Domů
Energetika v ČR
Průzkum: Kvůli dražším energiím Češi snižují spotřebu, omezují jiné výdaje
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Kvůli dražším energiím Češi snižují spotřebu, omezují jiné výdaje

Zdražení elektřiny a plynu vedlo 42 procent Čechů ke snížení spotřeby a hledání alternativních zdrojů energie. Vyšší výdaje za energie se 41 procent Čechů snaží kompenzovat omezováním jiných výdajů, zejména na zábavu a volnočasové aktivity. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK, která poskytuje služby správy a vymáhání pohledávek na českém a slovenském trhu. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Devět procent lidí pokrývá zvýšené náklady na energie z úspor, sedm procent si kvůli dražší elektřině a plynu našlo další práci. Dvě procenta si na energie půjčují u rodinných příslušníků nebo finančních institucí. Jedno procento změnilo místo bydlení, aby náklady na energie snížilo.

Pro 18 procent dotázaných nepředstavují vyšší výdaje za energie problém. S vyššími platbami nemají problémy spíš muži a vysokoškoláci. Pomoc se zvýšenými cenami energií potřebují především rodiče na rodičovské dovolené, kteří se kvůli vyšším životním nákladům nejčastěji zadlužují a stěhují do menších bytů, a nezaměstnaní.

„Údaje o spotřebě zemního plynu a elektřiny ukazují velkou snahu českých domácností šetřit energiemi a využívat alternativní zdroje. Navíc existuje funkční systém sociálních dávek, který pomůže lidem s velmi nízkými příjmy, aby se nemuseli zadlužovat,“ uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Průzkum se uskutečnil na vzorku 1007 respondentů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
9. únor 2023, 16:50

Lidé se dávají i v energetice ze zoufalství na samozásobitelství. Je to sice krok zpět, protože silná energetika má nabízet levnější produkt, než příštipkaření, ale třeba to souvisí s tím, jak EU upadá.

Fotovoltaiku jsem si kdysi pořídil jako koníček a nikdy by mě nenapadlo, že s energetikou to půjde tak z kopce, že i domácí výroba může mít ekonomický přínos.

Michal K.
10. únor 2023, 08:10

Dobry den, mohol by som sa vas spytat par otazok ohladom vasej fotovoltaiky ?

- kedy ste si ju nainstalovali ?

- aku mate instalovany vykon panelov (a ich orientacia) ?

- aky system ? on-grid, off-grid, hybridny ?

- aka velku bateriu ?

- kolko to stalo ?

- kolko asi usetrite na elektrine ?

- leto vs zima ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516