Domů
Evropská Unie
Šéfka EK: EU omezí nadměrné zisky výrobců energií, státy získají 140 miliard eur
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero

Šéfka EK: EU omezí nadměrné zisky výrobců energií, státy získají 140 miliard eur

Evropská Unie
12 komentářů
14. září 2022, 12:38
ČTK

Štrasburk 14. září (zpravodaj ČTK) – Evropská komise navrhuje zastropovat ceny elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů, z jejíhož prodeje mají výrobci nebývalé zisky v souvislosti s rekordním růstem cen. Oznámila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž krizové opatření přinese členským zemím Evropské unie 140 miliard eur (přes 3,43 bilionu korun), které mohou využít na podporu spotřebitelů ohrožených drahými energiemi. Na pomoci se budou podílet i poplatky získané od producentů fosilních paliv, dodala.

Unijní exekutiva podle ní také chce, aby členské země omezily spotřebu elektřiny. Hodlá rovněž pracovat na dlouhodobé reformě energetického trhu.

Komise přichází s návrhy pět dní po mimořádném jednání ministrů energetiky, kteří unijní exekutivu vyzvali k rychlé přípravě konkrétních kroků k omezení dopadu vysokých cen na obyvatele a firmy. V jejich rámci chce EK podle dosud neoficiálních informací uniklých do médií stanovit nejvyšší prodejní cenu elektřiny vyráběné ze solárních, větrných, jaderných, hnědouhelných zdrojů či biomasy na 180 eur za megawatthodinu. Veškerý zisk nad tuto cenu budou moci využít státy na svá podpůrná opatření.

Členským zemím by měla pomoci i možnost odebrat 33 procent nadbytečných zdanitelných zisků z letošního roku ropným firmám a producentům dalších fosilních paliv.

Von der Leyenová dnes zopakovala, že zásadní podíl na bezprecedentním zdražování mají ruské manipulace s dodávkami plynu. Rusko podle pozorovatelů snižováním objemu dodávaného plynu či úplným zastavováním dodávek reaguje na postoj evropských zemí k jeho agresi vůči sousední Ukrajině a jejich jasnou podporu bránícímu se Kyjevu. Moskva opakovaná omezení dodávek obvykle zdůvodňuje technickými problémy.

„Raději plyn spálí, než by ho dodávali… Tenhle trh už nefunguje,“ prohlásila dnes šéfka komise.

EU podle ní sice již výrazně omezila svou závislost na ruském plynu a naplnila 84 procent kapacity svých zásobníků, v zájmu stabilizace cen však musí podniknout další kroky.

Vedle těch zmíněných chce komise v říjnu změnit dočasně uvolněná pravidla pro státní podporu firmám. Díky tomu budou moci členské země poskytnout záruky, aby mohly firmy nabízející elektřinu na termínových trzích získat dostatek likvidity, což má rozhýbat ochromený trh. EK chce také vytvořit novou referenční cenu plynu, neboť dosavadní klíčový termínový kontrakt na plyn ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) je podle ní zastaralý.

Naproti tomu mezi dlouhodobými plány je oddělení ceny plynu a elektřiny, na jejíž zdražení má v současnosti právě plyn klíčový vliv. „Proto podnikneme hlubokou a celkovou reformu trhu s elektřinou,“ slíbila von der Leyenová. Lidé i firmy by podle ní měli více těžit z nízkých výrobních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, do nichž se EU chystá dále investovat a snižovat podíl plynu na její výrobě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ivan
14. září 2022, 12:42

pěkný socializmus tady budujeme.

JVr
14. září 2022, 13:06

Njn celá EU se postupně a stále více a víc přesouvá k levicovému smýšlení.

Prakticky celá naše opozice (a s ní i převážná část obyvatelstva) nyní tvrdí, jak vláda už dávno měla vše zastropovat. Vlády EU tlačí na komisi, aby s tím něco udělala/vymyslela no uvidíme, Komise navrhne, stejně to musí schválit Rada EU popř. ještě zákonné úpravy, co se s tím váží i pralament EU. Takže nebude to konečná, ale myslím, že tak nějak to bude pro součásné (zpravidla do leva orientované) vlády EU rozumný kompromis, který na Radě schválí.

