Domů
Evropská Unie
EU průzkum: Domácí spotřebiče mají mnohem větší spotřebu než je uváděno
spotřebiče, štítky. Zdroj: Indesit

EU průzkum: Domácí spotřebiče mají mnohem větší spotřebu než je uváděno

Dle průzkumu Evropské unie spotřebovávají některé televize, myčky, ledničky a mrazáky až dvojnásobek elektřiny, než je uváděno na energetických štítcích. Do průzkumu byly zahrnuty nejrůznější domácí spotřebiče ze všech energetických tříd A+++ až G.

Zpravodajský portál The Guardian informoval o studii, která trvala 18 měsíců, stála 400 000 euro a probíhala za reálných podmínek. Při průběhu bylo zaznamenáno mnoho neodpovídajících hodnot, často díky zastaralému nebo selektivnímu způsobu testování energetické náročnosti.

Reálná spotřeba je vyšší

Při zapnutí moderních vlastností u televize, jako je například „ultra-high definition“ či „high-dynamic range“, stoupla za reálných podmínek u 4 ze 7 případů značně spotřeba a v jednom případě dokonce o 100 %.

S ohledem na nedávný skandál, kde přístroj upravil svůj výstup, když byl měřen, se u jednoho televizního setu naměřila spotřeba při reálném cyklu o 47 % vyšší.

„Tento model vyvstává jako potencionální případ, kdy přístroj detekoval měření a změnil svůj výstup, aby snížil celkovou průměrnou spotřebu elektřiny, když byl měřen standardním EN 62087:2016 video klipem,“ sdělil evropský report.

Ve studii nebyly jmenovány žádné konkrétní značky, ale například výsledky z podobné studie z loňského roku v USA hovoří o konkrétních případech. V této studii například televizní sety Samsung a LG vyskočily se spotřebou až o 45 % mimo laboratorní podmínky.

Ve studii ovšem byly i pozitivní výsledky. Některé spotřebiče byly naopak ještě účinnější, než měly na štítku napsáno. Bohužel opačných případů bylo více. Dalším takovým případem jsou opět televizní sety. Tři ze sedmi testovacích spotřebičů zvýšilo svojí spotřebu o třetinu po updatování firmwaru, což se běžně děje po instalaci zařízení. U myček se potom naměřila spotřeba až o 73 % větší než je uvedeno, když nebyl použit eco mode, který je standardem při testování.

Zastaralé metody

Účinnost televizního setu se měří pomocí standardního video klipu, který byl vymyšlen před deseti lety organizací IEC (International Electrotechnical Commission). Regulátoři ve Velké Británii a ve Švédsku si již stěžovali Evropské komisi, že některé televizní sety se zdají, že snižují svoji spotřebu, když zjistí, že je na nich spuštěn testovací video klip.

Expert na danou problematiku a spoluautor studie k výsledkům uvedl, že již nemůžeme spoléhat na zastaralé a nereprezentativní testovací metody, které mohou vést k neobjektivním závěrům. Inovace v oblasti ekodesignu by měly dle předpokladů snížit emise EU o 9 % do roku 2020 a o 15 % do roku 2030. Ovšem jak tomu bude v reálném životě, značně záleží na způsobu testování a hodnocení produktů.

Dle dalšího spoluautora průzkumu je tím jednoduší měření detekovat, čím je více umělé. Dle jeho slov standardy testů stabilizovaly situaci ve směru porovnání, reprodukovatelnosti a dostupnosti. Bohužel to je na úkor přesného odrazu chování ve skutečných podmínkách.

Zdroj úvodní fotografie: Indesit

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Rasťo
23. červen 2017, 12:21

domnievam sa, že skutočnosť je ešte oveľa horšia než je popísaná v článku. Hlavne u točivých spotrebičoch, poprípade v spotrebičoch, u ktorých sa využíva spínaná regulácia, pretože udávaná spotreba je v Wh, no z pohľadu potreby výroby energie je relevantný údaj VAh. A práve u spomínaných spotrebičoch je v týchto údajoch priepastný rozdiel

C
23. červen 2017, 17:56

No přece byste nechtěl po běžné pradlence aby chápala že její pračka zatěžuje síť ještě jalovým výkonem. :) Odstraní to buď jiná metodika nebo změna designu. Většina elektroměrů myslím ani jalový výkon měřit neumí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se