Cíl EU v podílu OZE do roku 2030 by měl tento týden získat jasnější obrysy
Evropské cíle podílu obnovitelných zdrojů energie pro rok 2030 čelí klíčovému rozhodnutí. Dnes dojde k setkání energetických ministrů EU, ve středu pak k závěrečnému zasedání Rady EU a Parlamentu EU. Výsledný cíl lze očekávat mezi původními pozicemi obou institucí, tedy mezi 27 a 35 %. Poslední vývoj nasvědčuje spíše cíli mezi 30 a 34 %.
Rada EU, která zastupuje členské státy, původně navrhla cíl „minimálně 27 %“, což následně v prosinci schválili i ministři energetiky. V současné době však dle zdrojů agentury Platts předkládá dvě možnosti, 30‑31 %, nebo 32‑33%.
Evropský parlament zpočátku hlasoval pro 35% podíl OZE v EU do roku 2030, dle zdrojů Platts však nyní navrhuje 34% podíl.
Závazný cíl v podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie v EU pro rok 2030 bude zakotven ve směrnici EU o obnovitelných zdrojích energie, tak jak je tomu i v současnosti pro 20% cíl pro rok 2020. Směrnice zároveň stanoví individuální cíle pro jednotlivé členské země, tak aby došlo ke splnění celounijního cíle.
Současné bulharské předsednictví Rady EU má zájem dosáhnout neformálních dohod o cílech pro rok 2030 před koncem června, jelikož 1. července převezme šestiměsíční předsednictví Rakousko.
Členské státy EU jsou na cestě společně splnit cíl 20% podílu obnovitelných zdrojů energie v roce 2020, a to ze 17% v roce 2015.
Nejednotnost napříč členskými zeměmi
V lednu se k původně navrženému cíli OZE ve výši 35 % vyjádřilo nesouhlasně Polsko. Ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski podle agentury Reuters prohlásil, že tento cíl je téměř nesplnitelný.
„Určitě pro nás by to bylo velmi obtížné. V horizontu roku 2030 to bude velmi obtížné, ne-li téměř nemožné splnit,“ uvedl Tchorzewski.
Pierre Tardieu z asociace WindEurope, zastupující větrný průmysl, naopak vyjádřil naději pro své odvětví s ohledem na politický vývoj ve Španělsku nebo Itálii.
„Nové vlády ve Španělsku a v Itálii by se mohly přiklonit směrem k ambicióznímu cíli,“ uvedl Tardieu.
Nová španělská vláda pod vedením předsedy Pedro Sáncheze upřednostňuje ambicióznější cíle v oblasti obnovitelných zdrojů než předchozí vláda. Nová ministryně pro energetiku Teresa Ribera podle zprávy španělského deníku El Pais odhalí vyšší cíl v podílu OZE již dnes.
Mohlo by vás zajímat:
Faktická poznámka: Podílu OZE na hrubé konečné spotřebě 17 % dosáhla EU až v roce 2016 a vzhledem k tomu, jak růst podílu OZE v posledních letech zpomaluje (ještě v roce 2014 to bylo meziročně 0,9 p.b., v roce 2015 už jenom 0,6 p.b, a v roce 2016 dokonce pouhých 0,3 p.b) to vůbec nevypadá, že by EU měla svůj cíl splnit. Že jsou členské státy "na cestě" je dáno tím, že většina z nich má velmi hokejkovou trajektorii, která počítá se zázračným růstem OZE v posledních 3 letech, ten se však zjevně nekoná a EU svůj cíl tudíž nesplní. Ostatně ho s velkou pravděpodobností nesplní ani Německo. Ovšem zásadním problémem je, že ho výrazně nesplní Francie, která je aktuálně nejvíce ambiciózní pokud jde o cíle roku 2030, zatímco není schopná plnit cíl 2020.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se