Domů
Energetika v ČR
Stanjura: Vláda zvažuje daň z neočekávaných zisků i pro rafinerie
Rafinerie společnosti Unipetrol. Zdroj: Unipetrol

Stanjura: Vláda zvažuje daň z neočekávaných zisků i pro rafinerie

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků také v sektoru výroby a distribuce pohonných hmot. Televizi Nova to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Daň by se podle něj týkala hlavně rafinerií, a ne čerpacích stanic. V případě schválení by dopadla na desítky největších firem v oboru, uvedl ministr. Celkem vláda uvažuje o této mimořádné dani pro tři sektory, kromě rafinerií také pro energetiku a bankovnictví. Výnos z daně by měl být určen na pokrytí mimořádných výdajů státu spojených se zvládáním nárůstu cen energií.

„Přemýšlíme o třetím odvětví, a to jsou vlastně rafinerie, to znamená výroba pohonných hmot a distribuce pohonných hmot,“ řekl Stanjura Nově.

„Nejsou to čerpací stanice, je to mnohem menší skupina firem. Pokud se nakonec rozhodneme a vláda to navrhne a Poslanecká sněmovna a Senát to schválí, tak to dopadne jen na několik desítek firem, největších v těchto sektorech,“ dodal.

Vláda se zatím pro zdanění rafinerií definitivně nerozhodla. Obává se přenesení zdanění na koncové zákazníky. „Je to jedna z oprávněných výhrad nebo nějakých rizik, které zvažujeme. Proto říkám, že jsme se ještě nerozhodli,“ řekl ministr.

„Před rafinérským sektorem nyní stojí nutnost mnohamiliardových investic do energetické transformace a do přizpůsobení se novým geopolitickým podmínkám, zejména do odklonu od ruské ropy. Dlouhodobá finanční stabilita subjektů kritické infrastruktury je pro energetickou bezpečnost české ekonomiky zásadní. Kombinace vyšší daňové zátěže a nižší míry investic do modernizace a rozvoje by české ekonomice v dlouhodobém horizontu neprospěla,“ řekl ČTK mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.

Unipetrol v Česku vlastní rafinerie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově.

Stanjura již dříve poukázal na zisky bank plynoucí z nyní výrazně rostoucích úrokových sazeb. Energetické firmy zase těží ze zvyšování cen energií podpořeného ruskou invazí na Ukrajinu. Stejně tak po únorovém útoku Ruska na Ukrajinu výrazně stouply ceny pohonných hmot. Banky i energetické společnosti v prvním pololetí oznámily značný nárůst zisků. Například holding Orlen Unipetrol, který je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku, zaznamenal v letošním prvním čtvrtletí meziroční nárůst tržeb o 71,1 procenta na 42,6 miliardy korun. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle dřívějšího vyjádření Stanjury rozhodnout do 10. září.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Sadecký
24. srpen 2022, 10:16

Mimořádná daň energetických firem není řešení. To je jako chytat kočku za ocas, která vám nota bene už utekla.

Řešením je v "mimořádné válečné" době zastropovat ceny elektřiny a zadotovat případně výrobce elektřiny z plynu, kteří musí kupovat drahý plyn, aby vyrobili část elektřiny, ale kterých je přitom minorita. Systém cenotvorby elektřiny, který umožňuje, aby se mimořádná cena plynu převalila do ceny elektřiny patří do poklidné doby a selhává v době mimořádné-válečné.

V každém případě je nutno nepustit inflaci z cen plynu do ceny elektřiny. Elektřina není běžný výrobek, který když se mi nelíbí koupím vedle v krámě. Elektřinu potřebují všechny domácnosti a všechny firmy, tak jako vodu. Jinak to u občanů zlikviduje veškeré úspory celé střední třídy a co hůř, většina průmyslových firem zavře 1. ledna 2023 provozy a pošle lidi domů. 10-ti násobné ceny elektřiny výrobní firmy fakt nevstřebají !!! Přece si nebudete kupovat Fábii za 3 miliony korun příští rok.

Zásada: když už je drahý plyn (protože ho je fyzicky málo) tak aspoň cenu elektřiny zařiďte tak , aby se nezastavila ekonomika země. K tomu přece "vláda" této země je, aby jednala mimořádně v době mimořádné.

Rejpal
25. srpen 2022, 01:53

Uvědomujete si ,že tato vláda v této situaci podepsala dohodu s ČEZEM o odstavení všech uhelných elektráren. Ve 30. letech ČEZ odstaví všechny uhelné a plynové elektrárny - většinu z nich bez náhrady protože postaví jen 1 jaderný blok. Místo toho bude do roku 30 6GW ve fotovoltaice. Jenže ta v lednu bude dávat průměrný hodinový výkon cca 250MW.... takže nic. Ale vláda má radost ČEZ bude v roce 2040 uhlíkově neutrální....

Dalibor Fišer
24. srpen 2022, 14:52

Rafinerie budou reagovat provozem na minimalni vykon a odstavkami. Vytezovat budou prirozeně zahranicni rafinerie a dani se tak vyhnou. U bank to bude obdobne. Bude z toho minimalni prijem navic. Bude to jen gesto pro volice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se