Domů
Energetika v ČR
Reuters: ČEZ, Sev.en Energy a EPH daly nabídku na česká aktiva Alpiqu

Reuters: ČEZ, Sev.en Energy a EPH daly nabídku na česká aktiva Alpiqu

Energetika v ČR
2 komentáře
15. květen 2019, 20:27
ČTK

Energetická společnost ČEZ, firma Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače a firma EPH podnikatele Daniela Křetínského daly švýcarské firmě Alpiq nabídku na převzetí její české uhelné elektrárny ve Zlíně a uhelné a plynové elektrárny v Kladně. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. O prodeji obou českých tepláren podnik uvažoval už v roce 2013. Zdroje Reuters uvádějí, že Alpiq by oznámení o prodeji mohl zveřejnit již tento čtvrtek.

Podle zdrojů, které se zabývají situací na energetickém trhu a které oslovila agentura Reuters, dává investice pro všechny tři české firmy smysl, protože mají vlastní lignitové doly. Elektrárna ve Zlíně má výkon 64 megawattů (MW) a uhelná a plynová elektrárna v Kladně 524 MW.

Energetická skupina Alpiq podniky vlastní prostřednictvím firmy Alpiq Energy SE. Mateřská společnost loni vykázala čtvrtou celoroční ztrátu za posledních pět let.

Alpiq Energy SE je jednou z největších mezinárodních společností zabývajících se obchodem s elektřinou v České republice. V roce 2017 se dostala do čistého zisku 96,9 milionu korun po předchozí ztrátě 1,4 miliardy korun. Podnik patří v Česku mezi firmy s nejvyššími ročními tržbami. V roce 2013 Alpiq doufal, že za teplárnu ve Zlíně a v Kladně, jež kromě elektřiny dodávají zhruba 35.000 odběratelů i teplo, dostane přes 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč). Ani po aktualizaci nabídek se ale tehdy k tomuto cíli nepřiblížil.

Mateřská společnost Alpiq vznikla na konci minulého desetiletí spojením švýcarských společnosti Atel, založené v roce 1894, a EOS, založené v roce 1919.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jar
16. květen 2019, 07:23

Takhle podobně by bylo strategické a dobré odkoupit zpět všechny naše vodárny od cizinců.

Petr
16. květen 2019, 12:20

Cizinci ale naše vodádarny skoro nikde nevlastní, jen se k tomu díky supermasivnímu zápaďáckému korumpování našich městských politiků paraziticky přisály, a odvážejí většinu zisků přez smlouvy o provozování a "dobrých radách" jejich zlodějského know-how.

Za těch 10 miliard to rozhodně nemá cenu kupovat, už brzo se začnou v tomto odvětví regulovat zisky po celé EU po dnešním vzoru Británie, takže návratvost by byla v nedohlednu, a dlouhodobě levnější by tam bylo vybudovat i úplně nové plynové kogeneračky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se