Domů
Evropská Unie
Bloomberg: EU neplánuje sankce na ruský LNG, zaměří se na snížení závislosti
LNG terminál

Bloomberg: EU neplánuje sankce na ruský LNG, zaměří se na snížení závislosti

Evropská unie pravděpodobně nenavrhne postupné ukončení dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska jako součást nového balíku sankcí namířených proti Moskvě za její invazi na Ukrajinu. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Místo sankcí chce v únoru představit plán, jak se postupně zbavit závislosti na ruských fosilních palivech.

Skupina deseti zemí EU tlačí na zpřísnění opatření vůči Rusku zavedením omezení na zemní plyn a LNG. Sankce zavedené unií však vyžadují jednomyslnost, které je obtížné dosáhnout vzhledem k hlasitému odporu Maďarska a přetrvávající závislosti některých dalších zemí na ruském plynu.

LNG zůstává jednou z posledních velkých energetických závislosti Evropy na Rusku poté, co byly ukončeny dodávky sítí plynovodů. Loni EU přivezla z Ruska rekordní objemy LNG, největšími dovozci byly Francie, Španělsko a Belgie.

Evropští politici se vyhýbají přísnějšímu omezení dovozu ruského LNG, aby se vyhnuli cenovým šokům, které v posledních letech nepříznivě ovlivnily evropský průmysl. V letech 2026 a 2027 se však očekávají nové dodávky ze zařízení v USA a Kataru, které jsou nyní ve výstavbě. To by mělo pomoci zmírnit ceny.

Spojené státy a Evropská unie postupně zavádějí sankce na některé ruské projekty LNG, aby omezily plány Moskvy na rozšíření vývozu. Tyto snahy ale jen málo přispěly ke snížení zájmu regionu o dodávky suroviny z Ruska.

EU plánuje schválit 16. balíček sankcí vůči Rusku 24. února. O dva dny později by měla představit plán postupného vyřazení ruských fosilních paliv. Tento plán pak nastíní opatření, která mají být přijata k ukončení dovozu, ale podrobná legislativa bude pravděpodobně předložena až později.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Richard Vacek
25. leden 2025, 14:20

Jak ta alternativní řešení vypadají cenově?

jan Klimeš
26. leden 2025, 19:26

To je jedno. Zapadni zeme evropy rady nakoupi levny LNG z ruska a jeste radeji nam jej preprodaji.

Ale beda vam, vychodni zeme evropy, zacit nakupovat levny potrubni plyn ztoho stejneho ruska, protoze sankce.

Tak jsem zvedavy na vyvoj ekonomik ve vychode evropy.

Vladimír Krteček
25. leden 2025, 14:35

Urednici EU (za tezke prachy) + jejich poradci (za dalsi tezke prachy) vymysli PLÁN.

A obchodnici stejne budou nakupovat tam kde je to vyhodnejsi.

Co takhle kdyby ti urednici EU zacli delat neco rozumneho?

Petr prochaska
25. leden 2025, 16:16

Ukrajina stopla plyn přes své území do Evropy, aby Rusko nemělo příjmy. Výsledek je ale ten, že plynu je v Evropě málo, takže vzrostla jeho cena. Plyn už nestojí 25 EUR/MWh jako před rokem, ale 50 EUR/MWh. Ve výsledku tak Rusko dodává sice menší množství plynu, ale 2x dráž a Ukrajina přišla o poplatky za tranzit.

Jiří Ing.Linda
26. leden 2025, 14:44

Asi tak, EU řídí ideologové, ekonomičtí a techničtí ignoranti. U nás je to teď, za fialové vlády, stejné.

Radomír
26. leden 2025, 09:45

Potrubní zemní plyn jim vadí ale LNG je v pořádku. Co kdybychom přešli na spalování jemně mletého uhlí které už vlastně nemá s uhlím nic společného a tím zachráníme planetu.

Martin Hájek
26. leden 2025, 22:15

Neskutečné pokrytectví zemí Západní Evropy. Ruský plyn dodávaný potrubím je fuj, ale Ruské LNG je OK. Pak se divme Orbánovi a Ficovi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se