Domů
Elektřina
Není USB nabíječka jako USB nabíječka

Není USB nabíječka jako USB nabíječka

Před deseti lety měl každý vždy správný napájecí zdroj (nabíječku) pro každý přístroj. Dnes toto už neplatí, dnes si můžete nabíjet telefon v domě u kamaráda(ky), připojit si svůj smartphone do jakéhokoliv počítače nebo stahovat fotografie z digitálního fotoaparátu přímo do televizoru. Toto všechno je možné díky standardizovanému konektoru Universal Serial Bus (USB).

Ale pozor, objevuje se tu nový problém, a to USB napájení. Ne všechny nabíječky USB, konektory a kabely jsou si rovny. Pravděpodobně jste si všimli, že některé nabíječky Vám nabijí telefon rychleji. Někdy je jedna zásuvka USB na notebooku zdánlivě silnější než ostatní nebo jedno USB ve vašem notebooku nabíjí i když je vypnutý.

Tento článek by Vám měl objasnit jak funguje USB nabíjení a jestli třeba některé nabíječky zkracují životnost vašich bateriích v zařízeních.

USB síť se skládá z hostitele, kterým je často PC, a zařízení, jako je smartphone, tablet, MP3 přehrávač nebo digitální fotoaparát. Datové toky plynou v obou směrech, ale výkon je jednosměrný a vždy proudí z hostitele do zařízení. Například notebook nemůže brát energii z vašeho smartphonu, jenom naopak – smartphone bere energii notebooku.

Jaké jsou typy USB konektorů a jejich technické specifikace?

Teď čísla. Konektor USB má čtyři piny, USB kabel má tedy čtyři vodiče. Vnitřní piny 2 a 3 slouží pro přenos dat (D+ ,D-), a vnější piny 1 a 4 (+, -) poskytují napětí 5V, pro standard A. Kromě standardních konfigurací typu A a typu B se 4 piny existují také USB Mini-A, Mini-B, Micro-a Micro-B, které navíc obsahují identifikační pin.

Ukázka UBS konektoru. Zdroj: www.batteryuniversity.com

Konektory USB 1.0 a 2.0 mohou dodávat proud až 500 mA (0,5 A). Konektor USB 3.0, se pohybuje až do 900 mA (0,9 A). Tyto konektory nacházíme v dnešních noteboocích a v PC.

Nabíjecí adaptéry s USB konektorem tzv. „USB nabíječky“ mají rozsah dodávaných proudů a od 1,5 A až do 3 A při napětí 5 V.

Může mi poškodit jiná než originálně dodaná USB nabíječka zařízení?

USB nabíječka Zdroj: www.abacus.cz

Nyní už víme, že existuje obrovský rozptyl výkonů konektorů s normálními USB konektory od 0,5 A do 0,9 A až po vyhrazené nabíjení konektory, které mají proud dosahující 3 A.

To vede k poměrně důležité otázce: Může mi můj smartphone poškodit například nabíječka od mého tabletu?

Mohu způsobit škodu zapojením mého zařízení do USB nabíječky, která dodává více proudu než 500 mA a 900 mA?

Odpověď zní NE!!!! Přístroj čerpá pouze to, co to vyžaduje, a ne více. Více výkonu od nabíječky USB může zkrátit dobu nabíjení.

Analogie z běžného života – co se stane, když zapojíte do zásuvky střídavého proudu lampičku a rychlovarnou konvici? Lampa vyžaduje jen málo proudu, zatímco u rychlovarné konvice je proud podstatně větší. Nic nevybuchuje, každý přístroj si vezme výkon, jaký potřebuje.

Bude výkonově slabší USB stačit nabíjet moje zařízení?

Na druhou stranu ovšem hrozí nebezpečí přetížení rozbočovače USB při připojování příliš mnoho zařízení. Nabíjení zařízení, které čerpá 500 mA spolu s dalšími připojenými spotřebiči mohou požadovat vyšší výkon a proudy než současný limit konektoru, což vede k poklesu napětí a možného selhání systému. Aby se zabránilo přetížení, někteří hostitelé (PC, notebook) zahrnují stávající omezení obvodů, které zavře přívod, když je přečerpán.

