Domů
Plynárenství
Polsko vyzývá Německo k zastavení prací na Nord Stream II a nabízí přístup k plynu z Norska

Polsko vyzývá Německo k zastavení prací na Nord Stream II a nabízí přístup k plynu z Norska

Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu 9. září vyzval Německo, aby zastavilo dostavbu plynovodu Nord Stream II, jelikož jej Polsko považuje za hrozbu pro stabilitu regionu a nabízí přístup k vlastní plánované infrastruktuře.

Podmořský plynovod Nord Stream II vedoucí z Ruska do Německa přes Baltské moře je již z 90 % hotový, zbývá dokončit 160 km plynovodu. Jeho spuštění je prozatím plánováno na příští rok.

Projekt pod záštitou ruského Gazpromu, na kterém se ovšem podílejí také evropské společnosti – Uniper, Wintershall, Royal Dutch Shell, OMV a Engie, nabral již velmi výrazné zpoždění v důsledku čekání na souhlas Dánska s výstavbou plynovodu v jeho vodách a především kvůli americkým sankcím, které způsobily stažení lodí od společnosti Allseas.

Alexej Navalnyj

Nyní navíc také němečtí politici naznačili, že by mohli pozdržet svou podporu projektu po případu okolo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který je aktuálně v péči německých lékařů. Kancléřka Angela Merkelová tuto možnost v minulých dnech nevyloučila.

Postoj německých politiků ovšem není jednotný, a tak je otázka dostavby plynovodu, a případně termín jeho dokončení, velkou neznámou.

Německo konzultuje možné řešení situace v případě, že Rusko nepomůže objasnit Navalného případ, který byl dle německých lékařů otráven vzácným nervovým plynem.

„Tato reakce by měla vést především k zastavení prací na Nord Streamu II, který posiluje moc Ruska, napomáhá prezidentu Putinovi budovat vojenskou moc a napomáhá k zastrašování ostatních národů,“ domnívá se polský premiér Morawiecki.

Dále také upozornil a apeloval na Německo, aby zvážilo rizika dostavby plynovodu vzhledem k dění v Bělorusku a na Ukrajině.

Baltic Pipe

Polsko je mimo jiné ochotno, dle mluvčího polské vlády, nabídnout Německu přístup k 10 miliardám m³ zemního plynu ročně, který k nim má dle současného plánu proudit z Norska od října 2022 skrze nový plynovod Balctic Pipe, v případě, že dostavbu zastaví. Polská, státem vlastněná, PGniG má na plynovodu zarezervovánu kapacitu 8,2 miliard m³/rok. Kapacita plynovodu Nord Stream II má být 55 miliard m³/rok.

„Pokud jde o energetickou bezpečnost, musíme zvážit různé možnosti,“ pronesl mluvčí polské vlády Piotr Muller.

Polsko od začátku zdůrazňovalo, že v této oblasti musí být zachována evropská solidarita. Proto, pokud Německo deklaruje své energetické potřeby, je Polsko otevřeno možnosti využití infrastruktury, kterou si buduje pro vlastní energetickou bezpečnost,“ dodal Muller.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
markusaurelius
11. září 2020, 13:09

My zas vyzýváme polsko ať nestrká nos do věcí po kterých je mu h--no. Dále musí polsko přestat dodávat nekvalitní potraviny a vměšovat se vnitřních záležitostí Běloruska...

Pavel K
11. září 2020, 13:11

Kdo "my"? Jste kral nebo mluvite za nejakou stranu a vladu? :-) Vy neznate jednotne cislo?

Denis
11. září 2020, 19:19

Je to ruský troll.

energetik II
11. září 2020, 19:51

Těžko říci, kdo Navalného vlastně otrávil. Známe třeba případy Bílých přileb ze Sýrie, které byly placeny Británií a vytvářely tam fiktivní chemické údery na civilní obyvatelstvo , které pak byly svalovány na Bašára Asada, právoplatného prezidenta Sýrie. Roku 1964 zinscenovaly USA tzv. Tonkinský incident, aby měly důvod napadnout Vietnam, tam pak zavraždily 2 miliony civilistů. Roku 2003 americký režim G.W.Bushe oznámil světu svůj "US Bluf" , dnes tomu říkáme "Fake News", o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku. Pak na základě této lži Irák přepadly a zavraždily tam 300 000 civilistů.

