EU díky koronaviru a Brexitu pravděpodobně dosáhne cíle podílu OZE pro rok 2020
Kombinace vlivu Brexitu a nižší poptávky po energii spojené s pandemií koronaviru by měla umožnit EU jako celku i mnoha členským státům dosáhnout svých cílů do roku 2020 v oblasti obnovitelných zdrojů. Uvádí to server ICIS na základě svého modelu.
Konečný dopad pandemie koronaviru na spotřebu energie v EU zůstává nejasný, protože bude záviset na míře omezení zavedených v každé zemi a na tom, po jak dlouho budou tato opatření v platnosti. Již nyní je vak zřejmé, že pokud nebude zaveden žádný normalizační přepočet, přispěje tato skutečnost výraznou měrou k dosažení cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro EU jako celek , ale i v případě některých členských států.
Analýza ICIS vyčísluje potenciální dopad vlivu omezení v souvislosti s infekčním onemocněním Covid-19 na 10% pokles spotřeby energie v Evropě mezi březnem a červnem. Výsledky tohoto scénáře pro EU jako celek ukazují nárůst podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě elektřiny (tzv. RES-E) ve výši 2,4 %, jelikož pokles spotřeby elektřiny je mnohem větší než pokles výroby obnovitelných zdrojů.
Zatímco Eurostat, oficiálním statistický úřad EU, normalizuje například variabilitu větru a vodních toků, aby snížil dopad atypických let na výsledky, podobný mechanismus pro poptávku neexistuje.
Ačkoliv závazné cíle EU v oblasti OZE jsou stanoveny v jejich podílu na hrubé konečné spotřebě energie, tedy nejen na spotřebované elektřině, ale i jejich podílu například na vytápění nebo dopravě, je i podíl RES-E indikátorem vývoje podílu OZE na celkové spotřebě.
Výsledkem bude, že nižší úroveň spotřeby povede k vyššímu podílu OZE na spotřebě EU v oficiálních statistikách pro rok 2020.
K dosažení cíle přispěje i Brexit
Vyhlídky, že EU dosáhne závazného cíle, se od února zvýšily v důsledku vystoupení Spojeného království z EU a rozhodnutí nezměnit 20% cíl podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie.
Spojené království bylo čtvrtým nejhorším členským státem EU v podílu OZE na hrubé konečné spotřebě, když v roce 2018 zaostalo za svým cílem o 4 procentní body. Bez Spojeného království dosáhla v roce 2018 EU jako celek 18,9% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie, což je o 0,9 procentního bodu více než se Spojeným královstvím.
Cíle v oblasti OZE pro rok 2020. ČR má splněno již od roku 2013
EU jako celek má pro rok 2020 stanoven závazný cíl 20% podílu energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie, jak je stanoveno ve směrnici o energii z obnovitelných zdrojů z roku 2009. Každý členský stát má dále stanoven svůj individuální závazný cíl. Pro ČR byl tento cíl stanoven na 13 %, překonán byl již v roce 2013, kdy podle Eurostatu dosáhla ČR 13,9% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie. V roce 2018 to bylo potom 15,2 %.
Na dosažení cílů nemá skutečný přírůstek instalovaného výkonu OZE, který bude zpomalen dopadem koronaviru, přímý vliv. To tak bude znamenat, že pokud nebude zaveden žádný normalizační přepočet, několik členských států se díky poklesu spotřeby vyhne možným pokutám uloženým Evropským soudním dvorem.
Mohlo by vás zajímat:
V článku je jasně uvedeno, komu ten virus slouží, tak by se už konečně mohlo prozradit kdo ho vypustil a s jakým skutečným účelem.
Pořád to říkám, že nejjednodušší cesta k omezení emisí CO2 je redukce počtu obyvatel. Měli by to konečně přiznat a přestat to maskovat za nějaké vznešené strategie a grýn ňů dýly.
Spis pomohlo omezeni cestovani,zdravy zivotni styl,omezeni a prodej ptakovin a naopak vyroba kvalitnich vyrobku,co nevydrzi pouze dva roky a nezamoruji planetu distribuci pres pul sveta,zpetnym odberem a eco likvidaci,pokud to vubec jde.Samozrejme honba za kapitalem...
Super, jak to chcete zařídit?
