Domů
Energetika v ČR
Výnosy z emisních povolenek by si měla rozdělit MŽP a MPO, projedná to vláda
Emise CO2
Zdroj: Google.com

Výnosy z emisních povolenek by si měla rozdělit MŽP a MPO, projedná to vláda

Energetika v ČR
4 komentáře
19. březen 2024, 17:10
ČTK

Výnosy z emisních povolenek si mezi sebou zřejmě rozdělí ministerstvo životního prostředí (MŽP) a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). ČTK to sdělila mluvčí MŽP Veronika Krejčí. Rozdělení výnosů by mělo vyřešit dosavadní rozpor mezi resorty při projednávání nového systému emisních povolenek. Je součástí návrhu novely zákona o podmínkách obchodování s povolenkami a počítá s tím, že veškeré příjmy z povolenek bude muset stát používat na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Ve středu návrh včetně rozdělení výnosů projedná vláda.

Emisní povolenky, jejichž předpokládaný výnos bude letos kolem 40 miliard korun, nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu.

Návrh revidované novely reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Stát to bude muset unii zřejmě i vykazovat. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Konkrétní příklady opatření, na které bude možné peníze nově využít, návrh nespecifikuje.

Vláda už měla návrh novely na stole v lednu. Kvůli rozporům ministerstev o dělení výnosů, které jsou nyní rozděleny mezi MŽP, MPO a státní rozpočet, ji však kabinet odložil. MŽP, které původní návrh zpracovalo, chtělo peníze zcela pod správu Státního fondu životního prostředí. Odůvodňovalo to tím, že jako gestor pro oblast emisních povolenek musí zajistit jejich účelné využití ve prospěch opatření proti změně klimatu. Proti však bylo MPO, které žádalo příjmy z povolenek do vlastní rozpočtové kapitoly, a to kvůli potřebě financovat provozní podporu existujících zdrojů energie. Ministerstva financí a dopravy pak žádala, aby výnosy byly příjmem státního rozpočtu.

Nyní už upravený návrh překládají MŽP a MPO společně. Část výnosů by podle nového návrhu měla být příjmem kapitoly MPO. „To zní bude pokrývat kompenzace nepřímých nákladů na povolenky v ceně elektřiny pro podniky, které elektřiny spotřebovávají hodně a jsou obzvlášť ohroženy ztrátou konkurenceschopnosti. A také provozní podporu pro nové obnovitelné zdroje, která bude vždy podléhat schválení meziresortního výboru pro využití prostředků z dražeb povolenek a vládní Rady pro využití výnosů, což by mělo přijít poprvé na podzim tohoto roku,“ uvedla Krejčí.

Návrh novely dále počítá s úpravou celkového množství povolenek pro leteckou dopravu a rozšiřuje systém i na námořní dopravu.

Schvalování novely postupně nabírá zpoždění. Podle původních plánů měla původně platit už od začátku tohoto roku. V případě delších průtahů by mohly Česku za opožděné přijetí úprav hrozit sankce.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
19. březen 2024, 22:09

Jsou 2 typy lidí, jedni ty prachy platí a druzí je dostávají. Je lepší být mezi těmi co dostávají a roste jim životní úroveň a osobní bohatství než mezi těmi co chudnou a jen platí.

Petr Hariprasad Hajič
23. březen 2024, 15:55

Nemá a nesmí to být určené na osobní obohacení, ale mají to být účelně využité peníze do dekarbonizace. Možná jsem naivní, ale je i možné, že se přece jenom ty peníze po úpravě legislativy dostanou tam, kam mají.

Luke G
20. březen 2024, 12:14

40 miliard ročně. Za to by mohl být každých 5 let nový blok JE. Za 15 let by se mohlo odstavit uhlí a energetika by byla dekarbonizovaná za rozumné peníze. Škoda, že to politici nevidí racionálně.

Petr Hariprasad Hajič
23. březen 2024, 15:52

To, co jinde mají od začátku, u nás po dlouhém desetiletí snad konečně bude uzákoněné. Emisní povolenky mají promárně sloužit k tomu, aby znečišťovatelé dostali příležitost svoje provozy modernizovat a snižovat tak uhlíkovou stopu. Lepení děr ve státním rozpočtu je nejen proti smyslu emisních povolenek, ale i k vzhledem k možnému negativnímu dopadu na budoucnost hospodářství, je to trestuhodné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se