V Česku byly letos postaveny solární elektrárny o výkonu 1 GW, nejvíce za 13 let
Rozvoj solární energie v Česku výrazně zrychlil. Letos byly podle předběžných dat vybudovány fotovoltaické elektrárny s výkonem kolem jednoho gigawattu (GW), což je nejvíc za posledních 13 let. Loni činil výkon nových zařízení přes 288 MW. Souhrnný výkon všech fotovoltaických elektráren v ČR by tak nyní měl být 3,6 GW. ČTK dnes o tom v tiskové zprávě informovaly Svaz moderní energetiky a Solární asociace. I přes letošní růst činí podíl solárů na celkové výrobě elektřiny v Česku stále pouze kolem čtyř procent, zatímco například v Nizozemsku to je 18 procent a ve Španělsku 14,6 procenta. Podle oborových organizací brání většímu rozvoji omezení v povolovacích procesech.
„Odhadovaný růst až tisíc nových solárních megawattů znamená návrat Česka mezi státy, které to myslí s postupnou modernizací své energetiky vážně. Česko slaví v posledních dvou letech doslova renesanci solární energie. Fotovoltaické panely se staly oblíbeným řešením, které chrání domácnosti před růstem cen energie na trhu,“ komentoval letošní rozvoj programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Vedle domácností, u nichž byl velký nárůst poptávky po fotovoltaikách patrný už loni, přibývají také větší solární parky na průmyslových halách i pozemní fotovoltaiky.
I přes velký růst však podle Sedláka tuzemský rozvoj solární energetiky naráží na omezení. „Abychom mohli využít potenciál fotovoltaiky naplno, potřebujeme usnadnit povolovací procesy a zajistit potřebnou kapacitu v sítích,“ řekl Sedlák. S tím souhlasí také výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář, podle něhož ministerstvo pro místní rozvoj, které má stavební agendu na starosti, není příliš proaktivní v odstraňování bariér. „Přitom nám ale hrozí, že český průmysl nebude za pár let konkurenceschopný, nebudou-li podniky moct vykazovat skutečně výrazný odběr zelené elektřiny, který nelze realizovat pouze pomocí střešních instalací,“ podotkl Krčmář.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes ČTK sdělil, že na zrychlení a odbyrokratizování povolovací procesů jeho resort pracuje. Podle něho jde o přípravu akceleračních zón, ve kterých bude možné získat povolení pro výstavbu nových obnovitelných zdrojů bez zbytečných protahů, protože do nich budou zařazeny plochy, kde nehrozí konflikty s ochranou přírody. Vyjádření ministerstva pro místní rozvoj se dnes ČTK nepodařilo získat.
Rekordní rozvoj solárních elektráren hlásí téměř celá Evropa. V EU byly letos podle asociace postaveny fotovoltaiky o výkonu 55,9 GW, meziročně tak celounijní výkon solárních elektráren narostl o 27 procent na 263 GW. Mezi státy je letošním premiantem Německo se 14,1 GW nových fotovoltaik. Následuje Španělsko s růstem 8,2 GW, třetí je Itálie s 4,9 GW, čtvrté Polsko s 4,6 GW a páté Nizozemsko s 4,5 GW.
Česko v podílu solárů na celkové výrobě elektřiny tak nadále zaostává, letos podle předběžných údajů tento podíl činí zhruba čtyři procenta. Ze sousedních států má nižší podíl jen Slovensko s 1,7 procenta. V Německu mají fotovoltaiky podíl na celkové výrobě elektřiny 12,4 procenta, v Polsku devět procent a v Rakousko 4,5 procenta. Mezi premianty v EU patří Nizozemsko s 18 procenty nebo Španělsko s 14,6 procenta.
Mohlo by vás zajímat:
Dávám solárnímu boomu ještě tak rok, maximálně dva. Německo má už teď instalovaný výkon fotovoltaiky jako letní maximum spotřeby, Rakousko po odečtení průtočných vodních elektráren také. Polsko a Maďarsko budou mít saturovaný trh do dvou let. Pak bude i ve sluneční všední den v létě přes poledne cena elektřiny ve střední Evropě nulová nebo záporná.
A v tu chvíli přijdou výrobci zeleného vodíku, kteří budou tuto bezplatnou energii využívat pro svůj kšeft. Super win win.
