EU má připraveny varianty, jak zasáhnout v případě napadení Ukrajiny Ruskem
Evropská unie má připraveno několik variant opatření namířených proti Rusku v případě, že napadne Ukrajinu. EU si ovšem zatím není jistá, zda by jich využila, prohlásil pro agenturu Reuters její zdroj obeznámený se situací. Jedním z důvodů je závislost EU na ruském plynu a obava nad odvetnými opatřeními Ruska.
Podle zdroje agentury Reuters nedávné rozhovory mezi Ruskem a USA nepřinesly příliš v ohledu zlepšení současné situace. Zdroj dále uvedl, že čím tvrdší budou případná opatření bloku vůči Rusku, tím větší může být i zpětný náraz v případě odvetných opatření.
Jak jsme již psali, EU je závislá na ruském plynu. Tržní podíl Ruska na evropském trhu s plynem se pohybuje okolo 35-40 %.
Přestože EU hledá alternativní dodavatele plynu, například v Alžírsku nebo v Ázerbájdžánu a dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) byl v lednu rekordní, bez ruského plynu se v dohledné době neobejde. Stav evropských zásobníků plynu je přitom stále výrazně pod úrovní z minulých let, přičemž hrozí, že se do další zimní sezóny situace nezlepší a jejich stav bude nadále pod dlouhodobým průměrem. To má následně dopad na ceny zemního plynu na kontinentu.
Podle anonymního zdroje pak EU prozkoumává do jaké míry a jak rychle je Rusko schopno přeorientovat se na dodávky plynu do Číny. Počátkem letošního února podepsalo Rusko s Čínou dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Rusko u této příležitosti oznámilo navýšení svého exportního cíle do Číny na 48 miliard metrů krychlových (bcm) plynu ročně do roku 2025. Předešlý cil činil 38 bcm.
Export Ruska do Evropy a Turecka (mimo zemí bývalého Sovětského svazu) byl v roce 2020 okolo 175 bcm, rok předtím na úrovni 199 bcm. V současné době proto panuje v ohledu dodávek plynu mezi EU a Ruskem vzájemná závislost. Přesto nelze vyloučit uvalení sankcí např. na nový plynovod Nord Stream II, u kterého se očekává v letošním roce jeho komerční zprovoznění, a negativní dopad na koncové spotřebitele v EU.
Mohlo by vás zajímat:
Spíš jestli má EU připraveny scénáře co dělat, jestli válka nebude. Bude EU usilovat o snižování napětí a přátelské vztahy s Ruskem? Otevře to cestu Nord Stream 2? Je EU připravena v takovém případě oponovat Americe, která na spolupráci EU-Rusko nemá zájem?
S teroristy se nevyjednává a neobchoduje.
Rusko je nazorny priklad toho, ze kdyz se s nimi obchoduje, tak se pak o to hure vyjednava. Oni totiz nikdy nesleduje obchodni cile, ale jen a pouze vyblouznene politicke cile, at uz jsou jakekoliv. A to presne dlouhodobe dela Rusko. Nastesti rozvoj OZE nam dava moznost obchod s Ruskem snizovat s tim, ze v dlouhodobem horizontu vyhody OZE jasne dominuji. Ruska pata kolona si to samozrejme velmi dobre uvedomuje a snazi se to vsemoznymi kroky pozdrzet. Je to dost marna a usmevna snaha, asi jako dohanet a predehnat Zapad :)
Dlouhodobe na tomto foru kladu otazku: Co bude s Rosatomem rozestavenym reaktorem, pokud Rusko rozpouta valku na Ukrajine a Zapad uvali sankce? Zda bude valka vi jen Putin a jeho uzavrena skupina. Ovsem my ostatni vime ze riziko je to vysoke a cena kterou bychom zaplatili by byla velka.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Pane Pavel.
Kdo je to my ostatní? Stejně tak mohu psát "my ostatní víme nebo spíše vidíme, že ani jedné straně se do konfliktu nechce, spíše to vypadá, že konflikt chce někdo zcela jiný a dělá pro to vše. Přečtěte si příspěvek pana Vacka, vystihuje pmn situaci.
Také je dobré si v článku všimnout věty "Podle anonymního zdroje pak EU prozkoumává do jaké míry a jak rychle je Rusko schopno přeorientovat se na dodávky plynu do Číny. "
Pavle, na tom plynu se ukazuje neschopnost cele EU a i vedeni nasich statu myslet alespon 3-4 roky do predu a totalni ztrata selskeho rozumu.
