Domů
Evropská Unie
Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Vyplývá to z dnešního oznámení úřadu. Dosavadní povolení by pokračování výstavby připouštělo až od konce května, uvedla agentura DPA. Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Nové povolení bylo nutné mimo jiné proto, že v roce 2019 z výstavby plynovodu jeden švýcarský podnik kvůli hrozbě sankcí ze strany Spojených států stáhl své lodě, které měly povolení k práci i pro zimní měsíce. Projekt Nord Stream 2 tak musel přejít na jiný typ lodí, na které se vztahuje nové povolení.

Podle ruské společnosti Gazprom, která je hlavním investorem projektu, je už plynovod hotov z 94 procent. Zbývá ještě položit zhruba 150 kilometrů potrubí ve dvou paralelních linkách, tedy 75 kilometrů na každou linku. Ze zbývající části potrubí připadá zhruba 30 kilometrů na německé vody a 120 kilometrů na dánské vody, píše DPA.

V Dánsku měla podle dřívějších informací začít výstavba zbývající části plynovodu už dnes. Německý list Handelsblatt nicméně s odvoláním na mluvčího projektu uvedl, že práce začnou později. „Máme od dánského energetického úřadu povolení začít s pracemi od pátku. To ale neznamená, že v pátek obnovíme pokládku potrubí,“ uvedl mluvčí. Dodal, že nejprve se bude zkoumat technické vybavení, což bude přinejmenším několik dnů trvat. Termín zahájení prací by podle něj mohl být přesněji stanoven koncem ledna či začátkem února.

Koncem roku 2019 se kvůli hrozbě amerických sankcí zastavily dokončovací práce na plynovodu u dánského ostrova Bornholm, odkud se stáhla dvě švýcarská plavidla, která potrubí pokládala. Ruský prezident Vladimir Putin už tehdy oznámil, že Rusko hodlá plynovod bez ohledu na sankce dokončit, a to nezávisle na zahraničních partnerech.

Americký prezident Donald Trump předloni v prosinci podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu. Důvodem byly podle něj obavy z nepřiměřeně rostoucího vlivu Ruska a energetické závislosti Evropy na ruských surovinách. Podle analytiků ale za rozhodnutím stála i snaha Spojených států prosadit se na evropském trhu se zemním plynem.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.

Plynovod v délce zhruba 1200 kilometrů má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
PetrV
15. leden 2021, 15:15

Jsou to drsoni. Balt není v lednu přívětivé moře.

Ale jiná možnost není. Helmuti a rakušáci nemají stabilní ee ani plyn do PPE.

Zároveň v bílém domě je teď chaos a bezvládí...

Jan Veselý
15. leden 2021, 16:56

Jak se pozná stabilní ee? Má to nějakou definici nebo je to jen další ee jako ty fantasmagorie s heliem3?

PetrV
17. leden 2021, 00:00

Fantasmagorie s OZE a jeho zlodějskýma dotacema jsi maximálně ty. Stabilní znamená nefungovat podle toho jak se vyspí počasí.

Myslel jsem, že jsi inteligentnější, blackoute.

Richard Vacek
15. leden 2021, 15:54

Tam přiletí dron míru a zachrání nás před ruským plynem.

Bizon
15. leden 2021, 16:47

Žádné překvapení, většina argumentů pro NSII jsou solidní, zatímco většina argumentů proti jsou politické kecy.

Chápu proč se to US snažilo zastavit (zájmy), ale myslím že jen zbytečně poškozují svoji vlastní reputaci. Jako každý kdo se o to zajímá mohli tušit že hrozba sankcí nezabere, vlastní spojence zbytečně naštvali, a oponentům zbytečně ukázali že už nejsou tak silní jako kdysi a nedokáží si vynutit vazalství.

Největší význam těch sankcí vidím v tom že se tady máme o čem bavit, NSII už je jednoznačně místní folklór, pro mně osobně relativně zábavný:D bez sankcí by nějaká blbá trubka byla každému u p.dele

Jan Veselý
15. leden 2021, 17:11

Americká média začátkem roku do vykolejilo to, jak na ně EU kašle. Domluvila si a podepsala velkou bilaterální obchodní dohodu s Čínou a USA se nikdo na nic neptal. Pro některá média to byl důvod k nadávání na nevděčné Evropany. Pro některá média to byl další důkaz toho jak (nejen) Trump poškodil vztahy s evropskými spojenci.

Bizon
15. leden 2021, 17:37

Business je business, nemůžou nás v tržní ekonomice nutit jít za horší nabídkou. Diverzifikace nabídky prospěje každému spotřebiteli, i kdyby tím NSII nakonec neprotekl ani kubík tak nám dává širší moznosti a tržnější prostředí.