Například nabíjení Li-ion baterie, která se většinou vyskytuje v zařízení, začíná nejdříve za  konstantního proudu a jakmile článek dosáhne svého vrcholného napětí 4,20 V, proud se začne omezovat a udržuje se konstantní napětí na článku. Pokud nastane situace, že dojde k přetížení USB rozbočovače a následně nastane pokles napětí v konektoru USB (plus ztráty v nabíjecím okruhu), nebude možné dostatečně nabít baterii.

Ve výsledku se bude akumulátor nabíjet například pouze na 70% state-of-charge (SOC), což pro běžného uživatelé znamená, že baterie není nabita na plnou kapacitu a nemůže očekávat od zařízení plnou výdrž, na jakou je zvyklý.

Odborníci na baterie doporučují vždy se snažit baterii plně nabít, aby se nezkracovala životnost. Některé lepší zařízení mají v sobě integrovaný Battery Management System (BMS), který hlídá všechny toky a napětí přímo na baterii a tím zlepšuje její životnost.

Režim Sleep-and-Charge

Počítač, který je vypnutý, normálně také vypíná USB konektory. Některé počítače jsou vybaveny USB konektorem a režimem Sleep-and-Charge, který nechává daný konektor zapnutý a může být použit pro nabíjení vašich elektronických zařízení, i když je počítač vypnutý.

Sleep-and-Charge USB porty mohou být barevně odlišené, mohou být červené nebo žluté, ale žádná norma na toto neexistuje. Dell přidává ikonu blesku, a nazývá to „PowerShare“, zatímco Toshiba používá termín „USB Sleep-and-Charge“.

Závěrem – nebojte se používat různé USB nabíječky. Zařízení si vždy vezme tolik proudu, kolik potřebuje. Pozor je na druhé straně třeba dávat na přetěžování USB konektorů. Ty potom nemusí plně dobít vaše zařízení.

Úvodní obrázek: www.ams.sk

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ministerstvo financí chce, aby ČEZ vyplatil dividendu 48 korun za akcii. Vedení společnosti ji navrhuje nižší
20. červen 2022, 13:50
Drahou elektřinu jsme si způsobili sami. Řešení přinesou i malé reaktory
20. červen 2022, 09:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Daniel
12. únor 2018, 22:44

Dobrý den mám takový dotaz, jak bývá na adaptéru napsáno střídavé napětí od 100 až do 240Voltů tak vím že to znamená od kolika až do kolika voltové zásuvky se může ten adapter zastrkávat, ale teď se chci ze zvědavosti zeptat, když by třeba například existovala na světě zásuvka střídavých 90Voltů a zastrčil bych do ní adapter kterej má na sobě napsáno střídavých 100Voltů až 240Voltů, tak se chci zeptat, fungoval by mi adapter v devadesáti Voltové zásuvce? Nebo ne? Těším se na vaši odpověď. S pozdravem Daniel Vansa.

PP
9. duben 2018, 10:15

Stačí si koupit autotransformátor a vyzkoušet :)

cernyo
12. červenec 2017, 16:19

jen pro zajimavost , pokus. vrazil jsem do mobilu konektror microUSB , pripojil napajení z reg.zdroje a měřil U přímo na konektoru a proud v obvodu. stav baterie byl 40pct, a vyšlo mi : 4,5v=93mA , 4,75v=390mA , 5v=930mA , 5,1v=1,26A , 5,15=1,45A , 5,2V=1,61A , vejš jsem se už bál jít. stejne hodnoty byly i při klesaní napetí . po dobu měrení asi 2minuty se mobil nabil o 1 procento . muj úsudek je,že mezi napetim 4,75 a 5,25 může být klidně rozdíl i 1A.

C
12. červenec 2017, 20:49

Elektronika, v USB standardu máte energetická kvanta, každé zařízení musí začínat s tím nejmenším, pak se vykomunikuje a nastaví příslušné kvanta. Toto může být kdoví jak, ale není to myslím nativní vlastnost USB, to by z podstaty mělo být na napětí nezávislé.

Kralnabijecek
29. srpen 2017, 07:56

Obycejny zdroj - usb nabijecka rozhodne s telefonem nemkomunikuje a uz vubec ne nejaka kvanta.

