Domů
Evropská Unie
Rakousko hrozí žalobou proti plánům Bruselu zařadit jádro mezi čisté zdroje
Zdroj: EDF

Rakousko hrozí žalobou proti plánům Bruselu zařadit jádro mezi čisté zdroje

Rakouská ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewesslerová pohrozila právními kroky proti plánům Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu. K žalobě dnes vyzvala německou vládu také opoziční postkomunistická strana Levcice, informovala agentura DPA.

Podle návrhu komise by investice do nových jaderných elektráren měly být klasifikovány jako ekologické, pokud budou splňovat nejnovější technické normy a pokud bude předložen konkrétní plán pro likvidaci vysoce radioaktivního odpadu nejpozději po roce 2050. Kromě toho by nové elektrárny musely získat stavební povolení nejpozději do roku 2045. Také investice do nových plynových elektráren by měly mít možnost být po přechodnou dobu za přísných podmínek označeny za ekologické. Záměrem Bruselu je dát takzvanou taxonomií návod investorům, do jakých technologií se vyplatí vložit peníze.

„Pokud budou plány realizovány v této podobě, podáme žalobu,“ napsala na twitteru politička za Zelené.

Komise v sobotu zveřejnila návrh opatření, po němž dlouhodobě volala řada zemí preferujících jadernou energii, k nimž patří i Česká republika.

Rakouská ministryně také uvedla, že EK se snaží svým návrhem v případě jádra a zemního plynu provádět takzvaný greenwashing, tedy vyvolat falešné zdání o jejich prospěšnosti pro životní prostředí. „Jaderná energie je nebezpečná a není řešením v boji proti klimatické krizi,“ dodala ministryně.

Stranický expert Levice pro evropské otázky Andrej Hunko uvedl, že Německo by se mělo k případné žalobě Rakouska přidat. Podle tohoto německého politika nestačí, aby jeho země v Radě EU hlasovala proti návrhu, neboť ke schválení bude zapotřebí jen kvalifikovaná většina členských států. Podle místopředsedy parlamentní frakce vládních sociálních demokratů (SPD) Matthiase Miersche by Německo mělo „vyčerpat veškeré možnosti k zabránění podpory této technologie na evropské úrovni“. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck, který stejně jako Gewesslerová pochází z řad Zelených, už dříve uvedl, že Německo pro návrhy EK hlasovat nebude. Možnost podání žaloby ale zatím nezmínil.

Rakousko patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům jaderné energetiky. Na základě referenda z roku 1978 se tato alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a následně se trvale zřekla výroby energie z jádra. Dlouhodobě se staví odmítavě k jaderným energetickým programům sousedních států, mezi nimi i Česka.

Německo se rozhodlo opustit jadernou energetiku po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. K poslednímu dni loňského roku odstavilo trojici svých jaderných elektráren, zbývající tři vyřadí z provozu do konce tohoto roku.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pomůže EU Česku, pokud mu dojde zemní plyn? Tady jsou důvody, proč ano
17. srpen 2022, 23:00
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(87)
Jan Kopecký
2. leden 2022, 14:33

Není už ten pravý čas Rakousku přestat tu špatnou elektřinu prodávat?

Jan Trnka
2. leden 2022, 21:07

Už dávno. Také je potřeba zažalovat Rakousko za neuvedení JE Zwentendorf do provozu a její nahrazení špinavým a nebezpečným uhlím.

maly jarda
2. leden 2022, 15:27

Němci (a Rakušani) už zase chtějí rozkazovat Evropě .. a ještě mají tu drzost označovat ostatní za nacisty (viz Rakouská ministryně přirovnávající Evropské demokracie k nacistickému programu Nacht-und-Nebel )

pr
2. leden 2022, 22:37

Ceny na burze v ČR neodpovídají tomu, že jsme čistým vývozcem elektřiny (měly by být na nákladech).

DE zavřelo tři JE. My se chystáme JEDNU otevřít kdo ví kdy. Jaký vliv bude mít ta jedna na cenu v ČR? Žádnou.

Do výstavby ČR chce nalít ve finále bambilion korun. Fakt nikomu nedochází že to je házení perel sviním? (dodavateli) Bez jakéhokoli reálného vlivu na životní úroveň občana v ČR?

Co kdyby se plánované peníze investovaly do FVE KAŽDÉHO ovčana ČR který o to bude stát? Oni budou mít energii za rozumný peníz a podnikavci si pomůžou tržně sami?

Decarbon
2. leden 2022, 23:36

CEZ je bezedna kasicka pro vsechny politiky zleva zprava a cim vic Cez vydela, tim hloubeji se da sahat. Obcan zaplati vystavbu, Cez zkasiruje Nemecko a Rakousko a slechta se raduje, ze se dolnich 10 milionu take raduje aniz by meli duvod. Cesi jsou hrdy na JE, na ceskou korunu na Skoda auto, na zemana, na babise, na Karla 4 a co ja vim. A pritom to vubec nic neprinasi. I to plzenske pivo musel uvarit sladek z Mnichova. A zbytek te chlouby take vybudovali puvodni rakousko/nemecky obyvatele.

miro novak
3. leden 2022, 11:51

neboj sa, aj teba raz budu citovat, na prednaskach.