Nechtěl by jste si otevřít hospodu ? Vy jí zainvestujete, budete provozovat a já k Vám budu chodit v poledne na pivo zdarma. Také to vidím jako win win řešení :)
:-) Petře, máte tušení, kolik stojí instalovaný MW toho elektrolyzéru? Fakt si myslíte, že ho někdo bude stavět, aby ho pak využil po dobu max několika set hodin za rok, kdy bude přebytek elektřiny z fotovoltaiky? Takový zelený vodík pak bude samozřejmě k nezaplacení.
Jasně ty FV panely jsou zadarmo a také síť má neomezenou kapacitu a distribuce je zadarmo.
Nebo to bude trochu jinak?
Oni totiž z FVE tu elektřinu nedají zadarmo, ale nejméně za výrobní náklady a i tak bude elektřina vyrobená zpět ze zeleného uloženého vodíku daleko dražší, než z jakéhokoliv jiného zdroje.
Na cenu FV elektřiny po ostatní dobu to bude mít ten vliv, že zdraží, tak aby generovala alespoň nějaký zisk, nebo pokryla ztrátu za tu dobu, kdy bude levně dodávána pro výrobu zeleného vodíku.
Elektrolyzér na vodík se při využití jen pár desítek čo stovek hodin v roce, nevyplatí.
Solární boom je teprve na samém začátku, elektřina z FVE bude v budoucnu zcela dominovat světové energetice. A solární panely budou doslova všude. Nejen na střechách RD a bytových domů, ale na všech velkých parkovištích, na všech halách firem, v zemědělství, začínají se dělat solární fasády domů. Obrovských přebytky EE se budou ukládat pomocí elektolyzérů do H2 a ten se pak bude spalovat v plynových elektrárnách v noci a v zimě.
Pane Hájku, celosvětový boom fotovoltaiky neskončí po 2 letech, neskončí ani po 20 letech, neskončí ani po 40 letech, .... Základní zákon je: Domácnosti, podnikatelé, státy chtějí nejlevnější elektřinu. Kdo bude levně vyrábět má obrovskou konkurenční výhodu.
A kdo již dnes na velké většině území Zeměkoule vyrábí elektřinu nejlevněji? Fotovoltaické elektrárny, a budou ji vyrábět za 5let ještě levněji, za 10 let ještě více levněji, ...
Celý trh s elektřinou se změní, a bude to o výrobě elektřiny obnovitelné, čisté, bez nebezpečných odpadů, elektrárny budou plně recyklovatelné, ....
A bude to o zajištění dodávek levné elektřiny spolehlivě, s nejnižšími náklady. To se musí řešit, ne brzdit nebo do toho házet vidle. Nesmí se vytvářet nedostatek elektřiny odstavováním (či finančním penalizováním) starých zdrojů dříve, než za ně máme plnohodnotnou náhradu.
Už jsme tu opakovaně prokazovali, že elektřina z FVE není zdaleka nejlevnější. Po započtení negativních externalit (dotace, úpravy rozvodných sítí, služby stabilizace soustavy, rezervní zdroje) jde naopak o zdroj VELMI DRAHÝ.
Jenyku, co prokazujete Vy, není pro svět směrodatné. Pochopte, že věda, technický pokrok, jsou celosvětové záležitosti. Co se děje někde v Kocourkově, není směrodatné
Děje se to samé i ve světě, Vaněčku. Stačí se podívat do těch vašich oblíbených Lazardů na str. 8., jak cena vzroste pouhým započtením nákladů na čtyřhodinovou akumulaci, ačkoliv se tím stejně zdaleka disponibilním zdrojem nestane, aby bylo možné jejich ceny porovnávat.
To že si tady opakovaně nesmyslně něco prokážete, nemá s realitou absolutně nic společného. FVE je jednoznačně nejlevnější zdroj energie a každý rok tato výhoda proti jiným zdrojům roste. V EU aktuálně uzavírají velké firmy PPA smlouvy na elektřinu z FVE za cenu 50 €/MWh.
Rozvodné sítě nejsou pro budoucí rozvoj FVE podstatné. Cílem je spotřebovávat maximum v místě výroby.
Už si vaši chlebodárci nakupují elektrokotle, aby z levné elektřiny udělali drahé teplo pro své odběratele?
Zatím se to vyplatí jen pokud poskytujete systémové služby, tam totiž při jejich poskytnutí neplatíte distribuci. S platbou za kapacitu v distribuci se to nevyplatí vůbec. Ale třeba na ERÚ pochopí, že kapacita v sítích by měla být podstatně dražší v zimě a levnější v létě a pak to začne ekonomicky dávat smysl.