Mně je velmi podezřelé, že prý Skripal s dcerou + nyní Navalný byli zasaženi novičokem a všichni potom kupodivu přežili. Přitom tato látka má být 100 % smrtelná již v mikroskopickém množství. Nebylo by náhodou pro ruské tajné služby daleko jednodušší nechat lidi jako je Navalný odprásknout nějakým snajprem jako kdysi J.F.Kennedyho či našeho Mrázka ?? Kolem Skripala nastal mohutný - "mezinárodní povyk" a že by si to ruské tajné služby chtěly o 2 roky později znovu zopakovat ?? To bych se divil.

Navíc Poláci nabízejí z Norska jenom 10 mld. Kubíků plynu, ale NS II poteče 55 mld. kubíků. To mi také nesedí.

Bizon
11. září 2020, 23:45

Taky mám svoje pochybnosti a nevěřím nikomu. Jsu chemik, o BChL se zajímám dlouhodobě, a nezaregistroval jsem jediný důkaz pro naší verzi. Otrava inhibitory AChE má relativně specifické příznaky, některé jsou zjevné už na pohled, ale ani jediná taková fotka zveřejněna nebyla. Kolem Skripala bylo několik zvláštních věcí, podle mně minimálně MUSELI vědět dopředu jakou látku hledat, jinak by neměli šanci ji poznat tak rychle. Teď u Navalného zase nenašli ani stopu puvodní látky, ale ví že je to Novičok? Jak? Přitom právě Novičoky (skutečný název programu byl Foliant) jsou oproti podobným látkám daleko víc stabilní. A všechny chemické zbraně od Tabunu z 1936 fungují stejně, inhibitory acetylcholin-esterázy, když nenajdou původní agens nebo specifický fragment tak všechny mechanismy i projevy otravy jsou stejné!

Ta (ne)letalita je taky divná, ani politicky mi to nedává smysl (qui bono?). Tímto nijak neobhajuji Rusáky, jsou to samozřejmě taky grázlové, to je myslím zřejmé. Klidně to mohli být oni, a to naše mlžení je z nějakých politických důvodů.

Ty věci co zmiňujete dobře ukazují že ani Západ rozhodně není svatý. To že Vietnamská válka začala na základě kompletně smyšleného útoku je prostě šílené. Tvrdit to donedávna byla jasná "konspirační teorie", ale archivy se nedávno otevřely a je to prostě tak! Jen vaše informace o Íráku je podhodnocená, oficiálně tam díky všem našim intervencím umřelo 500 000 lidí, ale neoficiálně je to už přes milion (díky zhoršení bezpečnostní, zdravotní, sociální situace). A ta Sýrie je taky prasečina. Přimo zevnitř OPCW unikl report který naprosto zpochybňuje/vyvrací zodpovědnost Syrské vlády na konkrétním útoku, při sestavování oficiální zprávy byl ale tento report ignorován, politika měla větší slovo než věda/skutečnost, a média o tom psala jako o útoku Syrské vlády.

Proto nevěřím skoro nikomu, speciálně vládám, a speciálně mocnostem. Všichni jsou podobní parchanti, jen někteří mají lepší PR(opagandu). Všichni přepisují dějiny a se smlouvami nebo "spojenci" klidně vydrbou když se jim to hodí. "Hodné" a "zlé" mocnosti jsou pohádka, jde především o zájmy.

Dušan
12. září 2020, 06:36

A čo tak Litvinenko ? A Slovensko vyhodilo diplomatov pri zneužití Slovenska pri vražde v Nemecku ... nie sú to len "teórie" .. i keď samozrejme je možné, že s takou "povesťou" sa Rusku prišije i niečo za čo nemôže ...

A čo sa týka Asada ... to je už snáď zlý vtip.

Asad vraždil a vraždí tisíce ľudí, ale veľmoci a diskutujúci "riešia" útoky chemickými zbraňami, ktoré sú v masovom vraždení úplne "zanedbateľné" ...

A čo sa týka Vietnamu. To bol skôr omyl, nebol to "vymyslený útok" ktorý však bol skôr využitý/zneužitý na otvorené vyhlásenie vojny...

Mimochodom "mierumilovní" vietnamskí komunisti sa s takým niečím ani neobťažovali a vyvraždili násobne viac Vietnamcov ako armády USA a Južného Vietnamu spolu ...

