Domů
Evropská Unie
Komisařka von der Leyenová: EU je připravená na částečné přerušení dodávek plynu z Ruska
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

Komisařka von der Leyenová: EU je připravená na částečné přerušení dodávek plynu z Ruska

Vzhledem k napětí na Ukrajině se vrcholní zástupci EU snaží již několik měsíců zajistit alternativní dodávky zemního plynu, z velké části skrze zkapalněný zemní plyn. Americký prezident Biden se v uplynulých dnech nechal slyšet, že je přesvědčen, že se ruský prezident pro invazi na Ukrajinu již rozhodl. Evropa uvádí, že je připravena na částečné přerušení dodávek plynu z Ruska, na kterých je závislá.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie je připravena na částečné omezení potrubních dodávek zemního plynu z Ruska. Tržní podíl Ruska na evropském trhu s plynem se pohybuje mezi 35-40 %.

Možnost dalšího omezení, či dokonce přerušení potrubních dodávek vyvolává pochybnosti, zda bude mít Evropa přes zimní sezónu dostatek zemního plynu. Přitom se musí vzít do úvahy odklon EU od uhlí, uzavírání jaderných elektráren v Německu a problémy jaderné flotily ve Francii. To vše má dopad na vysokou volatilitu cen zemního plynu a elektrické energie.

 „Naše modely teď ukazují, že částečným přerušením nebo dalším snížením dodávek od Gazpromu bychom neměli být ohrožení,“ uvedla Leyenová.

Stav evropských zásobníků se zemním plynem je však pod dlouhodobým průměrem. Nutno připomenout situaci, která nastala v březnu 2018. Tehdy nastalo mimořádně chladné počasí v kombinaci s výpadky na straně norské infrastruktury a spotové ceny plynu vyletěly prudce nahoru.

Jak informuje portál Euractiv, EU diskutovala o dodávkách plynu s USA, Katarem, Egyptem, Ázerbájdžánem, Nigerií a Jižní Korejí. Diskutovalo se jednak o možnosti dodatečných dodávek LNG, ale také o možnosti výměnných obchodů.

„Hovořili jsme také s hlavními dodavateli LNG… abychom se zeptali, zda by byli ochotni vyměnit některé kontrakty ve prospěch EU,“ prohlásila Leyenová s tím, že například Japonsko bylo ochotno přesměrovat své náklady do Evropy. „Toto úsilí se nám teď vyplácí.“

Japonsko v minulém týdnu uvedlo, že některé své náklady s LNG přesměruje na žádost EU a USA do Evropy. Dle prohlášení EU vyjádřil japonský premiér Kišida podporu spojencům sdílející stejné hodnoty. Již lednové dodávky LNG do Evropy dosáhly rekordní úrovně. To pomohlo obavy o dostatečnost nabídky snížit, ty však nadále přetrvávají.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
petr
21. únor 2022, 07:19

Pani Leyenová ví velké kulové....

Pokud přestane foukat, jak momentálně naštěstí pro VTE, fouká pak SRN potřebuje 4 mil. m3 každou hodinu pro své plynové elektrárny a ostatní země další miliony m3. Řešením by bylo nastartovat odstavené jaderky, pokud je to vůbec možné a zbytek dělat z uhlí a povolenky - odpustky dočasně zrušit.

hlpb
21. únor 2022, 07:58

petře, to že fouká není štěstí pro VTE, ale pro celou Evropu, včetně tebe, větrníky od ledna zachraňují energetickou situaci v Evropě. Díky VTE a nadprůměrným teplotám v Evropě se nespotřebovaly miliardy m3 zemního plynu. Obrovská nadvýroba z VTE je nejev v Německu, ale i v Polsku, Dánsku, Rakousku, VB, Švédsku a znamená to, že díky VTE nezdražil tak zemní plyn a EE pro domácnosti a firmy mnohem víc než zdražil. Naopak myslím, že se celá Evropa uvědomí jak je směr k VTE a FVE správný a celá tato situace bude znamenat urychlení výstavby VTE a FVE v celé Evropě.

