Domů
Evropská Unie
Juncker vs. klasičtí energetici - týden do vydání nového energetického balíčku

Juncker vs. klasičtí energetici - týden do vydání nového energetického balíčku

Za týden se očekává vydání velkého energetického balíčku Evropské komise pro rok 2030. Stále zůstává nejisté, zda budou naplněny sliby o EU jako lídrovi na poli obnovitelný zdrojů a energetické účinnosti.

Evropská komise je podle zahraničního serveru Euractiv pod tlakem lobistů z oblasti fosilních paliv a existuje možnost, že upustí od rad svých expertů, vědců a zástupců neziskových organizací na ambiciózní návrh podílu obnovitelných zdrojů a energetických úspor.

Zatímco Evropa je pořád velmi závislá na fosilních palivech a každý den zaplatí za jejich import přes 1 mld. €, (více o závislosti EU na importu zde) snaží se nasměrovat svoji budoucnost jiným směrem. Mezinárodní energetická agentura přijala energetickou účinnost jako nejdůležitější krok pro dekarbonizaci.

Nicméně mnoho velkých energetických společností je připoutáno k modelu fosilních paliv a logicky pokračují v jeho obhajování. Fakt, že pořád není jasný dopad přechodu na čistou energii, způsobil pokles hodnot akcií těchto energetických společností na historická minima.

Ve svém posledním prohlášení reagují na možné zvýšení cílů Energetické unie v oblasti energetické účinnosti z nynějších 27 % na 30 % do roku 2030 takto:

„Ambiciózní růst z 27 % na 30 % může splňovat podmínky (aby byl cíl ekonomicky efektivní pozn. redakce), ale takový nárůst musí být také zdůvodněn značným ekonomickým benefitem při splnění cíle a u investicí nutných k jeho dosažení,“  udává ve své zprávě Eurelectric. 

Plán na zvýšení o 3 % kritizoval nedávno i šéf ČEZ Daniel Beneš. Bez prosazení ambiciózního tzv. zimního balíčku, který by závazně zakotvil nové cíle o energetické účinnosti, bude muset prezident Komise Jean-Claude Juncker porušit svůj slib o tom, že cíl 30 % je pro něj minimum. Za týden se ukáže, která strana dokáže lépe přesvědčit a prosadit svůj názor.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Další špatná zpráva pro Evropu. Alžírsko vydírá EU plynem a uprchlíky
20. červen 2022, 17:02
Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
16. červen 2022, 12:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
28. listopad 2016, 22:02

Vážený pane Kroneisle, opravdu nejde o žádné vyjádření severu Euractiv, ale o prachsprostý autorský článek nechvalně známého takzvaného ekoaktivisty Rolanda Joebstla z nechvalně známé organizace EEB. Takže prosím, nevěště nám příště bulíky na nos a přečtěte si, kdo je autor článku a sdělte to svým čtenářům. Věřím, že číst umíte, když už jste ten článek pana Joebstla tak pěkně přeložil. Mimochodem, kolik Vám za to poslal?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se