Jaroslav Loudil
2. leden 2022, 16:32

V Evropě se hádáme o blbosti a třeba Čína právě první den roku 2022 připojila na síť svůj další nový reaktor Hualong One o výkonu 1,1 GW Fuqing- 6. Doba stavby - 6 let. V tomto roce Čína v počtu reaktorů -"udolá Francii" , která má nyní 56 reaktorů, Čína - 53. Vykašlat se na jádro je chyba, znamená to ústup z významného vědního i technického oboru. Čína počítá, že v budoucnu desítky jaderných elektráren budou vytápět čínská města jako "plně ekologické čisté výtopny". My v EU na to budeme používat ruský plyn a nebo dokonce vodík ??

frank
2. leden 2022, 20:44

čína take spustila první 1000 MW uhelný blok , další ze 125 uhelných bloků ( v 45 elektrárnách) naplánovaných ke spuštění v letech 2021-2025 ( tenhle byl první ze 4 na elektrárně 4000 MW Shanghaimiao plant)...

Jan Veselý
3. leden 2022, 09:55

Jenom 125 uhelných bloků za 5 let? Wow, netušil jsem, že to v Číně tak zpomalilo. Teď ještě vědět kolik se v příštích letech zavře výkonu starých uhelných elektráren a jak se nová výstavba projeví v koeficientu využití uhelných elektráren, resp. jak se to reálně projeví na spotřebě.

Decarbon
2. leden 2022, 16:49

Vsichni zdejsi jaderny fandove kritizuji Nemecko, ze v zime odstavi jaderne elektrarny. O tom, ze Cez naplanoval na zimu odstaveni dukovanskeho bloku na nekolik mesicu vsak je zrejme uplne v pohode. Uz asi mesic se kucha vnitrek Dukovan a porad nevyrabi. Asi neco zasadnejsiho a nakladnejsiho nez udajne provoz JE vyzaduje. To budou miliardy jen letat.

Vinkler
2. leden 2022, 17:05

Vy nevíte, že všechny zdroje potřebují revize, střední a generální opravy ? (Snad mimo neopravitelných panelů). Obvykle se počítá 10-15%, z provozní doby.

hlpb
2. leden 2022, 17:10

Přesně tak, v takové Francii mohou o spolehlivosti a stabilitě JE aktuálně napsat romány. Díky své velké závislosti na JE se klepou, aby se v Evropě neochladilo. Na Francii vidíme, že bájná stabilita JE neexistuje.

A.O
2. leden 2022, 18:40

Stojí jim, mimořádně, tři bloky. Tedy z celkového výkonu jim pořád jede 95%.

Zatímco Němcům teď z jejich gigantického instalovaného výkonu VTE jede pouze 25%. Zítra to klidně může být víc, ale i míň. To nikdo přesně neřekne.

Za to Francouz Vám přesně řekne, kdy najede na plný výkon. A i tu mimořádnou odstávku byl schopen oznámit s předstihem.

A.O
2. leden 2022, 19:03

A jenom dodám, že Francie ještě k tomu ve velkém vyváží a má nižší produkci CO2 než Německo

hlpb
2. leden 2022, 20:14

Ve Francii je mimo provoz 25% z 61 GW instalovaného výkonu je mimo provoz 18 GW. Francie je díky závislosti na JE ze všech zemí Evropy na tom aktuálně nejhůře a má nejdražší energii vůbec. Stát musí masivně dotovat firmy a domácnosti.

A.O
2. leden 2022, 21:01

Vážně? A tyto statistiky máte odkud?

Ano, v současné době je mimo 25% jádra, ale i tak so Franci může dovolit ve velkém vyvážela . A kdybyste pozorně četl, mluvím pouze o mimořádně odstavených blocích.

A co se týče ceny energií. Aktuálně má jednu z nejdražších cen ee Rakousko. A to o skoro 40€/MWh více než Francie.

Decarbon
2. leden 2022, 21:21

Dle electricitymap org je cena v A 80Eur a ve F 60E. F muze vyvazet, protoze vitr fouka i ve F a jejich VtE dodavaji 18% z vyrobene ee.

Jiří Svoboda
2. leden 2022, 22:04

Proč lžete? V tuto chvíli, kdy píšu tento komentář je v Německu 65 % dostupné elektřiny z větru a VTE jsou využity z 66%.

https://app.electricitymap.org/zone/DE

Jiří Svoboda
2. leden 2022, 22:04

Proč lžete? V tuto chvíli, kdy píšu tento komentář je v Německu 65 % dostupné elektřiny z větru a VTE jsou využity z 66%.

https://app.electricitymap.org/zone/DE

Decarbon
2. leden 2022, 17:26

Naplanovat takovou akci Cezu na zimu a s informaci ve vsech novinach, ze elektrina prudce zdrazuje a Nemecko odstavuje 3 JE je jaksi antisystemove. A nebo je vse v pohode a jen umele vyvolana hysterie aby se mohlo vse svezt na OZE.

