Domů
Energetika v ČR
Výroba elektřiny z OZE v ČR loni poprvé překročila 10 TWh, celková výroba elektřiny mírně klesla
Dostatečná přenosová kapacita vedení Německu nadále chybí

Výroba elektřiny z OZE v ČR loni poprvé překročila 10 TWh, celková výroba elektřiny mírně klesla

Výroba elektřiny v České republice v loňském roce klesla o 1,1 %, spotřeba elektřiny meziročně stagnovala. Nejvíce rostla výroba v paroplynových elektrárnách, a to o 1,8 TWh. Výroba obnovitelných zdrojů se díky vyšší výrobě elektřiny z vodních a větrných elektráren poprvé dostala přes 10 TWh.

Výroba elektřiny v loňském roce podle dat Energetického regulačního úřadu sledovala obecné trendy v zahraničí. Došlo totiž ke snížení výroby elektřiny z hnědého a černého uhlí a zároveň rostla výroba z obnovitelných a paroplynových zdrojů.

Co se týče tzv. klasické energetiky, největší pokles zaznamenala výroba elektřiy z černého uhlí. Ta poklesla celkem o 0,9 TWh, resp. 27 %. Z podstatné části se na tomto poklesu podílela největší černouhelná elektrárna Dětmarovice, kde se výroba snížila o cca 65 % (o cca 0,75 TWh).

Pokles zaznamenala i výroba elektřiny z hnědého uhlí, a to o 2,6 TWh. Jedním z důvodů pro pokles jsou nepochybně i vyšší náklady na výrobu z hnědého uhlí, které se proto na trhu nemusí vždy uplatnit.

Zatímco v září 2017 ČEZ uváděl, že náklady na výrobu z hnědého uhlí byly cca 14 EUR/MWh, nyní uvádí cenu kolem 27 EUR/MWh. Důvod nárůstu je především v ceně emisní povolenky (pozn. u uhelných elektráren se nárůst na ceně povolenky o 1 EUR projeví nárůstem proměnných nákladů o zhruba 1 EUR/MWh).

Celkem se z uhelných zdrojů vyrobilo o 3,5 TWh méně, meziročně jde o pokles o cca 8,5 %.

Naopak výroba z obnovitelných zdrojů vzrostla o 6,6 % (přestože v absolutních hodnotách se jedná pouze o 0,6 TWh). Mírně se sice snížila výroba z fotovoltaických a bioplynových elektráren, ale více než dostatečně nižší výrobu nahradily vodní a větrné elektrárny a elektrárny spalující biomasu.

Naopak prakticky na stejné hodnotě jako loni se zastavila spotřeba elektřiny. V České republice se tedy spotřebovalo opět cca 74 TWh.

Česká republika také i nadále zůstává exportní zemí. Záporné saldo bylo ovšem o 0,8 TWh nižší než loni a Česká republika tak vyvezla 13,1 TWh elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
CarlosEV
3. červenec 2020, 13:25

z těch vyvezených 13TWh by mohlo jezdit úplně v pohodě 4 miliony osobních elektromobilů a každý by mohl najet 15.000km/rok

Josef
4. červenec 2020, 21:37

Ano je to tak. jenže než ty EV budou, tak už žádným vývozcem el. energie nebudeme, protože uhelné el. budou odstavené a jaderné nebudou postavené...

Mirek
9. červenec 2020, 16:39

Zatím jsme sice čistým vývozcem, ale hodnota čistého vývozu klesá každý rok. Elektřinu také kvůli stabilitě sítě občas dovážíme. A až naběhne vlna elektromobility a zvýšená spotřeba elektřiny na stále potřebnější klimatizace, tak bude elektřiny nedostatek - stejně jako v celé Evropě zejména po odstavení uhlí v Evropě jako celku a hlavně po odstavení jádra v Německu.

Jan Veselý
3. červenec 2020, 14:21

Ten graf je fakt dojemný, 1000 tisíců MWh :-)

Josef
5. červenec 2020, 00:35

A co je na tom dojemného, že jsme nahradily to uhlí plynem ? jinak jestli si myslíte že Ostravsko bude čistější bez těžby uhlí, tak nebude většinu znečištění v prachu tam dělají domácnosti co topí tuhými palivy a proč jimi topí ? Protože nemají peníze na lepší zdroje s poklesem těžby uhlí čeká ten region další ekonomický propad, to se nebude týkat jen horníků a navazujících firem jak ti lidé a firmy nebudou utrácet peníze , tak se to rozleje do různých odvětví v celém regionu no a to povede k tomu, že lidé budou méně investovat do budov a nových ekologičtějších zdrojů tepla. A protože vy v té oblasti bydlíte tak budete dýchat horší vzduch než byste dýchal, kdyby útlum těžby byl pomalejší. MSK by potřeboval velkou jadernou elektrárnu, která by nahradila drtivou většinu tepláren a přinesla by do regionu velké peníze a tisíce trvalých dobře placených míst. Samozřejmě, že problém MSK je i struktura obyvatelstva, ale to výrazně zlepšuje jak lidé odcházejí do důchodu.

Mirek
9. červenec 2020, 16:28

Na severní Moravě se za komunistů plánovala jaderná elektrárna v Blahutovicích (nevím ale, jaký by mohla mít výkon kvůli chlazení). A to bylo ještě v době, kdy měly být podle plánu v Temelínu čtyři reaktory VVER-1000.

Už jsme mohli mít dávno po starostech s náhradou za uhlí. Z dnešného hlediska někdy v budoucnu by se v SMK uplatnily asi více malé modulární reaktory. Ale to je dost časově vzdálená perspektiva.

Plyn je opravdu sporná náhrada za uhlí. Zdaleka to není bezemisní zdroj (!!!) a provoz plynových elektráren je dražší než provoz elektráren jaderných, i když investiční náklady na výstavbu plynových elektráren jsou podstatně nižší než do jádra. Francouzi sice slibují, že dokáží snížit cenu JE skoro na úroveň plynových elektráren, ale jejich prognózám moc nevěřím, protože ani nestačí řešit technické a ekonomické problémy s reaktory EPR v Británii, ve Finsku a ve Francii samotné.

energetik
6. červenec 2020, 21:47

Přesné sčítaní nepřesných čísel.

Zrovna nedávno jsem analyzátorem sítě na jedné kogenerační jednotce ověřoval, jak moc se v ČR projevuje ten legalizovaný měřící podvod ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6. A za jeden den elektroměr distributora naměřil o 6,8 x více dodané elektřiny do sítě a zároveň 2,6 x více odebrané energie.

Takže se tu obchoduje a platí za energii kterou nikdo nevyrobil ani nespotřeboval. Podle vyhlášky je to v pořádku. A podle zkušebny elektroměrů tedy také.

Distributorům se elektroměry "točí" na obě strany v jednom okamžiku najednou (spotřeba i výroba) a přitom kousek dál za trafem na VN straně se elektrony skoro "nehýbou".

Skutečná výroba i spotřeba je tedy daleko nižší, než naměří ty nové elektroměry a pošlou do OTE a ERÚ tak prezentuje nesmyslná čísla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se