Marethyu2000
24. listopad 2017, 21:08

to byste se divil, že usb nabíječka s telefonem nekomunikuje. Už teď třeba Asus, nebo Meizu mají telefony, které se nabíjí maximálním proudem 2 A jen s originálním adaptérem, prý kvůli ochraně telefonu před nekvalitními zdroji.

Daniel
14. listopad 2017, 22:10

Dobrý den, mám dotaz, mám doma herní konzoli a ta vyžaduje hodnotu napětí 5.0Voltů jenomže já jsem jí napájel napětím 5.2Voltů a teď ještě taky budu mluvit o převodu jednotek elektrického já když jsem si totiž na internetu zadal hodnotu elektrického napětí 5.0Voltů tak se mi to převedlo z voltu na milivolt a tím pádem se mi objevila hodnota napětí 5000miliVoltů a potom když jsem zadal hodnotu elektrického napětí 5.2Voltů tak se mi objevila hodnota napětí 5200miliVoltů, takže teď připomínám, pokut herní konzole vyžaduje hodnotu napětí 5.0Voltů tak takzvaně vyžaduje hodnotu napětí 5000miliVoltů ale pokud jsem herní konzoli napájel napětím 5.2Voltů tak jsem jí takzvaně napájel napětím 5200miliVoltů takzvaně jsem jí napájel hodnotou napětí o dvě setiny miliVoltu, a teď se zeptám pokud má herní konzole předepsanou hodnotu napětí 5.0Voltů takzvaně 5000 miliVoltů ale já jsem jí napájel hodnotou napětí 5.2V takzvaně 5200miliVoltů takzvaně jsem jí napájel o 200miliVoltů více a mám se obávat toho že by taková hodnota napětí o dvě setiny miliVoltů mohla herní konzoli klidně zničit? Nebo se při takové hodnotě napětí ještě obávat nemusím? Mě sice herní konzole bezproblému funguje ale obávám se toho že mi může přestat náhle fungovat kvůli tomu že jsem si dřív nerozmyslel jakej tam strkám adaptér až pak jsem se podíval že jsem to napájel napětím 5.2Voltů ježiši že jsem se nepodíval včas než jsem to tam zapojil těch 5.2Voltů teď se tak obávám že z toho nemůžu v noci usnout a jsem nervózní Ježiši ježiši já jsem ale blbec že jsem se na tu hodnotu napětí 5.2Voltů nepodíval hned. Těším se na vaší odpověď. S pozdravem Daniel Vansa.

C
14. listopad 2017, 23:33

No toto je spíš na nějaké jiné fórum, ale asi takto: rozdíl 0.2V by neměl nějak zásadně vadit, navíc je to asi napětí na zdroji, jenže vy tam máte přechody na konektorech, vodičích a pod. při odběru 0.5A stačí dle Ohmova zákona odpor 0.4 Ohmu a dostanete úbytek 0.2V. Navíc tam jsou nějaké další obvody které napětí stabilizují a snižují pro baterii (která má něco kolem 3.7V) A na tom by se mělo získat správné napětí, jistě tam jsou stabilizátory napětí, které by těch 0.2V měly hravě osekat. Co se týká nějakého výkonu navíc bude se jednat o desetiny wattu. Což je asi také dost málo. Takže bych řekl že zničení hrozit nebude. Zvlášť jestli je k tomu delší tenký kabel, ten bude mít dost velký úbytek sám o sobě.

Daniel
15. leden 2018, 23:08

Dobrý den, já jsem si vzpoměl na jednu věc, já totiž nevím jak je to přesně s pólama u elektrického odporu na snížení elektrického napětí, můžu se zeptat jestli elektrický odpor například v transformátoru potřebuje dva póly plus a mínus? Nebo když je to jen odpor který snižuje elektrické napětí, nestačí jen jeden pól plus? Tím myslím to že když elektrické napětí přichází pólem plus a odchází pólem mínus že elektrickému odporu stačí pouze jeden pól protože si myslím že plusovým pólem jak prochází do odporu elektrické napětí že mínusovím pólem přes odpor odchází už jen snížené elektrické napětí a proto si myslím že elektrickému odporu stačí jen jeden pól, opravdu mě zajímá jestli elektrickému odporu na snížení elektrického napětí z transformátoru nestačí pouze jeden pól, stačí elektrickému odporu pouze jeden pól? Nebo musí mít dva póly plus a mínus jako každá jiná součástka přístroje? Těším se na vaši odpověď. S pozdravem Daniel Vansa.