Marek Kuchejda
2. leden 2022, 19:42

Tato akce (konec kampaně) je dlouhodobě naplánována a probíhá na přelomu roku odjakživa. Pokud by jste měl aspoň troch ponětí o jaderné energetice, tak tady ze sebe neděláte ...

A nebojte, v jaderných elektrárnách určitě žádní blbci nepracují. Naopak je to TOP co lze na našem trhu práce najít.

Decarbon
2. leden 2022, 19:53

Take si rikam, ze zadny blackout nehrozi a Cez to naplanoval ciste z provoznich duvodu. A tim plati druha cast meho komentare, ze se jedna o umelou hysterii aby se dalo ocernit OZE a byla moznost napadat Nemecko za odstaveni 3 JE.

Marek Kuchejda
2. leden 2022, 21:18

Blackout hrozí většinou při nějakém kaskádovitém problému v přenosové soustavě. Při nedostatku výkonu v soustavě se začnou postupně odpojovat velcí spotřebitelé a to tak, aby se dosáhlo opět rovnováhy mezi výrobou a spotřebou. Blackout by s největší pravděpodobnosti nenastal. Jedinou nepříjemností při nedostatku výkonu tak bude extrémně vysoká cena (klidně desítky tisíc €/MWh) popřípadě miliardové škody při odstavení průmyslu či domácností. To odstavení jádra v Německu samozřejmě povede ke zdražení elektřiny. Nedivil bych se ceně 1000€ na spotu, v době kdy nebude foukat a svítit.

Emil
2. leden 2022, 17:55

Co to zase píšete za nesmysly? Jde o standardní odstávku spojenou s výměnou čtvrtiny paliva a běžnou údržbou zařízení, žádné kutání vnitřku se nekoná. Popis naplánovaných prací máte zde:

cez. cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-dukovanech-prave-zacala-odstavka-druheho-vyrobniho-bloku-pro-vymenu-paliva-152445

Decarbon
2. leden 2022, 18:05

Perfektne naplanovane, to se musi uznat. A proc to trva mesice? Asi celozavodni dovolena jako bonus za dobre odvedenou praci behem odstavky.

Decarbon
2. leden 2022, 18:09

posílení měřicích obvodů parametrů důležitých při řešení havarijních stavů nebo oprava pláště a přepojování potrubních tras chladicí věže číslo 6.

Zrejme byly merici okruhy nevyhovujici, plast je vadny a dalsi vady.

Emil
2. leden 2022, 18:12

Zřejmé je jen to že opět vůbec netušíte která bije.

Decarbon
2. leden 2022, 18:24

Doopravdy netusim, proc to naplanoval Cez na vrchol zimy a ani nepisou jak dlouho ta odstavka potrva. .

Emil
2. leden 2022, 18:41

ČEZ to naplánoval na vrchol zimy proto, že se jednotlivé bloky v odstávkách pravidelně střídají tak, aby měl vždy pokud možno v odstávce nejvýše jeden blok. V zimě odstavuje ty menší dukovanské a na jaře a v létě ty větší temelínské.

Jak dlouho odstávka potrvá samozřejmě není vůbec žádný problém zjistit, u druhého výrobního bloku skončí podle plánu 9.2. a 18.2. začne odstávka prvního výrobního bloku.

Ivan Novák
2. leden 2022, 18:56

Podle hlášení REMIT má tahle odstávka skončit 9.2.

Plánovat odstávky je vhodné tak, aby se pokud možno s rezervou nepřekrývaly, při 6 blocích pak už v průběhu roku moc času nezbývá, něco holt vyjde do zimy. Prodloužením palivové kampaně u ETE z 12 na 18 měsíců ČEZ získá nějaký čas navíc. Ale dokud bude v regionu přebytek řiditelné instalované kapacity, je to tak jako tak jen otázka ekonomiky a síťového rizika vyplývajícího z územního rozložení zdrojů a poptávky, v tom jeden český jaderný blok rozhodující roli nehrá.

Decarbon
2. leden 2022, 19:04

Dekuji vam za potvrzeni, ze hrozeni blackoutem ze strany jadernych fanousku je ciste ucelove a nicim nepodlozene. Ani ty 3 odstavene JE nemaji zadny vliv na stabilitu evropske soustavy.

Emil
2. leden 2022, 19:22

Zatím tady blackoutem straší maximálně tak Bláha, který se dá jaderným fanouškem nazvat stěží...

hlpb
2. leden 2022, 20:17

Emile, tak o blackoutu ve Francii mluví hlavně francouzská RTE tj. provozovatel rozvodné sítě viz citace níže.

Pokud se v lednu ve Francii prudce ochladí, hrozí tam výpadky elektřiny. Kvůli údržbě totiž stojí nezvykle mnoho jaderných reaktorů. Na riziko poukázal tamní provozovatel rozvodné sítě, společnost Réseau de Transport d'Électricité (RTE).

