Domů
Energetika v ČR
Stanjura: Zastropování cen energií je klíčové pro konkurenceschopnost průmyslu
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Stanjura: Zastropování cen energií je klíčové pro konkurenceschopnost průmyslu

Energetika v ČR
4 komentáře
14. prosinec 2022, 15:28
ČTK

Zastropování cen elektřiny a plynu i pro velké podniky je klíčovým opatřením pro zajištění konkurenceschopnosti českého průmyslu, míra podpory ze strany státu bude přitom stejná jako v jiných státech EU. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát podle nich na kompenzace použije peníze z nedávno přijatých mimořádných odvodů a daní firem. Opatření dnes odpoledne bude projednávat vláda.

Velké firmy jsou podle současných pravidel odkázány na tržní ceny. To by se ovšem v případě schválení rozšíření cenového stropu i na velké podniky mělo změnit. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby velké firmy platily v příštím roce stejné ceny, jaké už vláda dříve nastavila pro ostatní odběratele, a to konkrétně na 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let. Toto opatření má podniky podle Síkely motivovat k úsporám.

„Firmy konečně budou mít jistotu kolik za energie zaplatí,“ řekl Síkela.

Připomněl, že stát dříve k zastropování i pro velké podniky přistoupit nemohl, protože to neumožňovala evropská legislativa. Nově to ovšem umožňuje upravený dočasný krizový rámec, kterým Evropská komise povolila státům finančně podporovat průmysl a velké společnosti.

Podle Stanjury bude tuzemská míra pomoci stejná jako v jiných státech EU. Kromě zastropování totiž MPO už v listopadu spustilo pro velké podniky dotační program, který má firmám kompenzovat ztráty způsobené drahými energiemi. Stát pro něj vyčlenil 30 miliard korun. Podle aktuálního návrhu ministerstva by ovšem rozšíření cenového stropu na energie mělo část výdajů na dotace snížit. Přesnou částku ovšem resort v návrhu nespecifikoval.

Státní rozpočet by rozšíření cenového stropu mělo vyjít na dalších maximálně 40 miliard korun. Celkově by tak cenový strop na energie pro všechny odběratele měl vyjít na maximálně 170 miliard korun. Stát na to podle Stanjury použije peníze, které vybere z mimořádné daně z mimořádných zisků energetických, petrolejářských či těžebních firem a bank, a také ze zastropování tržeb výrobců elektřiny. Podle ministerstva financí by opatření měly příští rok přinést do rozpočtu přes 100 miliard korun.

Lidovci zastropování pro firmy podporují, je pro ně klíčové udržet nízkou nezaměstnanost, řekl novinářům při příchodu na jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Klíčové podle něj je, aby pravidla platila stejně pro celou EU, aby se z podpory pro velké firmy nestala soutěž národních rozpočtů. Stanovené limity považuje za adekvátní.

Opatření ocenili i zástupci firem. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého výsledkem dlouhých a obtížných jednání, kdy bylo nutné najít vhodné řešení z hlediska státních financí i situace v průmyslu. „Nebude to pro firmy v současné době znamenat nějaký zázrak, ale situace bude daleko lepší, než kdyby musely platit tržní ceny,“ řekl. Zároveň připomněl, že cenový strop bude omezení. Kromě limitu za spotřeby totiž budou muset firmy o využití zastropování žádat.

„Jde o naprosto klíčový nástroj pro český průmysl,“ zhodnotil návrh viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Připustil, že v českém průmyslu až do dneška přetrvávala velká nervozita, protože by se české firmy bez zastropování dostaly do těžkých problémů a výrazně by se snížila jejich konkurenceschopnost v rámci Evropy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Richard Vacek
15. prosinec 2022, 06:02

Pro zajištění konkurenceschopnosti je snad podstatné, aby Česko mělo dostatek energií za ceny, které jsou ve světě.

Pokud jsou v Česku (i EU) ceny za elektřinu a plyn 3x vyšší než v USA nebo Číně, tak není řádným řešením ceny pro spotřebitele zastropovat a prodejcům cenu dorovnávat z daní.

Omega
15. prosinec 2022, 09:51

Jenže EU takhle neuvažuje. To že nebudeme konkurenceschopní (a už nejsme) je netrápí.

Proto podporuje vše pro zdražení energií - protože to udělá dobré prostředí pro dotování a to je dobré prostředí pro odklonění peněz do "správných" kapes. A co bude s ostatními, na to se kašle.

Normální by bylo - podporovat ve velkém stavby JE, továren na syntetické palivo ze vzduchu a energie, potom celý řetězec na výrobu FVE (s těžbou v EU) ... EU je dost velká a ty zdroje na jejím uzemí jsou.

Petr prochaska
15. prosinec 2022, 10:10

Aby se to dalo porovna tak beru futures Jan 2023

USA Henry hub $6.587 neboli v přepočtu 21,2 EUR/MWh.

Nizozemsko TTF 133 EUR/MWh.

Takže v současné době je je plyn v Evropě 6,3x dražší než v USA.

Po zavedení stropů 100 EUR/MWh je to 4,7x dražší než v USA.

Ve skutečnosti stropy firmám příliš nepomohou, například výrobci hnojiv už zavřeli dávno, akorát se zadluží stát.

Richard Vacek
15. prosinec 2022, 14:54

Já to porovnávám z dat na globalpetrolpricesDOTcom kde jsou konečné ceny pro spotřebitele/firmy za elektřinu, plyn, naftu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se