Bizon
12. září 2020, 07:53

Litviněnka nikdo nezpochybňuje, polonium byl jasný vzkaz.

Že Assad povraždil 10 000 odpůrců? Jednak jsem dodnes neviděl jediný důkaz, a vzhledem k tomu že v důsledku naši intervence tam zemřelo přes 250 000 lidí tak nemáme žádné právo Assadovi něco vyčítat!!! Ti povraždění mohli být klidně zárodek IS. Vaše argumentace mi příjde jako zlý vtip.

Zneužitý omyl = vymyšlený útok. Že viděli "něco" na radaru a sonaru a pak půl hodiny bombardovali moře to nijak neomlouvá. Ve Washingtonu den potom věděli že tam žádný nepřítel nebyl, viz odtajněné archivy. Komunisty nerad obhajuji, ale Ho Chi Min byl populární a vyhrál by volby, kdyby je Američané nezrušili. To je totální výsměch demokracii rušit volby když se nám nehodí vítěz... První "demokratickou" vládu na Jihu prostě dosadili, a další vlády se pak volily v "demokratických" převratech kde tu přechozí vládu většinou postříleli...

Dušan
12. září 2020, 16:46

No už zas za všetko Amíci nemôžu ...

To sú dosť naivné predstavy, že "Amíci dosadili" ... keby to bola pravda, tak tam dosadia takú vládu, ktorá in nerobí problémy .... a taká v Južnom Vietname nikdy nebola ..

Na severe bola od začiatku komunistická diktatúra, ktorá po konsolidácii moci chcela ovládnuť i juh. To bol reálny začiatok vojny, kde Amíci pomáhali juhu a komunistický svet zas severu.

A čo sa týka popularity ku komunistom na juhu. To vieme celkom presne aká bola. V roku 1968 rozpútali komunisti ofenzívu v období sviatku Tet. Zúčastnil sa jej takmer celý Vietkong (južní partizáni) a samozrejme i jednotky severovietnamskej armády za účelom rozpútania povstania a zvrhnutia vlády na juhu ...

Výsledok:

Domáci zväčša ostali pasívni a ak boli nejakí aktívni tak hlavne tí čo bojovali proti komunistom. Americká armáda vyhladila takmer celý Vietkong a po tomto roku už nehral Vietkong vo vojne žiadnu veľkú úlohu, boj proti juhu a USA musela prevzala hlavne severovietnamská armáda.

To, že na juhu nemali Vietnamci v láske svoju stále meniacu sa skorumpovanú vládu vôbec neznamenalo, že by chceli komunistov. Mimochodom tí vyvraždili násobne viac ľudí a dodnes to nie sú ochotní ani priznať ... a je charakteristické že filmy o zločinoch americkej armády sa točia ... v USA ...

A kto "nevidí" po Asadovi tisíce nevinných mŕtvych .... tak je zbytočné na tému Sýrie diskutovať ... barelové bomby z vrtuľníkov tam zhadzoval na civilistov kto ?

Bizon
12. září 2020, 17:10

Je to jejich země, měli právo si to řešit sami. Když byli komunisti tak málo populární, tak proč tam US vůbec intervenovali? Tet byl vojensky katastrofa, ale politicky to byl začátek konce US intervence. Kdo páchal jaké zvěrstva nemá cenu řešit, válka je vždycky peklo a obě strany se dopouští zvěrstev. Dnes jsou Vietnam s USA relativně kámoši, dopadlo to dopře.

Co to je porád za argument "tisíce nevinných mrtvých"? Na jeho legitimní vládu začali útočit teroristi, tak je likvidoval, my děláme to samé. My jsme v Iráku zabili přes milion nevinných, jak můžete ignorovat milion mrtvých ale být rozezlen několika tisíci? A "barelové bomby" jsou jen dementní propaganda co hraje na city. Jaký je rozdíl mezi našimi bombami a barelovými? Ve městě které drží teroristi jsou vždy civilisti, informace o cílech nejsou nikdy spolehlivé, naše konvenční bomby zabijí civilisty uplně stejně jako barelové bomby. Když je ten Assad tak strašně zlý diktátor, tak jaktože neztratil kontrolu nad zemí ani když proti němu stála nejmocnější armáda na světě?