Více než čtvrtina z 56 atomových reaktorů společnosti Électricité de France (EDF) v současné době stojí, pandemie covidu-19 narušila program údržby. Zatímco celková kapacita jaderných elektráren EDF ve Francii činí 61 gigawattů, po většinu ledna bude k dispozici pouze 43 až 51 gigawattů, což je pro toto roční období rekordně málo, uvedla RTE.

hlpb
2. leden 2022, 21:11

Níže seznam mimořádných odstávek v Dukovanech kvůli technickým problémům:

Technické problémy v Dukovanech v posledních letech

2015:

23. června - Energetici neplánovaně odstavili čtvrtý blok kvůli netěsnosti potrubí. Odstávka trvala šest dní.

17. září - Elektrárna oznámila, že neplánovaně odstaví dva bloky kvůli kontrole svarů potrubí. Elektrárna uvedla, že svary je potřeba zkontrolovat, protože se ukázalo, že některé starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné. Dokumentaci ČEZ prověřoval v souvislosti se žádostí o prodloužení provozu prvního bloku. Produkce elektřiny v Dukovanech tak 19. září po odstavení obou bloků klesla na čtvrtinu.

15. října - Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky 2. a 3. bloku potrvají ještě týdny. Kvůli kontrolám svarů se protáhla i plánovaná odstávka prvního bloku.

24. listopadu - ČEZ oznámil, že podal policii podnět k prošetření okolností provedení nekvalitních kontrol svarů, které dělala firma Tediko. Trestní oznámení později podal i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. V létě 2020 státní zastupitelství obžalovalo kvůli nekvalitní kontrole svarů jednoho člověka

7. prosince - Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky budou pokračovat i v lednu 2016. Z odstavených bloků chtěl ČEZ nejméně jeden zprovoznit do konce roku, podařilo se mu to u třetího bloku, elektřinu začal dodávat 28. prosince. U všech tří ale potřebné práce do konce prosince udělat nestihl.

9. prosince - ČEZ požádal o přerušení řízení pro vydání nového povolení k provozu prvního bloku Dukovan. Odůvodnil to tím, že potřebuje víc času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do dokumentace.

11. prosince - Firma Tediko, která jako externí dodavatel dělala kontroly svarů, odmítla odpovědnost za odstávky.

Jaderná elektrárna Temelín oznámila, že v dokumentaci ke svarům v Temelíně nejsou chyby, které by nutily k odstavení bloků. Závěr přinesly několikatýdenní kontroly.

2016:

14. února - Dukovany obnovily výrobu energie v prvním bloku, v provozu tak již byly tři ze čtyř bloků elektrárny.

26. února - Společnost ČEZ požádala SÚJB o pokračování řízení k novému povolení pro provoz prvního bloku Dukovan.

30. března - Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal nové povolení k provozování prvního bloku na dobu neurčitou.

28. dubna - ČEZ odvolal z funkcí některé pracovníky odpovědné za problémy svarů v Dukovanech. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu.

11. května - Společnost ČEZ oznámila, že rozšíří v Dukovanech kontroly svarů u druhého a třetího bloku, jejich plánované odstávky se kvůli tomu prodloužily o měsíce.

2017:

23. března - V elektrárně byl neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici zkontrolovali hermetické prostory a opravili drobné netěsnosti armatury. Odstávka trvala týden.

8. června - SÚJB vydal povolení k dalšímu provozu druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

8. listopadu - Neplánovaně byl odstaven čtvrtý blok Dukovan, a to kvůli opravě závady způsobující únik neradioaktivní vody ze sekundární části elektrárny. Odstávka trvala dva týdny.

19. prosince - SÚJB vydal povolení k dalšímu provozu bloků tři a čtyři, ČEZ tak může provozovat všechny čtyři dukovanské bloky na dobu neurčitou.

29. prosince - V elektrárně začala neplánovaná odstávka druhého bloku kvůli závadě na motoru jednoho ze záložních dieselových generátorů. Oprava trvala týden.

2018:

13. dubna - Začala neplánovaná odstávka čtvrtého bloku kvůli podrobné kontrole potrubí v sekundární části. Odstávka skončila po devíti dnech. Navázala na ni neplánovaná odstávka bloku číslo tři, rovněž kvůli kontrole potrubí parogenerátoru, jež skončila 2. května. V týž den byly znovu připojeny také obě turbíny u bloku číslo dvě, který byl podle plánu odstaven 9. března.

4. července - Elektrárna neplánovaně odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho ze šesti hlavních cirkulačních čerpadel. Práce byly hotovy 13. července.

5. listopadu - Dukovany neplánovaně odstavily čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho z parogenerátorů. Dvouměsíční plánovaná odstávka přitom skončila 2. listopadu. Blok začal znovu vyrábět elektřinu 19. listopadu.

25. listopadu - Elektrárna neplánovaně odstavila první blok kvůli podezření na drobnou netěsnost potrubí parogenerátoru v nejaderné části zařízení. Blok začal znovu vyrábět elektřinu 1. prosince.