A nebo si ty FV panely dají na kotelny a třeba i pronajmuté okolní střechy. V paneláku nebývá místo na velké akumulační nádrže, akumulátory jsou drahé a také je problém kam je dát i kvůli bezpečnosti. A stejně musíte i v létě mít záložní zdroj tepla. Všechno to může být v kotelně CZT. Vše je to o tom, za kolik bude tato komplexní služba nabídnuta.
Pane Hájku napadlo Vás někdy ,že ta elektřina je tak levná jen proto, že většina odběratelů nemá hodinové tarify ? Dnes mají hodinové tarify výrobci , ti neodebírají a nebo ne když je dobré počasí a pak jen VN zákazníci. Za 2 roky to ale bude většina odebrané elektřiny měřena přes průběhová měření , takže bude možnost se odpojit. Navíc když bude elektřina levná ,tak po část roku nahradí jiné zdroje , třeba teplárny si pořídí akumulátory a místo kotlů budou v létě využívat levnou elektřinu pokud padne pod cenu provozu. Teoreticky by se část vašich odběratelů mohla odpojit , ale ti jsou zvyklí platit a nic nedělat, takže masové to nebude.
Pane Motyčko, a co byste řekl, že většina domácností bude s tou levnou elektřinou přes poledne asi dělat, když vůbec nejsou doma? S těmi elektrokotli to také není tak růžové, protože neplatíte jen silovou elektřinu, platíte také distribuci, která bude mimochodem z řady důvodů raketově zdražovat. A ono zaplatit 1 MW kapacity, kterou pak využijete jen pár desítek hodin za měsíc, kdy jsou přebytky fotovoltaiky, zase takové terno není. Nevím proč by se odběratelé odpojovali, jako že by si dělali v létě levné teplo z fotovoltaiky? Nebo jak jste to myslel?
Teď Vás asi překvapím , levná elektřina pokud máte hodinové tarify je každý den po dobu cca 10 hodin. Propady cen se řídí podle toho jak svítí nebo fouká. Lze to využít třeba pro vytápění bytů tepelnými čerpadly místo teplárnou. Jinak přes poledne to není , je to většinou odpoledne a v noci. Co by domácnosti s touto elektřinou dělali , když nejsou doma ? Třeba nahřívali bojler , nabíjeli auta, mohly by běžet naprogramované spotřebiče jako pračka , myčka nebo sušička, Dnes už to všechno dokáží řídit aplikace.
A já si myslel, že když nebude v domácnosti nikdo doma, nebudou doma ani ta auta, co se tam mají nabíjet.
P.S: Moc by mě zajímala definice co je to ta "levná elektřina" "každý den po dobu cca 10 hodin".
Emil: to v pohodě obejde další levné řešení v rodině - zdvojnásobení počtu bev, každý kdo potřebuje auto, bude potřebovat ve skutečnosti 2, prvním bude jezdit a druhé bude za minimální náklady nabíjet, investice kolem 2 milionu korun na majitele auta, horší bude až bude BEV po cca 7 letech bezcenná, budou se tu hromadit, a zřejmě nabízet nenáročným uživatelům co potřebují jen pár km na nákupy
@Baton David:
uz dnes je BEV stratovejsia investicia ako spalovak. A tak to este zdvojnasobime. Znie to ako "vyborny" plan.
Nehovoriac o tom, ze na to aby BEV vyrovnal svoju emisnu stopu musi celkom dost jazdit. Ale ked budu 2, tak to nenajzdia. Cize na konci dna, vacsie emisie ako jedenj spalovak. Fakt "skvele"
Co je levná elektřina po dobu 10 ti hodin ? podívejte se na OTE , je to cena mimo špičku pohybuje se cenou mezi 0 a 80% z nejvyšší ceny dne ,ale to je extrém většinou máte cenu mezi 40-70% třeba dnešní den - určitě těch svých 10 levných hodin najdete...
https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2023-12-20
Podle téhle vaší definice je tedy ta "levná elektřina" i 97 €/MWh.
Jinak průměrná cena v nejlevnějších deseti hodinách letos je 85 €/MWh, jestli dobře počítám. Máme dost odlišné představy o definici levné elektřiny.