Rejpal
15. září 2022, 01:07

Ještě větší problém je nestabilita tihle šaškové si neuvědomují ,že investice do energetiky jsou na desítky let a oni mění pravidla každý týden. Důvěra je na bodu mrazu. Investoři se bojí investovat , za kolik prodají elektřinu ze své elektrárny a jaké budou mít náklady na provoz třeba za rok totiž dnes nemůže nikdo říct ani odhadem a to vede k tomu že výrobci se bojí investovat aby je stát neokradl ať už přes povolenky nebo 100% daně. Platí o i o OZE , pokud se dnes malé FV elektrárny prodávají za 80 000 /kWh s baterií a pak taková elektrárna potřebuje prodávat elektřinu přes léto dráž než za 180 eur/MWh ještě aby z toho majitel platil daně. Taky se jásalo nad drahými ekologickými zdroji a malá FVE do 100kW prostě takovým zdroje je , ale pak ať se nikdo nediví , že

že je drahá elektřina to je prostě důsledkem této politiky a jestli si vláda myslí , že bude elektřina za 180EUR/ MWh přitom 100EUR je z toho povolenka a někdo za to ještě postaví novou uhelnou elektrárnu, tak už nejde , při dnešních cenách a daních a legislativě jenže když tu uhelku nepostaví no tak se bude vyrábět elektřina z plynu , která nemá strop. Může být levná elektřina , ale k té se musíme dopracovat a to tak , že budeme snižovat náklady výrobcům například nesmyslné požadavky na bezpečnost jaderných elektráren které je brutálně zdražili , tak a s tím se musíme rozejít a nebo nemusíme , ale ty ceny el. energie pak budou k tomu.... A jestli chce stát mít levnou elektřinu alespoň v létě , no tak musí odblokovat stavby velkých FVE na polích alespoň pro panely postavené vertikálně - nezabírají prostor , mohou stát okolo dálnic jako protihlukové stěny třeba.

intfor
14. září 2022, 12:55

Co myslíte, bude reforma podporovat masivní investice do energetiky, pro zajištění dostatku zdrojů, nebo naopak ukáže, že zisky se budou zabavovat, ceny regulovat a předpisy chaoticky přijímat? Tihle socialisté vždy přijdou s tím, že trh nefunguje, ale je to o nepochopení fungování trhu, který při nedostatku logicky zvyšuje ceny.

Lukáš
14. září 2022, 13:28

Takže ak bude v EU nedostatok zemiakov, ich cena tym padom stupne a farmari zarobia konecne nejaky lepsi peniaze, mozu ocakavat nadmerne zdanenie alebo obmedzenie ziskov?!

Ked budem mat dobry napad, vynalez a budem jediny drzitel patentu, moj produkt sa bude predavat nad ocakavania tiez mi obmedzia nadmerny zisk?

Takto zdravy a ,,slobodny,, trh v EU dlho fungovat nebude.

Radost podnikat.

Mnoho velkych investorov si to moze zobrat ako precedens a premysliet si vstup na trh, ci dalsie investicie.

Zakony v unii, struktura aktualnej ,,demokracie,, a forma vlady bruselu nad vladami clenskych statov to vsetko uz je velmi nezdrave.

Petr prochaska
14. září 2022, 15:25

To je jinak, příklad na bramborách. EU hypoteticky kupuje 1/3 brambor z Ruska a politici rozhodnou, že již od Ruska kupovat brambory nechtějí. EU tak dováží předražené brambory z okolního světa, tam jich ale není dostatek. Jejich cena tak logicky roste. Nyní se politici rozhodli domácí výrobce brambor zdanit, aby následně mohli všechny brambory nad určitou cenu dotovat. Výsledkem je nižší motivatece bramborami šetřit a nižší motivace si brambory pěstovat.

