Domů
Energetika v ČR
V Siřejovicích na Litoměřicku odmítli zařízení na plazmové zplyňování odpadu
Plazmové zplyňování odpadů. Plazmový hořák - ilustrační obrázek

V Siřejovicích na Litoměřicku odmítli zařízení na plazmové zplyňování odpadu

Obyvatelé Siřejovic na Litoměřicku dnes v referendu odmítli zařízení na plazmové zplyňování odpadu, které chce na blízké skládce v sousedních Želechovicích postavit SONO PLUS. Z 233 obyvatel obce, kteří se mohli do hlasování zapojit, přišlo k urnám 115 lidí, to je 49,36 procenta. Proti stavbě se vyslovila drtivá většina zúčastněných, a pro zastupitelstvo je proto hlasování závazné, zjistila dnes ČTK na úřední desce obce.

Obyvatelé obce odpovídali v referendu na dvě otázky. V prvním případě se měli vyjádřit, zda souhlasí s výstavbou zařízení na zplyňování odpadu (energetické nebo materiálové využití odpadu) na skládce SONO. Souhlas dalo jen 15 hlasujících a 96, tedy 83,48 procenta bylo proti. Ve druhé otázce měli lidé odpovědět, jestli má obec využít všech dostupných právních prostředků, aby výstavbě zařízení zabránila. V tomto případě dalo souhlas 94 lidí, tedy 81,74 procenta, a  18 bylo proti.

Starostka Lenka Feiklová (NEZ) výsledek referenda uvítala, obává se zvýšení prašnosti a hluku v souvislosti se zvýšeným provozem na skládce, i neprověřené technologie. „Jsem ráda, že budou občané stát za námi,“ řekla v reakci na výsledky ČTK. Přestože skládka nestojí v katastru obce, Siřejovice mají podle ní šanci se bránit. „Několik zastupitelů už je součástí občanského sdružení, a i když skládka není na katastru obce, tak jediná přístupová komunikace je přes nás a my bychom měli být účastníky všech řízení,“ dodala starostka.

Skládku v Želechovicích provozuje Sdružení obcí pro nakládání s odpady (SONO), které podle Feiklové sdružuje 94 obcí Litoměřicka. Záměrem je vybudovat zařízení, jež by ročně zpracovalo 45.000 tun komunálního odpadu, které obyvatelé obcí vyprodukují. Proti záměru se podle ní vyjádřily také sousední Čížkovice, v jejichž katastru skládka leží. „Ostatních 92 obcí se zatím proti záměru nepostavilo,“ dodala Feiklová.

Na vývoji technologie plazmového zplyňování odpadu pracuje například firma Millenium Technologies v Dubé na Českolipsku. Zařízení dokáže odpad přeměnit na plyn, který může nahradit zemní plyn, zbylá struska najde uplatnění ve stavebnictví. Zařízení je bez emisí, díky extrémním teplotám plazmatu o teplotě 3000 až 5000 stupňů Celsia si reaktor umí poradit nejen s komunálním odpadem, ale také s kaly z čistíren odpadních vod, ale i s těžko zpracovatelnými díly z autovraků, nerecyklovatelnými plasty nebo třeba lopatkami z větrných turbín vyrobenými ze sklolaminátu.

Nové technologie využití komunálního odpadu by měly nahradit skládkování, které by podle české legislativy mělo skončit v roce 2030. O technologii plazmového zplyňování uvažují také například na Prostějovsku. Vedení Mostkovic na Prostějovsku plánuje, že ještě na podzim vyhlásí referendum k záměru firmy PGP Terminal vybudovat toto zařízení na území obce. S plánovanou investicí tam nesouhlasí více než polovina místních, i oni se obávají negativního dopadu na životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr Hariprasad Hajič
8. říjen 2023, 11:19

Starostové nejsou hloupí. Pokud firma zkrachuje, tak vedle jednoho problému - skládka, budou mít další ekologickou zátěž - spalovna. Na likvidaci nebudou peníze a budou se muset někde doprošovat. Tak to jsem zvědavý, jak se bude prosazovat úložiště radioaktivního odpadu.

Antonín Mikeš
9. říjen 2023, 10:35

Myslíte, že na úložiště JE nebudou peníze? Nebo stát, jako jeho provozovatel, zkrachuje? Já tedy ne, stejně jako stát nekrachuje když staví dálnice. Vzhledem k zákazu skládkování bude spalovna do budoucna asi dost dobrý byznys.

Zbyněk Poisl
8. říjen 2023, 12:16

Určitě je dobré se ptát lidí na něco, o čem nemají nejmenší ponětí. To je opravdu velice rozumné. Zkuste se jich také v referendu zeptat, jestli sdouhlasí s tím, aby výrobci potravin přidávali do svých výrobků chlorid sodný! To se budete divit, až budou rohlíky a chleba bez soli! Smradlavá skládka jim nevadí, ale plazmové spalování už ano. Tohle prostě hlava nebere!

JVr
9. říjen 2023, 08:44

Je to tak... bohužel lidé mají tendenci se v referendech vyjadřovat k věcem, kterým nerozumí. Ostatně nelze se jim divit většina z nich nemá čas ani potenciál si o problematice něco nastudovat... proto ostatně máme zastupitelskou demokracii.

Velmi důležité je také to, jak je položena otázka v referendu, toto je extrémně manipulativní zálžitost. Pokud bychom se v referendu zeptali, zda chtějí mít dlouhodbě vyšší poplatky za svoz odpadu (což bude nejspíš důsledek jejich současného hlasování), dopadlo by referendum úplně jinak.

Petr Hariprasad Hajič
9. říjen 2023, 10:09

Přečtěte si, co jsem napsal. Chtěl bych vás vidět v kůži starosty, který má ve svém katastru firmu, která a) zkrachovala nebo b) nedodržuje závazky nebo c) překračuje emisní limity. Jste moc malý pán na to, abyste cokoli změnil, a když, tak to potrvá roky. Bude vás to stát kus života a zdraví a výsledek je nejistý. Záruky od státu neexistují. Maximálně pět let. Co bude pak, nikdo neví.

CarlosEV
8. říjen 2023, 13:04

Když se všude budou dělat referenda, tak se tady nikdy nic nepostaví ... nebudou VtE, dálnice, spalovny a další stavby

Petr Hariprasad Hajič
9. říjen 2023, 10:13

Musíte něco nabídnout. Něco, na co ti lidé uslyší. Například, aby si to tam postavili a provozovali sami. Zaměstnáte místní a oni budou mít právo to provozovat a kdykoli to zrušit. Dejte jim pobídky. Vtáhněte ty místní do toho, nedělejte z nich jenom nějaké dřevěné panáčky, kteří zvedají ruce a hází obálky do kastlíku. A pokud nechtějí, tak třeba jinde chtít budou.

Emil
9. říjen 2023, 10:21

Přístup "pokud nechtějí, tak třeba jinde chtít budou" asi u dálnice moc fungovat nebude...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se