Jenže instalovaný výkon nerovná se výroba. Ve skutečnosti v létě soláry v našich podmínkách vyprodukují za den zhruba 4x tolik než je instalovaný výkon. Ve výsledku nyní soláry dělají v létě v Německu jen asi 50% výroby i v době, kdy svítí. Takže potencionál pro další FVE je velký. Navíc přebytky lze ukládat kromě baterií, přečerpávaček a exportu do jiných zemí třeba do ohřevu vody místo plynu. Taková teplárna nebo mnoho kotelen v panelácích mají v létě na ohřev TUV velkou spotřebu.
Celoroční průměrný výkon generované EE vychází v EU na 320 GW. S přírůstkem stejným jako letos budou FVE instalace na konci příštího roku též na 320 GWp. To bude zatím velmi rozumné a i levné řešení.
Ještě tak další dva roky do výkonových špiček EU (420-450 GW) to jakž takž půjde.
A pak začne ta největší sranda co dál. V době, kdy každá další FVE bude mít odbyt hlavně od září do dubna, tedy z 1 kWp třeba jen 600 kWh/rok a zbytek se bude muset řešit vícedenní a dlouhodobou zálohou.
Jestli má někdo představu, že bude třeba v ČR generovat FVE polovinu spotřeby, tedy 30 GWp -> 30 TWh, tak jsem opravdu zvědavý na těch 20 GW elektrolyzérů a cenu takového celkového (tedy pardon, stále polovičního) řešení.
Je to konečné dobrá zpráva. Ještě lepší zpráva by byla, kdyby byl stejný výkon zprovozněn i u větrných elektráren. Zatím je to cca 340 MW.
Hm, a kolik toho ještě chcete nastavět, když 3,6MW instalovaného výkonu se podílí ubohými 4% výroby? I kdyby ta výroba z FVE byla stokrát zadarmo, ve výsledku s astronomickými investičními náklady a náklady na akumulaci, nemůže být výsledek nikdy levný.
My ale nemůžeme vědět, zda jsou to pouze 4% výroby, kolik vyrobili malé FVE se nikdy nedozvíme, pokud by nedodávali 100% do sítě. Já třeba ročně vyrobím okolo 5 MWh elektrické energie, ale do sítě dodám 0,5 MWh, zbytek si spotřebuji sám. A to je pouze za rok 2023, od roku 2020 do roku 2022 jsem nedodával do sítě vůbec žádnou energii. Z 8 MWh roční spotřeby jsem se dostal na 3,5 MWh roční spotřeby. Výrobu z malých FVE lze spíše vidět ve snížené spotřebě, než v dodané energii do sítě.
kolik vyrobily
1 kWp vyrobí 1 MWp za rok
Sorry MWh
Ty vaše čísla mi nějak nesedí - jestli máte objekt se spotřebou cca. 8MWh a FVE s inst. výkonem okolo 5kWp, tak si nedovedu představit, že v květnu a červnu máte nulové přetoky do sítě po několik let. Jedině, že Vám obchodník dělá "virtuální baterii" nebo jiný marketingový trik. Kolik ve skutečnosti byla vlastní spotřeba bez virtuální baterie ?
5kWp udělá v květnu a červnu zhruba 20kWh denně. Pokud nemá TČ a ohřívá vodu napřímo elektřinou, tak není problém 20kWh denně spotřebovat.
Kolik vás doma bydlí? Já mám zatím změřenou spotřebu na ohřev TUV cca 2kWh na osobu denně a z toho je asi 0,75 kWh ztráta bojleru.
No to je právě velký problém spotřebovat i kdyby měl baterií, tu bude mít tak 5-7 kWh,. Systémy se staví na maximalizací dotace. Za mne baterie do domácností by se dotovat neměly vůbec. Jsou to vyhozené peníze
8 MWh bylo včetně topení TČ, do sítě jsem nedodával, protože mi v té době nabídli cenu 50 Kč/MWh, tak jsem na měniči vypnul přetoky. Přes léto akumulace do TUV, rekuperace se zemním výměníkem jako chlazení, v zimě TČ + fototermika (TUV + přitápění) + rekuperace se zemním výměníkem, odpadním teplem ohřívám skleník. V domě bydlí 5 osob, otopná plocha 360 m2. Tento rok se asi dostanu do 3 MWh roční spotřeby. Momentálně mám natočeno 1-11/2023 2,6 MWh.