2019:

24. června - Elektrárna po necelém dni od ukončení plánované opravy znovu odstavila druhý blok. Důvodem byla možná závada na jednom ze šesti parogenerátorů. Odstávka nakonec trvala až do 21. září 2019.

2021:

7. září - Dukovany mimořádně odstavují třetí výrobní blok kvůli diagnostice jednoho z bezpečnostních čerpadel. Kontrola a případné opravy čerpadla podle předpokladu energetiků potrvají několik dnů.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dukovany-jaderna-elektrarna-enerige-odstavka-provoz.A210907_153324_ekonomika_ihal

Emil
2. leden 2022, 21:17

No tady o něm mluvíte hlavně vy a žádná RTE. Ale aspoň z té vlastní citace třeba konečně pochopíte tu pravou příčinu vyššího počtu odstávek: "pandemie covidu-19 narušila program údržby", a nebudete psát nesmysly o "přestárlých elektrárnách ve Francii" apod.

hlpb
2. leden 2022, 21:37

Tak Emilku, ještě jednou citace RTE níže, ta o možnosti blackoutů ví asi víc než ty, že, i když možná nám to Emilek vysvětlí opět lépe, než firma, která je za to odpovědná.

Zatímco celková kapacita jaderných elektráren EDF ve Francii činí 61 gigawattů, po většinu ledna bude k dispozici pouze 43 až 51 gigawattů, což je pro toto roční období rekordně málo, uvedla RTE.

K stávajícím odstávkám, neplánovaně přibylo kvůli poruchám nově odstavení 6 GW instalovaného výkonu. Za obrovské problémy ve Francii nesou jednoznačně vinu odstavené JE, u kterých se projevuje jejich stáří, dokonce dle studie z roku 2018 je 10 reaktorů v katastrofálním stavu. Ty problémy budou jen přibývat, stejně jako u Dukovan, kde bylo od roku 2015 kvůli technickým problémům celkem 20 mimořádných odstávek. A několik dalších plánovaných se protáhlo kvůli zjištěným problémům o další několik týdnů a měsíců. Ale to asi nikoho nepřekvapí, stavba byla původně projektována a stavěna na životnost 30 let, představa, že se v JE nic nepokazí je totálně mimo.

Emil
2. leden 2022, 22:06

Bláho, společnost RTE o žádných blackoutech nic nepíše, píše o výpadcích elektřiny, které mohou v případě potřeby řízeně postihovat velké spotřebitele, kteří mají často takové takové řízené odpojování předem smluvně ošetřené.

Loni bylo k dispozici v průběhu ledna 45 až 54 gigawattů, takže např. oproti loňsku se žádný dramatický úbytek disponibilního výkonu nekoná, dokonce je menší než úbytek disponibilního výkonu v německých jaderných elektrárnách, kde vám kupodivu vůbec nevadí.

6 GW nepřibylo kvůli žádným poruchám, u dvou reaktorů ze čtyř reaktorů se prodloužila plánovaná odstávka kvůli opravě svarů a další dva byly odstaveny ke kontrole stejných svarů. Tyto reaktory jsou naopak ty nejnovější z celé flotily, takže argument stáří je opět úplně mimo.

hlpb
3. leden 2022, 08:58

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emilku, ty jsi fakt ťululum, RTE varuje pře výpadky proudu : )))

výpadek proudu = blackout

Oprava svárů je porucha, která znemožňuje výrobu, proto se musí reaktor odstavit, kdyby se porucha neopravila, hrozila by havárie, TEČKA..

Emil
3. leden 2022, 09:12

Bláho, doporučuji nastudovat definici blackoutu, třeba to můžete zkusit na wikipedii. Zdaleka ne každý výpadek proudu = blackout.

Nejsou to sváry ale svary a dva reaktory, u kterých se ty svary opravují, už odstavené byly. Ty další dva byly odstaveny preventivně a svary se teprve kontrolují, nejde u nich tedy o žádnou "poruchu".

miro novak
3. leden 2022, 11:59

hlpb a jeho sváry.

Sklebeny Petr
2. leden 2022, 18:47

Jenže na rozdíl od Rakušanů a Němců zase poběží. Ti jen hulákaji ale elektřinu za pár centů z Temelína odebírají jen to fičí. To jim nevadí. Je to stejná zhovadilost jako elektroauta.

Decarbon
2. leden 2022, 22:01

Elektroauta odmitaji jen hlupaci. Podil BEV neustale roste a to je jen dobre. Vic elektroaut, mene smradu ve mestech.

miro novak
3. leden 2022, 12:01

preco odmietas elektroauta?

Arnošt Kostka
3. leden 2022, 15:13

Ok tak ti dám hádanku výš kde má výfuk Elektro mobil?

Nevíš?

No ani se nedivím jinak tu nepíšeš takoví voloviny ?

Ale každý ko si otom něco zjistil vy že odpověď je komín uhelné elektrárny

Petr
2. leden 2022, 20:53

ČEZ to ovšem naplánoval před třemi lety s ohledem na optimální využití paliva - tedy z technických důvodů.

Něměční duhoserové čistě z ideologických.

