Domů
Evropská Unie
Evropská rada volá po aktualizaci dlouhodobé klimatické strategie EU

Evropská rada volá po aktualizaci dlouhodobé klimatické strategie EU

Evropská rada v minulém týdnu vyzvala Evropskou komisi, aby do konce prvního čtvrtletí příštího roku připravila aktualizaci klimatické strategie 2050. Mělo by tak dojít k odstranění nejistoty ohledně budoucnosti evropské energetiky a dalších zdrojů znečištění vedoucích ke globálním klimatickým změnám.

Evropská unie svou poslední dlouhodobou vizi bez uhlíkaté ekonomiky pod názvem 2050 Road Map představila v roce 2011. Evropská komise v tomto dokumentu navrhuje zásadním způsobem snížit emise skleníkových plynů a také energetickou spotřebu. Konkrétně do roku 2050 by oproti referenčnímu roku 1990 mělo dojít ke snížení emisí CO2 o 80 %. Uvažováno je s postupnými kroky: 40 % v 2030, 60 % 2040.

Na konci roku 2015 stála Evropská unie u zrodu Pařížské klimatické dohody. V rámci ní se signatáři zavázali ke snížení emisí skleníkových plynů tak, aby došlo k udržení maximálního nárůstu globální průměrné teploty maximálně o 2 a ideálně o 1,5 °C oproti předindustriální době.

Vyvstala tak potřeba aktualizace dlouhodobé vize evropské politiky v boji proti klimatickým změnám. Ta je již několik měsíců netrpělivě očekávána od Evropské komise. Komise však s uveřejněním plánu váhá, což přináší nejistotu pro budoucí směřování energetického sektoru.

Evropská rada se proto rozhodla oficiální cestou vyzvat Komisi k vyřešení této situace.

„Evropská rada vyzývá Komisi, aby do prvního čtvrtletí 2019 předložila návrh dlouhodobé strategie Evropské unie v oblasti snižování emisí skleníkových plynu tak, jak se se zavázala Pařížskou dohodou. Zohledněny mají být také národní plány jednotlivých členských států,závěry jednání Evropské rady z 22. března.

Někteří odborníci však označují navržené datum za příliš brzké a rozhodnutí by nechali až na příští Komisi, která se ujme svého mandátu na podzim příštího roku.

Zdroj úvodní fotografie: ec.europa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
27. březen 2018, 08:42

Tak vytvářet delší než dvacetileté nezávazné plány a desetileté závazné je blbost, buď místo reality jen píšete sci-fi nebo vám z toho nakonec výjde dvacetiletý nejdražší tunel historie jako u solárů.

Ale hlavně to vůbec nemá šanci na schválení, protože CO2 náboženství se teď po odmítnutí Trumpem drží jen korupční spoluprací globalistů a plynařů, a s takovými konečnými cíly přejdou veškeří plynaři okamžitě do opozice, a mladá víra pro dobrosery se ve většině světa zhroutí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se