Podle instalovaného výkonu mát nějaké odhady na střechách zhruba co 1kW to 950kWh za rok. Takže se to spočítat nechá poměrně přesně. Časem přijde ke slovu akumulace.
Hodně se toho (FVE) nastaví, ještě hodně....
Ano. V netržním prostředí o tom nepochybuji, ale kde je ta vaše láce?
Šťastný, to mělo být 3,6 GW. Nepleťte si to.
V neděli v poledne FVE 2600 MWH a to v době, kdy je slunce nejníže v roce, plus vítr a voda to bylo téměř 3000 MWh.
Příští rok přibude minimálně 1500 MWh nových hlavně průmyslových instalací a v roce 2025 to bude okolo 2000 MWh takže celkem reálně bude nainstalováno okolo 6000 MWh jen v solarech a to tam bude ještě naskakovat vítr a bioplyn.
Bohužel to spěje k tomu, že od března do října bude silová elektřina v průměru okolo 2 korun ale cena za distribuci bude v násobcích dnešních cen.
Pro mně z toho plyne, že pokud budu instalovat doma FVE tak minimálně 20 kW a elektrické auto s minimálně 100 kWh baterií protože přeposílání energii nebude dávat smysl. Vše se bude muset maximálně spotřebovat v místě produkce.
Přesně tak, samovýroba se v budoucnu stane samozřejmostí a bude jednoznačně nejvýhodnější a nejlevnější pro jedince i firmy, protože distribuce bude neustále zdražovat.
Vlastní energie bude výhodná stejně, jako ostatní vlastní energie či produkty:
Dřevo na topení, voda ve studni, vlastní zelenina, ovoce, vlastní maso atd. atd. Dnes si může pořídit vlastní FVE úplně každý. I u nás lze již pořídit dva panely na balkón s výkonem 600 W za 17 tisíc.
tak to je Evropa už úplně v kelu, když pojedeme zas samozásobitelství jak ve středověku
20 kWp se Vám asi na střechu v optimálním úhlu nevleze. V budoucnu možná ano až se ještě zvýší účinnost. Ve dny jako je ten dnešní, panel na východ nebo na západ, dá jen zhruba polovinu toho co dá panel na jih, takže ani orientace na západ východ nepomůže. Ideální mít velký nezastíněný pozemek a na zimu umístit na zem panely se sklonem 70 stupňů a na jih. Popřípadě dát nějaké panely na jižní fasádu - třeba je uchytit na atiku.
Výsledkem bude, že ve dny jako byl ten včerejší, kdy celý den svítilo, jsou velké tepelné zisky z oken a docela teplo, tak může být dům s FVE soběstačný včetně elektromobilu, protože se protopí málo. Před 14 dny byla ale situace naprosto jiná. Panely zapadané, ale i kdyby jste je ometl, tak by byl jejich výkon minimální. Průměrná teplota minus 5. V takovém případě spotřebuje i dům jako novostavba řekněme 50 kWh včetně elektromobilu a tepelného čerpadla. FVE si do budoucna dá skoro každý. Ani baterie v autě 100 kWh Vám moc nepomůže, protože zima a bez slunce byla před 14 dny týden. Řešením budou plynové elektrárny, které se na toto období spustí.
Můžete sem dát odkaz, odkud jste čerpal data o výrobě z FVE? Předpokládám, že jste psal o výrobě v neděli 17.12. Ten den bylo sice na celém území skoro jasno (snad s výjimkou SV Moravy), ale hodnoty GSZ dosahovaly max. 300 W/m2 (plus/mínus). Pokud je u nás nyní cca 3,6 GW ve FVE, pak bych jejich výkon kolem poledne odhadoval na max. 40% z jejich Pi, tedy zhruba 1400 MW. Což mi nesedí s Vámi uváděnou hodnotou 2600 MW (máte tam sice MWh, ale předpokládám, že to měly být MW?). Díky za objasnění.
A když píšete o nových instalacích, pak hodnoty jsou v MW (výkon), ne v MWh (elektrická energie).
Nepleťte si, aspoň na tomhle serveru, MW s MWh...