Decarbon
2. leden 2022, 21:12

@redakce. Prosim o smazani komentaru, ktere jsou vulgarni a dehonestuji sousedni stat.

jozka
3. leden 2022, 07:58

Treba tech o "ruskych sv****"?

Richard Vacek
2. leden 2022, 17:08

Rakousko má ideální podmínky pro fungování pouze z OZE - vždyť z vody má přes 60% elektřiny. Proto ať ukáže , že dovede nahradit z OZE zdrojů 100% primárních zdrojů energie. Pokud se to ani Rakousku nepovede, tak je jasné, že ostatní na tom nebudou lépe. Zatím mají velkou spotřebu ropy, zemního plynu a uhlí:

https://www.iea.org/countries/austria

Jan Veselý
3. leden 2022, 10:10

Spotřebu uhlí má Rakousko cca 5x nižší než ČR. Spotřeba odpovídá tomu, že mají v zemi dvě velké hutě a pár cementáren. Na výrobu tepla a elektřinu ho používají minimálně. Když jsem byl nedávno v Rakousku, všiml jsem si, že se jim tam utěšeně začaly množit EV. Tak to vypadá, že začínají něco dělat se svým hlavním problémem, s ropou a ropnými palivy.

Decarbon
2. leden 2022, 18:49

Zavazka paliva je otazkou max. 5 dnu. Odstavka potrva od 19.11.21 az 9.2.22. Zrejme vic nez jen vymena paliva, ale rozsahle opravy a upravy nevyhovujiciho zarizeni. Doplneni duleziteho zabezpecovaciho zarizeni potrebneho v havarijnich pripadech znamena, ze dosud bylo zabezpeceni nedostatecne.

Emil
2. leden 2022, 19:05

Nechte už toho, vždyť ani nedokážete správně opsat co se v té odstávce skutečně děje. Žádné důležité zabezpečovací zařízení se tam nedoplňuje, takže vaše vývody jsou úplně mimo.

Decarbon
2. leden 2022, 19:14

Kopie z orig. textu ze zpravy Cezu. Mezi hlavní technické investiční akce odstávky patří .... posílení měřicích obvodů parametrů důležitých při řešení havarijních stavů ...

Opisovat nemohu, na tabletu jsou jen omezene moznosti prace s vice okny.

Mezi radky se da najit i zminka o oprave plaste . A v jine zprave se hovori o tlakove nadobe.

Emil
2. leden 2022, 20:03

Nejde tedy o žádné "doplneni duleziteho zabezpecovaciho zarizeni", jak jste tvrdil původně.

Pravidelná údržba plášťů chladicích věží nebo kontrola tlakové nádoby reaktoru jsou běžné činnosti, tak proč to sem vůbec taháte?

Decarbon
2. leden 2022, 20:35

Posileni mericich obvodu je doplneni duleziteho zabezpecovaciho systemu.

Emil
2. leden 2022, 21:04

To tedy opravdu není.

hlpb
2. leden 2022, 20:27

Odstávky se každý rok protahují a prodražují, Dukovany už jsou za svojí plánovanou životností, jejich původní životnost byla na 30 let. Po 40 letech je samozřejmě potřeba vyměnit téměř vše. Loni se plánovaná měsíční odstávka v Dukovanech se protáhla z plánovaného jednoho měsíce o dva neplánované měsíce a ČEZ a akcionáře stála tato odstávka cca 300 milionů v zisku. Lze jednoduše dohledat. S přibývajícími léty bude stejně jako na starém domě těch problémů každý rok přibývat. Krásně to vidíme na přestárlých elektrárnách ve Francii, kdy je odstaveno neuvěřitelných 25% výkonu.

Emil
2. leden 2022, 21:29

Opět vyprávíte pohádky, žádná odstávka v Dukovanech se na měsíc neplánuje a žádná se také loni o dva měsíce neprotáhla.

Decarbon
2. leden 2022, 21:41

Neni to tak davno, ze Cez podaval trestni oznameni na zfusovanou praci v reaktoru a prilehlych castech. Slendrian na svarech a kdo vi co vic. Moc toho ven nevylezlo, ale prodlouzilo to odstavku o ca. 2 mesice. Pry se konstrukteri uz poucili a uz nic se nemuze pokazit. Teoreticky ano, prakticky je fus vsude. Muzeme se akorat modlit, ze prezijeme vsechny hrozby z JE.

Emil
2. leden 2022, 22:17

Opět vůbec nevíte o čem píšete, nešlo o žádnou "zfusovanou praci v reaktoru" ale o falšování dokumentace ke svarům, takže se konstruktéři neměli z čeho poučit. Zkuste psát třeba o vaření, určitě toho o něm víte víc než o energetice.

Decarbon
2. leden 2022, 22:30

A proto byly rentgenove snimky svaru umyslne nejasne. Asi toho bylo vic, nez jen papirovani.