Sýrie před válkou byla naprosto nádherná, podle mně jsme to byli my kdo tam podporoval nepokoje a financoval teroristy, většina krve je na našich západních rukou. A ještě jsme zbytečně nahráli Rusku které si tam relativně vrátilo prestiž.

Dušan
13. září 2020, 07:50

Bizon

Na Vašu otázku je veľmi primitívna odpoveď - lebo USA nechceli Asada zlikvidovať. Keby chceli, tak je už dávno po ňom ...

A udržal sa preto, že ho masívne podporoval Irán i Rusko, ktoré neskôr vstúpilo priamo do vojny - bez toho by už bolo dávno po ňom ...

Asad je tak pozostatkom francúzkej koloniálnej politiky, kedy alawiti t.j. šíti, vládli väčšinovým sunitom.

A nepokoje nevznikli pre "zlý západ" ale domáce problémy (napr. neúroda) ktoré režim nedokázal riešiť. Režim začal brutálne "riešiť" zo zočiatku pomerne pokojné protesty a tým začal špirálu násilia. Samozrejme, že to využili islamisti, ktorých povstanie asadov foter krvavo potlačil v roku 1982. Je naivná predstava, že v Sýrii nemali islamistov. Mali a paradoxne mnohých z nich vypustil z väzenia sám Asad aby kompromitoval svoju politickú opozíciu ... lenže oni sa "chytili" už i s podporu (ale nie západu, ale bohatých sunitských štátov) až tak dobre, že "demokratický" povstalci mali možnosť len statočne zomrieť, odísť, alebo sa pripojiť k radikálom, ktorí mali obrovskú podporu. Západná podpora bola taká smiešna, že je trápne o nej vôbec sa baviť. Amíci vysvičili pár stoviek "demokratických povstalcov", ktorí i tak prešli zväčša k lepšie pleteným radikálom.

A čo sa týka "nás" ... tak naša vina je v tom, že sme cez dodávky zbraní podporovali radikálov - hlavne cez SA. Ale vedeli sme o tom, však náš Fico povedal "nedáme zbrane my, dodajú iní" ....

USA intervenovali, lebo sa báli "domina", t.j. že padne Vietnam a následne i ostatné štáty. Mimochodom čisto vojensky vyhrali všetky veľké bitky, porážku utrpeli čisto politicky na domácej pôde. A samozrejme vojnu nevyhrali žiadni domáci "partizáni", ale regulárna severovietnamská armáda masívne podporovaná Čínou a sovietskym blokom.

Bizon
13. září 2020, 17:49

Jedna zkratka co jste napsal vystihuje většinu mojí deziluze Západem: Saudská Arábie. Středověkká fašistická diktatura, ženy minimální práva, masivní podpora terorismu finančně i ideologicky (wahabismus), roky provádí prakticky genocidu stovek tisíc v Jemenu. Všechno tolerujeme když nám prodávají ropu a kupují zbraně (větší rozpočet na zbraně než Rusko!).

Dokud SA není problém, dokonce byli v OSN na chvíli předsedy pro lidská práva, tak nemáme žádné právo kázat jiným zemím o diktatuře nebo vraždění! Mně neuráží že je tolerujeme, je to jiná kulturá, jiný kraj jiný mrav. Neuráží mně ani když se chováme jako mafiánské impérium, to dělají všechny mocnosti. Mně uráží to pokrytectví naší PRopagandičky, všechny ty honosné řeči že intervenujeme abychom pomohli lidem, zlepšili lidská práva nebo podpořili demokracii..., většina jsou kecy které vytáhneme jen když se nám to hodí. Já bych byl radši kdyby řekli pravdu, i obecně se ví že nejlepší propaganda je ta založená na pravdě, navíc nehrozí že začnete věřit vlatní propagandě a dezinformujete sám sebe...

energetik II
12. září 2020, 11:06

TO : Dušan

Litviněnko byl původně agentem ruské tajné služby ,kam se dobrovolně přihlásil. Pak přeběhl na druhou stranu a nechal se naverbovat do služby u britské MI 5. Byl to zrádce národa a vlasti. Zasloužil jen kulku.

Asad je právoplatný prezident Sýrie, kterého se pokusila svrhnout banda zločinců a vrahů vedená dobrodruhy Al Kajdy, Islámského státu a protureckými islámskými fanatiky. Když se někdo pokouší násilím svrhnout vládu ,tak mívá obyčejně ztráty.