Podobně je to s cenami energií. Zastropování znamená, že lidi nebudou šetřit a nebudou řešit alternativy - topení dřevem, soláry, ...

intfor
14. září 2022, 16:29

Přesně tak to je. Mohl bych přejít na topení dřevem, ale při těchto zastropovaných cenách zůstanu u plynu.

Rejpal
15. září 2022, 01:10

Já bych to nazval krachem energetiky v EU. A jestli přijde tuhá zima , pak to bude ještě velmi zajímavé....

JVr
14. září 2022, 15:39

Dobře víte, že srovnáváte nesrovnatelné. Energetika a energie byly vždy řízeny státem protože je v národním zájmu, aby energie byl dostatek a za rozumnou cenu. Energie je vstupem prakticky do každého procesu lidské činnosti. Současné burzy a trhy s energiemi byl možná hezký nápad jak zajistit ceny pro obchodování s energiemi, ale z podstaty to není ideální nástroj na trhu, který je regulován státy (vládami které se ještě ke všemu každých pár let mění) a jejich energetickou politikou, nikoliv "volnou rukou trhu".

Myslím, že většina investorů kteří v poslední době stavěli (solární/větrné/plynové) nebo nakoupili (uhelné, plynové) elektrárny z toho značně těží a to mnohem více, než v době investice očekávali. Ona dokonce by je EU nenechala padnout, pokud by ceny šly výrazně dolů (s výjimkou uhelných zdrojů, které jsou už předem známo určeny k postupné likvidaci). Zkrátka energetika je dost specifické odvětví, kde regulace, a národní zájmy mají přednost před osobními zisky.

Co se týká cen potravin (viz vaše brambory) tak tam je situace obdobná, protože to aby potraviny byly za rozumnou cenu je v zájmu státu, pokud vám lidé začnou umírat, protože nemají co jíst kvůli vysokým cenám potravin, tak Vám garantuji, že stát (politici) bude muset zasáhnout.

Jinak samozřejmě ve potravinách je určitá zastupitelnost: jsou drahé brambory protože se neurodily? Ok budu jíst rýži, čočku, pšenici, batáty… Tzn. pokud je jeden produkt drahý (v současnosti pšenice, máslo) mám možnost jíst něco jiného čeho je dostatek (není to tak drahé).

Pokud by zdražily všechny potraviny čekejte zásah státu ve formě znárodnění a přídělů – tak se to zkrátka dělá. Když trh nefunguje (podle vládních elit) správně provedou vládnoucí elity zásah, což se zde děje. Názor na to zda trh funguje dobře či nikoliv a jaký zásah provedou je už otázka politického řešení a zde můžeme polemizovat zda to provedli správně.

koumák
14. září 2022, 22:33

Burza plní svou funkci, ovšem regulátor burzy v Lipsku neplní své povinnosti, když určití malí obchodníci s trhem manipulují a oni nezasáhnou! Kdyby zasáhli a takové podvodníky vyřadili a postihli, tak by burza fungovala dále a ani cena plynu by neletěla nahotu tak ,jako se děje dneska. Došlo k tomu, že určití malí výrobci dodali minimální-přímo kapesní objem na trh a přes nastrčené obchodníky se tento minimální objem zobchodoval a tím stanovil novou cenu- vyšší. A takto se to stále děje- kdo za tím stojí a komu slouží neustálé zvyšování ceny si odpovězte sám a koukejte přitom směrem na Východ! Odtud se také berou ty eura k tomu obchodování. Jsou to ty, které Evropa platí za plyn mordoru!

sabi
15. září 2022, 14:25

Přesně. Nenastal by naprostý úlet cen a celé divadlo se zastropováním/dotacemi by se nekonalo. A těch ušetřených (desítek/set) miliard...

Anton Meško
14. září 2022, 21:24

Vyzerá to tak, že návrhy Európskej komisie, ktoré v Štrasburku dnes predstavila Ursula von Leyen vystrašili investorov a ceny všetkých komodít, ktoré táto webstránka uvádza vzrástli, najviac elektrina a plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se