Domů
Evropská Unie
EU stanovila část pravidel pro zelené investice, o jádru a plynu rozhodne brzy
Renewable and thermal power plant. Wind, nuclear power plant. OZE a jaderná elektrárna, větrná elektrárna. Zdroj:
Zdroj: Pixabay

EU stanovila část pravidel pro zelené investice, o jádru a plynu rozhodne brzy

Evropská Unie
26 komentářů
9. prosinec 2021, 15:04
ČTK

Brusel 9. prosince (zpravodaj ČTK) – Evropská unie dnes stanovila první část pravidel pro posuzování klimaticky šetrných investic, která mají od příštího roku pomoci nasměrovat peníze do takzvaných zelených projektů v energetice, dopravě či stavebnictví. Systém definuje například podrobnosti financování energetických zdrojů či výroby ekologicky čistých automobilů. Klasifikace se ale prozatím vyhýbá politicky nejcitlivějším otázkám podpory jaderné energie či plynu, které by Evropská komise (EK) chtěla dořešit do konce roku.

Brusel se v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství snaží dát investorům jasný návod, do kterých projektů se v budoucnu vyplatí vložit peníze, aby byly považovány za ekologické investice a měly nárok na veřejné subvence. Unijní státy měly do středeční půlnoci čas na to, aby daly dohromady většinu potřebnou pro zamítnutí první části pravidel navržených komisí. Přes námitky některých zemí, včetně Francie či Polska, ale první část takzvané taxonomie prošla a začne platit od ledna.

„Pomůže to přivést udržitelné finance do projektů a podniků, které přispějí k dosažení našich klimatických cílů,“ uvedla na twitteru eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová.

Zveřejněný text počítá například s tím, že od roku 2026 bude mít na podporu nárok pouze výroba automobilů produkujících nulové emise. Definuje také podrobná kritéria k posuzování ekologičnosti nových staveb či produkci energie. Při ní mají nárok na podporu obnovitelné zdroje, naopak uhlí nikoli.

Ilustrační foto

Zásadní debatu však unijní země vedou o jádru a plynu, jejichž zařazení mezi čisté nebo přechodové zdroje podporuje skupina států včetně České republiky. Vláda v Praze argumentuje tím, že bez jaderné energetiky nebude v případě Česka možné splnit klimatické cíle, neboť možnosti využití alternativních zdrojů jsou v zemi omezené.

Proti se však staví několik států v čele s Rakouskem, které se chce v případě unijní podpory jádra obrátit na soud. Činitelé komise v posledních týdnech naznačovali, že jaderná energie by se mohla v zelené kategorii objevit.

„Myslím, že musíme najít způsob, jak uznat, že tyto dva zdroje hrají roli v energetickém přechodu,“ citoval dnes bruselský server Politico místopředsedu komise Franse Timmermanse, podle něhož by komise měla klíčovou část taxonomie zveřejnit krátce před Vánocemi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Jaroslav Loudil
10. prosinec 2021, 09:27

Jedna aktualitka z elektromobility. Už i u nás zdá se prodeje stoupají. Za 11 měsíců 2021 je podíl prodejů elektroaut u nás už 12 % z celkového prodeje aut, z toho je ale naprostá většina hybridů.

Omega
10. prosinec 2021, 10:39

A bude to tak dokud se spalováky (hybrid) budou považovat za lepší, takže se za ně v Praze a Brně nebude muset platit parkování atd...

Čisté EV se moc neprodávají - ekonomika provozu je zatím (bohužel) proti nim.

jozka
10. prosinec 2021, 11:43

To je taky dobra fligna. Lupnem do toho malou baterku a motor a abrakadabra... ve statistice uz je to elektro. Neplati se za to znamka, muze to parkovat kde chce... co na tom, ze vetsinu casu je to ten samy diesel nebo benzin, co je nejvetsim nepritelem lidstva od dopadu asteroidu co vyhubil jestery.