1) Lidem cestování prostě omezit nejde, rozhodně ne to z vlastní vůle a za zábavou, tedy cestování a nikoliv dojíždění, pokud to chcete, tak se musíte začít bavit se všemi o změně paradigmatu společnosti, jinak by z Vás byl právem nenáviděný (prašivý) diktátor.
Ptejte se spíš jinak, jak zajistit aby cestování mělo minimální dopady na ŽP, nebo aby nebylo tak moc energeticky náročné. Ono třeba co se týče přepravy materiálu, tak narážíte na úzká místa na infrastruktuře, třeba železnice u nás už moc víc tun mezi Moravou a Čechami nepojme Není kudy zmenšit Řikonínskou a Tišnovskou rampu, nádraží ve Znojmě je tak nešťastně dělané že tam dlouhý vlak neobrátíte, takže to jde po silnici. To stejné mezi Moravou a Slezskem. Spoléhá se na VRTku, ale ta nemusí být (bude krize), 3. TK se z Přerova do Bohumína proto nepoloží. Přes ValMez jsou hrby a nejsou dráty, na to zase nejsou peníze. Takže se ta doprava, i ta co by nemusela, dělá po silnic. Stav vodní dopravy u nás je veřejné tajemství, místo dvou průchodných malých stupňů se na Labi tlačí stupeň problematický, plánuje se kanál a není ani příprava na pár kilometrů z Polska do Ostravy... V dopravě je dostupných tolik energetických úspor že je to až nehezké.
2) To je vnitřní motivace lidí, otázku proč lidé žijí jak žijí si dnes kladou desítky lidí a snaží se na to najít nějakou odpověď a lidi z toho zaběhnutého vytáhnout. Víte kolik kanálů se na youtube věnuje posilování, a tak? Hodně, třeba Buff Dudes nebo Athlean X.
Opravdu nevím co víc byste si představoval, nutit lidi uběhnout týdně X kilometrů? Nebo zakážete cukr? Nebo chcete zdravé obědy ve školách? Povinně? To musíte jenom po dobrém, jinak to nejde.
3) Prodává se to co lidé kupují a kupují to co se prodává. Proč chcete řídit ekonomiku? Už se to zkoušelo a výsledky byly dost děsivé. Volná směna je tu co je lidstvo lidstvem a provozují ji i zvířata, některá.
Pokud jde o kvalitu, tak zkuste navrhnout podle Vás kvalitní výrobek, hádám elektroniku, a ten začněte vyrábět a prodávat. Ono to není tak jednoduché udělat, stejně jako
stejně jako to pak prodat a vůbec to celé zorganizovat. Ono se to celkem jednoduše kritizuje, ale zkuste si takové zařízení alespoň navrhnout a promyslet co by to mělo všechno mít a umět a pak to dát dohromady.
Takhle průmyslová elektronika umí fungovat. Rozdíl je hlavně v tom, že se neprodává zboží konečnému zákazníkovi, ale výrobní prostředek továrníkovi. Řeší se TCO (total cost of ownership), ne jen prodejní cena.
Jediné, co by mohlo fungovat, navrhuje (a sem tam se to i úspěšně aplikuje) Amory Lovins & co. Jde fakticky o stimulaci změny obchodního modelu u zboží. Přestane se prodávat zboží, místo toho se začne prodávat služba, kterou to zboží poskytuje.
Dlouhá životnost a energetická efektivita u zboží totiž potom pro provozovatele implikuje vyšší zisky a míň starostí.
Stačí se podívat na dopravu. Doprava provozovaná jako služba (vlaky, MHD, letecká doprava). Jejich dopravní prostředky jsou podstatně energeticky efektivnější a vydrží v provozu desítky let a miliony kilometrů.
Dost mě přivapilo, když jsem zjistit, že už to je skoro 5 let, kdy jsem o tom psal.
Současná situace ukazuje, že EU si dává chybné cíle. Skutečné problémy k řešení pro EU, Evropu ( i celý svět) jsou redukce (odstranění) válečných konfliktů, odstranění nelegální migrace, reorganizace zdravotní péče (vytvoření rezervních zdravotnických mechanismů pro případy pandemií),
redukce globalizace (sestavení seznamu věcí které musí být lokálně zajištěny)
a redukce cestovatelského šílenství (cestování je výborné, ale co je moc to je moc, ty obrovské lodě pro výletníky přistávající v evropských přístavech nebo nárust návštěv Prahy na trojnásobek ve srovnání s rokem 2000, to je šílenství).
