Domů
Jaderné elektrárny
Bavorský premiér očekává v Německu změny a chce jadernou spolupráci s Českem
Akkuyu jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Bavorský premiér očekává v Německu změny a chce jadernou spolupráci s Českem

Německo po únorových volbách, pokud vedení země převezme konzervativní unie CDU/CSU, čekají radikální změny nejen v migrační politice, ale také v té hospodářské a energetické. V dnes zveřejněném rozhovoru s ekonomickým listem Handelsblatt to prohlásil bavorský premiér a šéf Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder.

Unie CDU/CSU a její předák Friedrich Merz, který se v nadcházejících předčasných parlamentních volbách 23. února uchází o post kancléře, prosazují tvrdou imigrační politiku. Merz prohlásil, že Německo pod jeho vedením bude důsledně provádět deportace odmítnutých žadatelů o azyl a že bude ještě přísněji kontrolovat hranice se sousedními státy, aby zabránilo příchodu migrantů bez potřebných dokladů.

Söder k tomu řekl, že rozsáhlé změny budou i v hospodářské a energetické oblasti. Německo by podle Södera mělo postavit nové plynové elektrárny a rovněž prověřit vlastní možnosti těžby, aby nebylo závislé na drahém zemním plynu z USA.

Söder zároveň zdůraznil, že bez jaderné energetiky se Německu nepodaří zachovat blahobyt a průmyslový charakter země. Chce proto znovu uvést do provozu reaktory, které už země odstavila. Spolková republika odpojila své poslední nukleární elektrárny v roce 2023, čímž po více než 60 letech přestala vyrábět energii z jádra.

Poptávka po energii se v budoucnu podle Södera enormně zvýší kvůli většímu využívání umělé inteligence, pokročilé digitalizaci a elektromobilitě. „Musíme se tomu přizpůsobit a jen s pomocí slunce a větru se to nepodaří,“ řekl.

Söder v jaderné energetice vidí v případě Německa velký prostor pro mezinárodní spolupráci. „Můžeme spolupracovat s partnerskými zeměmi, jako jsou Francie a Německo, a zajistit si tak privilegovaný přístup k nukleární energetice,“ řekl.

V dlouhodobém horizontu je podle Södera možné uvažovat i o výstavbě malých reaktorů nové generace, a to na stávajících místech současných atomových elektráren.

O privilegovaném partnerství s Českem hovořil Söder již loni v prosinci během návštěvy Prahy.

Česko aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Zaměřit se chce i na malé modulární reaktory (SMR). Skupina ČEZ loni v prosinci sdělila ČTK, že v Česku by mohly vzniknout dvě továrny na moduly pro SMR. ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly loni v říjnu strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Spolupráce je připravována na několik desetiletí a počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vladimír Krteček
2. únor 2025, 18:55

"Česko aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech."

Neco mi uniklo?

Nebo o dostavbe se da mluvit i v dobe minimalne 4 let nez se kopne do zeme ???

Fiiiiiiiiii jo !!!

Emil
2. únor 2025, 19:04

Ano, prací se nazývají i jiné činnosti než kopání do země.

Vladimír Krteček
2. únor 2025, 20:13

A takove praci se da rict "dostavba" ?

Emil
2. únor 2025, 21:19

Dalo by se tomu říkat práce na dostavbě, kdyby ta elektrárna nebyla dostavěná už od roku 1985, takže přesnější by bylo práce na výstavbě dalších bloků.

Baton David
3. únor 2025, 20:06

Je toto možné? Podstata článku spočívá v tom že Německo přiznává chybu že vše vsadilo na oze a chce obnovit provoz jaderbých elektráren a spolupracovat se státy které s jádrem dále počítají, no a v diskusi se slovíčkaří, aspoň že místní občasná úderná skupina ještě nevylezla s komentáři

Vítězslav Novák
3. únor 2025, 12:37

Jak kdy a jak kde - třeba u JE Paks II není ani kopnutí do země, ani vykopání základové jámy, ba ani instalace lapače taveniny začátkem prací na stavbě elektrárny. V Dukovanech stačilo vybrat dodavatele - a hle, už se staví! Sice není smlouva, ale to je jedno. Na ideologii záleží, souzi a soušky! A na třídním uvědomění!!!

Emil
3. únor 2025, 13:01

Tady se ale nepíše "už se staví", píše se že se "pracuje na dostavbě", což je významově něco jiného.

Vítězslav Novák
4. únor 2025, 11:06

Jistě. Když začnu (intenzivně) uvažovat o půdní vestavbě - tak na ní už pracuji.

Nechtěl byste to vysvětlit mé manželce?

Ta pružnost je obdivuhodná. Nebo jen podivuhodná?...

Emil
4. únor 2025, 11:23

Nechtěl, protože "intenzivní uvažování" dokud z něj není nějaký konkrétní výstup se za práci na dostavbě považovat nedá, ale např. vytvoření tisíců stran k dokumentaci pro výběrové řízení, pro povolení k umístění, územní řízení, hodnocení dopadů na životní prostředí, pro schválení veřejné podpory projektu, průzkumné práce na lokalitě atd., to vše už se za práci na dostavbě považovat dá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se