Ten americký "omyl" přivedl r. 1968 do Vietnamu 538 000 amerických žoldáků , kteří tam vraždili hlava nehlava. Přečtěte si něco o vyvraždění obce My Lai vojáky poručíka Caleyho. Horší příběh, jak vyvraždění Lidic nebo Ležáků r. 1942 vojáky SS . Tam totiž se konce války dočkaly alespoň nějaké děti a ženy. V My - Lai žoldáci USA vyvraždili kompletně všechny, hlavně ženy a děti. Muži byli na frontě. Když se por. Caley vrátil do USA, tak si tam otevřel zlatnictví a byl všude velmi populární. Napsal i knihu :"Byl jsem rád ve Vietnamu".

Vy by jste koukám dovedl i ospravedlnit Hitlerův útok na SSSR 1941, vždyť přeci při kolektivizaci proběhl hladomor na Ukrajině a navíc Stalin organizoval i Gulagy, kde umíraly statisíce nevinných lidí.

Dušan
12. září 2020, 16:54

To je tá "banda zločincov a vrahov vedená dobrodruhmi" ...

https://www.youtube.com/watch?v=BueqfhBBnmA

Sorry ale na rozprávky o "dobrom Asadovi", ktorého chceli zvrhnúť Amíci som už starý ...

Asad "právoplatne zvolili" ... ako jediného kandidáta ... to už sa Vám nehodilo, že ?

Formálni protikandidáti boli až vo "voľbách" počas vojny, ktoré takmer nik neuznal ...

A čo sa týka Stalina, tak to sa v ZSSR nedialo ... to už je dnes v Rusku "zabudnuté" ... v Rusku predsa "vedia", že vojnu rozpútalo Poľsko ...

Josef
12. září 2020, 00:03

No tak to bude mít stejný efekt jako když v době dostavby Temelína nahnali Rakušáci na hranice indoktrinované děti, aby stávkovali proti spuštění jaderné elektrárny. Výsledkem byla masivní podpora jaderné energetiky od české veřejnosti. Stejný efekt bude mít o toto prohlášení. Pro Němce totiž přímý plynovod do Ruska s kapacitou, která pokryje celou spotřebu země znamená ekonomickou a geopolitickou výhodu. Navíc Německo a Rusko necítí k sobě nepřátelství, ale respekt a mimo jiné obě země spojuje názor na Poláky....

PetrV
12. září 2020, 04:26

Dovolím si upozornit na mylku. Nordstream 2 je prioritně urcen pro rakousko, slovinsko, itálií. Němci budou inkasovat poplatky za přepravu místo ukrajiny.

Stáří a malá udrzba plynovodů na ukrajině Nordstreamu také nahrává.

Polských 10 mld je velmi málo. Zvlášť když část plynu jde do polska letos pres nordstream 1 a HPS těšín do slezska. Polaci nejsou seriózní partneři.

Jiří Trn
12. září 2020, 08:48

Dovolím si upřesnit. Nordstream 2 měl sloužit a vydělávat i České republice.

V Lubminu na baltském pobřeží Německa měl být napojen na nový plynovod Eugal, který končí na českých krušnohorských hranicích. A dále se měl ruský plyn přes ND2 a Eugal přeposílat naším plynovodem Capacity4Gas do Bavorska, Rakouska, Itálie a Chorvatska. Z 55 miliard metrů krychlových zemního plynu z ND2 mělo být 45 miliard metrů posíláno skrz Eugal, a z toho 35 miliard metrů do Česka a přes Česko dále. Což je pořádný balík!

Ale po divadelním představení s Navalným je s tím asi konec, včetně provize za tranzit pro "naše" české firmy.

PetrV
12. září 2020, 10:46

Teď stačí nordstream1. Letos je provoz soustavy N4G čistě zapad-vychod. Byla slabá zima. Pokud bude tuhá zima, zasobniky jsou naplněné.

Plyn z nordstreamu 2 priorirne není urcen pro čr ale pro SVK,AU,IT. u nas se vyuzije jedině když se postaví další PPE.

N4G si platí projekt C4G sama.

Bez nordstreamu 2 je to ztracená investice.