Kdyz si dokazou Cinane od Ruska cca 8-10 let spatky vyjednat dodavku 30mld kubiku rocne po dobu 30 let za cenu cca 40centu/kubik, tak EU se spotrebou 500mld kubiku rocne ma uplne jinou vyjednavaci silu. Akorat by to chtelo myslet alespon na vic, nez jedno volebni obdobi.
Mimochodem, to vase slavne OZE spusobilo, ze dnes je Nemecko vic zavisle na ruskem plynu, nez pred 10 lety. Byl by jste skutecne dobrej urednik EU. Vase reseni je totiz jeste vic OZE.
No tak to Vám pěkně děkuju,
zakázat nám jednou větou obchodovat s USA, Čínou, Velkou Británií, Tureckem, Saudskou Arábií, Izraelem a Ruskem.
S kým potom máme podle Vás obchodovat.
PS: Čína se (zatím) ještě nestihla stát teroristou, tak ta možná zůstane
Obecně válka byla naplánovaná na dobu olympiády jako v Jižní Osetii, tenkrát byla taky olympiáda v Číně. Naštve se tím Rusko i Čína najednou. Rusko ani Ukrajině se do války ale nechce, takže uvidíme jak to dopadne a jestli se podaří Ukrajinu přesvědčit, aby konflikt začala.
Co se týče NS2, tak americké banky a vlivní lidé mají nakoupené evropské emisní povolenky, takže jejich zájem je, aby cena plynu byla vysoká, muselo se tak pálit uhlí a tak se spotřebovalo více emisních povolenek. Nyní jim nehraje do karet teplé a větrné počasí.
Dříve než zrealizují zisky z emisních povolenek, tak se NS2 nespustí. Můj tip je, že se NS2 pustí, ale nebude to hned.
Já doufám, že si EU uvědomuje, že závislost ze 40%, v momentálně životně důležité komoditě na Rusku je obrovská chyba! Je potřeba diverzifikovat a snížit podíl Ruska maximálně tak na 10%. S OZE toho časem docílíme, ale až za mnoho let a za tu dobu situace s Rusem bude ještě 5x eskalovat.
Myslim, ze vase uvahy narazi na zed sestavenou z reality.
Zavislost na Rusku muzeme klidne snizit na 0%(ale s pomoci OZE to nebude) a plyn llevnejsi mit nebudeme. Podivejte se do Velke Britanie. Od toho zleho Ruska neberou ani kubik plynu a mate pocit, ze jsou tamni domacnosti vysmate? Ze jim korporace BP nebo SHELL dodavaji za nejakou ferovou cenu?
Problem je v tom, ze cela EU i vedeni nasich statu rezignovalo na snahu myslet alespon na 1-2 roky dopredu. Rusko, i to BP a SHELL, se vsema se da domluvit dlouhodoba smlouva. A myslite, ze staty zapadni evropy nejake maji? Nebo maji alespon snahu dotlacit takove BP, aby v GB plnila dodavky plynu nasmlouvanym odberatelum za ceny, ktere akceptovala jeste 2-3 roky zpatky? Ne, BP radsi necha skrachovat nastrceneho dodavatele (jak u nas BE) a stavajicim zakaznikum posle nove nabidky. Ono ten vynalez EU na zrizeni firem, tzv. dodavatelu energii, ktere nic nevyrabi, netezi, dokonce ani fyzicky nedodavaji vyhovuje vsem kromne zakaznikum a obycejnym lidem...
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Dobrý den. Dotaz na redakci (i zde diskutující), jak mám chápat poslední větu?
"Přesto nelze vyloučit uvalení sankcí např. na nový plynovod Nord Stream II, u kterého se očekává v letošním roce jeho komerční zprovoznění, a negativní dopad na koncové spotřebitele v EU."
Jaký negativní dopad bude mít na spotřebitele v Evropě zprovoznění NSII? Pmn zprovoznění NSII nemůže mít jiný vliv než snížení ceny CH4 a v případě dlouhodobé smlouvy i pád ceny. Nebo větu špatně chápu, případně je nešikovně napsaná?
Dobrý den,
jedná se o větu vloženou. Negativní dopad by měly sankce, ne zprovoznění.
Dále je pak metan hlavní složkou zemního plynu, nicméně proudí k nám ZP (obsahuje další složky jako ethan, propan, butan), ne čistý metan.
S pozdravem
DG
OK. Ď.
S čárkou za slovem zprovoznění a před spojkou "a" jsem se nějak špatně srovnal.
Je to cirkus západních sociopatů.
Výsledkem je chudoba občanů.
Pro byznys.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se