Martin
21. únor 2022, 16:00

Až budeme tuto ojedinělou nadvýrobu umět účinně a levně uskladnit, tak s Vámi budu určitě souhlasit. Ale dokud toto nebude, tak ty obrovské náklady spojené s OZE jsou cestou do záhuby pro celou Evropu :(

Martin V.
21. únor 2022, 17:32

Ano, vítr naštěstí silně duje a bude takto fičet až do víkendu. Takže letošní splašený polární vortex nás zachránil. Ale taky si pamatuju typ počasí, kdy nad střední Evropou sedí v zimě tlaková výše, ani se nehne a máme tu klidně dva týdny v kuse teplotní inverzi. Toho se v souvislosti s rostoucím podílem VTE a FVE ve výrobě docela děsím. Na horách je v takovém případě krásné lyžování, sluníčko, rozhledy. Dole smrad, zima a zataženo nízkou oblačností. Takže mrzne, nefouká ani nesvítí (na většinu panelů)...

Naštěstí se plyn dá efektivně skladovat (na rozdíl od elektřiny) na celou sezónu. Takže potřebujeme násobně zvětšit kapacitu podzemních zásobníků plynu, abychom tím pokryli celou zimu bez importu. Nebude to levné, ale bude to nutné. Ty OZE je potřeba zálohovat.

Martin V.
21. únor 2022, 17:32

Ano, vítr naštěstí silně duje a bude takto fičet až do víkendu. Takže letošní splašený polární vortex nás zachránil. Ale taky si pamatuju typ počasí, kdy nad střední Evropou sedí v zimě tlaková výše, ani se nehne a máme tu klidně dva týdny v kuse teplotní inverzi. Toho se v souvislosti s rostoucím podílem VTE a FVE ve výrobě docela děsím. Na horách je v takovém případě krásné lyžování, sluníčko, rozhledy. Dole smrad, zima a zataženo nízkou oblačností. Takže mrzne, nefouká ani nesvítí (na většinu panelů)...

Naštěstí se plyn dá efektivně skladovat (na rozdíl od elektřiny) na celou sezónu. Takže potřebujeme násobně zvětšit kapacitu podzemních zásobníků plynu, abychom tím pokryli celou zimu bez importu. Nebude to levné, ale bude to nutné. Ty OZE je potřeba zálohovat.

minduton
21. únor 2022, 22:07

Celý slavný Green Deal tímto padá, doufám, pod stůl. Pokud budou zavedeny sankce na Rusko, tak Rusko nebude jakkoliv motivováno ve snahách k přechodu na zelenou ekonomiku. A jelikož se z Ruska ani nebude nic moct dovážet, tak ani nebude na co uvalit zelené daně. Takže páky budou nulové.

Bojkas
23. únor 2022, 17:38

Minduton: no právě že ten trpaslík Putler vše dokonale urychluje! :-D Všichni si začínají uvědomovat, že být závislí na nestabilním carovi že 40% je pitomost, proto se začnou ve velkém nahrazovat plynové zdroje. Navíc se urychluje i přechod na EV, takže se bude snižovat objem ropy pro paliva a pak rus prostě krachne, nemá nic jiného, nic neumí, nic zajímavého kromě nerostného bohatství nevyváží.

Karásek
21. únor 2022, 08:43

Evropa bude muset být více soběstačná a tedy budovat více OZE.