C
16. leden 2018, 01:42

Že vy to děláte naschvál :)

Každý odpor snižuje napětí, takže takto, naprosto polopatě. Musí mít 2 nožičky, 1. se připojí na zdroj, 2. se připojí na spotřebič, opor sníží napětí o (R*Uz)/(R+Rs) Voltů, Uz je napětí zdroje, Rs je odpor spotřebiče a R je přidaný odpor.

Jo a aby něco snižoval, tak jím musí procházet proud, to jenom jednou nožičkou nejde, musíte to uzavřít. I když... Pokud bychom se začali bavit o elektrostatice a řekli že proud zanedbáme (nějaké nanoampéry), pak něco takového asi jde, a je to materiál ve kterém intenzita el. pole klesá rychleji než v okolním prostředí a tento materiál je nanesen na elektrodě Intenzita v okolí pak klesá oproti stavu bez pokrytí, a intenzita el. pole je jaksi spojená s napětím, takže to jde. Ale praktické užití pro běžného člověka nevím, respektive nevím co s tímto chcete stavět.

David R.
15. červenec 2015, 17:33

Opravte mě jestli se pletu, ale problémem u různých adaptérů není proud, nýbrž napětí. USB adaptér do 230V zásuvky snižuje napětí na snesitelné množství pro dané zařízení, toto napětí je ale u každého zařízení jiné. A tam pak vzniká problém. Já jsem si už použitím špatného adaptéru zničil jeden tablet. Takže proud ok, toho si zařízení bere kolik chce, ale rozhodně se nedá říct, že můžete bezpečně používat jakýkoliv adaptér, který vám někdo půjčí. Hodí se pamatovat si hodnotu napětí z originální nabíječky a používat jen adaptéry se stejným napětím.

Alespoň tak si to pamatuji já, kdysi jsem o tom něco načítal, když jsem si nechtěl zničit telefon

Tomáš Reichl
22. červenec 2015, 06:37

Dobrý den,

Standardní konektory USB 1.0, 2.0, 3.0 a 3.1 mají svoje technické specifikace dané mezinárodní normou, které říkají, jaké mají mít rozměry, max. proud a napětí. Výrobci toto musí dodržovat. Takže se nesmí stát, že Vám USB nabíječka se standardním USBéčkem dá větší napětí jak 5V.

To znamená, že baterie ve Vašich zařízeních, jako jsou smartphone a tablet, nemohou být ohroženy. V těchto zařízeních se vyskytuje jeden lithiový článek = baterie vašeho zařízení. Baterie jsou stejné akorát se liší velikostí kapacity.

Další norma říká - pokud adaptér má jiné napětí a je určen pro jiný druh akumulátoru a generuje větší napětí než je standardní USB (5V), měl by mít jinou koncovku konektoru, aby nedošlo právě k chybě, že připojíte špatný adaptér k zařízení, které k němu není určené.

Prosím, mohu Vás kontaktovat o poté poprosit podrobnější popsání problému?

Rosta
27. leden 2016, 07:08

Ano, problém neni v dodavanem proudu, ale v napětí. Setkal jsem se s univerzální nabíječkou, ktera mela vystupni napětí na jedne z mnoha konektorovych redukci, kterou bylo i USB, 5,5V. To pak byla rychlost nabijeni. Životnost baterie toto zarucene ve lice snižuje. Samozřejme jednalo se o nejakou cinu z Lidlu, od ktere se mnoho jineho ocekavat nedá.

Horší vsak je, že např. Lenovo používá také o 0,2V vyšší napětí než předepsaných 5V.