Kdyz jste tak kovany co se tyka sovetske jaderne techniky, tak me prosim reknete, zda je v rusku elektricka sit propojena z vychodu az na zapad a vsude maji stejnou frekvenci a zda je vlna vsude synchronni, nebo je pres tech hodne poledniku nejaky uhlovy posun. Aniz bych to pocital, tak vzdalenost pres 10000km musi mit uz nejake casove rozdily.

hlpb
3. leden 2022, 09:04

Emilku, ty to čtení toho internetu začínáš hrozně flákat, níže zpráva z loňského roku. Začínáš být fakt zoufalec.

Research (Česká spořitelna)

Akcie v ČR | 06.01.2021 09:58:17

Prodloužení odstávky v JEDU sníží čistý zisk asi o 300 mil. Kč

ČEZ včera uvedl, že odloží plánovaný restart bloku 1 v Dukovanech o jeden měsíc kvůli problémům s parogenerátorem. Plánovaná odstávka trvá od 13. listopadu a byla původně plánována do konce prosince.

Odhadujeme, že jednoměsíční výpadek bloku v Dukovanech bude znamenat negativní dopad do čistého zisku asi 0,3 mld. Kč, přibližně 0,6 Kč na akcii.

Emil
3. leden 2022, 09:15

Tak to jsem rád že už netrváte na na tom svém původním "o dva neplánované měsíce", ale že jste si konečně našel, že šlo o "jednoměsíční výpadek". Z čehož zároveň vyplývá, že ta odstávka nebyla původně plánovaná na jeden měsíc, jak jste rovněž tvrdil původně.

hlpb
3. leden 2022, 09:25

Emilku, aby jsem byli přesní nakonec to bylo přesně 1,5 měsíce. Tato zjištěná porucha znamenala prodloužení odstávky o 46 dnů a ČEZ stála 450 milionů v zisku. Stáří Dukovan už se prostě projevuje.

Už jsi si dohledal, že výpadek proudu = blackout :))), nebo si pořád myslíš, že je to něco jiného, jak jsi psal výše, že RTE nepíše o blackoutech, ale jen o výpadcích proudu, to se ti mooooc povedlo : )))))

Emil
3. leden 2022, 09:37

Bláho, když už chcete být opravdu přesný, tak to bylo do 11. února, takže to nebylo ani 1,5 měsíce a tím pádem je ta vaše snaha vylhat se z původní mylné informace o neplánovaných dvou měsících úplně marná.

Co je blackout si dohledejte v první řadě vy sám.

Jaroslav Loudil
2. leden 2022, 18:53

Rok 2021 ukázal ,jak se jádra ve světě "zmocnily" dvě země ,Rusko a Čína. Ruských modelů reaktorů se nově rozestavělo 6 ks a čínských 3 ks, celkem 9 ks. Pokud je mi známo, tak si nikdo jiný ani "nebrnkl" . Naopak, Západ své reaktory rychle odpojoval.

Decarbon
2. leden 2022, 19:06

A zaroven se ukazalo, ze neuporni zastanci jadra jsou rusky kolaboranti. Vse zapada do sebe. Dekuji za potvrzeni.

Karel
2. leden 2022, 19:22

Na čem vy jedete, tu musí být matroš…..

jozka
2. leden 2022, 19:27

Normalni provokater. Jen trochu jednodussi, takova skeble.

Jaroslav Studnička
2. leden 2022, 19:36

Pan Carbon jede na ruském zemním plynu.

Decarbon
2. leden 2022, 19:41

Jedu na kole. Pepsi nebo Coca je uplne jedno.

miro novak
3. leden 2022, 12:06

priznaj sa, dekarbon, ze je v tom aj troch šaratice.

Decarbon
2. leden 2022, 20:06

Evropa jede dnes na vetru. Nemecke VtE dodavaji 42GW do site. Evropa usetri miliardy. Jadro a uhli cumi s otevrenou tlamou a nechape. A dalsi pobrezni staty maji take hezkou vyrobu z vetru. Dokonce i Madarsko, tradicne s hodne drahou elektrinou ma dnes radost z nemeckeho darku. 50Eur/MWh uz dlouho nemeli. A dnes v noci u nas 7Eur. Pro konvencni zdroje smutny zacatek roku. Jak na Novy rok, tak po cely rok.

Jaroslav Studnička
2. leden 2022, 20:44

No, už bylo na čase. Doposud to byla velká bída.

To uhlí čumělo s otevřenou pusou, jaký to byl pro ně zlatý důl.

hlpb
2. leden 2022, 20:52

Tak Studničko, poděkuj nejen německých větrným elektrárnám, že díky nim konečně začala klesat cena plynu a elektřiny. Každý den se pomodli, ať fouká co nejvíc a co nejdéle. Protože jedině VTE mohou srazit ceny elektřiny. JE to rozhodně nedokážou viz průšvih ve Francii, kde nejede 18 GW = 25% jejich výkonu. A celá Francie se klepe, aby se v lednu a únoru neochladilo.

Jaroslav Studnička
2. leden 2022, 21:29

Bláho, přestaňte tu neustále opakovat blbosti, jste jak kolovrátek.

Problematika Francie tu byla několikrát zmíněna a vysvětlena. Kdo se v energetice vyzná, tak to pochopí. Bohužel nejste tím jedincem.

