Domů
Evropská Unie
Česko bude s Německem jednat o společném využití LNG terminálů
Ilustrační foto. Plovoucí terminál na LNG u chorvatských hranic.

Česko bude s Německem jednat o společném využití LNG terminálů

Evropská Unie
8 komentářů
6. květen 2022, 08:31
ČTK

Berlín 5. května (zpravodaj ČTK) – Česká republika bude s Německem jednat o společném využití terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG), které chce německá vláda kvůli snížení energetické závislosti na Rusku vybudovat. Český premiér Petr Fiala to po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl na společné tiskové konferenci. Česko stejně jako ostatní evropské státy včetně Německa chce být energeticky nezávislé na Rusku poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu. Energetická závislost na Rusku se tak stala bezpečnostním rizikem.

Německo podle Fialy může díky budoucím LNG terminálům pomoci Česku zbavit se rychle závislosti na ruském plynu. „Domluvili jsme se, že zahájíme rozhovory o této možnosti a vytvoříme pracovní tým, který bude hledat cesty k tomu, abychom mohli budoucí kapacity (terminálů) využít i pro Českou republiku,“ řekl český premiér.

Fiala zopakoval, že Česko je kvůli své poloze ve středu Evropy na konci produktovodů, kterými na kontinent proudí energetické suroviny včetně ruského plynu. „Česká republika je dnes na něm, jak je obecně známo závislá z více než 95 procent,“ řekl Fiala o problematických vazbách.

Za další důležitý bod jednání označil Fiala navýšení kapacity Transalpinský ropovod (TAL) vedoucí do Německa a Rakouska z italského Terstu, kam tankery přivážejí ropu z celého světa. Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL.

Navýšení kapacity ropovodu TAL je tak pro Česko podle Fialy klíčem k tomu, aby mohlo zavést embargo na ruskou ropu. „Velice oceňuji připravenost pana kancléře a německé vlády nám s touto věcí pomoci a zahájit rozhovory o tom, jak bychom mohli co nejefektivněji kapacitu ropovodu TAL rozšířit,“ řekl.

Scholz řekl, že pro Německo, Českou republiku a celou Evropskou unii má rozhodující bezpečnostní význam co nejrychlejší snížení energetické závislosti na Rusku. „Německo už s ropou a uhlím (z Ruska) velmi pokročilo, na plynu usilovně pracujeme. Česko stojí na jiných výchozích pozicích, ale náš cíl je společný, tedy co nejrychleji snížit dosáhnout energetické nezávislosti,“ řekl kancléř. „Chápeme, že v různých zemích hraje závislost (na ruských surovinách) různou roli. Proto budeme jednat společně, abychom to co nejrychleji změnili,“ dodal.

Německo se během několika týdnů přiblížilo nezávislosti na ruské ropě a ruském uhlí, v případě ruského plynu snížilo Německo jeho podíl z 55 na nynějších 35 procent. Dalšího snížení chce dosáhnout díky LNG terminálům a především podporou přechodu na obnovitelné a čisté energetické zdroje. Bez plynu z Ruska by se tak Berlín mohl obejít v roce 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Maly Jarda
6. květen 2022, 09:59

Jinými slovy tato zdejší tzv.česká vláda bude stavbu LNG terminálů v Německu spolufinancovat ..a když půjde do tuhého tak se na nás Němci vykašlají protože jim nic jiného nezbyde aby jim nezkolabovala ekonomika

.. nynější tzv. česká vláda je zdaleka nejhorší vláda v historii této země ( to samé s technikou kterou tato vláda zadarmo poslala na Ukrajinu a německá vláda nám nyní milostivě dovolila koupit si od nich novou)

Jan Veselý
6. květen 2022, 11:21

Hele, Německo je, na rozdíl od Ruska, kulturní, přátelská, mírumilovná a důvěryhodná země, která jedná s tím naším Čechystánem slušně a s respektem. Ta smlouva je logickým důsledkem činů páně Putina. A neměla by být zdaleka jedinou. Teď by měl Fiala jet s obdobnými návrhy do Rakouska, Itálie, Chorvatska a Polska, aby ČR zajistil přístup k ropě/plynu i z terminálů na Jadranu a na Baltu.

miro novak
6. květen 2022, 11:31

hele, to myslis to Nemecko, ktore zablokovalo zdravotnicke potreby Taliansku v prvej kovidovej vlne a pomohli Rusi?

Rejpal
7. květen 2022, 02:39

Ruskové jsou dobrostdečnější a přátelštější národ než Němci. Je vidět, že žádné Rusy neznáte. Rusko umí být velmi dobrý přítel v dobrém i ve zlém. To se o státech západního okruhu nedá říct, těm jde ve vztahu k druhým jen o moc nebo peníze.

Jan Veselý
7. květen 2022, 09:39

Mám s Rusy bohaté osobní zkušenosti. Proto vím, že matláte dohromady dvě věci. Prostí Rusové jsou na individuální úrovni opravdu fajn lidi. Bohužel, jejich kulturní stereotypy určují, že od jejich společenských elit se očekává, že se budou chovat jako banda zmrdů a oni se tak opravdu chovají, vůči svým lidem i vůči světu. A prostí Rusové jsou jejich příšerným školstvím a výchovou (svoje děti bych na ruskou základku nedal, mám je rád) dosti nevybíravě naučeni ohnout hřbet. Ti nepoddajní nebo chytří při první příležitosti zdrhnou do nějaké normálnější země. Jinak by je ruský systém zabil, a to nepřeháním.

A když jsme u Ruska, Rusko nemá přátele, jenom vazaly a užitečné idioty.

Petr prochaska
6. květen 2022, 12:39

Američani zase zbraně Ukrajině prodávají na úvěr, který v budoucnu budou chtít samozřejmě zaplatit.

A LNG stejně neřeší příští zimu, ale až období za mnoho let a to už může být úplně jiná situace.

Antonín Mikeš
7. květen 2022, 10:44

Máte nějaké přesnější informace k tomu úvěru na zbraně? Všude se píše o daru.

Takže když LNG neřeší současný problém nemá smysl se jím zabývat? Na podzim nemá smysl sít ozimy ani isntalovat FVE, dnes nemá smysl šetřit na důchod.. zajištěním alternativ se přece nezříkáme možnosti budoucí spolupráce s Ruskem.

Zdeves Pavel
8. květen 2022, 22:41

Jedna z možností financování ze států je že si odvezly již všechno Ukrajinské zlato. K tomu nepochybně již došlo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se