Jan Veselý
12. září 2020, 12:25

Tohle všechno je konečný důsledek toho rusko-ukrajinského extempore před ~10 lety. Moc dobře si pamatuju jak to v energeticích tehdy "hrklo". Díky těmhle plynovodům a úpravám těch stávajících přichází Putin o možnost plynového "divide et impera", všichni dostanou plyn za podmínek pro Němce, ať už od Rusů nebo od Němců :-) nebo ještě za lepších.

Bizon
12. září 2020, 16:21

Bude NS2 (potenciálně) vydělávat i ČR, že jo! Měl jsem ten pocit, ale nebyl jsem si jistý.

To Veselý: Jo, ta tehdejší krize se politicky ozývá dodnes. Osobně si ani dnes nedovolím tvrdit kdo tenkrát ten plyn přerušil, jestli to byli Rusové nebo Ukrajinci. To už se asi nedozvíme. Proto ale relativně podporuji NS2, bez prostředníka už žádné vzájemné obviňování nehrozí, a existencí alternativních plynovodů nehrozí ani vydírání.

Jan Veselý
12. září 2020, 17:12

To je dnes už úplně irelevantní, kdo tehdy za co mohl. Hlavně ovšem tehdy pořádně vylezlo na povrch to, jak ruská státní firma Gazprom mění jednotlivým zákazníkům ceny podle toho, jak moc jdou na ruku ruské věrchušce.

EU na to reagovala a reaguje, dle mého, správně, diverzifikuje zdroje a propojuje trh. A výsledky už se projevují v cenách plynu, samozřejmě v kombinaci s jeho obrovským přebytkem na trhu v USA a rozjetím byznysu s LNG.

Jaroslav Novák
12. září 2020, 09:54

Věnujme se NEEMISNÍ energetice a investujme do jádra a budeme uhlíkově neutrální, o strategické komoditě elektřině nesmí rozhodovat ulice nebo parta psychopatů a začněme na základě dat a sociálně přínosných projektů stavět osvědčený typ VVER 1000MWe pro řadu synergií EDU 56 + ET34 + Tetov 1234 + Březno 1234 =12 GW x 876O x 0,9 = 94,608 TWh nové neemisní elektřiny + PVE SEVER uloží až 32 GWh v denním cyklu z OZE v SRN,…..ČR se stává mimořádný partner všem ve Střední Evropě,…a těch 12 reaktorů + turbin + generátorů + 48 čerpadel + 36 transformátorů + 2500 tun nerez. potrubí + 5000 rozvaděčů + + 100 000 betonářské oceli + 1 000 000 tun cementu ++,…vše vyrobíme v ČR, obrovský a kladný dopad pozvedne celý dělný český národ, za 20 let máme vše hotovo, předpokládaná cena 1440 mld. Kč !!! 100 000 PRACOVNÍCH MÍST!!!

Carlos
12. září 2020, 10:55

Vy máte tapetovací vidím....

Jak jsem Vám říkal, o komoditách může rozhodovat jenom trh, ne banda plánovačů, to už tu bylo a skončilo to ostudou, takovou že disky měly desetinovou kapacitu a v době kdy svět frčel na 16 až 32 bitech se tu bastlilo na 8 bitech a na lepší se přešlo až těsně před koncem... Kdepak o komoditách a produktech má rozhodovat trh a lidé bez velkých zásahů státu. A to i do elektřiny. Zejména pokud je dnes šance na to aby lidé měli z nemalé části přístup k vlastní relativně čisté výrobě energie.

Víte že 100 k relativně kvalifikovaných lidí vázaných na jeden obor, mimochodem je to celý jeden populační ročník, reálně by to vyluxovalo tak 10 let, znamená položit proti té JE náklady ušlé příležitosti?

Betonáři na JE se nemohou zároveň věnovat lidí betonu na pilíře mostů VRT nebo dálnic, pokládce betonových vozovek, nebo stavbě obytných budov, lidé studující konstrukci klasických reaktorů se nemohou věnovat zároveň konstrukci fúzních reaktorů. Huť vyrábějící ocel pro reaktory nemůže zároveň produkovat ocel pro jiná odvětví. Inženýři provozující JE pak nemohou zároveň čučet na budíky a zároveň vytvářet nové výrobky...

A to nemluvím o tom že je blbost vyrábět všechno v ČR pokud to jsme s to zajistit levněji v okolních zemích.

Nehledě na to že nezaměstnanost byla nízká a pokud teď roste, tak velmi nerovnoměrně podle oborů.