Tenhle rok jsem začal dělat servisaka pro jednoho čínského výrobce střídačů a bateriovych úložišť. A samozřejmě jsem denně v kontaktu s mnoha jinými lidmi v oboru, kteří mají na starosti i jiné značky. Dospěli jsme k závěru, že v tom měřítku ve kterým se provedly instalace mikrozdroju, se to nemělo nikdy stát. Naprosto zoufale schází monteri, starteri, servisaci aby se vypořádali se ctí a v potřebné kvalitě a kapacitě s nástrahami při instalaci, servisu a údržbě hybridních mikrozdroju na RD. Je to totální katastrofa. Naše odhady podle toho co jsme viděli při našich servisech je, že cca 70-90% instalací provedených v posledních dvou letech je velmi nekvalitní a špatným způsobem provedena takže to bude mít za následek výrazně zkrácenou životnost systému v těch lepších případech, v horších se o tom dozvíme pak na titulních stránkách novin. Průmyslové instalace většinou ujdou, těm se věnují firmy které mají dlouholeté zkušenosti (i zde jsou smutné výjimky). Navíc od příštího roku začne platit nová norma PPDS která zvyšuje nároky na mikrozdroje zejména s ohledem na manipulaci s jalovinou a na to většina střídačů z Číny není konstruována. Probíral jsem to s lidma z Egd kteří ty střídače měří a už během těch testů to řada střídačů nepřežije. Některé už během toho testu jedou fakt na krev, na chladičích by se daly smažit vajíčka a je otázka jestli Hybridy nezačnou kukat už po pár měsících náročného provozu. Evropští výrobci mají sice lepší parametry než ti z Asie, ale nemají pod kontrolou řetězce subdodavatelu takže mají časté výpadky výroby a dlouhé dodací lhůty. Panely jsou zoufalost, všechno co je větší než 450Wp je velmi křehká věc z důvodu zvýšených nároků na montáž a manipulaci a to je pro ty turbomontery veliký až nepřekonatelný problém. Dalším problémem je, že současné zákony v ČR umožňují aby někdo blokoval připojenou kapacitu až dva roky ze spekulativnich důvodů. A to je jen velmi krátký výčet problémů. Myslím že při první vlně FVE boomu to nebylo zdaleka tak tristní jako teď, přeci jenom, polní instalace nebo velká střecha se dělá jednodušeji a i snáze se servisuje a kontroluje. Já mám na stará kolena zajištěnou skvělou, i když krátkou budoucnost, ale jako spotřebitel EE brzy uvidím extrémní růst ceny regulované složky EE, to co začne příští rok je jen nesmělý začátek. Spousta solarniku si myslí jak tomu unikne když bude tzv. sobestacna. Neunikne, vysoké ceny energií se projeví v každém aspektu života, ať už v ceně výrobku a to hlavně těch základní spotřeby, rostoucí nezaměstnanosti a s tím souvisejících socioekonimickycg dopadech, které budou provázet takové jevy jako vysoká kriminalita, nestabilita a mnohem horší funkčnost veřejných služeb. Takže já spíše vidím černé zítřky než zelené
toto je zaujmavy pohlad na problematiku od niekoho kto je v tom denno-denne. Diky za nazor
Řekněte mi co je v tomto státě solidní, normální. Energetika to rozhodně není. Dukovany byly ze 100% postaveny státem, ale prodávají elektřinu za ceny, které tomu neodpovídají, zajímá je jen maximalizace zisku. Pravidla pro výrobu a distribuci jsou optimalizovány pro maximální zisk nátlakových skupin. Energetika jako veřejná služba (kapitalistické utilities) neexistuje.
Jestli jste si nevšiml, Vaněčku, tak stát mezitím 30% podíl v Dukovanech prodal, což je přesně ten důvod, proč podle platných zákonů nemůže prodávat elektřinu z takového zdroje pod její tržní cenou, a proč je úplně jedno kým byly postaveny. I přesto ale uvalil na prodej elektřiny z jaderných elektráren speciální daň, aby mu ty zisky neutekly.
Stát ho neprodal, rozdal ho (kuponové knížky), prodali a kupují a prodávají těch 30% až jednotlivci a zahraniční fondy.
ještě ad Filip Kopa: s posledními 2 větami též naprostý souhlas, jen dodávám: ty vysoké ceny to není něco co spadlo z nebe, to jsou ceny za které prodává elektřinu místní oligopol
Stát ho nerozdal, známky do kupónové knížky nebyly zadarmo. Každopádně to jestli za 30% dostal stát hodně nebo málo je problém státu a ne spolumajitelů ČEZu. Jejich vlastnický podíl to nijak nesnižuje. Žádný "oligopol" tu neexistuje, na trhu působí kolem stovky dodavatelů, každý si může vybrat libovolného z nich.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se