USB tak zacina postradat svuj smysl:(

Jarda
31. květen 2016, 21:14

5 nebo 5,5V stejně po zatížení napětí spadne. Všechny li-ionky v zařízeních mají BMS, takže nehrozí poškození. Naopak některé přístroje začínají vyžadovat tvrdší zdroje, tedy takové které i při vyšším proudovém odběru neztrácí napětí. Spousta baterií v mobilech a foťácích už nemá nominální napětí 3,6 nebo 3,7V, ale 3,8, 3,85... A není to jen marketing, baterie mají opravdu limit plného nabití posunut výše. U Samsungů je to teď nejčastější, 2A nabíječky k mobilům 5,3V a baterie 3,85. Na Cadexu lze naměřit rozumnější kapacitu při nastavení max. charge limitu na 4,25V. U baterek Nikonu a JVC je to ještě mnohem zajímavější.

Jarda
31. květen 2016, 21:18

No stress, USB jako port zneužil ASUS u tabletů pro Asii, kde udělal nabíječky s USB výstupem které měly 12V. Spíše by mě zajímalo co má udělat nabíječka když ji přetížím, tzn. když do 2A nabíječky zapojím nějakou "neinteligentní" 3A zátěž, asi tedy odpor. Logicky se začne nabíječka hřát, ale pak? Teplotní čidlo odpojí výstup? Po vychladnutí nabíječky nabíječka pojede dál? Má někdo otestováno?

robot
3. srpen 2016, 14:35

boze to je zas tupy dotaz nic decko vetsi odber na slabsim zdroji jednoduse nefunguje a pokud jo je to pretizene budeto hrat ve vecine pripadu to odejde zacadise stoho teplotni pojistka ale di u sracek made in china nic takoveho necekej

a
27. únor 2019, 16:59

není to ti náhodou na dotazy at uz se zdají samorecenym hawkingum sebevíc debilni? kdo je víc ten kdo se ptá nebo ten kdo se nezeptá?

lotron
7. říjen 2016, 22:45

V normě je 5 V +/- 5%, tj. 4,75 - 5,25 V. Takže Lenovo vyhovuje normě.

Žrout
10. únor 2018, 09:13

Dobrý den, v normě 5Voltů neni +/- 5% takzvaně 4,75 až 5,25Voltů, bohužel není v normě ani rovných 5Voltů, v normě je pouze jen jedna hodnota napětí a ta je 4,893Voltu, výrobci bohužel dělají velkou chybu že dělají zdroje napětí 5Voltů a víc, malým překročenín hodnoty napětí 4,893 byť by se jednalo o pouhé poloviny, desetiny nebo setiny voltu, dochází k rozpadu procesoru a tím i k úplnému znehodnocení zařízení, životnost zařízení pro spotřebný materiál při překročení tohoto napětí 4,893Voltu je devítiměsíční, s tím je počítáno když se zařízení používá každej den 5 až 7 hodin výrobci to dělají proto protože jim jde o prachy tak schválně překračují tu hodnotu napětí v normě a u toho lenovo to překračují bohužel dokonce i o čtyři setiny voltu, při napětí rovných 5Voltů je životnost přístroje třičtvrtě roku, při napětí 5,1 Voltu je životnost přístroje 7 měsíců, a při napětí 5,2Voltu je životnost přístroje jen 5 měsíců, ale vždycky je tam počítáno při délce používání každý den 5 až 7 hodin. Těším se na vaši odpověď. S pozdravem žroud záruba.

Inženýr
13. únor 2020, 15:40

Sorry, ale tento příspěvek je ůplně mimo.

Tomáš Tichý
13. listopad 2016, 18:21

S odchylkou 0.2 V mám u Lenova velký problém. Akumulátor tabletu Lenovo Yoga Tab 2 Windows Anypen se nabíjí téměř pouze originální nabíječkou (5.2V/2A) a navíc pouze originálním kabelem. Jedinou výjimkou je nabíječka od Asusu (5V/2A), ovšem ta funguje pouze v kombinaci s originálním kabelem od Lenova. Nefungují levné nabíječky od značky Movano (5.2V/2A), které jsou inzerovány jako náhrada nabíječek od Lenova. Vyzkoušel jsem asi desítku nabíječek i kabelů. Nemůžu sehnat náhradní originální nabíječku od Lenova. Můžete mi poradit, čím ji mohu nahradit?