Ľuboš
11. prosinec 2021, 16:57

S tým sa nedá súhlasiť Pane! Batérie v PHEV môžu mať kapacitu na tých cca 50-60km, čo je dosť na krátke trasy. Hybridná technológia je progresívna, úspora 25% emisií nie je až tak málo. Hlavne v mestách .. A potom..voziť v aute elektrárnu "to se zaplatí" keď nebude možné nabíjať EV .. čakať na voľný stojan, na konec blackoutu atd ;) Myslim že najbližších pár desaťročí prave hybridy budú správna volba ..

Petr
11. prosinec 2021, 17:12

Přitom hybrid je při současných technologickým možnostech ideální řešení - ve městě jedu na baterku, na dálnici na naftu, přitom nemusím mít velkou a drahou baterii.

Jediné, proč to tak nefunguje je chybějící infrastruktura a drahá elektřina.

Miroslav
10. prosinec 2021, 13:16

Já bych vypsal referendum, kdo chce jádro bude platit za elektřinu minimálně 100 EUR/MWh + polatky a zisk a podobně, celý rok za fixní cenu aby se podílel na provozu drahého jádra.

Kdo bude pro greendeal, tak ten bude mít energii v průběhu roku dle aktuální ceny aby se také podílel na provozu levné energie zadarmo, tedy v létě pod 10EUR/MWh a v zimě za 300EUR/MWh.

TechnikTom
10. prosinec 2021, 13:22

Máte tam chybu v úvaze.

Kdo bude pro greendeal, bude navíc v noci a v bezvětří bez elektřiny, pokud to má být spravedlivé.

Emil
10. prosinec 2021, 13:30

Jednak nevím kde jste přišel na cenu "minimálně 100 EUR/MWh", ale hlavně si to může každý rozhodnout už dnes i bez referenda, jestli si cenu zafixuje, nebo bude věřit že ušetří na spotu.

Tomas Urbanek
11. prosinec 2021, 10:48

bohuzel nemuze.

napriklad CEZ uz zcela zrusil fixy a nabizi jen smlouvy na dobu neurcitou. coz asi chapu.

a v cenikach uz neni zadny rozdil v cene VN/NT. coz teda asi nechapu.

Omega
10. prosinec 2021, 15:49

Kde se k tomu mohu přihlásit. Mít čistou bezemisní energii z jádra za 100Eur/MWh beru.

Ale jen pod podmínkou, že tím pádem nemusím platit na ostatní zdroje.

Petr
11. prosinec 2021, 17:16

Přesně, šel bych do toho také. A hezky fix na dobu života elektrárny. Za pár let inflace to totiž bude úplně jiných 100Eur. Ale elekrárna bude stát, a byrábět za pškné ceny, protože dvě třetiny nákladů už budou stále zaplacené.

energetik
9. prosinec 2021, 17:51

To už je celkem jedno, máme schválený Lex Dukovany a můžeme tedy stavět 100% za stání ať to stojí co to stojí a ČEZu dát další hračku.

To už se nás naštěstí netýká, jsme v tomto dále než EU. Přece nebudeme těžce vylobovaný a vylhaný Lex Dukovany zase měnit nebo nedej Bože rušit.

Musím ukázat EU že na to máme i bez jejich dalších a že je jádro životaschopné a my jsme ti správní jaderníci co to umí.

energetik
9. prosinec 2021, 17:53

Musím ukázat EU že na to máme i bez jejich dalších úlev a dotací a že je jádro životaschopné a my jsme ti správní jaderníci co to umí.

josef
9. prosinec 2021, 22:51

A kolik dnes dali FV panely a vítr ? Já vám to povím FV el. dali 20MW v peaku tj 1% instalovaného výkonu a vítr dal to samé. To jsou ty zdroje na které chcete spoléhat převést na ně vytápění budov, dopravu a velkou část průmyslu ? 200GW instalovaného výkonu FV elektráren by dnes v poledne zajistilo 18% spotřeby el. energie a to jen na 3 hodiny okolo poledního. To by nestačilo ani pro kritickou infrastrukturu státu. Teoreticky se samozřejmě bez JE i fosilních paliv obejdeme stačí vyrábět syntetický zemní plyn , vodík , čpavek , metanol , nebo umělou naftu a další paliva v létě a máme energie dost na celý rok jenže problém je v tom, že účinnost je tak mizerná že většina národa spadne do energetické chudoby ona se totiž ta cena propíše do cen všeho zboží a část průmyslu by třeba v zimě ani neměla zájem fungovat. Další možnost je totální devastace krajiny větrnou energetikou a to stavbou VTE na 200 metrových stožárech. Takových 6000 5MW VTE by bylo také řešení a nebo 9 jaderných bloků z kterých by se pak daly vytápět města.

