Evropský parlament zvažuje návrh navýšení cíle pro snížení emisí do roku 2030 na 65 %

DomůEvropská UnieEvropský parlament zvažuje návrh navýšení cíle pro snížení emisí do roku 2030 na 65 %

V Bruselu začínají vyjednávání o tzv. Evropském klimatickém zákoně, či tzv. nařízení o klimatu. To se má stát hlavním nástrojem k dosažení klimatických cílů stanovených pro rok 2030 a posléze klimatické neutrality v roce 2050. V Evropském parlamentu se nyní zvažuje, zda předložit návrh na navýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 65 %. 

Evropský cíl pro snížení emisí skleníkových plynů pro rok 2030 byl v roce 2014 odsouhlasen na 40 % oproti úrovni emisí z roku 1990. Nová Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude, dle Evropské zelené dohody, prosazovat navýšení tohoto cíle na 50, případně i 55 %. Zpřísnění cíle podpořila v nedávném vystoupení například i německá kancléřka Angela Merkelová.

Poslanci budou jednat o navržení 65% cíle

Jytte Gutelandová, zástupkyně sociálních demokratů, která vede jednání o klimatickém zákoně za poslance Evropského parlamentu, plány na navržení zvýšení cíle oznámila minulý týden. Poslankyně navýšení odůvodnila tím, že odpovídá tomu, co je dle OSN třeba k dosažení 1,5°C cíle Pařížské dohody.

Návrh na 65% cíl má však jen malou šanci si najít podporu v celém zákonodárném sboru Evropské unie, což je podmínkou pro následné navržení navýšení cíle. Evropská lidová strana (EPP), největší politické seskupení v Evropském parlamentu, s největší pravděpodobností podpoří 50% cíl, ale nikoli cíl vyšší.

Dle dřívějších prohlášení by jejich podpoře musela předcházet hloubková cost-benefit analýza a podobný závazek ze strany dalších světových mocností, především Číny a Spojených států. Evropská komise analýzu přislíbila. Její předložení se očekává v září tohoto roku.

Mnohobarevný parlament

Většina politických stran a frakcí zastoupených v Parlamentu, které patří do středo-pravicového a pravicového spektra návrh navýšení cíle s jistotou nepodpoří. Sociální demokraté a levicové strany naopak ano. Předpokládá se, že důležitou roli při hlasování sehraje centristická frakce Obnova Evropy (nástupce frakce ALDE).

Ta je, po sociálních demokratech a EPP, nejsilnějším uskupením v rámci Parlamentu. Součástí této skupiny jsou například i čeští zástupci za ANO. I u této frakce ale spíše nelze očekávat, že by 65% cíl podpořila.

Návrh Gutelandové bude projednáván na výboru pro životní prostředí v červnu. Hlasování o konečném návrhu Evropského parlamentu pak proběhne na podzim. Konečný cíl bude muset být dohodnut mezi Parlamentem, Komisí a členskými státy.