Domů
Evropská Unie
Studie: Obnovitelná energie se vloni poprvé stala hlavním zdrojem elektřiny v EU
autor: Nanashinodensyaku

Studie: Obnovitelná energie se vloni poprvé stala hlavním zdrojem elektřiny v EU

Obnovitelné zdroje energie loni v Evropské unii poprvé vystřídaly fosilní paliva na pozici hlavního zdroje elektřiny. Vyplývá to ze studie institutů Ember a Agora Energiewende. Zeměmi s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v EU je přitom podle závěrů studie Česká republika a Slovensko, uvedla dnes agentura Reuters.

Z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a solární energie, v loňském roce pocházelo 38 procent elektřiny v EU. Podíl fosilních paliv, jako je uhlí a plyn, činil pouze 37 procent.

V Dánsku loni vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což by nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent.

Celková poptávka po elektřině v EU loni podle studie v důsledku pandemie covidu-19 klesla o čtyři procenta, což pocítili zejména výrobci elektřiny z fosilních paliv. Produkce elektřiny z uhlí se proti roku 2019 snížila o 20 procent a ve srovnání s rokem 2015 se propadla o polovinu.

„Výroba elektřiny z uhlí klesla téměř v každé zemi. Pokračuje tak úpadek, který uhlí zažívalo už před covidem-19,“ upozorňuje studie.

Řada evropských zemí postupně odstavuje uhelné elektrárny ve snaze splnit cíle pro snížení emisí. Kvůli nízkým cenám elektřiny v době pandemie se navíc stal provoz některých uhelných elektráren nelukrativním ve srovnání s levnější výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, podotýká agentura Reuters.

„Obnovitelné zdroje budou pokračovat v růstu,“ uvedl analytik elektrárenského sektoru Dave Jones z institutu Ember.

„Teprve se ukáže, zda se fosilní paliva zotaví. Ale pokud ano, neočekává se, že toto oživení bude výrazné,“ dodal.

Komentáře

(12)

energetik

25. leden 2021, 13:17

"V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent."

Neměli jsme mít minimálně 11% v roce 2020? Měl jsem za to, že jsme závazek splnili.

Jimi

25. leden 2021, 17:57

To je bez vody a biomasy/bioplynu

Petr

25. leden 2021, 21:00

Reuters v tom trochu zalhali, a dobroserové z ČTK z toho vytvořili už rovnou hororovou pohádku.

JD

25. leden 2021, 17:17

https://balkangreenenergynews.com/distribution-grids-need-eur-375-425-billion-through-2030-to-be-fit-for-transformed-power-system/

Tato studie odhaduje náklady na potřebné investice do evropské distribuční infrastruktury v této dekádě na 375-425 miliard EUR.

Nové kapacity obnovitelných zdrojů jsou odhadnuty na 510 GW, roční úspory za import fosilních paliv ve výši 175 miliard EUR a snížení cen energií v delším časovém horizontu.

energetik

25. leden 2021, 23:02

Super a já našel ještě toto:

"Tezi o nestabilních obnovitelných zdrojích vyvracejí i data organizace CEER, která sdružuje evropské energetické regulační orgány. Podle nich nejméně výpadků v elektrické síti zažívají právě státy, které zvyšují svůj podíl čisté energie."

https://www.cleanenergywire.org/factsheets/germanys-electricity-grid-stable-amid-energy-transition

Vladimír Šťastný

26. leden 2021, 13:18

Aha, a jak to dělají?

energetik

27. leden 2021, 15:44

Může to být i tím že požadavky na zdroje připojené střídači jsou přísnější a plní větší regulační rozsah a rychlost než setrvačností omezené rotační synchronní zdroje. Takže tam kde začínají v síti převládat střídače je síť kvalitnější.

Milan Vaněček

25. leden 2021, 18:49

Tady je odkaz na tu studii. Je vidět že stará energetika (uhlí a jádro) z RVHP časů před 30 léty u nás a na Slovensku zapustila pevné kořeny.

ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/

Josef

26. leden 2021, 00:08

No tak máme rok 2020, to znamená , že za 20 let je podíl větru a slunce na konečné spotřebě v EU tak okolo 3-4 % maximálně a plán je, aby tyto zdroje měly asi 50% nebo něco takového. Ty necelé 4% způsobily ,že cena el. energie je dnes v mnoha státech EU téměř nejvyšší na světě a stále roste závislost na dovozech energie. Tak tímto tempem 4% za 20 let bude dosaženo cílů dekarbonizace asi za 230 let. I když se to tempo zvedne 4x pořád mi to vychází na rok 2080 a to zanedbávám fakt, že státy bez moře nemají prakticky žádné možnosti jak přejít na OZE , protože většinu energie musí pokrýt offshore vítr

Michal

26. leden 2021, 08:13

Jedna věc jsou statistiky. Druhá věc je jejich intepretace. Na základě statistik by nadpis článku či první odstavec mohl znít "Jaderná energie je stále největším zdrojem elektřiny v EU s podílem 25 %, na druhé místě je zemní plyn s 20 %." Ale jelikož převládla politika a ideologie, v článku se o jádru a zemním plynu vůbec nedočeteme, zatímco o solární energii, která přispěla pouhými 5 %, ano.

Pavel

26. leden 2021, 11:17

Docela mě mrzí, že jádro ve Francii kleslo o 44TWh. Kdyby nekleslo, tak by byl rozdíl OZE/fosil ještě větší.

energetik

27. leden 2021, 15:52

Jaké jsou vaše odhady, kdy OZE v elektřině v EU překoná jádro a fosílie dohromady?

Dávám tomu tak 7 maximálně 10 let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.