Dušan
12. září 2020, 16:57

Tá "ulica" to platí ....

A také jednoduché to asi nebude .... aj proruský Fico vyhodil Rusov s ich s ponukou na novú jadrovú elektráreň ... chceli záruky ziskov, t.j. garantované ceny.

Takých "géniov" čo postavia bez rizika je plný svet ....

Jiří Trn
13. září 2020, 08:53

Zdržte se prosím drbů a pracujme s ověřitelnými fakty.

Na Slovensku poskytují půjčky společnosti SLOVENSKÉ ELEKTRÁRNE, která staví nové jaderné reaktory, ruské banky, včetně "kontroverzní" Mezinárodní investiční banky.

Nedávno ruský dodavatel porazil amerického konkurenta ve výběrovém řízení na dodávku jaderného paliva do slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

Ruský energetický gigant Gazprom vlastní v České republice vlastní jednu z hlavních strojírenských společností jaderného průmyslu ŠKODA JS, která je hlavní dodavatel v projektu jaderné elektrárny Mochovce.

Dušan
13. září 2020, 14:21

A čo to má s novým projektom novej elektrárne ?

Rusi chceli záruky ...

To sú fakty ... čo majú byt tie "drby" ?

Predpokladám, že si len pletiete dostavbu Mochoviec s projektom novej výstaby JE v Jaslovských Bohuniciach ...

Jiří Trn
14. září 2020, 07:45

Vážený pane, vy žádné fakty nedáváte, pouze drby.

Já vám vyjmenoval jednoduše ověřitelná fakta o rusko-slovenské spolupráci (a financování) v jaderné energetice.

A vy kontrujete pouze jakýmsi pavlačovým drbem o Ficovi a Rusku.

Já píšu o obecné jaderné spolupráci s vyjmenováním některých příkladů z veřejně dostupných dat, a vy se snažíte mlžit že si prý někdo něco plete.

Ale když už chcete něco konkrétně o Jaslovských Bohunicích.

ČEZ a slovenská Jaderná a vyřazovací společnost JAVYS společně postaví nový blok v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na Slovensku za zhruba 100 miliard korun. Dodavatelé funkčních částí budou korejská (česká) společnost DOOSAN ŠKODA POWER, a ruská (česká) společnost ŠKODA JS.

Dušan
14. září 2020, 12:52

Že o tom na Slovensku nik nevie : )

Plány boli kadejaké ...

https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/cez-postavi-novy-blok-v-bohunicicich.A090515_122727_ln_ekonomika_abc

Realita je taká, že Slovensko "bojuje" s dokončením Mochoviec a momentálne určite nie je v pláne nová atómka ....

Jiří Trn
15. září 2020, 07:02

Že ty o něčem nevíš ale vůbec neznamená že to není, i když se schováváš za termín "nik - nikdo".

Ty si vystačíš se svým drbem o Ficovi a Rusech, a jsi spokojený.

Dušan
15. září 2020, 12:05

Jiří Trn

Na to, že tu mávate len starou neaktuálnou informáciu ste dosť "hustý" : )

Výstavba novej elektrárne bude vyžadovať ručenie štátu ... to je fakt. Čiže tu musí ísť cez vládu a parlament ... určite nie cez "experta" Jiřího Trna

To, že bežia nejaké prípavy a posudzovania dopadov na životného prostredia nie je realizácia ...

Jiří Trn
15. září 2020, 13:27

I neaktuální ale ověřená informace má rozhodně větší vypovídací cenu než ten tvůj pavlačový drb starý Blažkový o Ficovi a Rusku.

Energetika (nejen) na Slovensku stojí nebo se buduje díky financím.

A vrátím se ke své první informaci nahoře, že vzhledem k faktu, že slovenské energetické projekty financují ruské finanční ústavy, je ten tvůj drb mírně řečeno úsměvný.

Richard Vacek
13. září 2020, 12:22

Polsko je vzhledem k Rusku vedeno předsudečnou nenávistí a takto je třeba se na polské návrhy dívat.