Jaderné elektrárny na dosavadní energetickou krizi v EU neměly žádný negativní dopad.

hlpb
2. leden 2022, 21:42

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Studničko, tečou ti nervy, ty jsi si nevzal prášeček klučíku, že. Níže o obrovských problémech ve Francii, které způsobily nestabilní poruchové jaderné elektrárny. Kopíruju ti citaci RTE, ale můžeš napsat do Francie, že se RTE mýlí, že Studnička a Emča Novákovic to na diskuzi vědí líp, něž distribuční firma ve Francii. Tak pá. Citace RTE: Pokud se v lednu ve Francii prudce ochladí, hrozí tam výpadky elektřiny. Kvůli údržbě totiž stojí nezvykle mnoho jaderných reaktorů. Na riziko poukázal tamní provozovatel rozvodné sítě, společnost Réseau de Transport d'Électricité (RTE). Více než čtvrtina z 56 atomových reaktorů společnosti Électricité de France (EDF) v současné době stojí, pandemie covidu-19 narušila program údržby. Zatímco celková kapacita jaderných elektráren EDF ve Francii činí 61 gigawattů, po většinu ledna bude k dispozici pouze 43 až 51 gigawattů, což je pro toto roční období rekordně málo, uvedla RTE.
.

Jaroslav Studnička
2. leden 2022, 22:00

Tak jste sem ten příspěvek v rámci tohoto článku natapetoval poněkolikáté bláhový Bláho.

Tak že si to znovu můžete přečíst a tu pointu odstavených bloků ve Francii tam třeba najdete...

Decarbon
2. leden 2022, 21:10

Slava uhli uz je davno pryc. To same jadro. Ve svetovem mixu ma jadro 5% podil. A OZE jsou na vzestupe. Stejne jako elektromobilita v cele s Teslou. Za posledni ctvrtleti dodala Tesla o 87% vic nez pred rokem. A vyroba v tovarnach u Berlina a v Texasu je kratce pred spustenim. Same dobre zpravy 2022.

Rostislav Bartoš
3. leden 2022, 15:50

Proboha tady se nebavíme přece o ušetření ale udržitelnosti energie každý přece dokáže spočítat a to lehce že fotovoltaika v našich podmínkách je nesmysl stačí se podívat na dobu osvitu za rok a máte jasno pokud nechceme energii kupovat tak JE jsou pro nás jedinou cestou samo sebou postupný přechod na novější technologie

Petr
2. leden 2022, 21:39

Pokrytečtí Rakušáci si nevidí ani na špičku vlastního čenichu ❗

Počátkem devadesátých let jsem pracoval u fy. Energovod a z Temelína jsme stavěli linku 400 kV do Bavorska, odkud odebíralo elektřinu i Rakousko. To bylo 1x 400 kV. U Stříbra se na ní připojila druhá 400 kV linka z uhelné elektrárny Tušimice II. Takže 2x 400 kV přes Bavory do Rakous.

Zelený hysterický xindl se svojí zelenou ideologií nepřinese světu nic dobrého a protože již ovládl Evropskou politiku a postupně ovládá politiku dalších a dalších zemí, včetně té ve Washingtonu... zničí na této planetě i poslední zbytky již tak relativního klidu a míru.

Ano, zelená hysterie zákonitě skončí násilím....

Jan Veselý
3. leden 2022, 10:25

Bla, bla, protože něco bylo před 30 lety, tak dneska ... To je teda hloupý argument. V reálu je dnes Rakousko DNES země s vyrovnanou exportní bilancí u elektřiny a jejich přenosová síť a rychle reagující vodní elektrárny hodně pomáhají celé Evropě, včetně exportu elektřiny z ČR.

Emil
3. leden 2022, 11:38

To není hloupý argument, hloupý argument je koukat jen na roční bilanci. Při pohledu na tu měsíční je to totiž patrné, že v zimních měsících jsou pravidelně silně deficitní a dohánějí to exportem v létě. Jsou měsíce, kdy je import srovnatelným zdrojem s vodními i plynovými elektrárnami.

miro novak
2. leden 2022, 22:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

hlpb a decarbon su v poslednom stadiu rozkladu ich zelenej hysterie. Tolko zufalych prispevkov by nedal ani Milous Jakes.

Vyhrnte si rukavy, sudruhovia..

Pavel Karásek
3. leden 2022, 00:13

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Sůdruh seš možná ty. Možná tě inspiroval Vasil Bilak.
.

Milan
3. leden 2022, 12:58

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Zapomnel jste na Karaska. Tato trojice nazorne ukazuje co zelena hysterie dokaze udelat s lidskym mozkem. :-)
.

Pavel Karásek
3. leden 2022, 00:12

Doufám, že k tomu jadernému tunelu tisíciletí nedojde a ČR další jadernou elektrárnu už stavět nebude. Lepší by ale bylo, kdyby podobný nesmysl vůbec neprošel.

Mrazik
3. leden 2022, 08:06

Reseni je jednoduche, do Rakouska ani watt.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se