Americké úřady obdržely první žádost k výstavbě modulárních reaktorů

DomůJaderné elektrárnyAmerické úřady obdržely první žádost k výstavbě modulárních reaktorů

Americká společnost Tennessee Valley Authority (TVA) přeložila tamní Jaderné regulační komisi (NRC) žádost o předběžné povolení k výstavbě malých modulárních reaktorů (SMR) v lokalitě Clinch River.

Modulární reaktory podle TVA nabízí čistou energii, která by měla hrát klíčovou roli v oblasti tamního rozvoje ekonomiky, energetiky a ochrany životního prostředí. Jaderná regulační komise nyní posoudí bezpečnost, dopad na životní prostředí a připravenost projektu na krizové situace.

„Tato žádost je klíčovým milníkem pro naši společnost a jaderný průmysl. TVA je v první firmou v odvětví, která kdy předložila NRC nějaký typ žádosti související s malými modulárními reaktory.“

Joe Grimes, ředitel jaderné sekce TVA

„Jedná se pro nás o významnou událost v procesu prozkoumávání potenciálu technologie SMR jakožto způsobu rozšíření našeho rozmanitého portfolia k zajištění bezpečné a spolehlivé dodávky energie pro ty, kterým sloužíme,“ dodává Joe Grimes.

Žádost a její následné přezkoumání spolu se schvalovacími procesy jsou spolufinancované v rámci spolupráce mezi agenturou TVA a americkým Ministerstvem energetiky. Podání žádosti je jedním z kroků strategie ministerstva k urychlení integrace malých modulárních reaktorů na tamní trh.

První reaktor je stále v nedohlednu

„Toto je další velký krok v procesu vyhodnocení vhodnosti lokality Clinch River pro potenciální budoucí výstavbu a provoz malých modulárních reaktorů,“ řekl Dan Stout, senior manažer TVA pro mále modulární reaktory. Podle Stouta je do rozhodnutí o výstavbě sice stále několik let daleko, ale proces spojený s žádostí pomůže při řešení požadavků na lokalitu a s budoucím licencováním amerických projektů SMR.

Zdroj úvodní fotografie: RIA Novosti archive / V. Sakk