Domů
Energetika v ČR
Spolek Děti Země se odvolal proti výjimce vydané kvůli stavbě bloku Dukovan
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Spolek Děti Země se odvolal proti výjimce vydané kvůli stavbě bloku Dukovan

Spolek Děti Země se odvolal proti výjimce ze zákona umožňující zásah do území se zvláště chráněnými živočichy při výstavbě a provozu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Výjimku loni v červenci povolil krajský úřad Kraje Vysočina podle spolku v rozporu se zákonem. Spolek Děti Země podal odvolání letos 18. listopadu. ČTK to dnes sdělil jeho předseda Miroslav Patrik.

Předmětem řízení bylo podle Dětí Země posouzení vlivů škodlivého zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů při změně koryta Lipňanského potoka a přestavbou Horního a Dolního rybníka na suché poldry, případně jen Horního rybníka. Účelem těchto stavebních prací má být bezpečné odvádění srážkové vody ze staveniště při stavbě nového dukovanského bloku v letech 2029 až 2036 a jeho provozu. Krajský úřad podle spolku výjimku povolil s devíti podmínkami.

„Rozhodnutí o výjimce považujeme za formální, neboť krajský úřad se s prokazováním naléhavosti veřejného zájmu a s neexistencí jiného řešení bez zásahu vypořádal jen asi na pěti řádcích,“ uvedl Patrik. Spolek navrhuje doplnit tři z devíti podmínek výjimky o důslednější ochranu biotopů a uložit způsob kontroly jejich plnění.

„Ovšem hlavním nedostatkem je nedoložení veřejného zájmu a jeho naléhavost nad zákonnou ochranou dotčených biotopů a také nedoložení neexistence jiného řešení, než je výstavba nového jaderného bloku,“ doplnil předseda spolku.

Podle Dětí Země mělo být v řízení doloženo, že neexistuje jiné koncepční řešení, jak zajistit potřebný objem výroby elektřiny kolem roku 2036. Spolek má za to, že mělo být také doloženo, že neexistuje jiné konkrétní řešení, jak postavit a provozovat nový jaderný blok v Dukovanech, aniž by se srážkové vody musely odvádět se škodlivými zásahy do koryta Lipňanského potoka a do dvou rybníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ivan Novák
1. prosinec 2021, 10:03

Věštba: spor dojde až k nejvyššímu správnímu soudu, který zjistí, že odůvodnění rozhodnutí je tzv. nepřezkoumatelné (úředník se v džungli předpisů nějakým slovem netrefí do vkusu soudce), zruší ho, a pojede se od začátku.

energetik
1. prosinec 2021, 10:53

Super alespoň někdo se nás zastal a našeho životního prostředí a snaží se jej ochránit před atomteroristy a betonovou loby. Podpořit tuto snahu můžete zde:

https://detizeme.cz/priznivci.shtml#prispevatel já to určitě udělám.

Ivan Novák
1. prosinec 2021, 16:18

Když si myslíte, že přežijete bez elektřiny v zimě v noci za bezvětří ... ale stahujete do toho i ty, kteří vědí, že to neumějí.

Tomáš
1. prosinec 2021, 20:15

To Energetik: Tvé názory jsou úplně stupidní. Nerozumíš problematice, dle Tvé logiky každý zásah člověka za úcelem zajištění energetické nezávislosti je škodlivý. Vrať se do prvovytně pospolné spolećnosti k věčnému souboji s přírodou o vlastní přežití ...

A.O
1. prosinec 2021, 12:06

Pokud se nepletu, je zákonem 500/2004 sb. přesně stanovená lhůta pro podání odvolání. Přesněji dle §83 odst. 1 činí tato lhůta 15 dní.

Pokud si myslí, že měli být účastníkem řízení, ale nebyli jím, tak mohou podat odvolání dle §84, může účastník podat odvolání do 30 dní od doby, kdy se o rozhodnutí dozvěděl, ale maximálně však do jednoho roku od vydání rozhodnutí.

Zajímalo by mě, tedy jak je možné, že toto odvolání podávají až 4 měsíce po uplynutí lhůty? Řízení o udělení výjimky a odvolávání v něm se řídí jiným právním předpisem než je ŠŘ?

maly jarda
1. prosinec 2021, 23:05

BIS by se měla zajímat kdo všechno všechny tyhle děti země a greenpeacy platí , řídí a úkoluje ,je to doslova naplň jejich práce ... ale to se pochopitelně nestane protože milý pan Koudelka přijímá rozkazy od těch samých

Ivan Novák
1. prosinec 2021, 23:40

Asi netřeba v tom hledat zásadní řízení zvenka. Dělají to spíš autonomně, jen inspirováni. Někdo je germanofil, jiný rusofob, další se lekl Mezí růstu, odpuzuje ho matematika nebo se mu prostě líbí víc motýle než beton a milé je mu to, co je v malých jednotkách, jejichž nutný počet přesahuje jeho představivost. A někteří chtějí hlavně výpalné, myslím, že je to tento případ.

maly jarda
2. prosinec 2021, 09:42

tyhle organizace jsou uz desitky let placeny častkami o kterých se nesní ani účetním babišova čapího hnízda , a to ze zahraničí

energetik
6. prosinec 2021, 14:30

Jak mi chcete zakázat aby platil a pomáhal někomu komu jde o skutečnou utržitelnou budoucnost a skutečnou bezpečnou a bezemisní výrobu energie?

Si také přispívejte svým atomteroristům, já vám v tom nebráním.

Pavel Karásek
2. prosinec 2021, 21:24

Výjímky by žádné být neměly. Proč je jadená mafie víc, než veřejnost?

A.O
2. prosinec 2021, 23:23

Proč tedy OZE mají v ČR vyjímku v podobě extra peněz za nic? Konkrétně se jedná o částku kolem 1 bilionu korun. A co z toho je? 2000 MW - jeden Temelín. Za 1 bilión korun na dotacích.

Kolik by z toho bylo v jádře, kdybychom stavěli dle nejhoršího scénáře? Asi 6400 MW, tedy 3x více. A to prosím stabilního zdroje, který vyjma dvou měsíců v roce vyrábí 24/7. Ať Slunce svítí, nebo nesvítí.

energetik
6. prosinec 2021, 14:41

To je jen velmi malá část peněz na kompenzace za zdeformovaný trh a škody které napáchala jadernofosilní energetika. Jen zanedbatelný zlomek ze škod které na trhu způsobila jaderná energetika dotovanou a neúspěšnou 70 letou snahou o komerční rozvoj jakože "bezemisní a bezpečné" energie, která se ukázala jako slepá cesta vývoje a bude nás stát ještě velmi moc peněz a zdraví na sanacích způsobených škod a zabezpečení toxických odpadků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se