Technický pokrok pak zajistí odklon od uhelné energetiky a redukci spalování ropných produktů v dopravě a EU bude nevyhnutelně mít méně emisí škodlivin, méně emisí CO2. Hysterie nepomůže.
TO : Vaněček
Tak s tímto také souhlasím :
Odstranění :
1. Válečných konfliktů
2. Nelegální migrace
3. Redukce globalizace
4. Redukce cestovatelského šílenství
Předloni, když jsem byl v Dubrovníku tam vysadila na břeh jedna takováto "gigaloď" 5000 turistů najednou. Katastrofa ,hlava na hlavě, ucpanost, plné hajzly ,plné hospody, plné hradby, plné staré město ....hnus !
P.S. Jak se říká :"Všechno zlé je na něco dobré !!" Pokud by koronavirus "zredukoval" jen to cestovatelské šílenství a částečně globalizaci, pak díky mu za to !
Milane, ekonomické zákony jsou neúprosné. Globalizace začne být na ústupu až nebude výhodná doprava zboží na velké vzdálenosti. Musíte snížit rozdíl v nákladech výroby nebo zvýšit cenu dopravy. Jinak to nezastavíte ničím, nějaký virus to taky nedá.
Jedinou naději vidím v tomto směru v technologiích jako je 3D tisk a automatizovaná a programovatelná produkce jako taková. Však se koukněte jak se teď těch pár 3D tiskáren, co tu máme, hodí pro výrobu zdravotnických pomůcek.
Pak ovšem stále zůstává globální tok informací.
Pane Veselý, když někdo hodí do globalizace vidle, jako teď koronavirus, tak se mašina zasekne. Je jasné, že řada věcí vypadne z globalizační strategie (to co se neosvědčilo v krizi), zbytek věcí pak bude pokračovat.
Jinak, co se týká snahy USA převést si část výroby zpět domů, tak to se jim (samozřejmě jen částečně) daří.
EU se to nedaří, protože to Němcům vyhovuje.
Příklad z fotovoltaiky: Teď například Maďaři kupují od Švýcarů/Němců plně automatickou linku na výrobu těch nejúčinnějších křemíkových fotovoltaických článků. Ale výroba jen ve stovkách MW za rok. V Číně jednotlivé fabriky běžně vyrábí GW fotovoltaických článků i celých panelů za rok. Když není EU schopna levně zafinancovat aspoň desetinásobné rozšíření výroby (to Čínská vláda je) tak cenově Maďaři nebudou moci konkurovat Číně. Udělá to EU? Neudělá, jen kecy proti Maďarsku, to ano.
Časem se Němcům export a globalizace taky zasekne a budou muset obrátit.
Vemte si baterie: EU není schopna nastartovat vlastní Gigafactory. Vyrábí jen předpisy, z nich aspoň polovinu zcela kontraproduktivních. Na globalizaci zdaleka nejvíce vydělala (v dlouhodobém horizontu) Čína.
Samozřejmě, informace, věda, to bude vždy globální, ve vědě to ani jinak nejde.
Co EU a gigatovárna když naši vlastní soukmenovci v ČEZu si s námi vytírají pozadí. Dnes už i UPS desítky let běžně užívaná ve spojitosti s výpočetní technikou, připojitelná normální vidlicí, musí mít potvrzení od distributora že může být provozována (viz. nový formulář připojení zařízení k distribuční soustavě). To už nezmiňuji teoretickou možnost, že by distributor chtěl tuto UPS dálkově ovládat!!! Co ty statisíce již provozovaných UPS? A to vše pravděpodobně proto, že by u výkonných UPS dávalo smysl nabíjení akumulátorů OZE zdroji a tím vyřešení problémů s jejich legálním provozováním. (pro majitele)
Dobrých zpráv není nikdy dost :-). A musím se omluvit, že jsem říkal, že EU cíl OZE v roce 2020 nesplní. Je vidět, že jsem se mýlil.
Aspoň někomu dělá současná situace radost. Dost to o vás vypovídá.
Tady spíš někdo nepochopil zjevnou ironii. Nebo to aspoň předstírá...
Co je špatného na tom naznačit panu Hájkovi, že by se jako komik neuživil? Ať radši píše tisková prohlášení. Teplajzníci budou potřebovat zdůvodnit, proč zdražují teplo.
Já si třeba každý příspěvek pana Hájka rád přečtu, což se o těch Vašich rozhodně říct nedá. Takže nejlépe uděláte, když si přestanete hrát na arbitra vhodných a nevhodných příspěvků, protože na Váš názor stejně není téměř nikdo zvědavý.