Chápu že jsou vykolejení, ale tak jsme spojenci nebo vazalové? US se taky neptá Evropy jak vést svoji obchodní a zahraniční politiku.

Příjde mi že Evropa se sama zbytečně staví vůči jedné straně do role ublíženého chudáčka, vůči druhé straně zase zbytečně servilní.. jestli chceme prosperovat a být světovým hráčem tak bychom měli omezit obojí! Svět je jaký je, pojďme hrát tak jak se to hraje od nepaměti, radši než fňukat že svět není fér z pohledu naši idealizované politické utopie.

Jan Veselý
15. leden 2021, 18:38

Přiznám se, že jsem s vedením EU vcelku spokojený. Brexit i toho šaška z Bílého domu zvládli dobře. Prostě v klidu zareagovali na realitu. Za idioty byli v USA A UK.

Uvidíme jak Biden a jeho lidi, ale je možné, že možná vznikne společná evropská armáda.

PetrV
15. leden 2021, 19:23

Společná armáda větrníků a slunečníků? Možná ano, ale z novoevropanů. Běžní lidé nesnáší EU za zlodějský greendeal a novoevropany.

Piráti, stan a top jsou greendealoví kejvači a vítači doktorů s inženýry.

Jan Veselý
15. leden 2021, 20:09

Vymajzni trolle, tady se baví dospělí.

Bizon
15. leden 2021, 20:52

Já jsu +- neutrál. Výhrady mám, ale nic není ideální, i polovina těch "nesmyslných EU nařízení" pochází ve skutečnosti od lokálních politiků a na EU se to jen hodilo. Některé EU regulace opravdu jsou pakárna, ale malá země jako my stejně nemá šanci prosperovat sama když všichni okolo budou v únii.

Brexit i Trumpeta jsou za mně spíš symptomy problémů než příčiny, až opadnou emoce tak uvidíme kde se ustanoví nová rovnováha a jak moc budou za idioty, sám jsu zvědavý.

Vzniku Evropské armády nevěřím, myslím že jsme moc nehomogenní (říkám nám "kontinent separatistů"), ale s tou ideou naprosto souhlasím!, naráží přesně na moji myšlenku o Evropě na kterou jste reagoval! Teď jsme 600 milionů lidí, kteří žádají 300 milionů lidí (US), aby nás ochránili před 150 miliony lidí (Ru). Na reálnou rovnováhu sil teď kašlat, mluvím hlavně o přístupu/psychologii tohoto uspořádání. Jak závislost na velkém spojenci, tak paranoia z malého protivníka je prostě sráčovský ufňukaný přístup, žádná (nad)národní sebedůvěra. Nějakým zázrakem nebo časem vzniklá Evropská armáda by vyslala přesně ten signál co si představuju: že jsme nezávislí, se spojenci jsme připraveni spolupracovat jako s rovnými, a oponentům jsme připraveni se tvrdě postavit na všech frontách bez fňukání.

Ivan Novák
15. leden 2021, 22:45

Bez legrace, jakou řečí by se v té armádě, kdyby měla být skutečně bojeschopná, velelo? Navrhuji chetitštinu, to je indoevropské a původní výslovnost nikdo nezná, šlo by ji zkonstruovat nově. Rakousko dojelo mj. na to, že jazyk pro řízení vojska byl současně mateřštinou jedné velké skupiny občanů, což vedlo k automatické diskriminaci těch ostatních, kterou nemohli vydržet.

Mně se líbí EU jako hospodářská unie, nikoli politická ve smyslu demokratického centralismu ovládaného dohodou dvou nejsilnějších. Britové mi budou chybět.

Státy buď jsou národní, anebo nevydrží. Armáda je orgán státu, se kterým se voják identifikuje tak, že je ochoten za něj vypustit duši. Koneckonců, když Stalinovi teklo už hodně do bot, válku za věc komunismu změnil na Vlasteneckou, teprve to zabralo.

Bizon
15. leden 2021, 23:56

Tu armádu jsem myslel hypoteticky, šlo mi výlučně o to sebevědomí/náladu/přistup nezbytné k vytvoření takové armády. Taky si myslím že Evropská armáda nebude, nevidím šanci na takovou kohezi, už ten jazyk je dobrá ilustrace. Nejlogičtější je za mně angličtina, ale politicky bude zřejmě poněkud explozivní.

Osobně bych EU taky radši viděl lehčí, víc obchodní/hospodářské unie a méně politické. Británie mi taktéž bude chybět, hlavně je to loose-loose, oni jsou sami upadající velmoc, my ztratíme je, plus ještě teď bude období naschválů=/

Národní státy asi dávají smysl, já jsu asi nejhorší vlastenec na světě, ale my jsme prostě moc malí, a stejně jako EU máme relativně špatné promo. Už od děcka na gymplu bylo všechno kolem EU prostě nuda.. Kdybych byl Amík nebo Brit tak bych skoro určitě vlastenec byl, lepší promo/PRopaganda, lepší status, víc letadlových lodí...

