupředu levá, zpátky ni krok!

energetik
15. září 2022, 23:58

Tržní kompenzace za zdeformovaný trh jakože na podporu OZE jsou zrušené i s daní která na to byla nabalená. Protože daň z nulového poplatku je nula. Ostatní daně ale zůstaly. Snížení dalších daní by snížilo možnosti přerozdělování a to není teď žádoucí, z toho vyššího výběru daní to bude stát právě ty dotace pro spotřebitele platit.

PetrD
16. září 2022, 09:16

"A kolik bude stát ten zbytek? "

zbytek je jasně daný dle sazby a jističe - je to regulovaná část. Viz ceník vašeho(či jakéhokoli) dodavatele

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se