Německo si chce udělat vlastní energetickou mini unii
Mnoho členských států Evropské unie je skeptických k vytvoření jednotného energetického trhu, který je jedním z hlavních pilířů vznikající energetické unie. Jednotný energetický trh s sebou přináší mnoho výhod – snížení závislosti na ostatních státech v energetice, efektivnější boj proti změnám klimatu, vytvoření pracovních příležitostí a posílení ekonomiky. Z těchto důvodů se vytvoření jednotné energetické unie dostalo do popředí zájmu EU. Německo, jako průkopník energetickým sektorem, se rozhodl jít příkladem.
Německo chce ukázat, že jednotný energetický trh lze vytvořit a plánuje jeho provedení se svými sousedy, bližšími i vzdálenějšími. O jaké všechny státy se jedná, při oznámení na pondělní konferenci německým státním tajemníkem pro energetiku, nebylo sděleno, ale bude se vyjednávat například se Švédskem či Norskem. Prvním krokem k vytvoření energetické mini unie bude definice jednoznačných pravidel.
Jednotný energetický trh takovýchto rozměrů by měl zlepšit současnou situaci elektráren pracujících v pohotovostním režimu. Kapacitními mechanismy se v současné době zabývá více států a institucí. Německo si nechalo udělat samostatnou studii současného stavu trhu s elektřinou, který podpořil myšlenku, že v současné době není nutno vytvářet rozsáhlé kapacitní trhy, alespoň do roku 2025 pro Německo.
V současné době se většina z 28 členských států EU nechce vzdát kontroly nad svojí energetikou ve prospěch Bruselu. Hlavním argumentem je lokace většiny zdrojů energie. Ty jsou rozděleny nerovnoměrně, co se týká do velikosti, tak do druhu zdroje. Evropská komise v tomto ohledu zdůrazňuje výhodu lepší distribuce energie z obnovitelných zdrojů, nicméně požadavky na jednotlivé státy jsou pro mnohé z nich příliš vysoké.
Na konferenci Německo silně zastávalo vytvoření energetické unie a dosažení tak efektivního snížení emisí o 40 % do roku 2030, ale samozřejmě ne na úkor spolehlivosti dodávky a ekonomiky. Tento cíl je pro Německo velice reálný s jejich plánem produkovat 80 až 95 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2050, ale například polský zástupce energetické společnosti PGE se o podobných záměrech v Polsku vyjádřil skepticky.
Zdroj úvodní fotofrafie: www.evwind.es
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se