Jediné Polsko nesouhlasilo s evropským Green dealem, ČR uspokojila věta o jaderné energetice
Evropská rada schválila tzv. Green deal bez souhlasu Polska. Další jednání Evropské rady se bude konat v červnu 2020. Do té doby se členské státy EU pokusí přesvědčit Polsko, aby na návrh Green dealu přistoupilo.
Projednání evropského Green dealu (plánu EU, který má mimo jiné za cíl, aby Evropská unie dosáhla klimatické neutrality do roku 2050), nakonec neskončilo jeho jednohlasným přijetím na půdě Evropské rady. Ta je složena z předsedů vlády jednotlivých členských států a obvykle vymezuje obecný politický směr a priority Evropské unie.
Zatímco v počátku jednání byly proti schválení Green dealu především Maďarsko, Česká republika, Estonsko a Polsko, pouze Polsko ve svém odporu vytrvalo a prozatím s Green dealem nesouhlasilo.
Česká republika a Maďarsko se spokojili s ustanovením, že členské státy mají právo rozhodovat o svém energetickém mixu a některé členské státy do něj řadí i jadernou energetiku. Jaderná energie přitom nebyla výslovně uznána za čistý zdroj, což při dalším výkladu může činit potíže při prosazování jádra.
Právo rozhodovat o svém energetickém mixu ovšem vyplývá i ze základních smluv (konkrétně článek 194 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie) a v rámci Green dealu nebylo na stole, aby toto ustanovení bylo jakkoliv změněno. Je proto na místě se ptát, jakou váhu skutečně má ustanovení o volnosti volby energetického mixu, které přimělo českého premiéra souhlasit s Green dealem.
Za vítěze jednání tak lze považovat spíše Polsko, které má i nadále otevřenou vyjednávací pozici k tomu, aby pro sebe dojednalo výhodnější podmínky pro přechod k uhlíkové neutralitě do roku 2050. Je v EU totiž obecným pravidlem, že klíčové strategie a politiky mají být schváleny jednomyslně a bez souhlasu všech členských států nejsou vynucovány.
Je přitom zřejmé, že právě Polsko patří k zemím, pro které bude tento přechod nejnáročnější, jelikož v současnosti vyrábí 80 % elektřiny z uhlí. Přechod na jiné zdroje proto znamená kompletní transformaci energetického mixu.
K tomu je nutné zohlednit také související dopady na zaměstnanost, jelikož řada profesí a pozic je navázána na uhelný průmysl. Pokud má Polsko přejít k jaderné energetice nebo ke spalování zemního plynu, bude nutné pro tyto zaměstnance najít nové pracovní pozice.
Mohlo by vás zajímat:
Poľsko je čierna diera na uhlie,doslova keď sa pozrieme na mapu energostat. Aby to oni stihli do roku 2050 tak už dnes by mali začať kresliť plány na nové vodné, veterné, solárne elektrárne. Mali by začať viac využívať biomasu a oni možno aj skúsiť prílivove elektrarne. A keď už na to eu tlačí tak by mali aj prispieť
Dobrý den,
promiňte, nechci být moc konfrontační, ale četl jste to po sobě?
Polsko:
Vodní elektrárny? V plochém Polsku?
Solární elektrárny - v Polsku které je ještě severneji než ČR a na pobřeží Baltu?
Přílivové elektrárny - na Baltu? Kde je rozdíl mezi přilivem a odlivem jen několik málo desítek cm a často má vítr větší vliv než celý příliv a odliv?
Takže Vám z toho zbyl akorát vítr a biomasa...
Když už dnes mohou být FVE bez dotací v Braniborsku, proč ne v Polsku?
Zdravím,
Polsko momentálně například staví velku (asi 45MW) hydroelektrárnu na Odře v Ratiboři, tato stavba je důležitá i z hlediska ČR, neboť umožní teoreticky levné a rychlé splavnění Odry až po Bohumín (Ostravu) a napojení na KFNB, KBD, eventuálně na 323/303, pokud provede úprava a sníží sklony (+drátifikace), dále ještě tak před deseti lety byly jezy na Odře z velké části v takovém stavu jako za Viléma II. a bez elektráren. A to je potenciálně dost výkonu. Pak tam máte ještě jejich stranu Krkonoš a Tater. A vždy mohou postavit vlastní verzi Gabčíkova, či Nových Mlýnů (a s jejich přístupem bych se tom ani nedivil).
Nejvyšší hora Polska má 2500 metrů. ????
A to znamená, že Polsko není ploché?
To znamená, že existují části Polska, které jsou velmi hornaté, je to velký kus jejich jižního příhraničí. Takže místa na výstavbu vodních elektráren určitě existují v nezanedbatelném množství.
"Je proto na místě se ptát, jakou váhu skutečně má ustanovení o volnosti volby energetického mixu ..." Obrovskou, AB potreboval nejake vitezstvi, nejaky svuj "britsky parek" a tim, ze donutil ostatni k teto formulaci tohoto vitezstvi dosahl. Neni podstatne, ze to na veci nic nemeni, dokonce neni ani podstatne, ze do roku 2050 nedokazeme postavit takove mnozstvi jadernych elektraren, aby to melo na prechod k bezemisni energetice zasadni vliv, dulezite je, ze se podarilo vyvolat spor a slavne v nem zvitezit.
???? Britský párek je naprosto nesmrtelná komediální trefa o vztahu národních států k EU.
Až na to Polsko to nakonec dopadlo celkem dobře, ani Babiš moc nezklamal, mohlo to být horší i sabotážní tradice V4 byla maximálně zachována.
Poláci si holt umí říct o peníze a je to tam vidět. Prostě něco chcete, tak to zaplaťte, přes to nejede vlak. Takže oni, když to bruselští soudruzi zaplatí, to hravě udělají i před rokem 50 a když nebudou chtít dát dost, no tak si podrží výjimku. Don André tam naopak nedosáhl vlastně ničeho, ta větička mu totiž v žádném případě nezaručuje, že na nové bloky bude moct dát státní záruku, resp., že mu ji Eurosoudruzi schválí.
A kdoví, co bude v roce 50, možná už žádné EU nebude...
Kdyby se vykašlali na zbrojení , tak by na to snižování emisí došlo dřív.
Jenže se necháváme oblbovat amerikou a zbrojíme jako kdyby měli
přistát ufoni.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se