Emile ta Vaše poslední věta sedne dokonale na Vás. Přesná trefa do vlastní nohy.
Chlapi, nedělejte tu z toho novinky.
V Büchnerově Dantonovi je scénka, jak Robespierre přemýšlí nahlas:
"Musím tento národ vykoupit ... vykoupit krví! Vykoupím je jejich vlastní krví!" Takhle si vykoupení lidstva z CO2-hříchu ti italští a španělští důchodci asi nepředstavovali.
Nepřekvapilo by mne, kdyby EU nebyla schopna ekonomicky úplně zregenerovat nejen ve třetím kvartálu, ale už nikdy. Zvykla si myslet jinak, než ti, co se o naše pohodlí postarali.
Teta Kateřina taky pořád kolem sebe trousila přísloví. A o falešné proroky konce světa taky nikdy nouze nebyla.
Aha, jen OZE-proroci konce světa nejsou falešní, nýbrž praví.
Měl jsem na mysli predikci poptávky po elektřině. Vlivem jejího poklesu rychleji odpadnou staré a malé klasické výrobny, což následně zvýrazní, čím jsou zdroje schopné vyrábět na výzvu a poskytovat regulační služby cenné. Posílí-li se tržní přístup, potom odpadne podpora těch pozitivně neovladatelných. Anebo bude trh ještě více zregulován, zelená ču-čche politika zesílí, a dopad na ekonomiku bude horší.
Malé výrobny padnout nemusí, jsou pružnější a mnohdy dodávají navíc teplo, což je obrovské plus oproti velkým výrobnám, které 2/3 energie vyhodí. Také je možnost že se přeorientují na biomasu.
Ano, zdroje poskytující regulační služby jistě cenné budou, otázka je pak však jestli se nevyplatí investovat spíš do rozšiřování hydroelektráren a to zejména přečerpávacích a akumulačně-derivačních, což jsou jen u nás pořád desítky až stovky MW velmi rychlého výkonu.
Víte, ono to nebude o Robespierovi, ale o profesoru Parkonsonovi a nesvistitidě momentálně i u nevolených úředníků EU
Jde o nemoc chtěné podřadnosti.
Žádná organizace nemůže trvat věčně.
Znakem odumření instituce je vystavění definitivní budovy.
1 stadium- Výskyt defektního ambiciozního jedince s vysokou koncentrací neschopnosti a závisti.
2. stadium- Defektní jedinec získá vedení instituce, což vede k postupnému obsazování funkcí lidmi stejného typu.
3 stadium- V organizaci nezbývá ani jiskřička inteligence.
Terapie. Musí přijít zvenčí, pacient a chirurg nemohou být tytéž osoby.
Ve třetím stádiu je instituce mrtvá. Může sice být znovu založena, ale pod jiným jménem, na jiném místě a s jinými pracovníky. I když použijete všeho svého vůdcovského nadání a budete zachraňovat Olbřímí Hromdopolickou, jiní mladí mužové vstupují do jiné, mladší a životnější.
Já přidám jedno moudro z matematické logiky. "Na základě chybných předpokladů lze dokázat naprosto cokoliv."
Svatí bojovníci za 100% OZE se určitě nezapomenou pochválit a poplácat po zádech, případně si vyplatit tučné palmáre. Obávám se ale, že to bude ve chvíli, kdy to už nebude nikoho zajímat, neb občané budou mít jiné starosti s vlastní obživou a nastupující, enviromentálně vzdělanější generace bude na náměstích stávkovat za povinné přidělování ajfonů každému zdarma.
Moc hezky jste to napsal. Palec nahoru.
Sám sobě platit palmáre? A víte co to slovo vůbec znamená?
To vím docela přesně....částka, kterou platí advokátovi ten, kdo je jím zastoupen v určité právní věci...V přeneseném smyslu to, co platí zástupci OZE lobby politikům, aby OZE proklestili legislativní cestu.
Ano, když si svévolně přenášíte smysl, můžou vaše věty znamenat opravdu cokoliv. Pro tento případ sepište a nasdílejte někam výkladový slovník, aby vám lidi rozuměli.
Čeština mi připadá jako dostatečně bohatý jazyk, abyste si mohl vystačit se zavedenými pojmy, ne?
Dobře, příště nebudu schovávat korupci za advokátní poplatek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se