Dušan
13. září 2020, 14:23

Vzhľadom na to, že Rusi "objavili", že Poliaci začali druhú svetovú vojnu .... a že Katyň bola "zločinom nemeckej armády" ..... tak sa asi ťažko čudovať, že ich Poliaci momentálne nemajú veľmi radi ...

energetik II
13. září 2020, 22:02

TO : Dušan

Faktem je, že Poláci jako první už r.1934 uzavřeli smlouvu o přátelství a míru s Hitlerem , SSSR až 1939. A když Hitler ČSR zabíral Sudety ,tak se k němu přidali a nám Čechům obsadili Těšínsko. Slováci vyhlásili svůj Slovenský štát, plácali se s Hitlerem po zádech, přidali se k deportacím Židů a do války proti SSSR poslali po boku Wehrmachtu svoji Rýchlú divíziu. Když už byla válka prohraná, tak v srpnu 1944 tam zorganizovali SNP a tím si zachránili účast v táboře "antihitlerovské koalice" po boku SSSR, aby nemuseli platit po válce reparace jako člen fašistické koalice.

Dušan
14. září 2020, 12:45

To by sme sa mohli baviť, kto dodával wermachtu a SS poľahlivo zbrane počes celej 2.SV ... ale to už má ďaleko od toho plynovodu ..

energetik II
14. září 2020, 14:09

TO : Dušan

Pokud myslíte na dodávky zbraní ze zbrojovek v Protektorátu Čechy a Morava , tak to byly dodávky z okupovaného území, které se k Němcům nepřidalo dobrovolně, ale bylo 15.března 1939 okupováno. Slovenský štát nikdo neokupoval a přesto poslalo své vojáky do boje proti SSSR. Ono není zrovna jednoduché být soustružníkem ve fabrice , která má německého ředitele a vy si můžete vybrat : 1. Buď budete soustružit kulometné hlavně pro Wehrmacht a nebo 2. Budete popraven za neuposlechnutí rozkazu. Vy by jste byl tehdá hrdina a zvolil by jste číslo 2 ??? Já nikoli, já bych soustružil.

Dušan
14. září 2020, 15:00

To je veľmi zjednodušený pohľad "ináč sme nemohli" ...

Asi ste o tom nepočuli, ale Nemecko okupovalo i značnú časť Slovenska ... väčšinu územia síce vrátilo potom "láskavo" Slovenska, ale napr. kompletne materiál a zbrane Nemci odviezli ...

Slovenský štát bol pod područím Hitlera a hádam si len nemyslíte, že sme si tu mohli robiť čo by sme chceli a Hitlerovi by to bolo jedno ...

Všetky významné fabriky skončili nejakou formou pod kontrolou nemeckých firiem, takže s tým sústružníkom to platilo presne u nás tak ako u Vás !!!

Čo sa týka vojenskej účasti ... bola to epizóda, naše jednotky boli skôr symbolické a i keď bolo ich ťaženie spočiatku veľmi úspešné, tak ich význam na obrovskej východnej fronte bol skôr propagandistický.

Slovensko bolo vtedy prevažne agrárna krajina, čiže samotné hospodárstvo pre Nemecko až také životne dôležité nebolo - na rozdiel od Česka.

Čo je faktom tak, najväčšou škvrnou je vzťah k Židom, ktorých sme v spoločenskom živote odstavili "lepšie" ako Nemci (za čo nás i radi pochválili) a vydali sme ich Nemcom na smrť ... ale tu majú čierne svedomie mnohí (i napr. Poľsko či Francúzko) ...

SNP nevzniklo ako kalkul, to je nezmysel. A malo určite x-násobne väčšiu vojenskú váhu ako napr. to pražské ... ale táto diskusia ej už z princípu nezmyselná ...

ČSR mala exilovú vládu a formálne spojenci ani Slovenský štát neuznali, takže sme boli formálne stále na strane víťazných spojencov, čiže sme z tohto pohľadu SNP nepotrebovali ... to sú len vaše čisté fabulácie ...

Bizon
14. září 2020, 21:50

Proto nemám rád tohle pitvání historie jako argumenty. Žádný národ není monolitický, vždycky jsou frakce které mají svoje zájmy a svojí pravdu. Nakone třetina historie je dobová propaganda, třetina zpětně upravená jak si vítězové kryli zadek a reputaci, na objektivní hstorickou realitu už moc nezbývá..

Nechápu jestli národy potřebují ty černobílé hrdiny a "hodné a zlé", nebo jestli je to tradice těch co ty hrdiny "tvoří", ale ve mně tento černo-bílý narativ vzbuzuje nedůvěru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se