Jiří Kelnar
10. prosinec 2021, 11:28

Blbý je, že novou jaderku v nové lokalitě nepostavíme. Nikde to místní nepovolí.

Tomas Urbanek
11. prosinec 2021, 11:01

az budou lide v zime klepat kosu potme a za kWh v zime platit 30Kc+ tak se nimby vuci JE obratem vytrati a kazdy bude rad ze ma JE "za barakem".

Petr
11. prosinec 2021, 17:18

Nepovolí? Víte o tom, že ten kdo nejvíc tlačí na dostavbu Dukovan jsou právě místní? Pro region je to velký přínost.

Josef
11. prosinec 2021, 21:25

JE povoluje jaderný úřad a místní nejsou účastníky řízení. V tomto případě si stát zachoval zbytek soudnosti.... Ale jinak z principu máte pravdu je to jako s dálnicí téměř každý jí chce , protože zlepší fungování regionu zvýší platy a zlepší dopravu i jeho osobně. Jenže nikdo nechce mít dálnici blíže než 2km od svého domu, protože nechce poslouchat hluk aut byť dnes už přes bariéry.

Miloslav Černý
9. prosinec 2021, 20:13

Jádro vzít pouze na milost na přechodnou dobu, ale v podobě ekonomicky východnějších malých modulárních reaktorů s možností spravovat vyhořelé palivo pro jeho max. omezení. Z hlediska bezpečnosti navíc umístit bezpečně pod zem. OZ budou hrát prim ve všech směrech budoucího vývoje.

Omega
10. prosinec 2021, 10:41

No až budou existovat, tak ano. Zatím jsou prototypy, ty to nezachrání.

Miloslav Černý
10. prosinec 2021, 12:26

Okolnosti vývoje cen energie k urychlení vývoje a konkurenční prostředí tomu zcela jistě pomůžou. Než by jsme uvedli do provozu jeden velký jaderný blok plánovaných Dukován, který by stejně nic nevyřešil, tak už bude energetika úplně někde jinde. A máme tady další erární finanční tunel jako s tou nepodařenou fotovoltaikou v minulosti, jež se vymkla z pod kontroly. Již současné indicie vývoje v této oblasti to naznačují. Tak to bylo průkazné i s tou fotovoltaikou a přesto nikdo nezasáhl, i když mohl jako v Německu. Kolikrát ještě budeme muset zakopnout, než se dokážeme poučit. Chybu udělá každý, ale opakující se již nedá nazvat chybou, ale hloupostí.

Petr
11. prosinec 2021, 17:21

Nebudou. Mají prostě příliš malou energetickou hustotu. S rozvojem civilizace nároky na energii stále porostou, z dlouhodobého hledicka jiná, než jaderná cesta není (pokud tedy nechceme zarazit rozvoj). Štěpné elekrárný jsou dobré řešení na těch 80-150 let, než se dotáhne fúze - což už pro pozemnské aplikace postačí trvale (ovšem pro ty mimo zemi už může být potřeba ještě vydatnějších zdrojů).

jozka
9. prosinec 2021, 20:29

Nic ve zlem, ale vychodni reaktory jsme si vetsinou zapovedeli.

josef
9. prosinec 2021, 22:54

V některých zemích ano u nás ne.

Pavel Karásek
9. prosinec 2021, 22:30

Jaderná mafie stále vystrkuje růžky. Francue i ČR, kteří budou předsedat EU dělají ostudu. Snad se jim nepodaří prolobovat podporu jádra.

Omega
10. prosinec 2021, 10:42

Snad se jim to podaří prolobovat, jinak nás čekají velmi vysoké ceny energie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se