Jan Stehlik
21. únor 2022, 09:05

Ale ona je . Jen třetinu plynu dovážíme z ruska . Nechápu ty cancy o závislosti na ruském plynu . Rusáci se podbízejí cenou a tedy obsazují takto velký trh . To že se norové , angličani nebo holandané cukají více těžit je jen problém náš . Je to vždy o poptávce a nabídce a rusové jsou v současnosti nejlevnější .

minduton
21. únor 2022, 22:09

Já vám ufiknu třetinu těla, a uvidím, jak vám to bude vegetativně fungovat.... Určitě logicky dobře, když vám zbude významná většina.

minduton
21. únor 2022, 22:12

Ztráta třetina dodávek zemního plynu znamená automaticky to, že většina průmyslu bude muset defacto nuceně skončit a pro zbytek bude muset být zaveden tvrdý přídělový systém. Spotřeba plynu totiž nevykazuje prakticky žádnou cenovou elasticitu.

maly jarda
21. únor 2022, 09:21

Největší demokrati na světě z Kataru, Egyptu a NIgérie nám naštěstí pomůžou jejich 5x předraženým plynem z krize kterou vůbec nerozpoutali největší demokrati ve vesmíru neboli USA (kde volič ani nepotřebuje průkaz totožnosti takže tam může kdekdo volit kolikrát se mu zachce)

hlpb
21. únor 2022, 10:52

jardo, to Rusko přestalo dodávat plyn od léta na spotový trh a nenaplnilo zásobníky na zimu. Evropě nic jiného nezbylo než nakupovat od konkurence. Po tom co předvádí rusáci na Ukrajině, má Evropa obrovskou motivaci nejen potrestat rusáky výrazným snížením odběru zemního plynu, což už od prosince děje, odběr od rusáků se snížil o cca 50%, ale dlouhodobě ekonomicky rusáky poškodit snížením dovozu zemního plynu a ropy (tam už to probíhá díky rychlému růstů podílu EV, jen loni se v Evropě prodalo cca 2,5 mil. EV), aby stejně jako v 80. letech došlo k ekonomickému propadu a vedlo to k uzbrojení SSSR, které se pak následně rozpadlo

Martin
21. únor 2022, 16:05

Rusko zvyšuje odbyt plynu do Číny a staví odbočku do Indie. Až bude dokončena v plné kapacitě, nebude už Evropu vůbec potřebovat.

To jsme se opravdu potrestali. Odebíráme polovinu za 4x vyšší cenu. Jestli mě matematika neklame, tak 15*1 je pořád méně než 70*0,5.

Jaroslav Loudil
21. únor 2022, 09:27

S Ruskem sdílí stejné hodnoty zase Čína a tak to co nebude Rusko posílat do Evropy , tak Čína převezme za ni. EU bude potom sdílet - "stejné hodnoty - s totalitními režimy : Egypta ,Lybie, Nigérie, Saudské Arábie, Kataru,..... bude to naše - "výhra" !

hlpb
21. únor 2022, 11:35

Rusko a Čína jsou historickými konkurenty, a hlavně Rusko se do budoucna musí Číny spíš obávat. Na východě Ruska už velká část dětí je etnicky blíž Číně než slovanskému Rusku . Navíc je toto partnerství zcela nevyvážené. Ekonomicky je Čína asi 12x větší než Rusko a ten rozdíl se každý rok zvyšuje. Technologicky je Čína úplně jinde, Rusko je jen levný zdroj surovin, jinak nemá Číně co nabídnout. Tím, že Rusko ztratí část evropského trhu stane se zcela závislé na Číně = určitý druh vazalství, které samozřejmě Čína pro sebe využije = zlevnění surovin. A pro Evropu to bude znamenat, že se zvýší kapacita volného LNG za nižší cenu. Samozřejmě Rusku bude trvat několik et než dobuduje roury do Číny. A Čína ale do budoucna nepředstavuje pro Rusko velký trh, Čína jednoznačně přechází na elektromobilitu, a v energetice preferuje VTE, FVE, uhlí, a jádro, se zemním plynem moc nepočítá.

miro novak
21. únor 2022, 15:41

“Čína … se zemním plynem moc nepočítá.”

Cech Frantisek Nemec taky zapomnel nasobit zasoby dvema.

Vojvodik Petr
21. únor 2022, 16:20

Leyen je politický úředník, co se nikdy nebude mít špatně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se