Kralnabijecek
29. srpen 2017, 07:54

Mam lenovo tablet a pouzivam jakoukoliv nabijecku co mam doma a nikdy problem. Na vsech je napsano 5v a lisi se od 800ma po 3a. To same telefon samsung.

C
8. říjen 2016, 11:08

Nehledě na to že měřit zrovna u USB napětí na zdroji naprázdno má při síle tech kablíků nulový význam. Zhusta se u některých stává že pro odpor nepřenesou ani 1A aniž by padalo napětí. Takže i o něco malinko vyšší napětí se může

C
8. říjen 2016, 11:14

Problém je v tom že ani nejlepší stabilizátory na světě nemají nikdy přesně 5,000000000000V, už jen teplota a další vlivy mohou s napětím pohnout. Navíc z Ohmova zákona U=R*I se dá zjistit jaký odpor při normovaném proudu těm 0.2V odpovídá. Úpravou dostaneme U/I=R, takže 0.2/0.5 = 0.4Ohmu. Takovou hodnotu nasbíráte na konektorech a kabelech celkem snadno. Desetiny voltu většinou nehrají roli, i nejstabilnější zdroje napětí (byť s miniaturním možným odběrem v jednotkách mA) tedy rtuťové baterie kolísaly někde na úrovni 0.1V.

Daniel
25. leden 2018, 15:58

Dobrý den, mám takovou prozbu, měl jsem telefon sony xperia tipo st21i, který mi vydržel 4 roky 9 měsíců a 17 dní, ale jak jsem ho nabíjel naposledy tak se mi telefon na nabíječce zkratoval a rychle se rozžhavoval potom se dělo to že mi  každých 15 sekund samovolně vypínalo nabíjení a potom už jsem to radši po minutě odpojil protože jsem ucítil  z telefonu jedovatý zápach spáleniny, a teď se zeptám na jednu věc, mám se obávat toho že pozůstalý usb adapter od telefonu sony xperia tipo st21i může být telefoním zkratem poškozen? Víte? já už mám teď nový telefon a ten nový telefon jsem zkoušel nabíjet tou pozůstalou usb nabíječkou od telefonu sony xperia tipo st21i a je divné že ta pozůstalá usb nabíječka funguje furt dobře i přesto že jsem ten rozžhavený zkratovaný telefon na ní nechal asi tak minutu ale i přesto se obávám toho že mi může začít náhle špatně fungovat a nebo že mi přestanou fungovat datové piny jako je datová pina D+ a D-, nebo já se zeptám takhle, může i jednominutový zkrat usb adaptéru ublížit? Případně datovým pinám? Nebo pokud jsem to při zkratu za minutu odpojil tak se ještě obávat nemusím? Víte proč se takhle obávám o ten pozůstalý usb adapter? Protože se mi může hodit jako náhradní. Těším se na vaši odpověď. S pozdravem Daniel Vansa.

Radek37a
28. květen 2020, 18:12

Nerozuměl jsem zde mnohému a nenašel jsem odpověď pro mě a tak se ptám. Vím co je Amper a Volt. Něco jsem už udělal. Mohl by někdo zde vysvětlit jak to je s nabíječkami baterií třeba u Dronů? V návodu se popisuje nabíjení i přes autozapalovač PC a podobně. Baterie v Dronech mají napětí různá, třeba 7.4V. Jak tedy se může nabíjet baterie napětím 5V, které je v PC nebo na zapalovači v autě kabelem z USB. Neberte nikdo nějaký velký proud, tam je samozřejmě nutná jiná nabíječka i s jiným konektorem. Zde o čem píši je přiložen pouze kabel USB a prý do PC nebo do auta se dá dron nabíjet. Tak nerozumím tomu jak nabíjet baterii 7.4V kabelem USB s 5V.

Carlos
28. květen 2020, 18:51

Step-Up convertor. Ono se to nezdá, ale dneska na poměrně silný (třeba 1A) step-up covertor stačí maličké trafo na toroidu bzučící někde ve stovkách kHz.