PetrV
17. leden 2021, 00:02

Dej si deset dřepů, ať se probudíš s rukou v nočníku...

PetrV
17. leden 2021, 00:03

Bisone, vzkaz patřil Novákovi.

Bizon
17. leden 2021, 01:13

V pohodě, ale Novák měl přece rozumný názor. Méně politické a více ekonomické spolupráce, malá koheze celé unie vůči národním státům...

Carlos
17. leden 2021, 13:34

Bizone,

mě přijde že jediný použitelný jazyk na velení v armádě, pokud vynecháme angličtinu, je němčina. Ale to neprojde, tak by to chtělo nějaký nekonfliktní. Nevím...

A co je to národní stát? Nebo co je to národ? Jak to určit? Podle jazyka, nebo podle občanky? Podle toho kde se člověk narodil a kde žije nejdéle?

Bizon
17. leden 2021, 23:02

Já jsem psal že jsu prd vlastenec, nemám na národní státy vyhraněný osobní názor. Vím že svět se mění, proto se neupínám k jazyku, občance ani území, všechno to se může změnit.

Němčina dává smysl hned po Angličtině, ale fakt jen tahle otázka je skvělá ilustrace jak složitá by byla společná armáda. Taky si nejsu jistý že by Němčina prošla, ale zase cokoliv mimo EN a DE je totální blbost, osobně byl byl pěkně nasranej když oba ty jazyky docela umím a někdo by došel že sa mám učit ještě další!

Josef
16. leden 2021, 18:34

Ono nejde ani tak o Rusko, ale o Německo. Rusové postavili do EU ještě jeden plynovod přes Turecko a ten nikomu nevadí....

Bizon
16. leden 2021, 20:23

TurkStream?! Sakra, to je dobrý postřeh, na ten jsem uplně zapomněl. Teď jen spekuluji, nejsu full konspirátor, ale fakt to docela vypadá že šlo hlavně o prachy z plynu a o vazalství, Ruská hrozba se opět hodila jako pohodlná záminka.

Na druhou stranu, Turci jsou největší hráči co znám, mají páky snad na všechny a nebojí se je použít. Na TurkStream mohli Amíkům udělat nabídku která se neodmítá, nebo nějákou zákulisní dohodu na které vydělají obě strany.. 2015 Turci sundali ten ruský SU-24, pár týdnů totálně na nože, a pak ze dne na den najednou nejlepší kámoši, tam by mně taky zajímalo na čem se domluvili že se to tak vyžehlilo..

Josef
17. leden 2021, 00:02

NS2 vadí proto, že přivede do Německa levný plyn z Ruska levnější než kdykoli před tím a ne jen do Německa , ale i k nám a do dalších zemí. Levnější plyn povede k jeho vysoké spotřebě a USA tím jednak ztratí jakoukoli šanci se podílet na dodávkách navíc bude velký tlak posílat zase zboží zpět do Ruska, dnes máme všichni s Ruskem deficit, takže musíme dovážet do 3 zemí z kterých zase dováží Rusko je to velmi nevýhodné, protože veškerý obchod musí jít přes dolary. Jenže pokud bychom dokázali Rusy přesvědčit, aby nakupovali tady pak bychom mohli za plyn platit v Eurech bez účasti USA Podobně funguje obchod Rusko-Čína a to samozřejmě Američani nemohou potřebovat o tom je projekt NS2.

Bizon
17. leden 2021, 01:09

Jo tak tahle hra to je.. Zaregistroval jsem že Rusko, Írán, Čína a Turecko si už platili za ropu zlatem, i že založili nějaký vlastní bankovní systém potom co US vyštípaly Írán ze SWIFTu.

Na Wiki jsem našel přímo stránku Dedollarisation - Dedolarizace. Rusko do našeho Evropského INSTEXu chtělo přidat, ale zatím nic, zato tento rok proběhla první transakce EU - Írán.

I spousta jiných zemí se snaží zbavit dolaru, potvrzuje to to co si myslím už nějakou dobu, že USA jdou těmi sankcemi sami proti sobě. Měli obrovský vliv přes ten dolar a NSA bez problémů oposlouchávala většinu světa přes Západní sociální sítě, teď od dolaru už polovinu lidí vyštvali, a Čína si založila vlastní sociální sítě kde teď bude špehovat čínská vláda=/

T
15. leden 2021, 17:32

Jaky je rozdil mezi sankcemi a nedavno zdrazenym skapalnenym plynem ze strany USA?

