Domů
Jaderné elektrárny
Americké jaderné elektrárny potřebují kapacitní platby

Americké jaderné elektrárny potřebují kapacitní platby

Jaderné elektrárny Quad cities a Three Mile Island v americkém státě Illinois neuspěly v regionální kapacitní aukci, pořádané distributorem PJM, na dodávku výkonu pro roky 2019 a 2020. Elektrárny tedy v tomto období nebudou dostávat platby za dodávku stabilního výkonu. V Illinois se mezitím sešlo přes 1 500 lidí na podporu zákonu, který by jaderné elektrárny ochránil před předčasným uzavřením.

V aukci zároveň neuspěl jeden blok jaderné elektrárny Byron, přestože má v plánu pokračovat v provozu až do května roku 2020. Ostatní jaderné elektrárny, které jsou provozované energetickou společnosti Exelon, v kapacitní aukci uspěly.

Jedinou další výjimkou je JE Oyster Creek, která ale má být odstavena v roce 2019 a dražby se proto neúčastnila. Pro blok číslo 1 JE Three Mile Island je to druhý po sobě jdoucí rok, ve kterém v aukci selhala.

Zajištění dostatečného výkonu pomocí kapacitních aukcí

PJM Interconnection je regionální provozovatel přenosové soustavy který koordinuje velkoobchodní trh s elektřinou ve státech Delaware, Illinois, Indiana, Kentucky, Maryland, Michigan, New Jersey, Severní Karolína, Ohio, Pensylvánie, Tennessee, Virginie, Západní Virginie a ve hlavním městě Washingtonu DC. Jeho každoroční aukce na dodávku výkonu zajišťují, že je dostatek výrobců na pokrytí předpokládané spotřeby elektřiny v dané oblasti.

Elektrárny, které v kapacitní aukci uspějí, získají takzvané „platby za výkon“, tedy za spolehlivé dodávky elektrické energie zákazníkům v případě jejich potřeby, zejména během mimořádných situací v energetické soustavě.

PJM letos v aukci obstarala 167 306 MW spolehlivého výkonu a zajistila tak dostatek kapacit pro období od 1. června 2019 do 31. května 2020. Konečná cena za megawatt na den pro většinu regionu činila 100 dolarů.

„Předpověď zatížení je nižší, aukce se zúčastnilo mnoho nových paroplynových elektráren, které v ní poprvé uspěly.“ – Stu Bresler, senior vice president pro trhy.

Americké jaderné elektrárny, které operují na deregulovaných trzích, čelí ekonomickým výzvám způsobeným jak krátkodobou podstatou trhů, tak konkurencí ze strany levného zemního plynu a dotované větrné energie. Tato situace vedla k volání po reformách trhu, které by uznaly přínosy jaderné energie a dalších zdrojů a jejich vliv na stabilizování ceny energií, snižování emisí a jejich pozitivní dopad na lokální ekonomiky.

Elektrárnám hrozí uzavření

Exelon na začátku měsíce oznámil, že v případě, že stát Illinois neschválí Nový plán pro výrobu elektrické energie (NGEP), ukončí předčasně výrobu v elektrárnách Quad Cities a Clinton. Dohromady obě elektrárny za posledních 7 let prodělaly přes 800 milionů dolarů. Clinton sice v letošní kapacitní aukci uspěla, dle Exelonu se ale i přesto nevyhne ztrátám.

„Samotný kapacitní trh není schopen zachránit bez uhlíkové jaderné elektrárny, které nyní čelí nejnižším velkoobchodním cenám elektřiny za posledních 15 let. Bez schválení komplexní energetické legislativy, která by uznala jadernou energii pro její spolehlivost i ekonomické a environmentální výhody, které státu Illinois přináší, budeme nuceni uzavřít Quad Cities a Clinton. To by znamenalo ztrátu pracovních míst, utlumení ekonomiky, vyšší cenu elektrické energie pro spotřebitele a dramatické navýšení emisí, které znesnadní a prodraží Illinois dosáhnout svých energetických cílů.“ – Chris Crane, generální ředitel Exelonu.

Jádro má své stoupence

Přes 1 500 lidí se mezitím zúčastnilo shromáždění ve Springfieldu, hlavním městě Illinois, aby vyjádřilo svou podporu NGEPu.

Návrh zákona obsahuje implementaci bezemisního standardu, který by cílil na ohrožené jaderné elektrárny. Pokud by návrh prošel, Illinois by byla prvním státem, který by uznal bezemisní výhody jaderné energie.

Plán by také výrazně podpořil programy energetické účinnosti a rozvoj solární energetiky v Illinois. Instalovaný výkon solárních elektráren by měl podle NGEP vzrůst ze současných 60 MWe na 1 650 MWe v roce 2030.

Zdroj úvodní fotografie : Ted Van Pelt

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.