Ivo
30. červenec 2018, 14:54

Mě vadná nabíječka odrovnala tablet, chytré hodinky a dobíjecí baterie, bohužel jsem to zjistil až po několikaměsíčním nabíjení právě touto nabíječkou.

Tablet se vypínal např. při 40% stavu baterie, tablet jsem reklamoval a vyměnila se baterie. a po čase cca 2 měsíce to začalo znovu.

To stejné se mě stalo s tzv. smartwatch, které při zapnutém displeji při nabíjení a plném jasu se spíše vybíjejí než dobíjejí a to jsem vše vypnul Wifi, Bluetooth, GPS i 3G síť. Když to přišlo nové z číny tak tam byly ještě 4% po cca 6týdnech takže baterka byla v pořádku, a jelikož se musejí nabíjet každý den a opět a pouze jsem nabíjel ze stejné nabíječky(HTC ze starého mobilu) jako v případě tabletu tak mám podezření na nabíječku, která nedokázala nabít do 100% ikdyž to ukazuje plné nabití ale při 60% se vypnou a musí se znovu nabíjet.

A stejná věc se mi stává že s ovladačem na Xbox One X do kterého dávám dobíjecí baterie Enloop které jsem nabíjel tou stejnou nabíječkou a ovladač se začíná samovolně odpojovat, ztrácí signál a chce to reconnect třeba 10x po sobě a pak týden bez problémů ikdyž jsem do 1m od konzole a support Microsoftu takovou chybu nezaznamenal a logicky má také podězření na baterie protože alkalické jedou bez problémů.

Všechny tyto přístroje byly nabíjeny z 90% touto nabíječkou a napadlo mě to až při nemožnosti nabíjení hodinek, které nešlo ani zapnout a ani nabíjet byly mrtvé nedalo se s tím při 20 pokusech o nabíjení a zapnutí nic dělat, dal jsem to do nabíječky od (iphone) a nabíjení šlo bez problémů, ale výdrž baterie je nepoužitelná.

Takže můj závěr je, že ano nabíječka USB vám může poškodit baterii v příjstroji!!!

Doporučuji nabíjet originální nabíječkou ikdyž to také není záruka viz. můj případ.

Milix
4. červenec 2019, 18:45

Dobrý den , koupil jsem si USB nabíječku z Lidlu , jedná se o zásuvku vybavenou dvěmi USB výstupy. Na štítku je uvedeno USB 5V DC , max 3.4A celkem . Nikdy jsem nepoužil oba výstupy najednou a tato nabíječka mi zničila nabíjecí adapter pro e-cigarety ( originální nabíječka nebo zdroj pro nab. má mít výstup jen 500mA ) dále jednu e-cigaretu která již měla elektroniku v sobě a nyní ještě přenosnou nabíjecí baterii pro telefony takzvanou powerbanku . Tato powerbanka byla na jednu 18650 opatřena elektronikou mikro USB vstup pro nabíjení a USB 2.0 výstup pro zařízení. Používal jsem tohle zařízení jako jednoduchou nabíječku a odešla elektronika , jen náhodou se nic nestalo protože jsem ucítil zápach a šel se podívat vedle do místnosti co se děje. Toto jsou jediné zařízení které jsem zničil a všechny mají společného jmenovatele zdroj USB té nabíječky z Lidlu s výst. max 3.4A.

S toho mi vyplývá , že těch 3.4A je opravdu moc. Jinak můj slušný voltmetr mi ukazuje výstup přesně 5V.Sám jsem byl překvapený , ještě jsem snad ani neviděl tak hezky na displeji 5V a dál samé nuly.

energetik
4. červenec 2019, 21:10

"těch 3.4A je opravdu moc"

Co je to za nesmysl? Proud si snad určuje spotřebič v tomto případě akumulátor a jeho řídí elektronika, to není starost zdroje pokud se nejedná o proudový zdroj. A Lidl proudové zdroje neprodává. Měl jste si koupit proudový zdroj 500mA, vaše chyba. To že výrobce e-nesmyslu tam udělal USB konektor asi neznamená že to můžete zapojit do libovolného zdroje s USB konektoru. Takže je to i chyba výrobce. Ale alespoň o další smradlavý e-nesmysl méně, takže žádná škoda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se