PetrV
15. leden 2021, 19:25

Spíš bych viděl souvislost mezi nedostatkem tankerů na LNG a tím i nespolehlivostí dodávek v zimě a nutnosti hasit průser jménem OZE pomocí uhlovodíků.

energetik II
16. leden 2021, 08:51

Uvalovat sankce USA umí. Včera je uvalily na čínského výrobce mobilů Xiaomi , po Huawei je to druhý obří výrobce dodávající na světové trhy. USA jsou směšné. Když už neumí konkurovat ve špičkové technice, tak alespoň sahají po sankcích. Letos Čína zahájí svoji "velkou kosmickou show". Během 24 měsíců vyšle do kosmu tři 20 tunové moduly své pilotované kosmické stanice, čtyři lodi s lidskou posádkou a čtyři zásobovací lodě. Na čínských kosmodromech tak bude opět živo ! Start bude stíhat start. V červenci se roztočí první 1000 MW turbína 16 GW nové čínské vodní elektrárny Baihetan , druhé největší na světě po Třech soutěskách. Další "technické lahůdky" budou následovat.

Bizon
16. leden 2021, 16:05

Taky mi příjde že firmy a země pod sankcema za chvíli budou větší ekonomika než ty bez sankcí:D

Jo, a Čína ohledně velkých a infrastrukturních projektů fakt válí, aero-kosmické techy miluju, takže na tu orbitální stanici jsem velice zvědavý. Navíc jejich novější rakety dodržují moje raketové pravidlo, že vodík na spodním stupni je totální sračka! Vodík patří nahoru, na spodní stupně a boostery je ideální raketový petrolej. Číňani i Elon to chápou, starší západní rakety za prachy daňových poplatníků ale na náklady tolik nehleděly.

Energetik 007
16. leden 2021, 09:24

Německo vždy přineslo Evropě jen to nejhorší:

Drang nach osten

1. světová válka

V.I. Lenin

2. světová válka

Holokaust

Energiewende

A svět se nepoučí a nepoučí

T
16. leden 2021, 11:10

Nevidel bych to tak cerne,povznesl Skodovku a prinasi lidem praci,kolik % vyvazime do Nemecka?

Energetik 007
16. leden 2021, 12:22

Černě ne bíle u Stalingradu bylo bílo a ve zničeném Berlíně zase černo...

Denis
16. leden 2021, 13:17

Důležité je to, kdo uspěje nakonec, kdo bude úspěšný po uvalení sankcí. USA se pak budou moci smát.

energetik II
16. leden 2021, 13:44

Řekl bych, že smát se bude Evropa. Čína je už dnes největším obchodním partnerem EU . Jak dlouho USA ty sankce vydrží, až už bude NS II v provozu ?? Pak jaksi pozbudou smyslu, když se "provinilé firmy" budou věnovat zcela jiným projektům a NS II už bude "pasé". USA "nejsou nezničitelné", když uvalují sankce jednou na EU, jednou na Čínu, jednou na Irán, jednou na Rusko,...atd. atd. Tím si postupně znepřátelí celý svět a jenom dál utuží spolupráci Číny vs. Evropy. Čína má skvělé projekty pro rozvoj obchodu. Třeba nově zavedené vlakové nákladní spojení Čína- EU. Počet těchto vlaků dosáhl loni 12 400 , + 50 % proti roku 2019. Objednal jsem si z Číny nějaký wolfram a je pak zajímavé sledovat, jak jede přes celou Čínu do Dostyku v Kazachstánu, pak Alazhankou, pak Brest Litovsk Bělorusko, Male - Polsko, Duisburg- Německo, Praha- ČR. Bohužel Evropané jsou neschopní a tak roztřídění balíků v Polsku a Německu zabere zhruba tolik času, co 13 000 km jízda vlakem z Číny. Pořád ale rychlejší jak lodí.

Denis
16. leden 2021, 17:05

Vy uvádíte polopravdy a lži. Hlavním partnerem EU-27 pro vývoz byly v roce 2019 Spojené státy a pro dovoz Čína.

Bizon
16. leden 2021, 16:25

Taky by mně zajímalo jak se podle vás USA budou smát na konec? Já obdivuji jejich zbraně a kosmické technologie (mám prakticky encyklopedické znalosti všech jejich letadel, lodí i raket od WW2), ale jejich světový vliv prostě upadá. Jednak ta armáda není zadarmo, druhak Čína roste, a ani politicky teď nemají uplně super období... Sankce jsou taky diskutabilní, finančně škodí oběma stranám, a jak píše Energetik II, zbytečně nasírají ty sankcionované země a motivují je spolupracovat mezi sebou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se