Domů
Trh s elektřinou
Příjmové stropy navrhované EK mohou ovlivnit trh s PPA kontrakty
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Příjmové stropy navrhované EK mohou ovlivnit trh s PPA kontrakty

Dle provozovatele energetické platformy společnosti LevelTen mohou příjmové stropy na velkoobchodní ceny elektřiny přinést dodatečnou nejistotu na trh se smlouvami o výkupu elektřiny (PPA). Stropy se vztahují na příjmy ze všech smluvních tržních ujednání, včetně elektřiny prodávané na velkoobchodním trhu, na základě PPA kontraktů i na forwardové zajištění. To může dle asociací zastřešující producenty solární a větrné energie znamenat zpomalení výstavby obnovitelných zdrojů.

Návrh Evropské komise který byl v pátek odsouhlasen členskými zeměmi platí od 1. prosince 2022 minimálně do 30. června 2023. Výše cenového stropu dle evropské legislativy je nastavena jednotně v celé Evropské unii.

Členské státy ovšem mají možnost zavést vlastní regulace příjmů z velkoobchodní ceny elektřiny. Takový precedens by dle názorů expertů mohl vnést na trh dodatečnou nejistotu ohledně cen elektřiny. Příjmový strop na úrovni 180 EUR/MWh pro provozovatele obnovitelných zdrojů a možnost členských států stanovit nižší hranici stropu se setkal s negativními komentáři evropských asociací pro obnovitelné zdroje.

Asociace SolarPower Europe varovala, že nižší cenové stropy mohou ovlivnit smlouvy o nákupu elektřiny, které jsou zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů."Rozhodnutí ministrů energetiky z minulého týdne je nešťastným krokem. Potenciál nekoordinovaných národních příjmových stropů zahrnující i PPA kontrakty, může ochladit trh v době, kdy podniky potřebují zajistit stabilní ceny energie více než kdy jindy,“ uvedl Joop Hazenberg, ředitel působící v platformě pro obnovitelné zdroje RE-Source.
„Evropa potřebuje co nejdříve více obnovitelných zdrojů, aby snížila svou přílišnou závislost na dovozu ruských fosilních paliv a překonala současnou energetickou krizi. Spleť různých cenových stropů, jednostranně zavedených jednotlivými členskými státy, vytváří investiční nejistotu,“ uvedla Asociace pro větrnou energii WindEurope.

 „Investoři však potřebují přehled. Celoevropský strop pro příjmy z obnovitelných zdrojů by tedy měl být jednotný. Umožnit zemím, aby se od něj odchýlily a měly nižší příjmové stropy, vytváří zmatek a nejistotu," doplnil generální ředitel WindEurope Giles Dickson.

Ohledně možných dopadů zavedení cenových stropů na vývoj trhu s PPA kontrakty ovšem existuje v současné době mnoho nejistot. Například analytička Thelia von Bulow v rozhovoru pro magazín Energate uvedla, že „Ceny u většiny PPA kontraktů jsou nižší než plánovaný příjmový strop, takže návrh nebude mít žádný přímý vliv. U nových, krátkodobých smluv by však regulace mohla nepřímo stlačit zasmluvněnou cenu v rámci PPA kontraktů až na úroveň cenového stropu.“

Součástí PPA kontraktu jsou vždy cenové podmínky, doba trvání kontraktu a množství odebrané elektřiny. Otázkou v delším časovém horizontu je, který z těchto bodů ujednání bude současným vývojem na trhu s elektřinou nejvíce ovlivněn.

Prvním příkladem se stalo Řecko

K zavedení nižšího příjmového stropu již přistoupilo například Řecko. Země od letošního července stanovila strop z příjmů pro obnovitelné zdroje ve výši 85 EUR/MWh. To je výrazně pod hranicí stropu, který obsahuje návrh Evropské komise. Dopad zastropování příjmů je nicméně prozatím nejistý vzhledem ke krátké době trvání nařízení a malé rozvinutosti řeckého národního trhu s PPA konrakty.

Vzniklý problém lze řešit například výjimkou projektů s PPA kontrakty z příjmového stropu. Kromě zavedení příjmového stropu může rozvoj PPA kontraktů ovlivnit i vysoká volatilita na trhu s elektřinou. Dle poradenské společnosti v oblasti PPA kontraktů Pexapark volatilita na trzích s elektřinou vede ke krácení doby trvání PPA kontraktů. Důvodem je fakt, že zasmluvněná cena by v delším časovém horizontu nemusela odpovídat cenám na velkoobchodním trhu s elektřinou, což by stavělo jednu ze smluvních stran do nevýhodné pozice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
11. říjen 2022, 06:17

chodia okolo horucej kase bojac sa vyslovit pravdu. Pricinou krizy je prednostny vykup z OZE, emisne povolenky a neexistujuca povinnost OZE poskytovat garantovany vykon. Je to len iny pribeh o pejskovi a kocicce.

richie
11. říjen 2022, 09:25

Příjmový strop na úrovni 180 EUR/MWh pro provozovatele obnovitelných zdrojů a možnost členských států stanovit nižší hranici stropu se setkal s negativními komentáři evropských asociací pro obnovitelné zdroje.

Asociace SolarPower Europe varovala, že nižší cenové stropy mohou ovlivnit smlouvy o nákupu elektřiny, které jsou zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů.

180 EUR/MWh predsa nemoze nijako ovplyvnit prevadzkovatelov OZE, prave by im mal dat konkurencnu vyhodu predsa .. ved by im mal blaha a spol vysvetlit ze predsa 800% marza (pri FVE) by im mala stacit .. najlacnejsie zdroje elektriny predsa takto nastaveny strop nemoze nijako ohrozit, naviac ked maju PPA na desatrocia zazmluvnene dramaticky nizsie

richie
11. říjen 2022, 09:30

Dle poradenské společnosti v oblasti PPA kontraktů Pexapark volatilita na trzích s elektřinou vede ke krácení doby trvání PPA kontraktů. Důvodem je fakt, že zasmluvněná cena by v delším časovém horizontu nemusela odpovídat cenám na velkoobchodním trhu s elektřinou, což by stavělo jednu ze smluvních stran do nevýhodné pozice.

ale ved do PPA ich nikto nenuti, ak nechcu stabilnu zarucenu cenu, nech predavaju volne na trhu .. aha, ale to by bol asi pruser, pretoze ked vyrabaju, tak cena vyrazne klesa, alebo elektrinu dokonca nie je kam predat/pretlacit a ked su ceny zaujimave, tak zas nemaju co predat, lebo nevyrabaju ..

koumák
11. říjen 2022, 12:31

Už těch Řeckých 85EUR/MWh je neuvěřitelný luxus! Stačí se podívat, s jakými cenami šli výrobci OZE loni do kapacitních aukcí, a bylo to pro ně výhodné!

Emil
11. říjen 2022, 12:44

Jak s tím souvisí kapacitní aukce? V kapacitních aukcích se nesoutěží výroba elektřiny ale výkon disponibilních zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se