Domů
Evropská Unie
EK: Evropská unie usiluje o dodatečné dodávky plynu z Nigérie
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

EK: Evropská unie usiluje o dodatečné dodávky plynu z Nigérie

Evropská Unie
11 komentářů
24. červenec 2022, 17:50
ČTK

Evropská unie usiluje o dodatečné dodávky plynu z Nigérie. Uvedl to náměstek generálního ředitele energetického odboru Evropské komise Matthew Baldwin, který tento týden jednal s nigerijskými představiteli. EU se nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině snaží zbavit závislosti na ruském plynu.

EU dovozem z Nigérie zajišťuje 14 procent svých celkových dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) a tento podíl by se mohl více než zdvojnásobit, řekl Baldwin agentuře Reuters. Nigérie podle Baldwina zlepšuje bezpečnostní situaci v deltě Nigeru a po srpnu plánuje obnovení provozu potrubí, které by umožnilo zvýšit vývoz plynu do Evropy.

Produkci ropy a plynu v Nigérii narušují krádeže a poškozování potrubí. Terminál producenta Nigeria LNG na ostrůvku Bonny Island v důsledku toho funguje pouze na 60 procent kapacity. „Pokud se to podaří dostat nad 80 procent, mohl by existovat dodatečný LNG, který by mohl být využitelný pro dodávky do Evropy,“ uvedl Baldwin. Dodal, že nigerijští představitelé vyjádřili přesvědčení, že v této záležitosti bude dosaženo pokroku, a navrhli další jednání o dodávkách do EU na konci srpna.

Nigérie loni do EU vyvezla 23 miliard krychlových metrů plynu. Objem nigerijských dodávek do EU nicméně v posledních letech klesal, v roce 2018 činily 36 miliard krychlových metrů, upozornil Baldwin.

EU se nyní potýká s poklesem dodávek zemního plynu z Ruska. Situace se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. V loňském roce EU z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

Evropská komise tento týden navrhla, že členské země EU by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 procent. Tento cíl by měl být dobrovolný, Brusel by však podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Karel Navratil
24. červenec 2022, 20:08

No hurá, zase jedna dobrá zpráva, když se jim podaří uhlídat trubky před rozkradenim a nebude tam válka, tak nam něco málo prikape...

Přemek z Mělníka
24. červenec 2022, 20:26

Zločinné Rusko nahradíme dodavateli kvalitních "demokracií" jako Nigerie, Saudská Arábie, Katar, Omán a další.....

Tam v některé z těchto zemích, jak se žena odváží se rozvést, tak odchází bez majetku a někdy i bez dětí......proto arabky tolik milují jako dárky zlato a šperky, protože ty mohou v případě krize ukrýt na těle a pak v případě odchodu jim zůstane aspoň nějaký majetek......

Jakub Sevcik
25. červenec 2022, 09:18

A to ma byt jako inteligentni komentar? Tak dobra. Kdyz uz musime volit zlo, pak to mensi. A potom taky Ukrajinu mame prakticky za zadkem. Nevim o tom, ze by Nigerie na nekoho strilela rakety a neustale vyhrozovala jadernou valkou. Takze jakkakoliv jina nez ruska alternativa je lepsi. Cilem bude zbavit se dovozu plynu zcela. Ale to budeme muset hodne maknout.

Michal K.
25. červenec 2022, 11:04

A preco vlastne volit mensie zlo ? Zlo ostane vzdy zlom. Netreba sa vzdavat, treba si vyhrnut rukavy a jednoznacne odmietnut aj mensie zlo odmietnut. Taketo slaboske komentare len podporuju kadejakych diktarov a autoritarske rezimy.

Přemek z Mělníka
25. červenec 2022, 11:44

Nevím jestli Nigerie na někoho střílí rakety, ale v té zemi jsou masově zabíjeni černí křesťané svými severními muslimskými sousedy.....bohužel...

Ruský polototalitní režim nám prakticky donedávna spolehlivě dodával plyn a ropu a to téměř 50 let a pak vše se pokazilo až tím vpádem na UA....,škoda...

My češi máme jedno takové lidové pořekadlo.....,byl tak hrd, až měl pak prd.....a tak doufám, že to v energiích nebude náš případ......nechci chodit celou zimu na klestí do lesa.....

Peter Zachara
24. červenec 2022, 23:37

pre neoliberala je moralka az na prvom mieste.

Jiří Kelnar
25. červenec 2022, 08:54

Okej, takže u Nigérie musíme dbát na morálku a demokratické hodnoty, ale u Ruska na ně dbát nemusíme? Anebo Vám jde jen o to, abychom prostě brali z Ruska za každou cenu? Žádná z těch zemí mimo Norsko, není úplně vzor demokracie. Ale pokud nás ohrožuje Rusko a vyhrožuje nám, tak s ním nemá cenu navazovat nové obchodní vztahy, co bychom pak byli za obchodníky?

Peter Zachara
25. červenec 2022, 08:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

nieco take som v prispevku tvrdil, alebo si chcel iba poukazat na vlastnu dislexiu?
.

Peter Zachara
25. červenec 2022, 12:30

nieco take som v prispevku tvrdil?

Michal K.
25. červenec 2022, 11:05

Tu si treba davat pozor s kym vlastne obchodujeme a aby sme z jednej zavislosti nespadli do zavislosti dalsej. Dobry priklad je Saudska Arabia. Krajina vedie vojnu proti susedovi, kamenuju tam homosexualov, zeny nemaju pravo volit, podporuju medzinarodne radikalne formy islamu ... A teraz najnovsie nakupuju rusku ropu, a ktovie ci ju aj nepredavaju do EU. Co je jasna ukazka, ze nemaju problem nam kedykolvek vrazit noz do chrbta.

Nehovoriac o tom, ze je to ukazka medzinarodnej slabosti EU a jej sankcii.

Přemek z Mělníka
25. červenec 2022, 16:46

Jiří Kelnar....,neporozuměli jsme si.....Já jsem jen uvedl, že tyto zmíněné země jsou na štíru s lidskými právy...bohužel. Ostatní je na našich politicích. Bez nějakého kompromisu to asi nepůjde, si myslím....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se